Пам’ять, перемога та примирення: як рівненські онлайн-ЗМІ писали про День перемоги над нацизмом
День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та День пам’яті і примирення – традиційна тема для ЗМІ в першій половині травня.
Ми знайшли 53 публікації на цю тематику, поширені у рівненських онлайн-ЗМІ. Майже 80 відсотків цих публікацій – інформація від органів влади. Однак публікували і авторські матеріали.
Публікацій з ознаками джинси на цю тематику ми не виявили.
Такі результати моніторингу ІМІ на Рівненщині у травні.
ІМІ проаналізував 10 місцевих онлайн-ЗМІ:
- Радіо Трек
- Рівне 1
- ОГО
- Рівне вечірнє
- Ча.Рівне
- ВСЕ
- Рівне.Медіа
- 0362
- UA:Рівне
- 7 днів.
Найбільше публікацій на цю тематику ми знайшли на сайтах «Рівне 1» (10 публікацій) та «Радіо Трек» (9 публікацій). Найменше – на сайті 0362 – 1 публікація.
«Не тріумф переможців, а нагадування про страшну катастрофу»
Онлайн-ЗМІ, переважно, писали про план заходів на ці дні, як до них готується місто (охорона порядку та перекриття вулиці), поширювали фотогалереї з подій та згадували про тематичну виставку. Переважно це були матеріали, створені на основі офіційних повідомлень.
Ось, наприклад, на сайті «Радіо Трек» писали, як у Рівному відзначатимуть 9 Травня, «Рівне 1» нагадало, що у місті перекриють рух транспорту.
«Рівне.медіа», «Рівне вечірнє» та «Радіо Трек», за інформацією прес-служби Рівненської ОДА, написали, що у Рівному відкрили виставку про концтабори нацистів. У цих публікаціях про виставку у «Рівне.медіа» та «Рівне вечірнє» звернули увагу, що
«День пам’яті та примирення та День перемоги символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією».
Лише близько п’ятої частини усіх публікацій – авторські.
Якби рівнянин хотів дізнатися, як відзначали ці дні в його місті, і щоб це не було «сухим» повідомленням від чиновників, йому краще було би моніторити сайти телевізійних проектів.
Адже сайти телеканалів, принаймні тих, що підпали під моніторинг («Рівне 1» та «UA:Рівне»), давали більше авторських тематичних матеріалів, ніж суто онлайн-видання. Так, на сайтах телеканалів авторські матеріали на цю тему становили більше половини від усіх публікацій.
Людські емоції ми бачили, наприклад, в сюжеті «Рівне 1», де літня жінка розповідала, що їй було 18 років, коли вона прийняла присягу та взяла зброю до рук, а чоловік – що 9 травня для нього – це день мужності та молодості.
В іншому матеріалі «Рівне 1», спілкуючись з ветеранами війни з Рівненщини, показав, як вони зараз живуть.
Зокрема, журналісти поспілкувалися з 94-літнім ветераном Другої Світової Війни Григорієм Васильченком. Він розповів, що його призвали служити, коли був у 8 класі. За час служби отримав чимало нагород.
А UA:Рівне показало, як для ветеранів та дітей війни у Рівному влаштували святковий обід і для цього теж спілкувалися з учасниками заходу. На сайті можна почитати текстівку сюжету.
Водночас на сайті «Рівне 1» інколи упускають можливість задовольнити потреби аудиторії, яка більше любить тексти, а не відео. Деякі сюжети, як, наприклад, згаданий вище про врочистий захід на 9 травня, - не розшифрований, є лише абзац ліду і відео.
Подібний підхід (опитувати учасників подій) могли би використовувати і онлайн-видання, але про врочисті заходи тут публікувалися переважно 2-3 абзаци сухого тексту і фотогалереї. Ось приклади подібного висвітлення на «Радіо Трек», «ЧаРівне», «Рівне.Медіа».
«Радіо Трек», зокрема, писало про те, що війна знищила понад 100 тисяч рівнян. І про те, що на сьогодні у місті проживає 85 ветеранів Другої світової війни, кожному з них понад 90 років. І додало фотогалерею з відзначення Дня перемоги. Щоправда, не підписало людей, які тут зображені.
«ЧаРівне» та «Рівне.Медіа» дають фотогалереї з відзначення Дня пам’яті, та короткий текст до цієї галереї. Фото також непідписані, навіть якщо на фото людина, яка щось говорить, як, наприклад, ось тут:
Публікацїї онлайн-ЗМІ з подібних заходів могли би бути цікавішими, якби журналісти фіксували і публікували, що говорять про захід та свої історії його учасники. Адже частина цих учасників – свідки подій.
На сайті «Рівне 1» можна дізнатися трохи історії про те, яким було Рівне за часів німецької окупації. Історик Ігор Марчук розповів, що для німців Рівне було комфортним містом. Бо ж тоді фронт зсунувся далеко на схід і відповідно окупанти не відчували тут значної небезпеки.
А UA:Рівне присвятило Дню памяті та примирення своє ранкове шоу «Добрий ранок». Під час програми показували свідчення очевидців війни та спілкувалися з істориками про події тих років.
Єдиним матеріалом у рівненських ЗМІ, в якому відчувалася туга за радянськими символами, була авторська колонка на «Радіо Трек», в якій керівник проекту Микола Кульчинський розмірковував, чи треба забороняти гвардійські стрічки у Рівному та Україні.
Схоже, що міркування автора залишилися малозрозумілими і отримали переважно негативні відгуки у його читачів. Принаймні про це свідчать коментарі у Фейсбуці:
Але якщо є проблема з власними авторськими публікаціями, виходом може стати передрук цікавого матеріалу. Що і зробило те ж саме «Радіо Трек», публікуючи з «ВВС News Україна» відео, як спробували примирити повстанця УПА з Рівненщини та червоноармійця.
В цілому, моніторинг показав, що рівненські ЗМІ писали як про День перемоги 9-го травня, так і долучилися до інформаційної підтримки відзначення 8-го травня – Дня пам’яті жертв Другої світової війни та примирення між країнами-учасницями Другої світової війни.
Публікації про обидва дні були пов’язані і ніби перетікали одна в одну.
Антоніна Торбіч, регіональна представниця ІМІ в Рівненській області
Підготовка матеріалу для цього блогу стала можливою завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews.
Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти