«Тітушки», поліція, кайданки: як і чому у Рівному людям відрізали газ
Третього жовтня до редакції «Четвертої влади» зателефонувала жінка. Говорила знервовано. Сказала, що «громадянину України» в Рівненському районі відрізали газ. Йому пшикнули у очі газовим балончиком, а дружині зламали палець. Бо ті противились.
Ще жінка повідомила, що ці ж люди їдуть відрізати газ до Рівного на Боярку – на вулицю Тувинських Добровольців. «Четверта влада» з'ясовувала, що відбувається.
«Тітушня налетіла» і відрізала газ
На вулиці Тувинських Добровольців живе Наталія Бекетова. Їй теж відрізали газову трубу у той день. Тут нікого не били.
Наталя розповідає, що вранці поїхала по справам. В її приватному будинку залишились донька, зять та бабуся. Через півгодини після від'їзду Наталі, до її будинку приїхали чоловіки «спортивної статури» разом із автомобілями ПАТ «Рівнегаз». Автомобілі постояли і поїхали.
– А ця тітушня налетіла до сусіда, навіть не на мою територію. Щось там робили, щось пиляли. І через 10-15 хвилин вони поїхали, – каже Наталія.
– Ні, не 10 хвилин. Це було за 5 хвилин від того, як ми їх, взагалі, побачили, – підказує збоку її донька.
А побачили цих чоловіків випадково, розповідає донька Наталі. З вікна на другому поверсі будинку, яке виходить на подвір'я сусідів.
– Це по Рівному зараз іде таке оце хто не платники, хто судиться, хто вимагає перерахунку тарифів, наприклад. Їм їдуть і нагло відмикають газ.
Жінка вважає, що газ – це природнє надбання. І не хоче за нього платити компаніям.
– Я відмовилась від їхніх послуг. За послуги я готова платити. А вони кажуть: «ви споживаєте». Я його не їм. Я користуюся, мені від природи дано це благо. Я ним просто користуюсь, як жива людина. Я згідна платити у територіальну громаду міста, а не якимось офшорним компаніям приватним.
Аргументом для свого рішення Наталія називає 13-ту статтю Конституції України. У статті йдеться, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України (...) є об'єктами права власності Українського народу.
Але суд не поділяє таке тлумачення Конституції.
У судовому реєстрі знаходимо, що у серпні цього року Рівненський міський суд видав наказ. Чим зобов'язав Наталію Бекетову заплатити ТОВ «Рівнегаз збут» заборгованість за надані послуги з газопостачання в розмірі 22 тисячі 881 гривню, 3% річних, інфляційні нарахування в розмірі 324 гривні та судовий збір в розмірі 192 гривні.
В наказі суду нічого немає про дозвіл перерізати газову трубу в будинку.
Наталія не виконала цей наказ суду. Не погасила борг.
– Основне на чому треба акцентувати увагу при викладені цього матеріалу – це те, що газові служби не можуть довести права власності на розподільчі мережі. Вони є власністю громадян, – розповідає мені чоловік, який разом із іншими друзями Наталі, приїхав на місце події.
Вдарила патрульного
Ще одна жінка, яка і телефонувала в редакцію, в цей час просить у поліцейських показати свої посвідчення. Її звати Люба. Для чого їй посвідчення поліцейських незрозуміло.
До будинку на Тувинських Добровольців приїхали на виклик патрульні. Люба записує номери їх значків. У одному авто четверо поліцейських. Двоє з них показали посвідчення без проблем. Ще двоє – сиділи на задньому сидінні. Любу розізлило те, що вони не виходять.
Потім вони все ж вийшли. Спілкування Люби із поліцейськими можна переглянути на відео.
Жінка не стримувала себе. Каже, що поліцейський «зобов'язаний вийти і показати «житон». Практично кричить на нього. Поліцейський в свою чергу каже, що Люба «поводить себе неадекватно» і вважає, що вона «вживала наркотичні речовини».
Приїхала ще одна група поліцейських.
Крики Люби на патрульних перейшли у рукоприкладство. Вона вдарила одного із них за те, що поліцейський намагався забрати її із проїжджої частини.
Патрульні не змогли вдягнути на жінку кайданки
Через це патрульні намагались одягнути на жінку кайданки, але вона противилась. Це видно на наступному відео. Люба заховалася у будинку і не дозволила туди заходити поліцейським, бо це «приватна територія».
Коли Люба трохи заспокоїлась, то згодилась на розмову із поліцейським. Вони разом подивилися відео із його натільної камери і мирно розійшлися.
Поліція злочину не побачила
Навпроти будинку Наталії Бекетової є приміщення. На його фасаді розміщені камери. На камерах, ймовірно, видно представників газових служб та чоловіків, які відрізали газ. Але це відео, за словами підприємця, який орендує приміщення, – вилучила поліція.
До будинку Наталії приїхало два екіпажі патрульних та слідчий головного управління. Із одним з екіпажів сварилася Люба. А поліцейські з іншого взяли відео у орендаря приміщення навпроти будинку Наталії. І швидко поїхали.
Це ми дізналися згодом, вже після прийнятих слідчим заяв.
Речниця Патрульної поліції Рівного Оксана Юрченко повідомила «Четвертій владі», що у поліції не зареєстрували напад Люби на патрульного.
У Головному управлінні національної поліції Рівненщини не фіксували і відрізання людей від газу, повідомила нам прес-офіцерка поліції Марія Юстицька.
За її словами, до єдиного обліку внесли відомості про проникнення невідомих осіб до помешкання. Але поліція встановила, що факт проникнення не підтвердився.
Це, очевидно, мова про заяву сусідки Наталії Бекетової. З двору якої і відрізали газову трубу, що веде до будинку Наталії.
ПАТ «Рівнегаз» та ТОВ «Рівнегаз збут» ухилялися від пояснень ситуації протягом тижня.
Спочатку прес-секретарка Рівнегазу пообіцяла надати інформацію. Ми чекали два дні. А потім вона відповіла, що потрібно надсилати запит, який будуть розглядати юристи. Усний запит, передбачений законом, їм не підходить.
Ми чекатимемо відповідь на запит і коли отримаємо її – зробимо продовження газової історії (дивіться P.S. до цього матеріалу – ред.).
А тим часом ми попросили юриста прокоментувати ситуацію, що трапилася.
Жінка мала заплатити – юрист
Юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Волошин каже, що жінка обов'язково мала б заплатити газовий борг. Адже є судовий наказ.
– Жінка мала можливість оскаржити цей судовий наказ, але не зробила цього. Тож після 5 днів, коли суддя виніс свої рішення, судовий наказ став чинним. Відтоді у неї не було «права» не платити за газ, а обов’язок заплатити. І більше ніяк.
Щодо бійки із поліцейським та опір йому, то попередньо юрист вбачає порушення статті 342 Кримінального кодексу.
За насильство щодо поліцейського Любі грозить від двох до п'яти років за ґратами. А за опір – штраф від 1700 до 3400 гривень, або арешт від трьох до шести місяців.
Але це якби поліцейський, або свідки заявили на Любу, каже юрист. Немає заяви – не ведеться слідство. Тож поки не може бути мови про покарання, призначене судом.
Водночас Типовий договір, на основі якого постачають газ споживачам, передбачає, що постачальник («Рівнегаз Збут») у разі порушення строків оплати, має право дати доручення оператору газорозподільчої мережі («Рівнегаз») припинити постачання газу Споживачу.
Чи був дотриманий порядок такого припинення газопостачання (зокрема попередження за три дні рекомендованим повідомленням, дотримання правил безпеки тощо) – без пояснень «Рівнегазу» та «Рівнегаз Збуту» встановити напевне нам не вдалось.
P.S. Після публікації цього матеріалу до нас надійшла відповідь з «Рівнегазу». У ній посадовці приватної компанії стверджують, що це саме вони відрізали газ після судового наказу, який вступив у силу, і після неодноразових повідомлень боржника, та з дотриманням техніки безпеки.
Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти