Добровільно-примусово: як в обласній лікарні благодійні внески просять «на колінах»

Олександра (ліворуч) мама Надії (праворуч) на милиця пересувається вже три роки
Джерело
Фото з Фейсбук-сторінки

УЗД серця, обстеження шлунку, дихальні проби, кардіограма, аналіз сечі та калу обійшлися рівнянці Олександрі Вознюк у 600 гривень. Такі розцінки на медичні послуги у державному закладі – Рівненській обласній клінічній лікарні.

І, за словами доньки хворої, Надії Вознюк, платити змушені всі. Навіть ті, у кого є страховка.

Шістсот гривень в день за обстеження

В протилежному випадку, за словами Надії Вознюк, хворому просто не віддають історію хвороби.

Жінка розповіла: її мама наразі лікується в травматологічному відділенні. Вона вже три роки пересувається на милицях, бо потребує дороговартісної операції із заміни тазобедренних суглобів. Для цього потрібно понад 300 тисяч гривень.

Цю суму родина збирає власними силами, тож кожна копійка на рахунку. Натомість у лікарні чи не за все доводиться платити. Оскільки у мами підвищена температура тіла – оперувати її не можна. Тож медики обласної лікарні, аби визначити, що спровокувало запалення, проводять обстеження.

– Ми порахували, що 600 гривень, здається вже обійшлося просто на ці «благодійні внески». Тільки на «благодійні внески», тому що лікар в нас нормальний. Він нічого такого не висловлював.

Санітарки нас не дуже доглядають, бо я сама її вожу на візку. Не знаю, може, і хотіли щось, але нічого не вимагають.

Медсестри, в принципі, тоже до неї не мають діла, бо вона… ну вона не лікується, просто вона там вечором один раз колють обезболююче і все. То це їй не капають, не колють, то тоже ніхто нічьо не вимагає.

Ну єдине, що в відділенні, не знаю, хтось їй дав цілий список, щоб купити п’ять градусників, п’ять рулонів туалетного паперу, мила, – розповідає Надія Вознюк.

– А для чого? – журналістка.

– Ну я так розумію, що просто для забезпечення життєдіяльності відділення. Тобто, це на пост дається. Там гарне відділення, дуже чисте.

Покрити витрати страховкою теж не вдається, бо офіційно проплата проходить як благодійний внесок. Тож надати чеки для відшкодування витрачених грошей медики не можуть.

Кошти, які пацієнти обласної клінічної лікарні сплачують за послуги, перераховують у Благодійний фонд «Ескулап Рівного». Один із засновників фонду – головлікар Рівненської обласної клінічної лікарні Іван Зима.

– За рентген легенів, ну, як би, я їй повідомляла, що в нас є страховка. В мене мама застрахована в страховій компанії «Нафтагазстрах». Ну вона пенсіонерка, там вони виділяють на пенсіонерів 600-700 гривень. Але нам би хоча б цих грошей…

За кардіологію ЕХОКС Надія Вознюк заплатила 100 гривень. В графі «отримувач» зазначена благодійна організація «Ескулап Рівного»

– Нам у звичайній нашій лікарні, наприклад, залізнична, ми лікуємся в Рівному, у Львові це все списується зі страховки. Тобто, це все робиться безкоштовно, ніхто нічого не вимагає. Просто списуються гроші.

І ми їм сказали: «В нас є страхова. В нас є гроші на страховці. Хоча б якісь чеки чи щось».

То за рентген, або платиш їм готівкою, або там є аптека, з якою вони домовилися. Ти йдеш платиш туди гроші, вони тобі дають таку багаторазову пластинку, на якій написано, що це рентген легенів, і ти заносиш їм, і вони тобі віддають цей рентген.

За плівкою для рентгену Надію Вознюк направили до аптеки. За неї вона заплатила 35 гривень

За УЗД серця вони хотіли готівкою. Я кажу: «В нас страховка». 

«Ну вам напишу на листочку, йдіть заплатіть в Приватбанк». 

Я прийшла в Приватбанк. Кажу: «Як цей платіж буде проводитись? Тут є  рахунок?».

«Ні, – вона каже, – воно проводиться як благодійний внесок».

Я пішла, пошукала, хотіла зайти ще до когось із головних лікарів, кого-небудь запитати, що то є таке. Нікого ніде не було, бо це вже була третя година і їх нікого немає.

Мусила піти заплатить, занести їм чек. І я їм кажу, що цей чек мені не дійсний. Він мені на страхову не підходить. Це ж безкоштовна послуга, для чого ви берете гроші? 

«Ми мусимо брати гроші, бо в нас на витратні матеріали йдуть».

Я кажу: «А чому ніде немає звітності – скільки пішло на витратні матеріали, як ви ці гроші обліковуєте? Вам віддають гроші налічку».

Ми з мамою просиділи в черзі три години. Ви уявляєте, яка там черга велика? Скільки це людей там здало по сто гривень!

Надія Вознюк каже: сил боротися за безкоштовну медицину вже не вистачає. Зупиняє й те, що найближчим часом у цій же лікарні маму Надії оперуватимуть.

– Мені ще три тижні як мінімум тримати маму в тій лікарні і там буде завідуючий травматологією оперувати і як він це сприйме, якщо це буде скандал. Я не знаю.

«Благодійні внески просимо у всіх чуть не на колінах»

«Четверта влада» намагалася зв’язатися із головним лікарем Рівненської обласної клінічної лікарні Іваном Зимою. Планували запитати про те, чому такі ситуації, як вищеописана, відбуваються і що потрібно, щоб це припинилося.

А також цікаво було дізнатися чому не працює медична страховка.

У приймальні повідомили, що лікар взяв кілька днів відпустки. Виконуюча обов’язки головного лікаря на час його відсутності – заступниця головного лікаря з медичної частини Лариса Обуховська на нараді.

Ми зв’язалися із начальником обласного управління охорони здоров’я Юрієм Осіпчуком. По телефону він повідомив, що перебуває у відпустці, але зреагував:

– Про те що заставляють, я перший раз чую, про те що благодійні внески просимо у всіх чуть не на колінах – це, канєшно, є, – каже посадовець.

– А чому люди самі мають возити своїх близьких на візках?, – журналістка.

– Я вас почув, в нас у коридорах в приймальні стоять відеокамери, ми однозначно піднімемо все шо там є і передивимося, це я вам обіцяю зробити особисто, – говорить Юрій Осіпчук. 

Він порадив рівнянці написати звернення або ж заяву на його ім’я та детальніше розповісти про ситуацію.

Сподіваємось, що коли посадовці вийдуть з відпусток, ми зможемо від них почути хто і що заважає для того, щоб ситуація з «безкоштовною» медициною почала змінюватися, коли це відбудеться, а також в чому проблема неповажного ставлення багатьох медпрацівників до пацієнтів.

Для фінансової допомоги сім'ї Надії Вознюк можна перераховувати кошти:

4149629399954783 картка Приватбанку

5375414106144776 Монобанку 

4790820013762577 Ощадбанку.

Всі на Вознюк Надію Вікторівну

Нагадуємо, за останні чотири роки поліція Рівненщини розслідували лише ТРИ випадки поборів у медзакладах.

Про побори в медицині та освіті можна почитати за відповідним тегом.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте