Який сенс дезінфекції автодоріг у Рівному і скільки на це витрачають коштів

Що думає з цього приводу головний санітарний лікар області

Автомобілі ШЕУ поливають вулиці розчином з хлором. На це йдуть сотні тисяч гривень платників податків
Джерело
Скрин з відео на фейсбук-сторінці Den Bassi

З часу оголошення карантину дороги Рівного почали дезінфікувати. Окрім асфальту, обробляють і парки, зупинки, дитячі майданчики та лавки. Але на них витрачають менше засобів та відповідно коштів, ніж на автодороги. Про це нам розповів начальник рівненського шляхово-експлуатаційного управління.

Ми запитали у головного санітарного лікаря області Романа Сафонова, наскільки ефективні такі методи запобігання поширення коронавірусної інфекції.

60 кілограмів дезінфектору на дороги в зміну

На початку квітня рівнянин Сергій Гупаленко відомий у фейсбуці як Den Bassi розмістив на своїй сторінці відео санітарної обробки рівненських вулиць Шухевича та Богоявленської, зняте з квадрокоптера.

У дописі під відео чоловік дякує міським службам та чиновникам за таку дезінфекцію. Про головний аргумент «за» полив автошляхів хлором користувач пише:

– Дослідження кажуть нам, що ймовірність «підхопити» SARS-CoV-2 набагато вища через дотик до брудних поверхонь, ніж повітряно-крапельним шляхом. І ось тут надважливо розуміти і враховувати кількість пилу, якій потрапляє з тротуарів та доріг міста в наші оселі! На дворі вже потепліло, ми всі повідкривали вікна, аби провітрювати.

Вулиці міста, як на відео, поливають вдень і вночі, розповів нам керівник Рівненського ШЕУ Віктор Климук. Для цього закупили ще 23 березня 10 тонн гіпохлориту натрію групи «А». Коштувало це міському бюджету близько 165 тисяч гривень, каже Климук.

Ціна купленого засобу на Прозоро разом з ПДВ 168 тисяч. Ще на 24 тисячі замовили цей же засіб у Рівнеоблводоканалі. Окрім цього, купили бензину на 112 тисяч, засоби індивідуального захисту за 5 тисяч та оприскувачі, які застосовують працівники, за 62 тисяч гривень.

За інформацією від Управління житлово-комунального господарства, станом на 1 квітня із виділеного на боротьбу з вірусом спецфонду витратили 317,5 з половиною тисяч гривень. Це менше від суми за звітами з Прозоро. Вона складає близько 371 тисячі гривень.

10 квітня міськшеу отримало ще одну поставку гіпохлориту в межах 10-11 тонн, каже Віктор Климук. Згідно з Прозоро, за це заплатили майже 200 тисяч.

Загалом на запобігання поширенню вірусу міська влада зі спецфонду виділила півтора мільйони гривень, йдеться у відповіді на наш запит до УЖКГ. Станом на 10 квітня витрачено більше 500 тисяч.

Що дезінфукують та скільки засобу на це йде, нам пояснив Віктор Климук. Фото з архіву літа 2019-го

З його слів, дезінфікували такі місця загального користування: парк «Лебединка» (дитячі майданчики і доріжки), парк «Хімік» (дитячі каруселі, лавки, стежки), парк «Просвіти», Меморіал Слави, проміжок між вулицями Коперника-Могили.

– Цим процесом управляє УЖКГ, – каже Віктор Климук. – Вони дали перелік тих об'єктів, які є на балансі тресту зеленого господарства. А майданчики на прибудинкових територіях мають обслуговувати обслуговуючі компанії, чи ЖЕКи чи як там в них буде...

– А як часто кропите вулиці, автошляхи? – журналістка.

– В нас є маршрути. Вночі оброблюємо центральну частину міста. Є графік робіт на парні і на непарні числа. Центральна частина міста майже щодня. І через день мікрорайон «Північний» та район вулиць Курчатова-Галицького-Відінська. На другий день мікрорайон «Ювілейний» і частина міста, де вулиці Дворецька, Петра Могили, Олени Теліги, Вербова.

– В чому сенс дезінфекції проїзної частини?

– Сенс в тому, щоб не було мікробів, – відповідає Віктор Климук. 

– Але ж люди там не ходять...

– Але там їздять автомобілі і ви бачили, коли наш водій український відкриває вікно, що він з того вікна робить. І кахи, і чихи, і тьфу і все інше.

Віктор Климук також каже, що працівники ШЕУ при обробці доріг намагаються кропити розчином хлору і тротуари. Втім, як видно з відео Сергія Гупаленка, так відбувається не завжди.

Також за словами керівника шляхово-експлуатаційного управління, дезінфікують зупинки міського транспорту. Центральні у нічний час, а всі інші, коли оприскують вулиці поблизу.

Щодо витрат засобів, каже Віктор Климук, за зміну працівники витрачають близько 96 кілограмів гіпохлориту натрію. 60 із них йде на обробку автошляхів. Його розбавляють з водою (1 до 100) і оприскують з двох МАЗів.

36 кілограмів сировини за зміну витрачають на обробку місць загального користування, зупинки, також дороги, тротуари та все інше, каже Климук.

Це не доцільно – головний санітарний лікар

Головний санітарний лікар області Роман Сафонов розсміявся на запитання журналістки про ефективність дезінфекції доріг та висловив свою думку: 

– Наскільки я знаю, проводиться поливка вулиць для зменшення запиленості. Оскільки інфекція має крапельний шлях, то зменшення запиленості має вірогідність зменшити через пил потрапляння в верхні дихальні шляхи.

Роман Сафонов каже, що на спільних нарадах із чиновниками пояснював їм свою думку. Фото з фейсбук-сторінки заступника міського голови Рівного Віталія Германа

Він вважає, що варто було б зосередити увагу на обробці закритих приміщень. Це, в тому числі, під'їзди, сходові майданчики та ліфти.

Лікар додає, що однозначної думки щодо дезінфекції вулиць серед лікарів немає. Втім його думка, що це недоцільно у боротьбі з респіраторним вірусом. Але знайомить із контраргументами колег:

– Є досвід інших країн: Китай, Сінгапур, деякі країни Європи і Латинської Америки, які це проводять, і в них позиція, що вірус не вивчений. Шляхи передачі не вивчені. Тому будь-які заходи, можливо, мають сенс, якщо можливо, то чому б не спробувати.

– Тому я не істина останньої інстанції. Це моя позиція, до мене, думаю, дослухались. Якоїсь шкоди від хлорування я не бачу, бо є багато інших інфекцій, в тому числі і загальної природи, – каже Роман Сафонов.

Отже ще раз, 1 мільйон 500 тисяч гривень міська влада витрачає на заходи сумнівної і недоведеної ефективності щодо боротьби з коронавірусною інфекцією (адже вірус передається контактним та повітряно-крапельним шляхом), в той час як дуже мало дезінфекують місця, де це справді потрібно.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте