«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Публічні закупівлі по-здолбунівськи: без тендерів та конкуренції

Реформа публічних закупівель в Україні та створення системи ProZorro мали посприяти перетворенню дуже корупційної і непрозорої сфери у чесну й конкурентну систему. Коли держава спонукає бізнес конкурувати за право надавати їй товари та послуги – це веде до вдосконалення їх якості та економії бюджетних коштів. 

Дійсно, впровадження нової системи публічних закупівель має чимало позитивних наслідків. Проте, Закон «Про публічні закупівлі» встановив досить високі межі (пороги), при яких органи державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані проводити аукціони в ProZorro.

200 тисяч гривень – при закупівлі товарів та послуг. Та 1,5 мільйона гривень – при закупівлі робіт.

Як наслідок, реформа позначилася на закупівлях тих підприємств, установ і організацій, які мають багатомільйонні обороти.

Зазвичай вони розташовані у великих містах, переважно обласних центрах.

Зовсім по іншому ситуація виглядає у районних центрах.

Їх комунальні підприємства не мають великого фінансування. Закупівлі останніх вкрай рідко досягають розмірів вищезазначених порогів. Через це реформа публічних закупівель дуже слабко вплинула на них.

Закон залишає за такими суб’єктами право здійснювати публічні закупівлі за неконкурентними процедурами. До них належать: звітування про укладений договір та переговорна процедура.

В обох випадках (особливо в першому) замовник має широкі можливості обирати постачальників на власний розсуд. Тому ці процедури належать до зони підвищеного корупційного ризику. Тут є широкий простір для маніпуляцій із освоєнням бюджетних коштів різного роду компаніями «своїх».

У цій публікації розглянемо публічні закупівлі комунальних підприємств, установ і організацій Здолбунова. Аналіз охопить закупівлі за період 2017-2018 років.

Публічні закупівлі здолбунівських комунальників 

(2017-2018 рр.)

Зеленим кольором у таблиці позначені конкурентні процедури закупівель. Всі вони обмежують можливість організатора тендеру (керівництво комунального підприємства, установи чи організації) впливати на вибір свого постачальника.

Цей вибір здійснюється за результатами аукціонів або інших форм цінового змагання між компаніями. Перемогу має здобути той, хто запропонував свої товари чи послуги за найнижчу ціну. У червоній колонці ми навели перелік неконкурентних процедур закупівлі. 

У дужках містяться суми, на які здолбунівські комунальники закуповували товари, роботи та послуги за кожною з процедур протягом 2017-2018 років.

Більшість комунальних підприємств міста здійснюють невеликі закупівлі. Тому вони й не зобов’язані проводити тендери. Проте, законодавство дозволяє органам місцевого самоврядування впроваджувати систему аукціонів при менших закупівлях. Однак, це їхнє право, а не обов’язок. 

Як бачимо, у Здолбунові це право майже не використовують. У 2017-2018 роках із понад 34 мільйонів гривень, лише 700 тисяч комунальники потратили через конкурентну процедуру.

Тобто, визначили постачальника через аукціон (допорогову закупівлю). Але це лише 2% від усіх витрачених за останніх півтора роки коштів.

В інших випадках, замовники самі визначали у кого їм купувати необхідні роботи, товари та послуги. І тут вже важче зрозуміти якими саме мотивами вони при цьому керувалися.

Публічні закупівлі комунальних підприємств, установ та організацій Здолбунова. Скріншот із аналітичної системи Bipro.prozorro.org. Для збільшення фото потрібно відкрити їх в новій вкладці

Публічні закупівлі у Здолбунові здійснюють 10 суб’єктів комунального господарства, які підпорядковані Здолбунівській міській раді.

Лише 7 з них організовують їх на значні суми понад 1 мільйон гривень.

Серед  них лише Здолбунівводоканал дуже епізодично вдавався до конкурентних процедур і то на незначну для себе суму. За їх результатами комунальне підприємство зекономило для бюджету 20 тисяч гривень. 

Керівництво всіх інших великих замовників на власний розсуд обирає собі постачальників. До системи ProZorro ж завантажують лише коротку звітну інформацію про закупівлю.

Здолбунівські бізнес-фаворити публічних закупівель

Кого ж найчастіше обирають керівники комунальних структур Здолбунова для постачання товарів та послуг?

Ми визначили 7 компаній та підприємців, які протягом останніх півтора року отримали контракти на значні суми з бюджету міста. Одне з них – Комунальне підприємство «Здолбунівкомуненергія». 

Всі інші – приватні. До переліку потрапили ті з них, хто отримав замовлення на загальну суму понад 1 мільйон гривень. Всі вони уклали угоди без участі в тендерах.

Топ-7 компаній, що отримали найбільші контракти за кошти бюджету Здолбунівської міської ради

Красносільське мале приватне підприємство «МВА» за останніх півтора роки здобуло контракти на понад 5 з половиною мільйонів гривень від КП «Здолбунівське».

Це договори на ремонти доріг у Здолбунові.

Основним видом діяльності підприємства є будівництво доріг та автострад. Його кінцевий бенефеціарний власник – Мурадян Ваграм Артаваздович. Він також є засновником Приватного підприємства «Гощадорбуд».

Його компанія ремонтує дороги переважно на Рівненщині. Має контракти на понад 28 мільйонів гривень у районних центрах та селах області. Всі 120 контрактів підприємство отримало через процедуру звітування про укладений договір. 

Відоме політичними «зв’язками» на Рівненщині ПАТ «Рівнеавтошляхбуд» також є клієнтом КП «Здолбунівське».

Це ще одна компанія, яка ремонтує вулиці у Здолбунові. Вона працює виключно на теренах Рівненської області.

За період свого існування Рівнеавтошляхбуд уклав угоди на дуже пристойну суму – понад 305 мільйонів гривень. Все це завдяки перемогам на тендерах Рівнеоблавтодору.

ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» спеціалізується на електромонтажних роботах та ремонті доріг. Це також місцевий важковаговик на ринку дорожніх робіт. За останніх кілька років компанія отримала закупівлі на суму понад 44 мільйони гривень. 

Майже всі закупівлі Комбінат бере на теренах Рівненської області.

За її межі свою діяльність підприємство поширює не надто сміливо. Про тісний зв’язок цієї компанії з місцевими політичними елітами журналісти вже готували матеріал у минулому році. Достатньо зазначити, що власницею компанії є депутатка Здолбунівської міської ради – Бабак Людмила Василівна. 

Більше мільйона гривень на ремонт пішохідних доріжок у Здолбунові отримав також ФОП Андрощук Михайло Євгенович.

А от ФОП Максимчук Володимир Андрійович є місцевим монополістом у постачанні продуктів до 5-ти дитячих садків Здолбунова. У публічних закупівлях інших підприємств він участі не бере.

Всі вищезазначені 7 компаній та підприємців об’єднує те, що вони отримують бюджетні контракти на мільйони без участі в тендерах.

Здолбунівські комунальники їх просто не проводять. Адже їх кожна окрема закупівля не перевищує, визначені Законом пороги, при яких йти на тендер обов’язково. Скористатися ж правом організовувати їх з власної ініціативи тут не надто поспішають.

Така ситуація явно не сприяє розвитку конкуренції. Вона завжди породжуватиме чимало корупційних ризиків. Не стимулюватиме вона і вдосконаленню сектору публічних закупівель у місті.

Тому, лише пониження порогів для проведення тендерів може активізувати конкуренцію і вдосконалення якості робіт, товарів та послуг приватного бізнесу.

Наразі обіцянки на загальнодержавному рівні знизити пороги до 50 тисяч гривень (при яких замовники будуть зобов’язані йти на тендер) не реалізовані.

Проте, органи місцевого самоврядування можуть понижувати їх і з власної ініціативи. Децентралізація дає всі шанси на вдосконалення та розвиток. Але потрібна місцева політична воля щоб ними скористатися.


Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте