Що означає надзвичайний стан і які обмеження введуть на Рівненщині

23 лютого відбулося засідання в Рівненській ОДА з приводу введення надзвичайного стану
Джерело
Рівненська ОДА

23 лютого Рада національної безпеки й оборони запропонувала ввести в Україні надзвичайний стан. Президент Зеленський видав указ про запровадження надзвичайного стану в Україні, а Верховна Рада має за нього проголосувати. На час написання публікації ще триває засідання ВР, де має відбутися це голосування.

Оновлення: Верховна Рада затвердила указ президента Володимира Зеленського про запровадження в Україні надзвичайного стану. 

Розповідаємо, що означає для громадян введення надзвичайного стану (спойлер: поки що – нічого особливого).

Оновлення: Росія почала вторгнення в Україну з нанесенням ракетних ударів: стрічка новин

Що таке надзвичайний стан

Простими словами, це тимчасовий особливий правовий режим, який запроваджують через надзвичайні ситуації і під час якого права й свободи людей можуть обмежити, щоб якнайшвидше нормалізувати ситуацію.

У законі визначено, що надзвичайний стан може вводитися «при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства».

Під час НС органи державної влади, військове командування та органи місцевого самоврядування отримують повноваження, «необхідні для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу».

Надзвичайний стан «допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень».

Де вводиться надзвичайний стан

По всій країні, за винятком Донецької і Луганської областей – бо «там діє окремий правовий режим, там триває операція об'єднаних сил». Так пояснив секретар РНБО Олексій Данілов.

Як довго триватиме НС і коли почнеться

Режим надзвичайного стану оголошений від початку доби 24 лютого і триватиме 30 днів. За законом, потім, у разі потреби, його можуть продовжити ще на стільки ж.

Які обмеження можливі під час НС

В Указі президента є перелік запропонованих обмежень. Зокрема, за потреби, можуть

  • встановити особливий режим в'їзду та виїзду й обмежити свободу пересування по території, де діє НС;
  • обмежити рух машин та оглядати їх;
  • посилити охорону громадського порядку та критично важливих об’єктів;
  • заборонити масові заходи та страйки;
  • тимчасово чи безповоротно евакуювати людей з небезпечних місць;
  • запровадити комендантську годину;
  • перевіряти в людей документи та оглядати людей, їхні речі, машини, житла
  • заборонити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам без повідомлення переїжджати;
  • заборонити створювати і поширювати інформацію, яка може дестабілізувати обстановку;
  • регулювати роботу теле- й радіоцентрів;
  • встановити особливі правила користування інтернетом.

Однак це лише перелік можливих заходів. Що насправді буде обмежене, кожна область визначатиме окремо.

Лідерка партії «Голос» Кіра Рудик написала, що голови фракцій направляють листа президенту щодо змін по введенню надзвичайного стану.

Зміни, які просять внести:

  • Зняти обмеження пересуванням Україною
  • Виключити можливість обшуків житла
  • Виключити обмеження для радіо та телебачення
  • Обмеження щодо політичних партій – тільки для тих, хто просуває ідеологію країни-агресора 

Як пояснював секретар РНБО Олексій Данілов раніше, обмеження, пов'язані з надзвичайним станом, будуть варіюватися залежно від регіону.

Які конкретні зміни НС означає на Рівненщині

За словами голови Рівненської ОДА Віталія Коваля, буде:

  • посилений контроль в’їздів та виїздів з міст та області. Тобто машину можуть зупиняти й оглядати;
  • будуть заборонені мітинги та страйки. Заплановані масові заходи (культурні, спортивні тощо не скасовуватимуть);
  • у громадських місцях у людей можуть перевіряти документи. А також автомобілі, чи немає там «заборонених для перевезення предметів» (про це сказав начальник Нацполіції на Рівненщині Олексій Камишанський).

– Нічого тут такого страшного немає. Це лише для того, щоб громадяни почувалися в безпеці, – сказав Камишанський.

Мер Рівного Олександр Третяк каже, що хоче заспокоїти рівнян і що місто житиме звичним життям.

Комендантської години, за словами Віталія Коваля, наразі НЕ буде.

Віталій Коваль повідомив, що на Рівненщині створять оперативний штаб під його керівництвом. До цього штабу входитимуть «представники військових та силових структур», мер Рівного, голова облради.

Цей штаб щодня о 10 ранку надаватиме свіжу інформацію на брифінгах. Коваль закликав шукати інформацію на офіційних сторінках, зокрема, на сайті Рівненської ОДА, і не вірити фейкам.

Також Коваль сказав, що обмеження можуть змінюватися надалі залежно від ситуації. Додав, що просить не поширювати в мережі інформацію про пересування української військової техніки та самих військових, бо «ворог це постійно використовує».

Які права НЕ можуть обмежити

«Українська правда» звертає увагу, що Конституція забороняє дискримінувати чи катувати людей під час надзвичайного стану.

Ніхто не може арештовувати громадян і тримати під вартою без рішення суду.

Конституція не обмежує право громадян на самозахист в умовах надзвичайного стану. Водночас, ніхто не може змушувати громадян виконувати явно злочинні накази чи розпорядження.

Чому рішення ввести надзвичайний стан критикують

Медіаюрист Алі Сафаров звертає увагу, що, за законом, введення надзвичайного стану не передбачене під військової агресії ззовні. Така ситуація, на думку Сафарова, потребує введення воєнного стану.

Чим надзвичайний стан відрізняється від воєнного

«Українська правда» повідомляє, що надзвичайний і воєнний стан між собою дуже подібні. Вони можуть мати однакові обмеження чи мету введення. Однак є низка відмінностей:

  • воєнний стан запроваджують для запобігання воєнним загрозам: війні, агресії, наступу тощо. Тому в умовах воєнного стану економіка має перелаштовуватись на потреби оборони;
  • воєнний стан можуть ввести одним рішенням на місяці чи роки. Надзвичайний стан можуть ввести максимум на 30 діб, після чого його потрібно продовжувати кожні 30 діб;
  • на час воєнного стану замість органів місцевого самоврядування можуть створюватись військові адміністрації, які перебирають на себе управління у населеному пункті, районі чи області. Роль військових в умовах воєнного стану значно більша ніж в часи надзвичайного стану.

Засідання в Рівненській ОДА, з приводу майбутнього введення надзвичайного стану, дивіться на відео Рівненської ОДА:


Віталій Коваль діло каже – під час надзвичайної ситуації (та і в інший час) читайте лише перевірені джерела. Наприклад, «Четверту владу» ;) А за бажання можете ще й підтримати нас гривнею на donate.4vlada.com.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте