Руки геть від ЗНО: підготовка до тестування триває, але її можуть зупинити
До цьогорічного ЗНО залишилося трохи більше тижня, але абітурієнти досі не знають, чи воно відбудеться. Міністр охорони здоров’я каже, що це визначиться «19-20 червня». А перший іспит призначений на… 25 червня.
Перед тим пробне ЗНО скасували за два дні до його початку. Це викликало багато запитань та флешмоб у фейсбуку #рукигетьвідЗНО.
За цим гештеґом люди розповідали історії, як ЗНО допомогло їм без блату та корупції вступити до омріяних вишів, і виступали проти цьогорічного скасування іспитів. Розповідаємо, що може чекати на абітурієнтів.
ЗНО як чесну і прозору форму вступу підтримують 73% українців.
Із тим, що система ЗНО дає рівні можливості для всіх абітурієнтів вступити до найкращих вишів, погоджуються 73% громадян, які стикались із ЗНО у 2017-2019 роках або цікавилися цим питанням. З-поміж тих, хто складав тести ЗНО, його підтримують майже 75%.
Цьогоріч пробне ЗНО мало відбутися 15 та 17 червня. 12 червня Український центр оцінювання якості освіти повідомив, що всі пункти, де його мають проводити, готові до тестування. У тому числі що там врахували всі вимоги МОЗ і дбатимуть про здоров’я учасників.
Проте ввечері 12 червня через «погіршення епідеміологічної ситуації» Кабінет міністрів скасував пробне ЗНО. Оскільки це сталося за два дні до його запланованого проведення, абітурієнти зазнали багато незручностей: стрес, зруновані плани та складна логістика.
Наприклад, о 10-й ранку 13 червня через КПВВ «Станиця Луганська» на контрольовану територію України приїхали 54 людини, з них 34 абітурієнти.
Їм та всім іншим школярам, які хотіли скласти пробне ЗНО, Центр оцінювання якості освіти запропонував зробити це онлайн. Але – очікувано – у день тестування сайт був перевантажений і працював некоректно.
В Українському центрі оцінювання якості освіти кажуть, що завантажити тестовий зошит, бланк відповідей з української мови і літератури та занести відповіді до сервісу визначення результатів учасники можуть до 18:00 19 червня.
Як повернути гроші за пробне ЗНО
За пробне ЗНО кожен учасник заплатив у середньому 145 гривень за кожен навчальний предмет. Загалом це приблизно 52 мільйони гривень.
На сайті Міністерства фінансів пишуть, що 85% цих грошей мали витратити на друк зошитів для тестування, але вирішили повернути гроші абітурієнтам.
Спочатку гроші мають перерахувати на рахунки регіональних центрів оцінювання якості освіти Українського центру оцінювання якості освіти України. Туди треба прийти і написати заяву про те, щоб вам повернули гроші, а також вказати, на який рахунок.
#РукиГетьВідЗНО: чому тестування не варто скасовувати
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов після скасування пробного ЗНО на своїй фейсбук-сторінці написав, що влада нібито готується скасувати й основне тестування.
«Інформація надійшла від людей, яких я давно знаю і яким довіряю, хоча поки що не підтверджена офіційно», – написав Сергій Горбачов.
Проти скасування ЗНО висловилися багато користувачів фейсбуку, у тому числі речниця обласного управління патрульної поліції Оксана Юрченко, депутатка «Голосу» Соломія Бобровська (вона назвала ЗНО чи не єдиною на 100% успішною реформою в історії незалежності України), ексміністерка охорони здоров’я Уляна Супрун.
Їхні аргументи на користь проведення ЗНО у 2020 році можна підсумувати так: тестування – це шанс для всіх вступників, незалежно від соціального статусу чи будь-яких інших характеристик, на рівний доступ до освіти – без блату чи корупції, а скасування ЗНО не зменшує ризики інфікуватися коронавірусом.
Освітня експертка українського аналітичного центру CEDOS Тетяна Жерьобкіна у коментарі виданню DW каже, що понад 60 відсотків абітурієнтів у 2019 році вступали до інших населених пунктів, аніж їхній рідний регіон.
«Якщо раптом ЗНО не буде, то приблизно у такої кількості дітей може виникнути проблема зі вступом. У них буде ще більший ризик заразитися, бо потім необхідно буде їхати в інше місто чи іншу область, щоб скласти вступний іспит. Вони просто не будуть вступати цього року або вступатимуть абикуди», – цитує Тетяну DW.
Уляна Супрун написала, що «особи, яким вигідно повернутися до старих часів, уміло використовують пандемію для відкату позитивних змін назад. Найбільш цинічно, що прикриваючись турботою про здоров’я дітей, вони забирають у них шанс на отримання якісної освіти заради власної вигоди».
Чи відбудеться ЗНО
У Міністерстві освіти і науки України заявили, що готові проводити ЗНО і дотриматись всіх рекомендацій МОЗу. Також зазначили, що скасовувати ЗНО неприпустимо, бо воно забезпечує прозорий вступ, а його відсутність породить корупційні ризики.
Наразі МОН готується проводити основну сесію ЗНО 25 червня – 17 липня.
Станом на 16 червня показники захворюваності дозволяють проводити ЗНО за затвердженим розкладом, але остаточно МОЗ зможе визначитись 19-20 червня.
Наразі ЗНО має відбутися в такі дні:
Якщо наша робота вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна за цим посиланням.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти