По 15 мільйонів гривень – сім'ям загиблих захисників України: як отримати ці гроші та які є нюанси

Чоловік Ірини Савонік загинув на російсько-українській війні. Ірина каже, що мусить зібратися і жити далі заради сина
Джерело
Фотоколаж «Четвертої влади» на основі фото з телеграм-каналу Віталія Коваля та фейсбук-сторінки Ірини Савонік

Кожна сім'я, яка втратила захисника під час повномасштабної війни, може отримати 15 мільйонів гривень компенсації. Так постановив 28 лютого Кабінет міністрів України.

Ми поспілкувалися із дружиною працівника «Рівнеобленерго» Андрія Савоніка, який добровольцем пішов служити до Нацгвардії на початку березня. Менш ніж за два тижні на службі чоловік загинув. Його тіло знайшли під завалами адмінприміщення телевежі в Антополі біля Рівного. Туди влучили дві ракети, випущені російськими військовими.

Дружина воїна Ірина Савонік поділилася своєю історією та розповіла, як оформлювала виплати у зв'язку зі смертю чоловіка.

Також ми дізналися в адвокатів про нюанси у документах та поцікавились, які ще пільги можуть отримати сім'ї загиблих захисників України.

Коротка версія матеріалу у відеокепшені на 2 з половиною хвилини:

Я йду, щоб вони сюди не прийшли 

З Іриною Савонік наша журналістка познайомилася 5-го березня. Оскільки Алла волонтерила у своєму селищі, військові звернулись до неї із проханням зібрати матраци, подушки та покривала для новоприбулих. Ірина Савонік одна з перших відгукнулася на заклик про допомогу. Її чоловік Андрій за два дні до цього пішов добровольцем захищати країну.

Фото подружжя Савоніків із сином датоване 2017 роком і оприлюднене на фейсбук-сторінці Ірини 

38-річний Андрій Савонік працював у «Рівнеобленерго» заступником начальника служби підстанцій. Мав 14 років інженерного стажу. Жив у Клевані із дружиною та 7-річним сином.

– 24 лютого почалася повномасштабна війна, він просто не мав собі місця, – розповідає Ірина Савонік. – Його не викликали у військкомат, не давали повістку. Але він мене питав, чи йти [служити]. Я була в шоці, не розуміла ще, що відбувається. Сказала: вирішуй, як вважаєш за потрібне.

Андрій Савонік пішов добровольцем. 3-го березня його офіційно оформили на службу до Національної гвардії і відправили охороняти телевежу в Антополі. 

Фото Андрія Савоніка із фейсбук-сторінки «Рівнеобленерго»

Під час повітряної тривоги на Рівненщині, о 5:20 ранку 14 березня, дві ворожі ракети влучили в адмінбудівлю телевежі. Приміщення зруйнували вщент. Рятувальники розбирали завали півтори доби, знаходячи нових і нових загиблих.

Вранці 15 березня Ірина повідомила, що її чоловік помер. 

– Я картаю себе за те, що тоді не заборонила [чоловіку піти служити]. Але я знаю, що він би все одно пішов. Він казав, що «ми не можемо пустити росіян сюди; я йду [служити], щоб росіяни сюди не прийшли».

Фото зруйнованого приміщення телевежі та рятувальні роботи оприлюднені 15 березня у телеграм-каналі голови Рівненської обласної військової адміністрації Віталія Коваля 

За офіційними даними, в Антополі загинув 21 нацгвардієць, ще 9 постраждало. 

Андрія Савоніка поховали 16 березня у Клевані.

– Перші дні дуже важкі були, – ділиться Ірина. 

– Мене підтримало дуже багато людей. Колектив у нього був дуже хороший. Я не очікувала, була в шоці від того, скільки колег приїхало провести його. 

17 квітня президент посмертно нагородив солдата Андрія Савоніка орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Після смерті чоловіка, каже Ірина, відкрила в собі друге дихання, зрозумівши, що потрібно розраховувати тільки на себе. І що вона має допомогти влаштувати життя сину. Тому спромоглася взяти себе в руки і почала збирати документи та писати різні заяви, що стосуються смерті захисника України.

Усім займається військова частина

Оформленням документів займалися у військовій частині, розповідає Ірина. Звідти їй телефонували, коли потрібно було привезти щось для оформлення заяв. 

– Вони розтягнули це в часі, але в них таке вперше і вони не знали, як це робити, дуже перепрошували. Просили постійно приїхати і привезти різні довідки. Спочатку я сердилася, але розумію, що ми першопрохідці, тому потрібно цю систему напрацювати. Хотілося б, щоб цього не потрібно було, але самі розуміємо, який час.

У військовій частині Ірині дали два акти, які стосувалися смерті чоловіка:

– Про нещасний випадок і про спеціальне розслідування по цьому випадку. Я звернула увагу на слова нещасний випадок, але побачила, що в документі пише «при виконанні службових обов'язків», то заспокоїлася.

Спочатку Ірина написала чотири заяви, які стосуються виплат у зв'язку зі смертю військового і гарантовані законом:

– Заява на одноразову грошову допомогу на поховання, заява на грошове забезпечення службовця за місяць (його зарплата, я так розумію, її нарахували), одноразова бойова винагорода (100 тисяч гривень), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Ірина каже, що гроші надходили на рахунок дуже оперативно. П'яту та шосту заяви вона написала пiсля висновку військово-лікарської комісії, яка 30 травня постановила, що смерть Андрія Савоніка «пов'язана із захистом Батьківщини».

Документи надала Ірина Савонік

Після цього висновку Ірина написала ще дві заяви: про отримання пенсії по втраті годувальника та про отримання 15 мільйонів гривень. У військовій частині їй пообіцяли, що виплату вона отримає до кінця літа. Ірина каже, що повідомить журналістці додатково, коли гроші надійдуть на рахунок.

За інформацією Рівненської обласної військової адміністрації, 63 родини області вже отримали обіцяних 15 мільйонів гривень. Загалом заяву на цю виплату написало 90 сімей.

Процесуальні нюанси

По консультацію щодо нюансів оформлення документів для виплат ми звернулися до адвокатки та координаторки громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Рівному Марії Цип'ящук.

Марія Цип'ящук звертає увагу на те, що має бути у висновку військової комісії, щоб родина отримала належну допомогу від держави. Фото із фейсбуку Громадянської мережі «Опора»

Вона пояснює, що до «нещасних випадків» військові зараховують усі смерті службовців, незалежно від обставин їх загибелі. Каже, що такий порядок і у Міністерства внутрішніх справ, куди належить, зокрема, Нацгвардія та поліція, і у Збройних сил, куди належать інші військові підрозділи та тероборона. 

– Після будь-якої подібної події призначається службове розслідування. Комісія, яка проводить розслідування, складає акт.

– На підстав акту складається висновок про службове розслідування і вже на підставі цього висновку видається довідка про обставини отримання травми чи настання смерті.

– Але далі має бути висновок військово-лікарської комісії, який може оформлятися як виписка, або рішення, або витяг з протоколу. У тому висновку має бути вказаний причинно-наслідковий зв'язок смерті. Від формулювання цього причинно-наслідкового зв'язку і залежить статус та обсяг пільг, розмір компенсації.

Висновок – це постанова комісії, яку, зокрема, й отримала Ірина Савонік. Експертка пояснює, що у цьому документі має бути написане, аби родина отримала усі законні пільги та виплати.

– Часто у висновках пишуть: «смерть, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби». Проте таке формулювання фактично не дає права родичу загиблого отримати компенсацію. За наявності підстав потрібно, щоб формулювання було таке: «смерть, ТАК, пов'язана із виконанням обов'язків військової служби», або «смерть, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини». Один з цих варіантів і дасть право на отримання грошової компенсації та інших пільг.

Марія Цип'ящук каже, що і у ЗСУ, і у МВС оформляють документи за схожими порядками. Вони діють у і мирний, і у воєнний час.

Нещасний випадок, за яким оформляли документи про смерть Андрія Савоніка, прописаний у Наказі Міністерства внутрішніх справ №1346, яким затвердили «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України».  

– Згідна на 100%, що застосування порядку про нещасний випадок виглядає досить недолуго, коли тебе навмисно вбивають під час бойових дій. Але якщо у державних структур наразі немає іншого порядку, яким вони мають керуватися, то вони повинні застосовувати наявний, – додає експертка.

Марія Цип'ящук проаналізувала документи, які ми їй передали від Ірини Савонік: постанову комісії та акт про нещасний випадок.

Вона звертає увагу, що у частині, де служив Андрій Савонік, все описали так, що його родина має право на всі законні пільги, бо у висновку пише «Так – пов'язана із захистом Батьківщини». Експертка каже, що це «найвищий можливий ступінь» визнання документально, що людина захищала країну.

 Окрім того, Цип'ящук звертає увагу і на опис обставин смерті в акті про нещасний випадок.

– Цей опис адекватно відображає події, за яких настала смерть, а саме – що чоловік загинув в ході збройної агресії росії в Україні, і при цьому виконував військовий обов'язок, фактично захищаючи Батьківщину.

Фрагмент опису обставин смерті Андрія Савоніка із Акту про нещасний випадок, який дали Ірині. Документ надала Ірина Савонік

Тому, окрім 15 мільйонів гривень, Ірина та син претендують на інші пільги, які описані у законах.

Як отримати 15 мільйонів

15 мільйонів гривень – це одноразова грошова допомога, юридичною мовою. Така сума встановлена Постановою Кабінету Міністрів № 168 від 28 лютого 2022 року. Отримати ці гроші можуть сім'ї військових, які загинули на війні.

Про те, що слід робити таким сім'ям, розповів адвокат Віталій Дубчак, до якого ми звернулися. Він вказує на три основні кроки.

Віталій Дубчак дає поради, що крок за кроком слід робити родичам захисників, аби отримати гроші

Крок 1 – слідкувати за висновками розслідування

Територіальний центр комплектування (військкомат) або військова частина інформує членів сім'ї про загибель військового, надає документи про результати розслідування та обставини смерті. 

– На цьому етапі особі варто звернути увагу на формулювання висновків розслідування, оскільки запис про вчинення померлим правопорушення, навмисне спричинення службовцем тілесного ушкодження чи настання смерті у стані сп’яніння автоматично позбавляє права членів сім’ї на отримання виплати, – вказує адвокат.

Важливо прослідкувати й за наявністю записів, що смерть настала «під час виконання обов’язків» та «пов’язана із захистом Батьківщини». Про це казала і Марія Цип'ящук.

– У разі виявлення невідповідностей в результатах розслідування, їх доцільно оскаржувати на цьому ж етапі протягом наступних пів року, – рекомендує Віталій Дубчак. 

Крок 2 – визначити членів сім'ї, які отримають гроші

Законом визначено, що на отримання грошей претендують члени сім'ї, батьки та утриманці.

– Водночас закон відносить до членів сім’ї не лише дружину та дітей, а й інших осіб, що проживали із померлим та вели спільне господарство (теща, бабуся тощо), – каже адвокат. – Натомість повнолітні син чи дочка, які мешкали окремо, позбавлені права на виплату.

Людям, які ж проживали із померлим без офіційного підтвердження (наприклад, не були прописані в одній квартирі – авт.), варто потурбуватися про отримання судового рішення щодо встановлення факту проживання однією сім’єю із ним, радить Віталій Дубчак.

Також член сім'ї може відмовитись від частки виплати; відмову потрібно оформити у нотаріуса.

Крок 3 – зібрати документи та подати заяву

Віталій Дубчак ділить документи для заяви на два види: службові (які готує військова частина і направляє до військкомату) та особисті (які збирають члени сім'ї і надають туди ж). Щоправда, у випадку Ірини Савонік, як вона розповідала, всі особисті документи вона привозила у військову частину і там писала заяви. Далі все робили у частині.

Що має бути серед документів, які долучають до заяви про отримання 15 мільйонів.

Службові документи:

  • витяг з наказу про виключення загиблого із особового складу;
  • витяг з особової справи про склад сім'ї;
  • документ про обставини смерті (довідка командира про обставини травми або акт спеціального розслідування нещасного випадку);
  • постанова лікарської комісії щодо причин загибелі.

Особисті документи:

  • заява кожного повнолітнього члена сім’ї або нотаріальна відмова;
  • інформація про банківські реквізити;
  • паспорт та ідентифікаційний код заявників;
  • довідка про склад сім’ї (видається місцевими адміністраціями);
  • свідоцтво про смерть;
  • свідоцтво про шлюб (якщо подає заяву дружина);
  • свідоцтво про народження (якщо подають заяву батьки);
  • свідоцтво про народження дітей (за наявності);
  • судові чи інші рішення, що підтверджують юридичний факт (проживання тощо за наявності).

В заяві на отримання 15 мільйонів гривень адвокат рекомендує власноруч зазначити: «згідно з постановою КМУ від 28.02.2022 № 168», що свідчитиме про вибір саме цієї суми. 

Таку заяву можна подати протягом трьох років з моменту смерті. Копії завіряються при прийнятті документів, а оригінали залишаються у заявника.
 
За результатами розгляду документів складається висновок, що направляється на розгляд комісії при Міноборони (МВС тощо). Прийняте рішення оформляється наказом командира військової частини, відповідно до якого, в порядку черговості, робиться виплата (орієнтовний строк – 45 днів і більше). 

– Виплата розподілятиметься порівну між кожним членом сім'ї, – додає Віталій Дубчак. – Наприклад, якщо їх п'ятеро, кожному нараховується по три мільйони.

– Від кожного з п'яти людей потрібно або заяву (чи підпис під однією заявою) або нотаріальну відмову. Частка неповнолітнього буде нараховуватися на рахунок мами. А сама виплата повинна здійснюватися одразу, а не розбиватися на періоди.

Які ще пільги можна отримати

Закон «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачає, що члени родини та військові можуть отримати одноразову грошову допомогу у різних розмірах, в залежності від причин смерті, інвалідності чи втрати працездатності. 

Якщо військовослужбовець загинув, родина може отримати 1,2 або 1,8 мільйона гривень (500 або 750 прожиткових мінімумів станом на січень 2022-го року) залежно від причин смерті.

Якщо ж військовий отримав інвалідність чи втратив працездатність, то йому чи членам родини виплачують від 167 тисяч до 957 тисяч гривень (від 70 до 400 прожиткових мінімумів станом на січень 2022-го року). Все це та додаткова інформація детально описана у статтях 16, 16-1, 16-2, 16-3,16-4 закону. Його прийняли у 90-х роках і час від часу оновлюють.

Окремо законодавство передбачає для членів сім’ї загиблих військовослужбовців такі пільги:

  • медичне обслуговування у закладах Міноборони та правоохоронних органів;
  • пільгова оплата вартості путівок на санаторно-курортне лікування;
  • безоплатне одержання окремих ліків та зубопротезування;
  • зарахування дітей на бюджетні місця державних вишів за спеціальністю на вибір;
  • надання позачергових місць у дитячих комунальних закладах за місцем проживання (дитсадки, спортшколи, тощо);
  • виплата суми державного страхування військового (батькам та неповнолітнім дітям);
  • допомога на поховання та компенсація витрат на разовий проїзд та транспортування речей померлого;
  • знижка 50% на комунальні послуги тощо.

Ці та інші пільги описані у статті 15 закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Окремі пільги можуть встановлюватися місцевими радами, каже Віталій Дубчак.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте