Рівнянки розповіли, як переживають карантин у Польщі, Німеччині, Франції та США

Один із заблокованих дитячих майданчиків Гамбургу
Джерело
Фото з ndr.de

Пандемію через коронавірус у Всесвітній організації охорони здоров’я оголосили 11-го березня 2020 року, карантин в Україні – 12-го березня. Приблизно тоді ж обмеження почали впроваджувати й у європейських країнах (до речі, в Україні ці обмеження наразі порівняно найжорсткіші в Європі).  

Ми поспілкувалися із трьома рівнянками, які мешкають у Німеччині, США та Польщі, а також із рівнянкою, чоловік якої мешкає у Франції і запитали їх про обмеження в їхніх країнах у зв'язку з коронавірусною інфекцією.

Про «хом’ячкові закупи» та «останню вечірку» читайте у публікації «Четвертої влади».

Німці не забороняють громадський транспорт

Рівнянка Тетяна мешкає у Гамбурзі, Німеччина.

За її словами в країні закриті не лише державні кордони, а й межі земель, тобто адміністративних одиниць. Виїзд за межі землі, де зареєстрований, заборонено – порушників штрафуватимуть.

У Гамбурзі карантин почався з 16-го березня. Спочатку мав бути до 29-го березня, продовжили до 19-го квітня (в Україні продовжили до 24-го квітня). 

Коли Тетяна вперше спілкувалася з журналісткою, у країні ширилися чутки про введення жорсткого італійського варіанту: коли можна буде ходити тільки на роботу й за продуктами чи ліками. Тепер це її реальність.

 Виходити можна максимум по двох, краще по одному, але це не стосується сім'ї, – додає Тетяна.

Жінка каже, працюють лише продуктові магазини, заправки, аптеки і лікарні. Розважальні заклади, басейни, спортклуби, бутіки й інші магазини закриті.

Навчальні заклади теж на карантині. Діти навчаються дистанційно. Старший син Тетяни вчиться у звичайній та музичній школах.

Вчителька зі звичайної скинула на електронну пошту завдання з усіх предметів на півтора тижні. Якщо у дітей виникають питання, можна писати їй таким самим чином. Один вчитель з музичної школи працює з дитиною по скайпу, з іншим обмінюються відеоповідомленнями.

Гуляти з дітьми на дитячих майданчиках не можна.

Якщо в людини болить спина чи горло, піднялася температура – перші консультації отримують по телефону і лікуються вдома. Далі діють за обставинами. Якщо є попередній запис на прийом до лікаря не за гострим станом, його можуть перенести як лікарі, так і сам пацієнт.

Державні установи припинили приймати відвідувачів, працюють у внутрішньому режимі. Кому дозволяє робота – працюють вдома. Якщо треба їхати, отримують на роботі документ-підтвердження, який без паспорта не дійсний.

Поліція може зупинити будь-кого пішого чи на машині й поцікавитися, куди прямує.

Тетяна має власний автомобіль, тому пішки по вулиці майже не ходить.

Якщо людина взагалі не може працювати в період карантину, як-от стюардеси, то роботодавець платить 60% їхньої зарплатні, а 40% становить допомога від держави. Відпустки за свій рахунок у Німеччині немає.

Автобуси в Гамбурзі раніше їздили кожні 10-20 хвилин. Тепер щогодини. В автобус можна заходити через середні чи задні двері – вхід біля водія закритий, а місце обмежене стрічкою.

Квитки можна придбати онлайн або в автоматі. Кількість пасажирів не обмежували. Наземні й підземні метро не закривали, але люди самі стараються тримати дистанцію. Тетяна жартує: якщо хтось чхнув у куточку, біля нього вже нікого немає.

Німцям похилого віку рекомендують припинити зустрічі з онуками, оскільки ті можуть переносити інфекцію.

Решта засторог уже знайомі: уникати скупчень людей, тримати дистанцію, мити руки з милом пів хвилини, чхати в рукав, не торкати обличчя. 

Федеральний уряд і уряди земель акцентують увагу на дотриманні мінімальної відстані між людьми. Фото з ndr.de

У магазинах, за спостереженнями Тетяни, найбільший попит на туалетний папір, паперові рушники, макарони, рис, борошно й цукор – все, що може довго лежати. Мило розкупляють, на полиці може лежати лише кілька штук.

– Звичайно, продукти будуть надходити й полиці знову будуть заповнені. Але «хом'ячкові закупи» є, – каже Тетяна.

Такими бачила Тетяна полички дисконтного магазину Aldi приблизно другого тижня березня. Каже, відтоді мало що змінилося. Товар з’являється і розкуповується. Фото надала Тетяна

За словами жінки, мешканці Гамбурга здебільшого виконують застережні рекомендації.

Тетяна бачила мало людей у захисних медичних масках. Каже, що ажіотажу на них немає, але й самих масок в аптеках немає. Як і спирту чи дезінфікуючих спреїв. Нині з’явилися респіратори з фільтром – 15 євро за штуку.

У Гамбурзі рекомендують одягнути маску, якщо ти маєш ознаки ГРВІ, щоб не поширювати інфекцію. А решта можуть носити їх за бажанням.

Розкуповують крупи, мило, туалетний папір

Ще одна рівнянка Тетяна живе у Вроцлаві, в Польщі.

Каже: заходи, які вживає сейм, дуже схожі до запроваджених в Україні. 

У Польщі оголосили карантин спочатку до 25 березня, тепер – до 14 квітня.

Скасовано всі масові заходи, закрито торгові центри, ринки, кафе, ресторани. Робочий день на пошті й у банках зменшили до шестигодинного. Але супермаркети працюють без змін. Обмежень щодо відвідувачів там немає. Люди самі тримають дистанцію.

По можливості працівники перейшли на дистанційну роботу, а державні установи не приймають відвідувачів. Усі справи мають вирішуватися по інтернету.

Тетяна каже, що профілактичні плакати та інструкції щодо дій при симптомах коронавірусу є у кожному трамваї, автобусі, при входах у заклади.

Люди ходять по вулиці в масках, часом в гумових рукавичках, розповідає Тетяна.

Більшість намагається виконувати рекомендації, стараються гуляти в парках на відстані не менше 1-2 метрів від інших. Є такі, що гуляють у вечірній час – коли менше інших перехожих.

На одній із центральних зупинок громадського транспорту у Вроцлаві. Фото надала Тетяна

Рух міського транспорту скорочено.

В автобусах підхід до водіїв перекритий стрічкою, щоб вони знаходились на безпечній відстані від пасажирів, бо кабіна їхня відкрита. Фото надала Тетяна

В Україні карантин оголошують щороку – через грип. А поляки такого не знають.

– Панічна хвиля закупівлі продуктів була після оголошення карантину і закриття навчальних закладів, адже у Польщі не звикли до такого, – розповідає Тетяна.

Розкуповують в основному крупи, мило і туалетний папір. Але магазини швидко поповнюють запаси. 

Релігійні громади самі відмовилися від богослужінь

Рівнянка Світлана мешкає в міста Парма, штат Огайо, США.

У Пармі найбільша в штаті українська громада.

За словами Світлани, уряд кожного штату та мерії міст самостійно визначають, коли оголошувати карантин. У Пармі він почався 13-го березня. Мав тривати до 3-го квітня, але буде до шостого.

Першими закрилися навчальні заклади. Діти Світлани – школярі, обоє перейшли на дистанційне навчання. З учителями спілкуються онлайн. Деталей Світлана не розповіла. Каже, в навчання дітей особливо не заглиблюється, бо вони достатньо відповідальні і вчаться на відмінно.

Наступними закрили бари й ресторани, їжу можна замовити доставкою.

Із магазинів відкриті лише ті, що продають речі першої необхідності та продукти харчування. Деякі – лише онлайн.

Це один із магазинів німецької мережі Aldi, але у Пармі 12 березня 2020 року. Світлана купує продукти у ньому. Жінка каже, що зараз полиці вже не пустують. Фото надала Світлана

Зараз асортимент поповнили, покупців у магазинах менше. Однак на деякі сухі продукти адміністрація закладів встановила ліміт. Наприклад, не більше 10 упаковок каш в одному покупцю при купівлі.

Світлана повернулася додому з магазину і виклала покупки на стіл. Каже, що набрала консерви, бо діти саме їх люблять.

Громадський транспорт як спосіб пересування у Пармі не розвинений, більшість людей має свої авто. Тому щодо обмежень у цій сфері Світлана нічого не знає і сама їздить на машині.

Інформаційних плакатів про коронавірус на вулицях Парми Світлана не бачила.

Збиратися в групи більш ніж 50 осіб заборонили від початку карантину. Винятком були церкви, хоча більшість американських релігійних громад самі тимчасово відмовилися від богослужінь.

Хворим кажуть сидіти вдома, бути в ізоляції. Світлана застудилася саме на початку карантину. Зателефонувала до клініки, розповіла про кашель, їй порадили приїхати на огляд.

Коли вона прибула, медперсонал прибіг у повному медичному захисті: і костюми, і маски. Дуже метушилися і нервували. Пересвідчившись, що в жінки лише бронхіт, розслабилися і маски зняли. Їй призначили лікування й відправили додому.

Банки працюють тільки ті, які мають широкі під’їзні майданчики і можуть працювати з клієнтами через спеціальні віконця. Деякі банки працюють лише до обіду, інші після обіду.

Світлана теж працює в банку. Перехід між корпусами будівлі з початком карантину закрили і заборонили працівникам ходити до колег. Також перекрили поверхи. Спілкування – по телефонах, працівник мав залишатися на своєму робочому місці.

Усіх її колег перевели на позмінний, тижневий, графік. Наприклад, Світлана тиждень була вдома, наступного ж мала виходити в офіс. Але її начальник по телефону повідомив, що жінка працюватиме вдома. 

Бо з понеділка 23 березня до 6 квітня у штаті Огайо мешканцям заборонено виходити з дому без нагальної потреби. До нагальних віднесли піклування про рідних чи похід до магазину.

На вулицю лише з довідкою

Теренс Гус мешкає в Орлеані, Франція.

Його дружина – рівнянка Лілія, яка поки що не може приїхати до чоловіка. Ми попросили її розпитати чоловіка як з карантином у Франції.

В Орлеані почали вводити обмеження з понеділка 16-го березня. Теренс каже, вони триватимуть приблизно два тижні, але «багато чуток, що це затягнеться на місяць».

Школи закрили. Діти навчаються дистанційно. Один із батьків повинен залишатися з ними.

Якщо обидва працюють, компанії мають дати одному з батьків повністю оплачувану відпустку на два тижні. Пізніше оплачуваність може зменшитися, наприклад, до 20% від зарплати.

Закриті офіси, магазини – працюють лише продуктові. Деякі кафе продають тільки тютюнові вироби. Заклади швидкого харчування вже закрили, деякі ресторани все ще роблять доставку їжі додому.

Частина пекарень перейшла на скорочений графік. У приміщення можна заходити по одній людині.

– Ми дуже любимо багети, тому не дивно, що пекарні відкриті, навіть коли ресторани вже не працюють, – пояснює Теренс.

Готель, у якому працював Теренс, тимчасово припинив роботу, і чоловік тепер вдома. Однак його мама, офісна працівниця, працює дистанційно.

Маски в аптеках – дефіцит.

– Навіть медичний персонал не знає, що робити з масками: одні рекомендують звичайним людям носити маски, інші кажуть, що це марно, – розповідає чоловік.

На питання, чи є панічні настрої серед французів, Теренс відповідає: «З Францією про це завжди складно говорити».

І пояснює: хтось «біжить до магазинів, щоб придбати багато речей, одягнути маску і бути параноїком щодо будь-яких фейкових новин. Іншим абсолютно байдуже, і коли погода хороша, всі вони йдуть до парку, центру міста та на пляж, не сприймаючи коронавірус серйозно».

– Коли оголосили про закриття пабів, багато французів вирішили напитися, щоб насолодитися останньою вечіркою, – каже Теренс.

І через це, на думку чоловіка, у Франції взагалі заборонили виходити з дому без поважних причин та спеціальної довідки. Її завантажують з сайту, заповнюють і роздруковують або ж заповнюють від руки. Таку довідку показують на вимогу поліції.

До поважних причин французька влада віднесла виїзд на роботу, вихід до магазину чи з питань здоров’я, піклування про родичів, вигул тварини або коротку прогулянку для фізичного тонусу.

За порушення заборони – штраф. На вулицях міста з’явилися військові. Теренс думає, що на допомогу поліцейським, – аби люди виконували наказ лишатися вдома.

Одна з центральних вулиць Орлеана. Вулиці пусті, тому що діє заборона виходити з дому без поважних причин. Фото надав Теренс

Найбільше мешканці Орлеану скуповують макарони, консервовані продукти і туалетний папір. Тому деякі магазини почали обмежувати кількість товару, проданого в одні руки. 

Станом на 23 березня, Сполучені Штати Америки залишаються на третьому місці у світі за кількістю підтверджених коронавірусних випадків, Німеччина – на п’ятому, Франція – на сьомому, а Польща – на тридцять четвертому. Як розповсюджується інфекція у світі, можна побачити на спеціальній мапі.

Американська дослідниця Енн Епплбаум, авторка книги про сталінський Голодомор в Україні, вважає, що правителі в різних країнах використовують COVID-19 як привід захопити більше влади.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте