Результати медичних розслідувань смерті 27-річної породіллі з діагнозом, який «буває раз на 10 років»

Батьки померлої Катерини Кириловець подали заяву в поліцію, щоб там розібралися, чи є вина лікарів у смерті їхньої доньки
Джерело
Четверта влада

У травні «Четверта влада» розповідала історію породіллі Катерини Кириловець, яка померла від розриву матки під час пологів. Батьки дівчини подали заяву до поліції, бо вважають, що дівчина померла через недбалість лікарів.

У пологовому провели власне розслідування. Крім того, слідча Головного управління Нацполіції Рівненщини, за рішенням суду, вилучила з пологового будинку документи про пологи Катерини. Ми також їх отримали.

Розповідаємо, які на цей момент є висновки про смерть породіллі.

Катерина Кириловець, яка померла на 38-му тижні вагітності

Історія з документів

О 21 годині 18 травня чергові лікарі Рівненського міського пологового зібрались на консиліум. Тоді вагітна 27-річна Катерина Кириловець скаржилась на різкий біль у животі та грудях, ускладнене дихання. Її оглянули та побачили кров'янисті виділення з матки.

Тоді і стали підозрювати розрив матки і перевели жінку в операційну.

Із 21:10 до 21:30 у Катерині констатували розрив матки, втрату двох літрів крові, яка зі згустками була у черевній порожнині. Там же була дитина. Її дістали разом із плацентою.

Зафіксований час народження дитини – 21 година 14 хвилин 18 травня. Вага: 4 кілограми 350 грамів. Зріст: 55 сантиметрів.

О 21:30 операцію тимчасово припинили та ввели Катерині препарат «Пабал» для зупинки кровотечі.

О 21:40 консиліум з восьми лікарів пологового вирішив видалити матку разом із трубами після перев'язки внутрішньо клубових артерій, які постачають кров до статевих органів.

З 21:45 до 23:30 перев'язали артерії та вирізали матку. Тоді зафіксували три літри крововтрати і зупинили її.

Окрім цього Катерині вливали спочатку плазму 1,9 літрів, а згодом 2,1 літри цільної крові під час операції. Це роблять при гострій крововтраті.

Усе це відомо з документів, які поліція вилучила з пологового. 

Після цього Катерину перевели до відділення анестезіології та інтенсивної терапії. О 1-й годині 19 травня зафіксували зупинку серця, після чого розпочали реанімацію, і о 2-й годині констатували смерть. Це нам доповнила заступниця головної лікарки Рівненського пологового будинку Ольга Голуб.

За висновком патологоанатома, Катерина Кириловець померла на 38-му тижні вагітності від:

  • повного розриву матки по старому рубцю при третіх термінових пологах;
  • маткової внутрішньочеревної кровотечі;
  • емболії навколоплідними водами (води з матки потрапляють у кров і далі в легені, що спричиняє зупинку дихання – авт.)

Мати та батько Катерини Ніна та Петро Кириловці звернулися із заявою до поліції. На їхню думку, донька померла через халатність лікарів, які допустили такий її стан.

Заяву зареєстрували і 28 травня відкрили провадження за статтею 140 Кримінального кодексу України: невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого.

Речниця Головного управління поліції у Рівненській області Марія Юстицька повідомила, що наразі у справі допитали свідків та вилучили необхідні документи.

Папери передали у Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ОДА. Там створили комісію, яка має оцінити, чи правильно породіллі надавали допомогу.

– У подальшому призначатиметься комісійна судово-медична експертиза, яка і визначить, чи є зв'язок між діями лікарів та смертю породіллі, – каже речниця поліції.

Медичні розслідування

У травні, коли ми звертались до головної лікарки Рівненського міського пологового будинку Світлани Муравської, вона не хотіла давати розгорнутих коментарів. Казала, що треба почекати висновків розслідування, яке проводять у лікарні, і що воно закінчиться, коли буде висновок патологоанатома.

Висновок отримали всередині червня. Він дублює діагноз у довідці про причину смерті, але має більше деталей.

Згідно із висновком, основний діагноз патанатома – повний розрив матки по старому рубцю при третіх термінових пологах з тотальним відшаруванням посліду (місце, де перебуває дитина в матці – авт.).

Ускладнення:

  • масивна внутрішньочеревна кровотеча;
  • геморагічний шок (через кровотечу знижується: кров'яний тиск (у тому числі артеріальний), наповнення шлуночків серця, і зменшується ударний об'єм та венозне повернення – авт.);
  • операція (екстирпація (видалення) матки із трубами);
  • емболія навколоплідними водами (потрапляння пологових вод у кров та легені – авт.);
  • синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання (ДВЗ) (порушення згортання крові внаслідок масивного звільнення з тканин тромбопластичних речовин, наслідок емболії – авт.) фаза тромбоутворення;
  • поліорганна недостатність (розвиток недостатності 2-х і більше органів чи їх систем, взаємне обтяження захворювань – авт.).  

Від родини Катерини ми отримали висновки розслідування Управління охорони здоров'я Рівненської міської ради. Ось на фото висновки комісії після вивчених документів:

Заступниця начальника управління охорони здоров′я виконавчого комітету Рівненської міської ради Лариса Обуховська очолила комісію, яка вивчала випадок смерті породіллі. Вона нам пояснила, що означають деякі пункти із висновку.

Лариса Обуховська погодилася говорити тільки через вказівку начальника міського управління охорони здоров'я Віктора Іськіва. Архівне фото із 2019-го

За її словами лікарки, «недотримання рівня надання меддопомоги» не означає, що лікарі пологового щось робили не так.

– В пологовому стало відомо, що ще на етапі діагностики в районі була підозра на прирощення плаценти, – розповідає лікарка.

Тобто, якби це було відомо лікарям раніше, Катю б направили в перинатальний центр. І там могли би розглянути питання щодо кесарського розтину на більш ранньому терміні, – пояснила Лариса Обуховська:

– Але з якихось причин жінка про це не сказала. І інформації про підозру прирощення не було в обмінній карті.

Зрештою, підозра на прирощення не підтвердилася, каже лікарка. Але це могло б вплинути на «місце надання допомоги».

– Але і це не вплинуло б на кінцевий результат. Бо і тут надавали адекватну допомогу. Це все наші міркування «якби ж…».

Заступниця головної лікарки Рівненського пологового будинку Ольга Голуб каже, що бачила оцінку комісії міського управління. Погоджується із тим, що у ній. Про розслідування поліції їй також відомо.

– Це право родини. Ми нічого не ховаємо, – каже вона про заяву сім'ї.

Лікарка констатує, що за результатами трьох експертних розслідувань: пологового будинку, міського та обласного (лікарі Обласного перинатального центру) управлінь – вини лікарів у смерті Катерини немає. Каже, що все сталось раптово і добре те, що вдалось врятувати дитину.

Визначити на УЗД, чи слабким був рубець на матці від попереднього кесарського – неможливо, за словами Ольги Голуб. Як і передбачити, що він розірветься.

Вона лише підтверджує висновок патологоанатома, що основною причиною смерті стала низка ускладнень, спричинених розривом матки та емболією.

Вже після розмови із лікаркою, ми отримали від міського пологового відповідь на запит, де вказано, що лікарі надавали допомогу згідно з протоколами. «Оперативне втручання та інтенсивне лікування проводилось своєчасно і в повному об'ємі, відповідно до клінічної ситуації, з використанням наявних можливих та необхідних засобів», – йдеться у листі.

Від головної лікарки Рівненського обласного перинатального центру Вікторії Єнікеєвої на час публікації ми не змогли отримати коментар стосовно висновків їхнього розслідування, на яке також посилалася Ольга Голуб. Єнікеєва погодилася дати відповідь лише на письмовий запит. Ми його надіслали, але на момент публікації відповіді не отримали.

Нагадаємо, що акушер-гінеколог «Академії здоров'я людини» у Києві Роман Ворон, до якого ми зверталися за експертним коментарем, казав, що такий випадок, як у Катерини, буває «один на мільйон». А лікарі пологового казали батькам, що таке трапляється «раз на 10 років».

Дивіться також: Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте