ТОП-кандидати у ВР причетні до 35 бізнес-груп і досі торгують з Росією

Аналітики YouControl перевірили бізнес-зв'язки ключових кандидатів від партій з найбільшими рейтингами
Джерело
Інфографіка YouControl

Де зосереджені бізнес-інтереси та з якими фінансово-промисловими групами пов'язані кандидати із партій, котрі мають найбільше шансів для проходу у парламент. Члени яких політичних сил пов'язані з бізнесом, що під час війни торгує із РФ. Ґрунтовне дослідження провели експерти аналітичної системи YouControl.

Перевіряли перші десятки кандидатів у списках партій «Опозиційна платформа «За життя», «Батьківщина», «Європейська солідарність», «Голос», «Сила і честь».

А також від «Слуги народу» розглянуто перших 30 кандидатів зі списку, адже рейтинги політсили в 2-3 рази вищі від конкурентів, тож і кількість депутатів, скоріш за все, буде пропорційно в рази більшою.

Кандидати у нардепи, що опинилися у фокусі дослідження, загалом пов'язані із майже із 1,8 тисяч компаній, половина з яких мають точки перетину зі «Слугою народу». За 2017 рік загальна виручка усіх цих підприємств досягла 287,5 мільярда гривень. 

Майбутні парламентарі не цуралися торгівлі з країною-агресором – РФ. Винятком стали лише представники «Голосу» та «Сили і честі».

А от кандидати від чотирьох інших політсил 2018 року продали в РФ товарів та послуг на 194 мільйонів і закупили звідти на 122 мільйони гривень. 

Найбільше на експорті в Росію збагатилися компанії, причетні до представників «Опозиційної платформи «За життя». За попередній рік вони заробили на цьому 123 мільйони, що складає 11% від усіх їх продажів за кордон (і це найвищий показник серед усіх).

А от на імпорт з РФ 2018 року найбільше витратив бізнес «Європейської солідарності» – 56 мільйонів.

А чий бізнес має найбільшу частку РФ в імпорті? Тут лідер «Батьківщина»: закупівлі пов'язаного з нею бізнесу склали 8% від загальної кількості. Хоча майбутні нардепи від ОП «За життя» відстали у цьому показнику лише на 1%.

Для збільшення відкрийте у новому вікні

Четверть від загальної кількості вивчених компаній, пов'язаних із майбутніми парламентарями, займаються оптовою та роздрібною торгівлею та ремонтом транспорту (автівок та мотоциклів). Очевидно, ці галузі мають шанс отримати найпотужнішу підтримку у наступному скликанні Верховної Ради.

Вид діяльності понад двох сотень компаній, дотичних до кандидатів, – «Операції з нерухомим майном». Ще по 138 підприємств з переліку представляють такі галузі, як «Професійна, наукова та технічна діяльність» й «Інформація та телекомунікації».

YouControl також виділив ТОП-5 сфер, в яких будуть зацікавлені парламентарі, відповідно до виручки пов'язаних підприємств у минулому:

переробна промисловість, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, торгівля та ремонт транспорту, транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність, інформація та телекомунікації.

Нерідко ці компанії входять у фінансово-промислові групи.

Всього аналітики нарахували 35 груп, причетних до майбутніх нардепів.

Найбільше – 11 – їх виявилось у кандидатів від «Слуги народу» («Приват», «Квартал 95»,  група родини Стефанчук, родини Радуцького тощо).

На другому місці – Опозиційна платформа «За життя» із 9 впливовими бізнес-групами (Юрія Бойка, Вадима Рабіновича, Віктора Медведчука, Нестора Шуфрича, родини Льовочкіних, братів Козак тощо).

У «Батьківщини» – п’ять (група Юлії Тимошенко, «Індустріальний союз Донбасу» Сергія Тарути, група родини Корж, Григорія Немирі та «Європа» Валерія Дубіля).

По чотири у «Європейської солідарності» (група Олексія Порошенко «Укрпромінвест», Андрія Парубія, Ірини Геращенко, «Українська маркетингова група» Артура Герасимова) та «Сили і честі» (група родини Смешко, Ірини Сисоєнко, родини Поживанових та «Агродар»).

Найменше зв’язків із ФПГ виявлено у партії «Голос» – лише «Група родини Вакарчук» та «Василь Кісіль і Партнери».

Для збільшення відкрийте у новому вікні

Аналітики YouControl також розкрили назви компаній, котрим скоро може пощасливитись мати «своїх людей» у Верховній Раді. Ознайомитись із повним текстом дослідження можна на сайті системи, котра формує повне досьє на кожну компанію України.

– Будь-який політик, котрий походить від бізнесу, має певні бізнес-інтереси, котрі намагається задовольнити через парламент чи виконавчу владу. Не завжди така ситуація є відверто негативною, оскільки часто представники бізнесу намагаються дійсно удосконалити регулювання деяких питань, – пояснює засновник юридичної компанії Amigo Partners Ігор Маркевич

А засновник організації Statewatch Олександр Лємєнов зазначає, що це явище може перетворюватися в негативне.

– В Україні цивілізованого інституту лобіювання немає. Це виливається у порушення антикорупційних практик, коли парламентарі прямолінійно відстоюють персональні бізнес-інтереси або інтереси своїх спонсорів, – додає він.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте