Суд підтвердив змову фірм «Фіалка» та «Стиль-декор» на тендері «Авангарду» у справі зі штрафом на 92 мільйони

Фірми «Фіалка» та «Стиль-Декор», якщо програють у всіх судових інстанціях, мають заплатити шраф на двох майже 92 мільйони
Джерело
Колаж – «Четверта влада», Дмитро Домащук на основі youtube/veresclub1957

У листопаді 2022 року Антимонопольний комітет України оштрафував дві фірми, які прийшли позмагатися на тендері з реконструкції стадіону «Авангард» та вдавали конкуренцію між собою.

Це були приватна виробничо-комерційна фірма «Фіалка» та ТОВ «Стиль-Декор». За змову на торгах «Фіалка» отримала 91 мільйон гривень штрафу, а «Стиль-декор» – майже 833 тисячі гривень. Окрім того, обом заборонили брати участь у тендерах протягом трьох років.

Обидві фірми подали позов на рішення Антимонопольного комітету до Господарського суду міста Києва. Чому програли, читайте далі.

Два роки слідства та аргументи антимонопольників

Тендер Управління капітального будівництва Рівненської міської ради щодо реконструкції стадіону «Авангард» відбувся ще у 2019 році. У закупівлі брали участь шість фірм. Але до аукціону допустили лише три: «Фіалку», «Стиль-декор» та «Реноме-Євробуд».

Договір на ремонт стадіону на майже 200 мільйонів гривень тоді підписали з «Фіалкою», бо вона запропонувала найнижчу ціну. Ця фірма належить Фалку Володимиру Федоровичу, а його син, Юрій – директор.

Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету 8 листопада 2022 року прийшло до висновку, що «Фіалка» та «Стиль-декор» змовились.

Зокрема, аудитори вказали на зв'язки фірм, навіть додали ось такі схеми цих зв'язків.

Зображення зв’язків між «Фіалка» та «Стиль-декор» з рішення АМКУ
Зображення зв’язків між «Фіалка» та «Стиль-декор» з рішення Антимонопольного комітету (краще роздивитися можна, якщо відкрити в новій вкладці)
Зображення зв’язків між «Фіалка» та «Стиль-декор» з рішення АМКУ
Зображення зв’язків між «Фіалка» та «Стиль-декор» з рішення Антимонопольного комітету (краще роздивитися можна, якщо відкрити в новій вкладці)

З цих схем видно, що «Фіалка» та «Стиль-декор» мають спільних субпідрядників, які також між собою пов'язані адресами чи власниками. Зокрема, аудитори вказують, що ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг», яке погодилось виконувати субпідряд у «Стиль-декору», належить швагрові Фалка – Вадиму Саку.

Окрім цього, у рішенні комітету вказано, що «Стиль-декор» орендує техніку у ТОВ «Автосервіс Рівне», а «Фіалка» – у співвласника цієї фірми Володимира Григоренка. Він також у свій час працював у ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг», а фірма «Теплоенерго Сервіс», яку Григоренко заснував та був у власниках до кінця 2023 року, зареєстрована за однією адресою із «Фіалкою».

Про цього чоловіка ми згадували у тексті: Знайомий квітник: хто отримав підряд на майже 130 мільйонів для будівництва школи на Рівненщині.

Також у Антимонопольному вказали інші ознаки змови між «Фіалкою» та «Стиль-декором», про які можна прочитати у попередньому матеріалі: «Фіалка» судитиметься з Антимонопольним через 91 мільйон штрафу за змову у тендері на стадіон «Авангард».

Фірми пішли до суду, затягнути розгляд не вдалося

За даними сайту «Судова влада», обидві фірми подали позов у лютому та березні 2023 року. Позови подавали окремо, а потім позивачі просили об’єднати справи в одне провадження.

Господарський суд Києва відмовив в об’єднанні справ, бо «вирішення судом спору та ефективного захисту порушених прав позивача буде значно ускладнено у разі об`єднання в одне провадження зазначених справ».

«Фіалка» клопотала про призначення телекомунікаційної та комп’ютерно-технічної експертизи у справі, бо працівники антимонопольного, на думку адвокатів фірми, не можуть без спеціальних навичок та знань визначити, що учасники закупівлі використовували одну IP-адресу, а їхні дії були синхронними при подачі документів на тендер.

Суд першої інстанції погодився і призначив експертизи, зупинивши провадження. «Стиль Декор», скориставшись цим, теж зупинив розгляд у своїй справі.

Але суд апеляційної інстанції скасував ухвали про призначення експертизи, зупинення проваджень та повернув матеріали для продовження розгляду відповідних справ.

Рішення обґрунтував тим, що змову Антимонопольний комітет встановив за сукупністю обставин, які можуть свідчити про наявність або відсутність антиконкурентних узгоджених дій між учасниками торгів, а не на підставі одного факту. І тому цей один факт не потрібно перевіряти експертизою. Бо експертиза потрібна, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Далі то представники «Фіалки», то «Стиль-Декору» не з’являлись на призначені судом засідання.

Зрештою 28 листопада 2023 року суд виніс рішення і відмовив у задоволенні позову фірми «Фіалка» повністю.

Суд підтвердив змову фірм

Відмовляючи «Фіалці», суд вказав на такий стандарт доказування як «вірогідність доказів». За цим стандартом, потрібно не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Суд обґрунтовує, що характер та кількість виявлених співпадінь виключають можливість, що пропозиції конкурсних торгів готувалися окремо і без обміну інформацією між «Фіалкою» та «Стиль-Декором».

Представники «Фіалки» не змогли спростувати висновки Антимонопольного комітету. 

Натомість Антимонопольний належним чином встановив та довів узгодженість дій під час підготовки та участі у торгах.

Фірма «Фіалка» подала апеляційну скаргу. За даними сайту «Судова влада», її розгляд призначили на 30 квітня.

Товариство «Стиль-Декор» також програло справу в суді першої інстанції і подало апеляцію. Її розгляд призначили на 2 травня. Ця фірма належить рівнянці Вірі Рожчук.

Фірма з мільярдним оборотом

У 2019 році ці дві фірми вже отримували штраф від антимонопольників за змову на тендерних закупівлях по двох об'єктах: очисних спорудах у місті Березному та реконструкції будівлі на Драгоманова у Рівному.

За даними аналітичної системи YouControl, у 2023 рік «Фіалка» задекларував 1 мільярд 42 мільйони 500 тисяч доходу. Прибуток склав 2 мільйони 781 тисячу гривень.

За даними модулю аналітики «Прозорро», «Фіалка» за 2023 рік уклала прямих договорів (без конкуренції) на 15 мільйонів гривень.

Товариство «Стиль-Декор» за 2023 рік задекларувало чистого доходу всього 26 тисяч гривень, прибутку фірма взагалі не отримала. У 2022 році дохід становив 1 мільйон 393 тисячі гривень, а прибуток – 32 тисячі 600 гривень.

Директор фірми «Фіалка» Юрій Фалко. Стопкадр з відео НФК «Верес» з youtube-каналу «Veres TV»
Директор фірми «Фіалка» Юрій Фалко 17 квітня відсвяткував свій 42-й день народження. Його привітали в соцмережах футбольного клубу «Верес», для якого його фірма будує стадіон, змовившись на тендері. Стопкадр з відео НФК «Верес» з youtube-каналу «Veres TV»

Ми зателефонували Юрію Фалку, щоб дізнатися підстави апеляційної скарги та чи є кошти для сплати штрафу у розмірі 91 мільйона гривень:

– Ну, юридичну позицію вам точно не обґрунтую, тому що там займається адвокат. Тому не можу прокоментувати. Ну, на нашу думку, там неправомірно нараховано, у нас таких оборотів не було, нічого, – відповів Юрій Фалко.

– А ви маєте 91 мільйон для сплати штрафу? – уточнює журналістка.

– Це інше питання. Тобто, по-перше, він, на нашу думку, неправомірно нарахований. І далі процес ще ж триває, – не дає конкретної відповіді на це запитання.

– А попередній штраф ви оплачували у 2019 році?

– Ні, ще не закінчилась судова тяганина.

– Ну, тобто ви ще жодних штрафів не платили, правильно?

– Так.

Хотіли почути позицію щодо рішення суду і в керівництва Товариства «Стиль-декор». Однак за відомими нам номерами телефонів фірми та Олександра Рожчука ніхто не відповів та не перетелефонував.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте