У рівненських кафе, після скарги журналістів, запрацювали термінали
Але почався карантин
У жовтні 2019-го «Четверта влада» оприлюднила розслідування про підприємців-власників кафе і ресторанів, які змушують платити клієнтів тільки готівкою. Бо термінали в їхніх закладах майже ніколи не працюють.
Після публікації ми написали скаргу до Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області про те, що підприємці таким чином порушують права споживачів.
За кілька місяців отримали відповідь. Після цього перевірили повторно заклади, які раніше не мали терміналів для безготівкового розрахунку. Ось що вийшло.
(Перевірку зробили якраз перед карантином, коли заклади працювали – ред).
У жовтневому розслідуванні ми писали, що, якщо підприємець працює в рівненському кафе площею понад 20 квадратних метрів і не платить єдиний податок, у його закладі обов'язково має бути термінал. Якщо немає – це порушення прав споживача та законів України. За це штрафує Держпродспоживслужба та податкова.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Тест: Чи знаєте ви, коли та де маєте право платити карткою?
Відсутність терміналу – це адміністративне порушення. За нього штрафують за статтею 163-15 Кодексу України про адмінправопорушення на суми від 1700 до 3400 гривень. А за повторне порушення протягом року – від 8,5 тисяч до 17 тисяч гривень, розповіли нам тоді у податковій.
За частиною 2 статті 17 закону «Про захист прав споживачів», продавцю заборонено будь-яким способом обмежувати право покупця використовувати платіжні картки при розрахунках, якщо закон зобов'язує приймати їх до оплати. Такі порушення перевіряє Держпродспоживслужба. За результатами перевірки, вона може оштрафувати підприємця на 8 тисяч 500 гривень.
Із 2012 року діє мораторій на перевірки. Тому служби можуть перевіряти підприємця на наявність терміналів лише за зверненнями. І лише коли перевірку погодять відповідні міністерства.
Ми написали скаргу до Головного управління ДПС у Рівненській області. У ній просили перевірити заклади, у яких зафіксували термінали, які не працюють або яких немає взагалі. Це такі рівненські заклади:
- Ресторан-кафе «Blues and Jazz»: вулиця 16-го Липня, 7. ФОПи Семенова Юлія Миколаївна та Павлюк Олександра Юріївна;
- Стрит-бар «Fortissimo»: вулиця 16-го Липня, 7А. ФОПи Семенова Юлія Миколаївна та Шпес Сергій Ярославович;
- Піцерія «ПанАма»: майдан Незалежності 1. ФОПи Камко В’ячеслав Іванович та Кривчук Олександр Васильович);
- Суші-бар «Мацурі»: вул. Словацького, 4-6. Працюють ФОПи Шандрук Оксана Григорівна та Шандрук Ольга Дмитрівна;
- Ресторан «Двір»: вулиця Симона Петлюри, 3. ФОПи Мушинська Ганна Юріївна та Федорчук Ольга Петрівна;
- Кафе «Амстердам»: вулиця Симона Петлюри, 3. ФОПи Мушинська Лариса Степанівна та Мушинський Володимир Васильович;
- Ресторан «Сім п'ятниць»: вулиця Симона Петлюри, 6. Працюють ТОВ «Наутілус-С» (директор Крилов Сергій Володимирович) та ФОП Дорохов Дмитро Сергійович).
У відповіді від податкової служби вказано, що перевірки у вказаних закладах вони провели.
За результатами перевірок очікувана сума штрафів – 89 тисяч 628 гривень. Стосовно винних осіб складено протоколи про адмінстративні правопорушення, в тому числі і за невикористання платіжних терміналів, йдеться у листі.
Яка частина цієї суми штрафів – саме за порушення правил безготівкового розрахунку, ми не змогли дізнатися у податковій. На наш дзвінок за номером, що є у листі, не відповіли. А завідувачка сектору зв'язків з громадськістю ДПС у Рівненській області Ірина Матвійчук не може сказати точно.
Після повідомлення від податкової ми повторно навідалися до вказаних кафе-ресторанів у центрі міста. Розрахуватися безготівкою можна тепер у всіх з цього списку.
До Держпродспоживслужби ми написали таку ж скаргу.
Заступниця начальника головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області Оксана Немкович каже, що вже перевірили три із семи заявлених закладів. На перевірку інших чекають погодження Мінекономрозвитку. Така процедура. Результати перевірок повідомлять скаржнику.
Оксана Немкович каже, що наша скарга – єдина скарга з цього приводу.
До кафе та ресторанів, де запрацювали термінали, належать «Двір» та «Амстердам». У Володимира Мушинського («Амстердам») та його невістки Ганни Мушинської («Двір») заблоковані рахунки, тому розрахуватись карткою клієнти не могли. Так нам тоді пояснював відсутність терміналу Володимир Мушинський. Він казав, що права своїх клієнтів не порушує, а дає їм вибір – залишитись в його закладі чи піти до іншого, де працює термінал.
Втім адвокат Віктор Шевчук казав, що заблоковані рахунки – це не привід позбавляти клієнтів права на розрахунок карткою. На рахунок можуть надходити кошти.
На дверях ресторану «Двір» теж не стало такого повідомлення. Наклейка «терміналом не розраховуємо» зникла і з дверей в «Мацурі» на Словацького.
Ми не включили до скарги в податкову бістро «Аміго». Тут заплатити карткою можна за піцу, але не за сендвіч. На стійці, де їх продають, терміналу немає. Так було і раніше.
СКАЧАТИ ШАБЛОНИ СКАРГ В ДПС ТА ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБУ
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти