Як контролюють ціни на продукти у Рівному під час воєнного стану
І хто ігнорував право споживачів на оплату карткою
Уряд скасував обмеження націнки на гречку, цукор-пісок, макарони і вершкове масло, хоча вони належать до особливого переліку соціально важливих продуктів із регульованими цінами.
Водночас більше десятка продуктів із цього переліку повинні продаватися в роздріб із націнкою не більше десяти відсотків.
Ми спробували дослідити динаміку воєнних цін на продукти у рівненських магазинах у першій половині квітня. Розпитали про цінові тенденції у завідувачки сектору контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби у Рівненській області Ілони Шелестун і куди треба скаржитися, якщо є підозра про завищену ціну.
Які продукти подорожчали
Ціни на продукти змінюються залежно від сезону і вартості енергоносіїв, від врожайності чи рівня мінімальної заробітної плати.
Під час війни додалися нові причини: зруйновані логістичні шляхи, зірвані надходження, зупинені чи зруйновані виробництва і склади, брак пального й, відповідно, його висока вартість у постачальників.
У кінці лютого 2022 року працівники Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області перевірили ціни на продукти. Тоді з’ясували, що зросла вартість яєць, соняшникової олії, борошна, круп, сірників, солі, консервацій. А з 1 березня поповзли вгору ціни на хліб, батон, молоко і вершкове масло.
На які магазини скаржилися
Частіше завищували ціни у магазинах сіл і міст, віддалених від обласного центру. А в деяких навіть не було цінників на продуктах.
На сайті управління Держпродспоживслужби оприлюднили перелік магазинів, на які скаржилися люди:
- АТБ і «Добробут» у Квасилові,
- «Капітан» у селі Познань,
- «Чудо Нива» і «Ветеран» в Острозі,
- «Silken», «Соняшник» у селі Оженин,
- «Уккоопспілка» у селі Гільча-2 та «багато інших».
У пізніших звітах працівники служби додали до переліку:
- сарненські «Наш край» і «Велмарт»,
- магазин села Підліски,
- магазин «Малинка» у Дубровиці,
- один із рівненських магазинів «Від і до»,
- магазин «М’яско» на рівненському ринку «Північний».
Ще надходили скарги на відмову в оплаті товарів через термінали.
Це право споживачів порушували торгівельні мережі:
- «Наш Край»,
- «Стовпинські ковбаси»,
- магазини «Копійка»,
- «Подільський фермер»,
- «Макарон»,
- «Полуничка»,
- «Базилік»,
- «Атлант»,
- «Дарина»,
- «Гастроном №1»,
- «Ера»,
- «Хортиця»,
- «Богдан»,
- «Полоскун»,
- «Овіс»,
- «Капітан»,
- «Їжачок» та «велика кількість інших, у тому числі і в районах».
Ми писали про подібну ситуацію з терміналами у жовтні 2019 року, коли у семи кафе і ресторанах у центрі Рівного люди не могли розрахуватися картами. Після скарги на них термінали запрацювали.
Також люди скаржилися на мережу магазинів «Єва»: там і ціни підскочили, і в розрахунку банківською карткою відмовляли.
Якщо покупцю відмовляють у розрахунку карткою, це порушення статті 23 закону «Про захист прав споживачів». За це стягують штраф від 1 тисячі 700 гривень до 3 тисяч 400 гривень. При повторному порушенні упродовж року штраф зростає: від 8,5 тисяч до 17 тисяч гривень. Розмір штрафу встановлений у статті 163-15 Кодексу про адміністративні правопорушення.
Загалом за місяць з 24 лютого до 23 березня працівники служби відвідали понад 700 магазинів по всій області і прийняли 450 скарг (із них 360 за перші два тижні російсько-української війни).
Зафіксували підвищення цін в діапазоні від 1 гривні (на хліб і батон) до 50 гривень (на вершкове масло). Усе це почало відбуватися на фоні заборони на будь-які перевірки у сфері бізнесу, оголошеної в країні через воєнний стан з 24 лютого 2022 року і до його завершення.
Держпродспоживслужба «пояснює, рекомендує і попереджає»
Ми звернулися до завідувачки сектору контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби у Рівненській області Ілони Шелестун і запитали, що там можуть зробити для стримування цін, коли перевірки проводити заборонено.
– Ми лише моніторимо і стежимо за цінами. Моніторимо – це щоденно відстежуємо ціни в магазинах і звітуємо у Київ про динаміку: на скільки відсотків який товар подорожчав чи подешевшав. Цінове спостереження – це коли у випадку скарги про завищення ціни ми виходимо в магазин і дивимося цінову торговельну надбавку, – пояснює Ілона Шелестун.
Зразок звіту про ціни на Рівненщині можна побачити тут.
Торговельна надбавка (націнка) – це різниця у відсотках між закупівельною ціною товару і його ціною для кінцевого споживача. Ця різниця обчислюється у відсотках і встановлюється на кожен товар у магазині чи на базарі.
До торговельної надбавки входять усі витрати підприємця, пов’язані з товаром. Наприклад, пальне на доставку, оренда площі магазину чи витрати на комунальні платежі, реклама товару, зарплата персоналу, комісії посередникам та власний прибуток.
За словами Ілони Шелестун, у березні працівники служби виходили на цінове спостереження в магазини тридцять разів. У п'ятнадцяти випадках виявили завищені ціни на продукти. Ілона Шелестун наголошує: такі виходи відбуваються винятково за скаргами споживачів. І додає, що «цінове спостереження – це не захід контролю, не перевірка, тому ніякі штрафи не застосовуються».
– Це попереджувальні заходи. Ми роз’яснюємо і рекомендуємо, – каже посадовиця.
Скарга має значення
Скарга споживача – одна із двох необхідних умов для виходу на об’єкт, прописана в законі №2120-IX, проголосованому Верховною Радою 15 березня 2022 року. Цей закон повернув податковій та іншим службам право перевіряти бізнес в умовах воєнного стану, але двома способами: вивчення поданих звітних документів (камеральні перевірки) і за скаргою споживача (фактичні перевірки).
У Рівненській області на ймовірно завищені ціни можна скаржитися на гарячу лінію Держпродспоживслужби за телефоном (098) 76-68-738 або за адресою: м.Рівне, вулиця Малорівненська, 91.
Але допомогти зможуть, лише якщо скарга стосується продуктів з особливого переліку.
Відстежують ціни лише на соціально значущі товари
Ілона Шелестун розповіла, що моніторять лише ціни на так звані соціально значущі продукти. Це вимога постанови уряду № 303 від 13 березня 2022 року.
Перелік соціальних продуктів час від часу то скорочується, то розширюється.
Наприклад, 6 березня уряд зобов’язав службу контролювати ціни на такі продукти:
- борошно пшеничне вищого сорту,
- макаронні вироби,
- батон,
- хліб житньо-пшеничний,
- крупа гречана,
- крупа вівсяна,
- свинина,
- яловичина,
- птиця (тушка куряча),
- молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотки у плівці,
- масло вершкове жирністю 72,5 відсотки,
- сметана,
- яйця курячі категорії С1,
- олія соняшникова,
- цукор кристалічний (пісок),
- вода мінеральна негазована,
- капуста білокачанна,
- цибуля ріпчаста,
- буряк,
- морква,
- картопля.
А вже 18 березня уряд скасував десятивідсоткове обмеження націнки на гречку, цукор-пісок, макарони і вершкове масло і встановив, що до соціально значущих належать лише товари вітчизняного виробництва.
– Тобто торговельна надбавка неконтрольована. Макарони зараз – найдорожчий продукт після овочів. Є зростання на овочах (огірки, помідори), а за ними йдуть макарони, – розповідає Ілона Шелестун.
Станом на 15 квітня, за словами посадовиці, є поодинокі випадки зменшення ціни на макаронні вироби, овочі продають за стабільно високими цінами. З досвіду Ілони Шелестун, надбавка на овочі – близько двадцяти відсотків від закупівельної ціни, а на гречку – не перевищує десяти відсотків. Максимальною є надбавка 20-25 відсотків.
Десятивідсоткову максимальну націнку уряд зберіг лише на пшеничне борошно вищого сорту, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), житньо-пшеничний хліб і батон, яйця курячі категорії С1, курячу тушку та її чверть і рафіновану соняшникову олію.
Тенденція до зменшення цін
Ілона Шелестун каже, що більшість представників бізнесу і підприємництва йдуть назустріч урядовим вимогам. Люди чули, що є цінове спостереження і граничний рівень надбавки, щоденно телефонують і питають, якою вона має бути і на які продукти.
– Тобто люди самі працюють на упередження, не чекаючи, поки ми до них прийдемо, і зменшують ціну. На сьогодні є тенденція до зменшення цін на яйця і молоко, олію і борошно, – каже Ілона Шелестун.
За словами посадовиці, якщо треба, у магазинах роблять переоцінку одразу в присутності інспекторів «чи потім скидають фотографії змінених цінників і накладних».
– Підприємці кажуть: ми не знали. Добре, що ви сказали. Ми все усунемо, без проблем. Усе зробимо, як потрібно, – розповідає Ілона Шелестун.
За її словами, станом на 15 квітня, хлібобулочні вироби почали продавати навіть з меншою, ніж десять відсотків націнкою.
– Відповідальні і добросовісні підприємці ставлять 5-6 відсотків націнки. Навіть не вибирають максимально допустимий рівень, – каже Ілона Шелестун.
«Велмарт» не слухає рекомендацій
Супермаркет «Велмарт» позиціонує себе як «велетень низьких цін». Але, за словами Ілони Шелестун, лише в цьому магазині «чинять спротив» урядовим рекомендаціям: не дослухаються до них, «взагалі не хочуть давати будь-яку інформацію й продовжують продавати продукти із порушенням». І «впливу на них на сьогодні немає».
– Перевірка може відбутися лише за дорученням прем’єр-міністра або за скаргою громадян. Оскільки ні доручення, ні скарг досі не надходило, то все лишається, як є, – розповідає Ілона Шелестун.
Додає, що про всі випадки відмов дотримуватися вимог ціноутворення служба повідомляє у Київ і сподівається на реакцію.
– Важко вгадати, як це буде. Але впевнена, якщо будуть чинити спротив, то держава буде якось впливати на це все, – каже Ілона Шелестун.
Консерви і засоби гігієни – поза регулюванням
Ілона Шелестун розповідає, що третина скарг від людей на завищені ціни стосується товарів поза державним регулюванням.
– Скаржаться на консерви, на тушонку, помідори, огірки, рибу, засоби гігієни – кому що болить, – каже посадовця.
Працівники служби пояснюють людям, що не можуть вплинути на подорожчання не соціальних товарів – і люди лишаються незадоволеними.
У малих магазинах в районах більше зловживань
Ми спитали в Ілони Шелестун, де більше порушень із цінами: у великих магазинах, супермаркетах чи в маленьких магазинчиках, які розміщені в міських мікрорайонах чи в районах області.
Посадовиця каже: у маленьких магазинах по районах. Поширеними причинами називає вартість доставки і меншу обізнаність у законодавстві.
– Територіальна віддаленість від центру міста, тобто від оптового постачальника, впливає на ціну. Одна справа привезти в місто у магазин, інша – привезти в Дубровицю. Ми бачимо ціну на пальне і розуміємо, що це все складно, – пояснює Ілона Шелестун.
За її словами, у районах Рівненщини є шістнадцять територіальних представництв служби. Їхні працівники реагують на скарги покупців, ходять по магазинах, «моніторять і попереджають».
Щодо локальних продуктових магазинів усередині спальних мікрорайонів Рівного Ілона Шелестун каже: навіть у маленьких магазинах знають про вимоги до торговельних надбавок.
– У цілому в місті ситуація стабільніша, ніж у районах, – каже посадовиця.
Дивіться другу частину матеріалу: Ціни в рівненських магазинах на соціальні продукти: фоторепортаж
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти