Рівняни вимагають відкритих списків і зниження прохідного бар'єру під час виборів
«Ні виборам за законом Януковича»
Відкриті партійні списки, зниження прохідного відсоткового бар’єру та відмова від затяжної та масової політичної реклами: півсотні рівнян зібралися у підтримку виборчої реформи біля Рівненської ОДА.
Сьогодні, 15 травня, в обласних центрах України пройшла акція «Ні виборам за законом Януковича» на підтримку виборчої реформи, яка передбачає перехід до пропорційної системи з відкритими регіональними списками.
Організатори акції підготували звернення до голови обласної ради. Вони просять винести питання про прийняття проекту закону Виборчого кодексу 3112/1 на сесію облради і звернутися з ним до Верховної Ради.
Наразі в Україні діє змішана пропорційно-мажоритарна система, ухвалена у 2011 році. За нею половина депутатів обирається за закритими партійними списками, а частина – в мажоритарних округах. Також, на думку організаторів акції, великою проблемою для нових політичних сил є п’ятивідсотковий прохідний бар’єр під час виборів.
– Мабуть, мешканцям вже остогидло бачити одні й ті ж самі обличчя в політиці. Хотілося якісно нових правил, щоб врівняти ці можливості для нових місцевих регіональних лідерів, які можуть зайняти цю позицію і змінити ці правила, – зазначає координаторка ГО «Центр UA» в Рівненській області Ірина Стасюк.
Організатори акції запрошували всі політичні сили доєднатися до вимоги зміни виборчих правил. В акції взяли участь представники 5-ти політичних сил.
Представник «Сили людей» Зураб Кантарія каже, що зміна виборчого законодавства дасть можливість маленьким партіям пройти у велику політику.
– По старому законодавству, хто більше заплатить – той вище стане, або ж хто більше заплатить – той кращий округ отримає. А тут з’являються шанси у молодіжних крил партій, у жіночих крил партій виставити своїх кандидатів на противагу, – розповідає про переваги нового Виборчого кодексу Зураб Кантарія.
Також представник «Сили людей» вважає, що завдяки новому закону партії будуть ставати кращими, якіснішими, потужнішими, більш ідеологічними. Відповідно, все це дасть можливість швидше і краще змінити державу.
Голова Рівненської міської організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» Ігор Ковалець звертає увагу на те, що більшість народних депутатів ми не обирали.
– Вони зайшли у Верховну раду під різними приводами: хто з допомогою грошей, а хто з допомогою медійних заходів, які вони провели, а хто просто за рахунок підтримки їх політичними лідерами. Ми добре пам’ятаємо ситуацію, коли у Верховній раді були і водії, і охоронці деяких олігархів, і вони були народними депутатами, – розповідає Ігор Ковалець. – Про яку якість прийняття законів і про яку якість цих законів творення ми можемо говорити, коли там були люди, які не то що до законів не мали стосунку, вони не мали відношення до реального життя.
Голова Рівненської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» Василь Туз сподівається, що нове виборче законодавство дасть можливість в Україні конкурувати не грошам та олігархам, а ідеям.
Представник Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Станіслав Ткачук назвав декілька основних моментів, які потрібно змінити у виборчому законодавстві.
– Перший, у виборах мають право брати участь особи, які досягли 18 років, які не несудимі та не мали ніяких антиукраїнських проступків. Другий, заборонити політичну рекламу в засобах масової інформації за три місяці до виборів. Третій, надати доступ всім учасникам виборчого процесу до засобів масової інформації, щоб не було ніяких спекуляцій, – говорить Станіслав Ткачук.
Представник політичної партії «Рух нових сил» Михайла Саакашвілі Гліб Олійник звернув увагу на те, що небагато людей зібралося, але провести виборчу рефорну дуже важливо для усієї країни.
– Якщо не буде змінена існуюча виборча система, то іти на наступні вибори і надіятися, що молодь, адекватні люди, люди з вищою освітою, люди, які хочуть зробити щось для України попроходять у Верховну Раду – не варто, тому що залишаться всі ті самі, – каже Гліб Олійник.
Член партії політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» Олександр Олексійчук каже, що дуже важливо знати за кого ми голосуємо, тому необхідно впроваджувати відкриті списки.
– Наш виборець голосує за те, що бачить у першій п'ятірці або десятці. І зовсім не відомо, що отримає в кінцевому результаті, хто пройде до парламенту. І хто потім, перейшовши у якісь міністерські крісла, зможе підтягнути за собою невідомих людей, що ховаються у другому, третьому десятку виборів.
Також Олександр Олексійчук вважає, що необхідно відмовитися від політичної реклами, аби кандидати не вішали свої обличчя на білборди і не розказувати скільки вони добрих справ зробили за наші ж з вами податки.
Олександр Олексійчук також аргументує важливість знизити відсоток прохідного бар'єру. Адже на минулих виборах понад три з половиною мільйони виборців проголосувало за партії, які не досягли прохідного бар'єру.
Організатори акції акцентують увагу на актуальності зміни виборчих правил, тому що наступні вибори уже скоро, восени 2019 року. І щоб мати час підготувати усю нормативно-правову базу, підзаконні акти, якісно зробити новий виборчий кодекс і розглянути усі ті правки, які лежать у Верховній раді, необхідно починати цей процес і ухвалювати його зараз.
Під час акції вдалося зібрати 42 підписи під зверненням.
У Києві акція на підтримку виборчої реформи відбудеться 17 травня.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти