Рівненський міський суд виправдав померлого посадовця, обвинуваченого у хабарництві

Микола Голік помер 4 роки тому, але його справу продовжували розглядати на прохання дружини
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власного фото та архівного із фейсбуку Анни Махно

Наприкінці вересня 2015-го на хабарі в коробці з-під коньяку спіймали першого заступника директора Рівненської дирекції залізничних перевезень та депутата Здолбунівської райради Миколу Голіка.

Чоловік помер через онкозахворювання у 2018-му році так і не дочекавшись вироку. Але розгляд його справи у суді тривав на прохання дружини, яка вирішила відстояти честь чоловіка.

20 червня 2022 Рівненський міський суд оголосив Миколу Голіка невинним у хабарництві. Як так трапилося – у матеріалі.

Коньяк і тисяча доларів

У вересні 2015-го року до першого заступника директора Рівненської дирекції залізничних перевезень Миколи Голіка прийшов чоловік кавказької зовнішності. Він хотів домовитись із посадовцем про перевезення паркетної дошки до Узбекистану. Для цього йому потрібні були чотири залізничні вагони.

Щоб перевезти вантаж, чоловік повинен був зібрати пакет документів для підписання угоди.

У вересні чоловік іще кілька разів приходив до Миколи Голіка від якого нібито чув про те, що треба таки зібрати той пакет документів.

30 вересня цей чоловік знову прийшов до посадовця в кабінет, аби підписати договір. Натомість Микола Голік нібито попросив чоловіка принести йому коньяк та тисячу доларів хабаря, що той і зробив. Упаковку із коньяком та грошима чоловік залишив у шафі, нібито на прохання Миколи Голіка.

Після цього до Голіка в кабінет прийшли правоохоронці із обшуком. У шафі вони знайшли той коньяк з грошима. Микола Голік казав, що не знає вміст упаковки, бо не відкривав її. Коли її відкрили правоохоронці, то знайшли на дні тисячу доларів, помічені словом «хабар».

Цей процес зафіксовано на відео, яке раніше показували у суді:

Невдовзі після обшуку Миколу Голіка звільнили з посади та оголосили підозру у злочині за частиною першою статті 368 Кримінального кодексу України (одержання службовою особою неправомірної вигоди).

Санкція статті передбачає штраф від 17 до 68 тисяч гривень або арешт на строк від трьох до шести місяців, або позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У 2016-му році справу за цією ж статтею передали до суду. А через два роки Микола Голік помер. Через це справу можна було б закрити, але родина покійного посадовця наполягала на продовженні розгляду, щоб захистити честь чоловіка.

20 червня 2022-го року суддя Рівненського міського суду Наталя Діонісьєва зачитала виправдувальний вирок.

Помилки слідства

Із зачитаного вироку зрозуміло, що чоловіка, який приніс посадовцю коробку із грошима, не допитали як головного свідка.

Він громадянин Узбекистану, а не змогли його допитати, бо слідство не змогло встановити, де він перебуває. Окрім цього, із матеріалів видно, що чоловік, даючи хабар Голіку, працював під наглядом Служби безпеки України.

На стороні Голіка свідками виступали його колеги, які показали, що посадовець не просив їх сприяти у наданні вагонів. Інженерка розповіла, що той самий чоловік приходив і до неї. Вона пояснювала йому які документи він мусить мати, аби підписати договір про перевезення. Але чоловік їх не приніс.

Один зі свідків сказав, що Микола Голік озвучив, що чоловік кавказької зовнішності пропонує йому кошти та хоче дискредитувати, але посадовець відправляв його до комерційного відділу.

Негласні слідчі розшукові дії, які проводили у справі Голіка суд визнав недопустими, бо вони порушили права та свободи людини.

Суддя вказує, що доведено те, що Голік зустрічався із узбекистанцем з ініціативи останнього і той фактично провокував посадовця взяти хабар. Доказів, які б це спростовували, сторона обвинувачення не змогла надати. Окрім цього, «замовник вагонів» працював під контролем СБУ.

Також суддя озвучила, що на відео та аудіо, яке надало слідство, не зафіксовано, щоб Голік вимагав хабар, чи мав це на меті. Натомість узбекистанець сам запитував посадовця про суму, яку йому слід вручити. На що Микола Голік відповідав, що йому порахують вартість при укладенні договору, приблизно це буде 20-22 тисячі гривень.

Висновком судово-медичного експерта підтверджено, що ні гроші, ні коробку від коньяку Голік не чіпав, що і вказував при обшуку.

Зокрема, у зв'язку із цими обставинами суд зобов'язаний постановити виправдувальний вирок, оголосила суддя Діонісьєва. Також на користь підсудного зіграли відсутність судимостей та відзнаки із грамотами, які стосуються роботи і які «позитивно його характеризують».

Прокуратура ще не визначилася з апеляцією

Прокуратура має місяць, щоб оскаржити таке рішення суду в апеляції. Речниця прокуратури області Оксана Жужельська поки не знає, чи будуть це робити. Прокурори спершу мають отримати текст вироку, а далі вирішуватимуть.

Родичі Миколи Голіка та його адвокат Анатолій Перетятко від коментарів відмовилися. Вони хочуть дочекатися, чи буде апеляція.

Слухати вирок прийшла донька покійного Тетяна (перша ліворуч на фото), його дружина Лідія, яка наполягла на подальшому судовому розгляді після смерті чоловіка, щоб захистити його честь, син Миколи Голіка і знайомі підсудного

Якщо цей вирок суду вступить у законну силу, рідні матимуть право вимагати в держави компенсацію за незаконне притягнення чоловіка і батька до кримінальної відповідальності.

Інші публікації про цю справу можна переглянути за тегом Микола Голік.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте