Відповідальність на водіях, морока – для батьків: реакція на штрафи за перевезення дітей без автокрісел

Верховна Рада ввела штрафи за відсутні автокрісла для дітей у авто.
Джерело
Патрульна поліція Рівненської області

За інформацією від Рівненської обласної поліції, протягом перших 9-ти місяців 2019 року на Рівненщині в аваріях шестеро дітей загинуло і ще 117 травмувалися. Сьогодні набув чинності закон, за яким за неправильне перевезення дітей водіїв штрафуватимуть. За перше порушення – на 510 гривень, за друге протягом року – на 850.

Оглядаємо переваги і недоліки нових правил. 

У Законі йдеться про те, що потрібно внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. А саме – встановити відповідальність за порушення правил перевезення дітей. За перше порушення – 30 неоподаткованих мінімумів (510 гривень), за повторне протягом року – 50 (850 гривень).

За пунктом 21.11 Правил дорожнього руху, водіям заборонено перевозити дітей, «зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, – у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на передньому сидінні легкового автомобіля – без використання зазначених спеціальних засобів...».

Які саме спеціальні засоби «дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки», – пояснень немає. Як немає і характеристик, якими саме ці «засоби» мають бути, чи вимог, яким вони мусять відповідати.

Адвокатка Софія Шипілова у розмові із Deutsche Welle підкреслює, що поняття  «автокрісло» не згадується ні в законні, в жодному підзаконному акті, а офіційного тлумачення поняття «спеціальні засоби» взагалі немає.

Тому патрульним буде складно зрозуміти, за що штрафувати водіїв: за відсутній бустер, тобто сидіння без спинки для старших дітей, чи відсутнє автокрісло з боковими ручками, закріплене позаду чи на передньому сидінні, вважає експертка.

За її прогнозами, недосконалий закон та відсутність чіткої процедури призведе до масового оскарження штрафів у судах.

Софія Шипілова вказує і на інші суперечливі норми. Зокрема на те, що, згідно з правилами дорожнього руху, водіям та пасажирам таксі дозволяється не пристібатися.

А відповідно до «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», пасажир таксі має право перевозити на руках дитину дошкільного віку на задньому сидінні.

Тобто, зі слів правниці, одразу кілька чинних підзаконних актів нині по-різному трактують, як потрібно перевозити дітей в автомобілі.

З цими нюансами перевізникам ще доведеться розібратися, однак уже зараз, аби уникнути зайвих проблем, таксисти в різних містах країни відмовляються перевозити пасажирів з дітьми. Саме довкола цього розгорнулося найбільше дискусій, пише Deutsche Welle.

Види крісел

Виробники класифікують автомобільні крісла для дітей за віком і вагою, пише видання theБабель.

Група 0 (до 10 кг) – це автолюлька для новонароджених, використовується до року, встановлюється на задньому сидінні боком або проти руху автомобіля за допомогою системи isofix.Дитину фіксують ременями безпеки.

ISOFIX (International Standards Organisation FIX ) – система кріплення, розроблена Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO). Для установки автокрісла не потрібно використовувати ремені безпеки автомобіля. Воно кріпиться за допомогою пари спеціальних вбудованих замків на висувних полозах до металевих петель, тобто анкерів, у сидінні автомобіля, які жорстко звʼязані з кузовом.

Група 1 (до 18 кг) – для дітей від одного року, встановлюється за напрямом руху, має пʼятиточкові ремені.

Група 2-3 (до 25-36 кг) – для дітей від 3 до 12 років. Такі крісла можуть мати внутрішні ремені, а можуть бути й без них – тоді дитину фіксують за допомогою штатного ременя безпеки, який пропускається через спеціальні напрямні.

Бустери – крісла без задньої спинки, фактично це сидіння висотою 10-15 см з підлокітниками. Дитина в бустері пристібається ременями безпеки авто на задньому сидінні.

Багато батьків люблять бустери, бо в них дитина сидить вище й може бачити все, що відбувається за вікном. Але бустери не такі безпечні, тому що в них немає спинки та бічної підтримки.

Ціна на нове автокрісло в Україні стартує від 1 400 гривень, на бустер – від 800 гривень.

Крісла – це безпека...

Рівнянка Світлана Засєкіна мама трьох дівчат. Її донькам 7,4 та 1,9 років. Світлана каже, що перевозить їх у кріслах.

Світлана Засєкіна із доньками. У кожної з них є автокрісло. Фото із фейсбук-сторінки Світлани Засєкіної.  

Мовляв, ще до того, як крісла стали популярними, Світлана про них багато прочитала. Каже, що діти у спеціальному кріслі в авто – це звична ситуація в Канаді, США, Скандинавії, Європі. Сама вона вперше купила крісло для меншої доньки, коли їй було більше року. Тоді збиралася їхати в Польщу, а там – штрафи. 

Просто садовити дітей у крісла – не досить; їх треба також правильно встановити, розповідає Світлана.

– Діти до 2-х років мають їздити у кріслах, яке стоїть проти напрямку руху. В таких дітей дуже слабкий хребет. Коли крісло стоїть за напрямком руху – дитину при зіткненні кидає і хребці не витримують. Це загроза життю.

Віталіна, Олеся та Марійка у кріслах у авто Світлани. Фото надала Світлана Засєкіна.

На цьому відео можна побачити, що відбувається з дитиною при зіткненні авто на швидкості 10-15 км/год. Відео з фейсбук-сторінки
Яммі Маммі.

… і обмеження мобільності

Автор закону про штрафи за відсутність автокрісел депутат Дмитро Шпенов. У відповідь на запитання кореспондента УНІАН про те, чи стосується закон громадського транспорту сказав, що маршруток ні, а в таксі крісла мають бути.

«Таксі – це громадський транспорт, 99% цього ринку в Україні перебуває в тіні, тому малоймовірно, що будь-яких законодавчих ініціатив, про автокрісла чи касові апарати, будуть дотримуватися. Компанії, що працюють зі своїм парком авто, можуть закупити водіям автокрісла, але це збільшить вартість мінімального замовлення», – прокоментував закон голова «Української автомоторної асоціації» Андрій Антонюк виданню theБабель.

У рівненській службі таксі «305» почали формувати базу таксі з дитячими автокріслами, повідомила нам диспетчерка. Якщо замовити таксі, невідомо, як довго доведеться чекати саме на авто із кріслом для дитини. Поки бази немає, про тариф на поїздки в таксі з автокріслом диспетчерка теж не змогла нічого сказати. 

Служба таксі «Оптіма-579» вже має авто із автокріслами для дітей, але за них треба буде доплатити 50 гривень до суми поїздки. 

Таксист Микола (ім’я змінене за бажанням чоловіка) таксує вісім років. Каже, що приблизно кожен четвертий клієнт із дітьми. Особливо вранці, коли треба до школи чи садка.

Таксист вважає, що у змінах до законодавства варто було б прописати, якими мають бути дитячі крісла у таксі: на який вік розраховані, скільки їх.

– Бо бувають клієнти, у яких двоє дітей. А після них їдуть люди, які на вокзал із цілим багажником валіз. І де мені ті крісла дівати? Я спілкуюся з хлопцями, у яких 8-9 посадкових місць. Вони возять дітей в Палац дітей і молоді. Вони теж не знають, як бути.

Микола має намір купити автокрісло середнього розміру. Але вважає, що депутатам було б доречно внести зміни: наприклад, щоб у місті можна було їздити без крісла. А за межами міста – обов’язково з ним.

Натомість у цьому відео від Deutschе Wele приватний перевізник Геннадій Попов каже, що пасажирів з дітьми, за його підрахунками, 1-2%, а пасажирів з валізами, які треба покласти в багажник, – 20-30%. «Якщо дотримуватися правил, треба буде возити автокрісла в багажнику. Мені простіше відмовити пасажирам із дітьми».

У травні минулого року Патрульна поліція проводила акцію про популяризацію автокрісел. Фото Патрульної поліції

Речниця патрульної поліції Рівного Оксана Юрченко вважає, що водій таксі не мусить якось відрізнятися від інших водіїв, та радить батькам викликати таксі з дитячими автокріслами. Але каже, що таксисти можуть відмовлятися від викликів, якщо крісла немає.

Відмова таксиста перевозити малолітніх дітей – це порушення постанови Кабміну про правила надання послуг автомобільного пасажирського транспорту. У пункті 91 Постанови вказано, що вагітні жінки, особи з інвалідністю та пасажири із дітьми дошкільного віку мають першочергове право на проїзд.

Якщо таксі не будуть обладнані автокріслами, батьки матимуть встановлювати там власні автокрісла на час поїздки. Хоч це і не прописано в законах, а відповідальність за порушення правил перевезення дитини лежить на водіях, а не батьках.

Як за кордоном 

За правилами перевезення дітей в автомобілі (крім таксі), дитяче автокрісло обов’язкове в усіх країнах Євросоюзу, Росії, Японії – до 6 років, Австралії – до 1 року, з обов’язковим верхнім страхувальним ременем, Новій Зеландії – до 5 років, Канаді і США, залежно від регіону, пише autokiev.info.

Не обов’язково, але рекомендовано: у Бельгії – від 3 до 11 років, Фінляндії – від 3 до 10 років, Хорватії – після 5 років, Китаї та Південно-африканській республіці. В Австралії – від 1 до 15 років рекомендовано, з обов’язковим верхнім страхувальним ременем, Новій Зеландії – від 5 до 8 років тільки на сидіннях зі страхувальним ременем.

«Пасажирам з дітьми рекомендується мати власні автокрісла. І якщо батьки мають власне автокрісло, то водій зобов’язаний дозволити його встановити», – описує досвід життя у Нью-Йорку Світлана Сіщук.

Світлана пише: «Закон штату Нью-Йорк вимагає мати дитяче автокрісло, коли ви виписуєтесь з госпіталю з новонародженим малюком і плануєте скористатись власним авто. Якраз так ми забирали сина з госпіталю після його народження. Медсестра показала як правильно розмістити і прищепити дитину в автокріслі. Також, за законом, у власному авто має бути встановлене автокрісло певного виду (обличчям назад, обличчям вперед, бустер) відповідно до віку, ваги та зросту дитини.

Водночас, закон у Нью-Йорку не передбачає, що у таксі обов’язково повинно бути автокрісло. Це залишають на розгляд батьків. Дітям віком до семи років дозволяється сидіти на колінах дорослого».  

У Німеччині батькам, які подорожують з дітьми й планують взяти машину в аеропорту, радять взяти з дому легкі дитячі автокрісла або сидіння. Оренда такого атвокрісла там коштує 10-15 євро на добу, пише Deutsche Welle.

Як обрати крісло 

Основні поради описані в «Українській правді»: 

  • Перш ніж купувати, приміряйте крісло до свого авто;
  • Пересвідчіться, що воно пасує дитині за її вагою та зростом:  підголівник має бути по мочку вуха; 
  • Перевірте, чи є у вашому автомобілі вбудовані роз'єми міжнародного стандарту Isofix для встановлення крісла. Роз’єми можуть бути заховані в щілинах між сидіннями;
  • Обов’язково перевірте маркування крісла та документи. Якщо його раніше використовували, воно може бути пошкодженим і не гарантуватиме дитині безпеку;
  • В автокріслах буває п’ятиточковий і триточковий ремень безпеки. Найбільш безпечний – п’ятиточковий.
  • У кріслах для дітей до 18 кілограмів або до першого року має бути можливість встановити їх спиною до напрямку руху.

 Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте