Як ми чергували з рівненськими патрульними у комендантську годину

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька та відеограф Владислав Мартинчук

«Четверта влада» побачила, як патрульні поліцейські чергують уночі на вулицях Рівного. Від початку повномаcштабної війни нагляд за порядком у темну пору доби посилений – ловлять порушників комендантської години. Чи багато в Рівному порушників та які ще трапляються ситуації – дивіться у відеосюжеті або у фоторепортажі.

На плацу перед будівлею Управління патрульної поліції шикується четверта рота, яка заступає на нічне патрулювання міста.

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україні ввели комендантську годину: з 23.00 до 5.00 ранку не можна без вагомої причини бути на вулиці. 

У Рівному дотримання цього правила контролюють патрульні.

– Всіх, хто рухається після одинадцятої години, перевіряємо по базі і робимо поверхневі перевірки, – звучить роз’яснення від поліцейського до роти.

Після перезмінки чуємо повітряну тривогу, поліцейські швидко залишають територію управління задля своєї безпеки.

Одинадцята вечора – початок комендантської години.

Ми з оператором готуємось до виїзду з екіпажем 151, який займається організацією роботи роти та контролем за іншими патрульними. Нас одягають у бронежилети.

Разом із виконувачем обов’язків командира 4-ї роти Василем Грицюком та поліцейським 4-ї роти Владиславом Мудриком рушаємо містом.

– Наш екіпаж патрулює по всьому місту та за потреби на деякі території автодороги, – каже виконувач обов’язків командира Василь Грицюк.

Перший порушник – водій, якого суд раніше позбавив прав на керування. Патрульні запідозрили, що чоловік випивший і запропонували йому пройти огляд у спеціалізованому медзакладі на Князя Володимира, 17.

Водій відмовився і його попередили, що за відмову на нього складуть протокол про адміністративне правопорушення.

– Не можна [вам] керувати. Склали протокол – значить [ви] відсторонені, – звертається до порушника патрульний.

– Як мені домой добраться?

– Дзвоніть тверезому знайомому, хай приїжджає, сідає за кермо і забирає вас з людьми.

Патрульні викликали вільний екіпаж на місце події, щоб колеги проконтролювали та дочекались тверезого товариша водія.

До третьої години ночі екіпаж 151 зупинив кілька автомобілів, які порушили комендантську годину. І двох молодиків, що прогулювались у дворі поблизу будинку на вулиці Генерала Безручка, 7.

Та компанію дівчат, які не дослухавшись до поради патрульних, вдруге вийшли на вулицю «відпочивати» і були змушені викликати поліцейських, аби захиститися від кривдника із сусіднього будинку.

Зі слів поліцейських, патрулювання цієї ночі видалось спокійним, але так буває не завжди.

Від 24 лютого 2022 року на патрульних двічі нападали під час несення служби. Вперше у червні в громадському місці.

Тоді поліцейський отримав травму пальця на руці.

Свідком другого стала наша журналістка у дворі вулиці Гагаріна, 47.

– На тобі, що тобі показати ще? – на підвищених тонах звертається порушник до поліцейського.

– Віть, не говори з ними так, – звертається жінка до порушника.

– В смислі не говори? Він до мене руки розпускає, ти шо? Я до тебе руки, сука, розпускав? – кричить на поліцейського порушник.

– Чому ви матюкаєтесь в громадському місці і ображаєте мене? – каже патрульний до порушника.

Поліцейські в пізню годину зробили зауваження чоловіку і попросили показати його документи. Під час діалогу чоловік лаявся і хамив. На «підмогу» вибігла його сестра.

Обидвоє були п'яні. Жінка поводилася агресивно і раптово вдарила рукою в обличчя поліцейського. Сестрі порушника одягли кайданки, після чого її брат почав шарпати патрульного і намагався його бити. В результаті також опинився в кайданках.

Поліцейський отримав садно і синець біля лівого ока, подряпини обличчя та руки, забій плеча та ліктя. За цим випадком відкрили кримінальне провадження за «опір представникові правоохоронного органу під час виконання службових обов'язків».

Брата із сестрою можуть покарати штрафом від 1 тисячі 700 гривень до 6 тисяч 800 гривень, або виправними роботами до 2 років, арештом на 6 місяців, обмеженням волі до 3 років або ув'язненням до 2 років.

Попри такі неприємні історії, поліцейські кажуть, що не тримають образ на кривдників. Відзначають, що від початку повномасштабного вторгнення громадяни почали з більшою повагою ставитись до поліцейських.

Поліцейський 4-ї роти Владислав Мудрик та виконувач обов’язків командира 4-ї роти Василь Грицюк 

– Випадки різні бувають. Не завжди це такі справи, які приємні для порушника, тоді він може проявити свою агресію, але щоб тако поліцейських вітали словами, куди ми всі знаємо пішов російський корабель, то ні, – розповідає в.о командира 4-ї роти Василь Грицюк.

– Це фактор того, що почалась війна і люди хочуть прихистку, хочуть знати, що їх є кому захистити.

– Раніше люди думали, що поліцейські патрулі просто їздять, п'ють каву і нічого не роблять, а зараз вони хочуть, щоб ми частіше приїжджали на їхню вулицю. Але для цього потрібно було, щоб війна почалась в країні? Ось це питання, – каже Василь Грицюк.

За порушення комендантської години штрафу немає, тому патрульні або штрафують за щось інше, наприклад, за появу в громадському місці у нетверезому стані, або просто проводять профілактичну бесіду.

– Те, що штрафу немає, є досить суттєвою проблемою, на наш погляд, – каже Василь Грицюк.

12 липня до Верховної ради подали законопроект щодо запровадження адміністративної відповідальності за порушення комендантської години під час воєнного стану, де нічна прогулянка порушникам обійдеться від 510 до 850 гривень.

А в разі повторного порушення протягом року – штраф від 1 тисячі 700 гривень до 3 тисяч 400.

Але наразі ці зміни ще не запровадили і невідомо, чи запровадять.

Дивіться також: З виховательки – в патрульну: як працюється рівненській поліцейській

Ми також запитали у патрульних, як вони реагують на історії, коли самі поліцейські перевищують повноваження і порушують закон.

– Потрібно звертати увагу на все. Людський фактор, за це є відповідальність, все згідно з законодавством: покарали перед законом, звільнили. Але ж треба дивитися на щось хороше: врятував, допоміг.

– В нашій структурі чомусь завжди негативу більше, як позитиву, а насправді може бути тисяча добрих справ, яку перекреслить одна недобра, розумієте? І тоді всі під одного, але це я вважаю, що неправильно, – розповідає патрульний поліцейський 4-ї роти Владислав Мудрик.

Четверта ранку.

Поліцейські розповідають, що зазвичай у цей час у місті рідко зустрінеш порушників.

За три години патрульні передадуть варту своїм колегам і за дванадцять годин знову вийдуть на нічне чергування.

– Комендантська година починається з двадцять третьої години. Це має дисциплінувати у всіх громадян. Чому одні дотримуються комендантської години, а інші ні? Їм треба цигарки, поповнити банківську карту, ще щось. Хіба для цього потрібна ніч? – дивується Василь Грицюк.

Дивіться також: Життя рівненських патрульних: гроші і люди

Життя рівненських патрульних: заступник командира роти ТОР


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте