Рівне – без гарячої води. До чого тут монетизація субсидій

Як працюють і що спричиняють «живі гроші» на руки малозабезпеченим

Речниця «Рівнетеплоенерго» Світлана Сирота розповідає, що через подорожчання газу на 15% та борги рівнян «Рівнетеплоенерго» з 1-го травня припинило подачу гарячої води у більшість будинків міста, це 40 тисяч абонентів, які підключені до газових котелень
Джерело
UA:Рівне

1-го травня у Рівному припинили централізоване гаряче водопостачання. Виняток становлять споживачі, які отримують гарячу воду від котелень на твердому паливі.

Про це повідомляє «Рівнетеплоенерго» на своїй Фейсбук-сторінці.

«Величезна накопичена заборгованість споживачів – понад 200 мільйонів гривень – у березні доповнилася несплаченими субсидіями. Із отриманих 25-ти мільйонів гривень монетизованих субсидій, передбачених для розрахунків за тепло, від рівнян дійшли лише 12 мільйонів», – йдеться у повідомленні «Рівнетеплоенерго».

«Четверта влада» розбиралася що таке монетизація субсидій і чому вона «вилазить» рівнянам боком.

Що таке монетизація і навіщо вона нам

«Монетизація субсидій» – це запровадження розрахунків за комунальні послуги «живими» грошима, коли кошти субсидії надходять безпосередньо громадянину, котрий сплачує за спожиті послуги.

У 2019-му році на субсидії з держбюджету заплановано витратити 55,1 мільярда. З березня 2019 року громадяни, яким призначено субсидії, почали отримувати «живі» гроші для сплати за житлово-комунальні послуги.

Мета монетизації – стимулювати громадян до економного споживання комунальних послуг.

Адже люди, які отримували субсидію на рахунок надавачів послуг, не були зацікавлені у економії. Зараз Україна переходить на систему, яка сприятиме, щоб споживач сам керував енергоефективністю свого домогосподарства.

У відеоролику Міністерства соціальної политики України коротко розповідається, як діятиме система виплати субсидій «живими» грошима.

Рахунок у банку чи гроші на руки: як відбувається монетизація

Монетизація субсидій здійснюється за двома моделями: безготівкова грошова форма і готівкова форма.

За словами генерального директора директоріату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталія Музиченка, безготівкова грошова форма (тобто гроші видані на руки) запроваджена для громадян, які вперше звернуться за субсидією в 2019 році.

За словами Віталія Музиченка пенсіонерам, які отримують субсидію, кошти виплачуватиме Пенсійний фонд разом із пенсією через пошту або банківський пенсійний рахунок. Стоп-кадр UA:Перший

– За цією моделлю на кожного одержувача субсидій у Ощадбанку автоматично відкривається рахунок (навіть якщо у вас немає рахунка в банку) для надходження житлових субсидій у грошовій формі.

Персональний рахунок має спеціальний режим використання – кошти з нього банк направляє на оплату послуг за спожиті одержувачами субсидій газ, тепло, електроенергію, воду та інші житлово-комунальні послуги.

Після закінчення опалювального сезону суми невикористаних коштів субсидії, люди зможуть витратити на власні потреби, – розповідає він. 

Готівкова форма надання субсидій впроваджена для тих, хто отримував субсидію на кінець 2018-го року. 

– За цією моделлю субсидії виплачуються грошима безпосередньо громадянам, які повинні самостійно платити за спожиті житлово-комунальні послуги і, відповідно, в разі їх ощадливого використання, розпоряджатися сумами зекономленої субсидії, – пояснює Віталій Музиченко. 

Безготівкова грошова форма і готівкова форма будуть реалізовуватися паралельно.

– За результатами аналізу їх ефективності буде прийматися рішення щодо того, яким чином процес монетизації субсидій діятиме далі, – розповідає посадовець.

Майже 70 мільярдів боргу

Голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус ще на початку квітня писав на своїй сторінці у Фейсбук про негативні наслідки монетизацій.

Андрій Герус висловлює скепсис щодо виплати субсидій на руки. Фото Радіо Свобода

За його словами, у Київводоканалі рівень оплати від таких «монетизованих» субсидіантів склав лише 62%. У Київтеплоенерго – 73%.

– Загалом по Україні у водоканалів рівень платежів від субсидіантів склав від 60% до 70%. Скоріш за все, схожа ситуація по інших житлово-комунальних послугах, окрім електроенергії, де рівень платежів зазвичай вищий.

– Загалом рівень боргів за ЖКП на кінець лютого становив рекордні 69,5 мільярдів. Немає сумніву, що на кінець березня ми знову побачимо різкий приріст боргів, – пише Андрій Герус.

– На субсидіях перебувають найбідніші люди, тому очікувати, що вони зберегли ці гроші, щоб у середині квітня заплатити за лютий, було б наївно. Ці гроші потрачені на інші потреби.

За його висновками, податки, які сплачують українці, щоб підтримати найбідніших, не витрачені згідно задекларованих цілей.

Натомість Віталій Музиченко пояснює, що боржники втратять субсидію. Тому, хто матиме борг за житлово-комунальні послуги на суму більшу 340 гривень, не призначать субсидію на наступний період.

– Після того як громадянин сплатить борг, субсидію буде перепризначено, – каже Музиченко.

– При цьому той, хто допускав прострочення оплати, маючи на руках кошти, отримані у рамках монетизації, буде надалі одержувати субсидію вже у безготівковій формі (на рахунок в банку) – такі доповнення до існуючого порядку зараз готує Уряд.

За словами посадовця, якщо надалі сплачувати рахунки вчасно, то з наступного опалювального періоду, отримувачу поновлять субсидію у готівковій формі.

Зекономити чи залишити собі: як проходить монетизація у Рівному

Окрім «Рівнетеплоенерго», зі збільшенням заборгованості від споживачів зіштовхнувся і Рівнеоблводоканал.

За інформацією підприємствау березні вони недоотримали від споживачів більше мільйона гривень.

– Ми провели аналіз оплат населення за використані послуги водопостачання і водовідведення за місяць до монетизації і в березні, коли споживачі замість субсидій отримали від держави гроші. Статистика невтішна, –  говорить заступник директора «Рівнеоблводоканалу» з комерційних питань Микола Ткачук.

– У нас на підприємстві є понад 29 тисяч споживачів, які мають право на субсидію. Скільком саме із них органи соцзахисту цю державну допомогу надали на руки, не відомо.

– Проте у березні з нарахованих трьох мільйонів гривень цим абонентам, підприємство недоотримало більше половини.

За його словами, якщо подібна тенденція спостерігатиметься і надалі, то ні до чого втішного така монетизація не призведе. При цьому наслідки відчує на собі не лише підприємство, тариф якого не є прибутковим, а й усі без винятку споживачі послуг.

– Якщо «Рівнеоблводоканал» недотримуватиме такі суми за спожиті послуги і надалі, то нам доведеться щось урізати. А це може призвести навіть до того, що змушені будемо відмовитися від цілодобової подачі води і перейти на погодинну.

Микола Ткачук каже, що найгріший варіант це те, що підприємству не буде чим заплатити за перекачку та очистку стоків на «Рівнеазоті». А це – половина від усіх каналізаційних вод міста. Стоп-кадр із сюжету UA:Рівне

За словами речниці ТОВ «Рівнегаз Збут» Ольги Зайчук, люди приходять із готівкою, якою розплачуються за газопостачання.

– Станом на 1-ше квітня цього року заборгованість становить 378 мільйонів 36 тисяч гривень. Але точно сказати, що це через монетизацію субсидій я не можу, адже як такої статистики ми не ведемо, – каже речниця. 

Натомість директор ТОВ «Рівненська обласна енергопостачальна компанія» Сергій Безсмретний каже, що до збільшення заборгованості на підприємстві призводять кілька факторів.

– Борг населення за спожиту електроенергію перед ТОВ «РОЕК» за результатами березня становив 105 мільйонів гривень, – розповідає він.  

Сергій Безсмертний не впевнений, що суттєве зростання заборгованості відбулося саме після запровадження змін у відшкодуванні субсидій, оскільки окремої статистики щодо субсидіантів підприємство не веде.

– Крім того, проблему із заборгованістю ми відчуваємо з моменту відокремлення ТОВ «РОЕК» від ПрАТ «Рівнеобленерго», тобто від початку 2019 року – люди ще й до сьогодні продовжують помилково сплачувати кошти на рахунки обленерго, а не нашої енергопостачальної компанії.

Деякі взагалі з початку року не здійснили жодної оплати, – говорить директор.

– Так чи інакше, на запит районних управлінь соцзахисту області ми подаватимемо дані щодо кожного отримувача субсидій.

Схоже, що за загальною заборгованістю не всі надавачі комунальних послуг помічають недоплати субсидіантів із «живими грошима».

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте