Сумнівна добра воля в Острозькій лікарні: чому ніхто не може змусити вас платити благодійні внески

Є надія, що стан з примусовою благодійністю в лікарнях почне змінюватися в 2020-му році
Джерело
«Четверта влада»

Пацієнтам Острозької районної лікарні рекомендують платити благодійні внески.

Про це нам повідомила колишня пацієнтка Острозького гінекологічного відділення Катерина Лук’янчук. 

Дівчина розповіла, що «їй не давали вибору».

– Медсестра сказала, що маю заплатити благодійний внесок у розмірі 150 гривень. Дивно, бо це ж благодійний внесок. І його розмір не має бути встановлений, – розповідає Катерина.

Від медичної працівниці разом із проханням про благодійний внесок Катерина отримала заяву про його сплату
Інструкція для примусової благодійності
А вам на скільки днів вистачає пляшки для миття посуду?

Доброчинство у медичних закладах заборонити не можуть. Але в Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ) нагадують, що благодійність – це жест доброї волі. Вона не обов’язкова у медичних закладах.

Для прозорості благодійних внесків, МОЗ із 1-го січня 2018-го року зобов’язало лікарні публічно звітувати про зібрані завдяки благодійності гроші.

Інформацію про те, звідки ці гроші надійшли та на що їх потім витратили, повинні оприлюднювати на території медичного закладу в загальнодоступних місцях або на офіційних сайтах.

«Четверта влада» надіслала інформаційний запит до Острозької лікарні про доступність інформації благодійних коштів за минулий рік.

У відповіді йдеться, що в 2018 році лікарня отримала 662 тисяч 717 гривень 40 копійок благодійних внесків.

Головний лікар Острозької районної лікарні Василь Веляник пояснює, що закладу бракує бюджетних коштів, тому лікарня збирає благодійні внески. І додав, що не знає про випадки, коли б у лікарні вимагали заплатити благодійний внесок.

Кілька фото з приміщень Острозької лікарні

Рівненський адвокат Юрій Клекотка підтверджує, що благодійність добровільна:

– Вашу волю обмежують, якщо прямо чи опосередковано схиляють чи дають зрозуміти, що від цих грошей залежатиме якість чи й узагалі факт надання медичних послуг. 

Якщо вам пропонують зробити благодійний внесок, адвокат радить відповідати, що такі пропозиції незаконні – можете посилатися на пункт 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Далі можна попередити медичного працівника, що ви звернетеся до головного лікаря медзакладу, а потім до управління охорони здоров’я.

– Якщо ви хочете притягнути лікаря до відповідальності, фіксуйте розмови на аудіо, а тоді звертайтеся в поліцію, – радить Юрій Клекотка.

Змінювати систему спеціалізованої, амбулаторної, реабілітаційної та екстреної допомоги почнуть у 2020 році. У закладах охорони здоров’я запустять модель «Безкоштовної діагностики». Визначені діагностичні послуги можна буде отримати за гроші Національної служби здоров’я України. 

Наразі ж є перелік гарантованих безкоштовних аналізів, які можна здати там, де ви уклали декларацію з лікарем. Нещодавно ми перевіряли, чи справді за них не треба платити, в поліклініці «Північній».   

Нагадаємо, що раніше Четверта влада розповідала про примусові благодійні внески в рівненському онкодиспансері.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте