«Хоч би запитали, чи можу я йти»: як рівнянці після ДТП допомогли у травмпункті міської лікарні

Валентина в березні відкрила велосезон, а в травні її збило авто
Джерело
Фото з особистої фейсбук-сторінки Валентини Гудич

27-го травня Валентина Гудич їхала на роботу велосипедом. На стоянці біля «Садового центру», що у селі Великий Житин, її збив автомобіль. Після зіткнення жінка відчула, що заболіло чоло та біля правого ока. Колеги викликали для неї швидку.

Швидка відвезла жінку до травмпункту міської лікарні, де її опитали про самопочуття, запропонували пройти платне обстеження і відпустили додому. Валентину таке ставлення обурило. Ми з'ясовували, чи правомірно діяли лікарі.

– Мене завезли в травмпункт міської лікарні, – розповідає Валентина, – спершу до травматолога. Не зашивали, щоб не було шрамів від швів. Медсестра протерла мені розсічене місце і наклеїла пластир. Питали, звичайно, чи я непритомніла і чи мене нудило. Я сказала, що ні, бо так і було.

Пізніше перевірити стан постраждалої прийшов нейрохірург. За словами жінки, обстеження обмежилось кількома запитаннями про самопочуття.

– Він не стукав мене молоточком, не дивився в очі, не перевіряв ніякі реакції. Говорив зі мною на відстані. У довідці написав, що відсутня астено-вегетативна загальномозкова симптоматика – але з чого він зробив такий висновок? – каже Валентина.

Валентина Гудич каже, що у травмпункті її оглянули не надто ретельно

Нейрохірург запропонував Валентині зробити комп'ютерну томограму, але попередив, що це дорого. Вона відмовилась. Госпіталізацію їй не пропонували. Далі медсестра взяла аналіз на наявність алкоголю в крові та словами «чого сидите – можете вже йти» відпровадила жінку.

– Хоч би запитали, чи можу я йти, чи хтось мене забере. Хоч би дали якісь рекомендації, наприклад, лежіть сьогодні в ліжку до кінця дня чи випийте таке-то знеболювальне, – міркує Валентина.

Все за протоколом

Завідувач травматологічного відділення міської поліклініки, де оглядали Валентину, В'ячеслав Наумчук розповів, що жінці діагностували та як саме допомогли.

У журналі реєстру пацієнтів написано, що у Валентини була забійна рана чола і закрита черепно-мозкова травма (під питанням, бо пацієнтка вирішила не робити томографію). Їй зробили лейкопластирні шви, асептичну пов'язку. Її проконсультували сімейний лікар з приводу ревакцинації від правця та нейрохірург.

– Нейрохірург питає пацієнта, чи той непритомнів і чи була нудота. Якщо людина каже, що непритомніла, нейрохірург, за протоколом, пропонує зробити не рентген, а комп'ютерну томографію і покласти пацієнта в стаціонар для спостереження, – розповідає В’ячеслав Наумчук.

На дверях приймально-діагностичного відділення – оголошення для пацієнтів про те, як працює відділення під час карантину

Завідувач нейрохірургічного відділення міської лікарні Микола Тимощук каже, що під час карантину нейрохірургічне відділення надає невідкладну допомогу пацієнтам із черепно-мозковою травмою.

– Тому людей із гострими травмами привозять до нас для консультації нейрохірурга. Це значить, що визначає, чи треба пацієнту саме операція, чи він може лікуватися в іншій лікарні.

– Щоб це визначити, пропонують робити КТ, але основний метод, за словами Миколи Тимощука, – це опитування пацієнта про обставини травми та скарги.

Зауваження Валентини Микола Тимощук коментує так:

– Люди різні, емоції. Може, їй хотілося щоб її гладили, а до неї поставилися суворо і без зайвих сюсюкань.

Чому за томографію треба платити

У міській лікарні працюють два томографи: комунальний та приватний.

Головний лікар Євген Кучерук пояснює, що під час карантину пацієнтам, у яких не підозрюють COVID-19, пропонують обстеження лише на приватному, бо комунальний – «брудний».

– Він використовується для сканування хворих з підозрою на COVID-19, їх дуже багато і майже кожен із запаленням легенів, бо легші лікуються вдома. Це безкоштовно. Чесно вам скажу, я боюсь дихати на наш томограф, щоб він не зламався.

Двері приймально-діагностичного відділення з написом, хто може пройти безкоштовне обстеження КТ

Отож, на карантині у міській лікарні зробити КТ, без прив’язки до коронавірусу, можна за щонайменше 840 гривень. 

Що робити, коли відмовляються обстежувати

Експертка групи «Реформа системи охорони здоров'я» Реанімаційного пакету реформ Світлана Бубенчикова каже, що пацієнтам варто просити лікарів про письмову відмову, коли вони не хочуть лікувати безкоштовно.

– Лікарня має робити КТ безкоштовно, це прописано в її договорі з Національною службою здоров’я, за яким лікарня отримує гроші від держави. Обстеження на комунальному томографі відмовились робити нібито через COVID-19, але ж була постанова про відновлення планових прийомів громадян. А Валентина ще й на швидкій прибула. В такому разі необхідно говорити, щоб лікар написав письмову відмову із аргументацією. Результат ви знаєте – писати такого ніхто не буде, – каже Світлана.

Вона радить у таких випадках телефонувати до контакт-центру Національної служби здоров’я України за номером 16-77. Там можна поставити будь-яке запитання, що стосується роботи Нацслужби здоров’я.

Нагадаємо, що 11-го травня набула чинності постанова про послаблення та продовження карантину. Цією постановою розширили перелік планових прийомів та операцій, які можуть відбуватися під час карантину.

– Зараз ми не оперуємо, лише якщо екстрена допомога потрібна, а планова йде у обласну лікарню, – каже головний лікар Євген Кучерук.

– Коли стабілізується ситуація, обстеження КТ на комунальному сканері буде безкоштовне і для всіх, як і передбачено програмою медичних гарантій, – додає він.

Чому після ДТП везуть у міську лікарню

Заступник головного лікаря обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Олег Гикавчук каже, що є визначений маршрут. Його затвердило обласне управління охорони здоров’я. За цим маршрутом, жінку мали привезти саме у травмпункт міської лікарні.

У Національній службі здоров’я України вважають, що пацієнтку не треба було везти в міську лікарню, адже ця лікарня на час карантину визначена опорною, тобто такою, де діагностують і лікують саме коронавірусну інфекцію.

– Везти у лікарню, де лікують пацієнтів з коронавірусною інфекцією, – це порушення, – каже представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик. 

Христина Петрик радить Валентині написати в НСЗУ офіційну скаргу.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте