Відвели прокурорів, яких Рябошапка поставив для політичного рішення у справі розстрілів на Майдані

Позиція родичів рівненських героїв Небесної сотні

Прокурори Олександр Шевеленко, Денис Суботін та Марина Мазепіна зробили свою справу і все – далі у справі їх не буде
Джерело
Фото Ольги Кириленко

Генпрокурор Руслан Рябошапка 27 грудня 2019 року ввів у справу про розстріли на Майдані прокурорів, які клопотали про звільнення підозрюваних «ексберкутівців» з-під варти під особисте зобов'язання. Це було потрібно, щоб обміняти їх, у складі інших 127-ми підозрюваних або засуджених на полонених проросійськими сепаратистами.

Прокурори виконали це протиправне завдання для виконання політичної волі президента Володимира Зеленського. А 14 січня 2020-го суд, за клопотанням захисників потерпілих, вивів їх зі справи.

Родичі трьох рівненських героїв Небесної Сотні підтримали це рішення Святошинського райсуду.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ексберкутівців відпустили і судять далі: що з рівненськими справами Майдану після обміну полоненими

Як розповіли кореспондентці «Четвертої влади» родичі загиблих рівненських майданівців, після судового засідання 14-го січня у Києві, вони підтримали рішення замінити цих прокурорів.

– Ці прокурори не знають справи. Їх замінили 27 грудня, не було часу ознайомитися зі справою. Їм, також як і нам, не надали копії апеляційних скарг, проте апеляційні вимоги вони підтримали в повному обсязі. Тому ми вважаємо їх, по-перше, необізнаними з матеріалами справи, по-друге, упередженими.

Таке враження, що вони підтримують обвинувачених, а не сторону потерпілих, – пояснює свою позицію падчерка вбитого на Майдані рівнянина Георгія Арутюняна Анна Адамчук.

– Заслані козачки, – додає про відведену групу прокурорів батько рівненського героя Небесної Сотні Олександра Храпаченка, Володимир Храпаченко.

– Вони не були присутні на всіх засіданнях. Не ознайомлені з матеріалами справи. Прокурори, які були від початку розслідування, знають усіх потерпілих, загиблих, матеріали справи.

– Ми вважаємо, що нові прокурори, які прийшли, по-перше, незаконно, на засідання апеляційного суду, не можуть ефективно допомогти у нашій справі, – каже дружина вбитого на Майдані рівнянина Валерія Опанасюка Вікторія Опанасюк.

Усі троє підтримують повернення прокурорів Олексія Донського, Яніса Симонова, Ігоря Земського і Дениса Іванова, які вели обвинувачення з 2015 року.

Дружина героя Небесної сотні Валерія Опанасюка Вікторія Опанасюк, батько героя Небесної сотні Олександра Храпаченка Володимир Храпаченко, падчерка героя Небесної сотні Георгія Арутюняна Анна Адамчук приїхали на судове засідання в Київ. Фото з профілю у фейсбук Валерія Опанасюка

Відвести призначених Рябошапкою прокурорів просила адвокатка родин Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська. Вона заявила, що під час розгляду апеляцій ексберкутівцям прокурори не виконували свої процесуальні обов’язки – не підтримували державне звинувачення.

Захисники ексберкутівців і самі прокурори підстав для відводу не бачили.

Головуючий суддя Сергій Дячук оголосив, що судді негайно розглянуть відвід прокурорів. На це пішла понад година. Після чого оголосили – трьох із чотирьох поставлених Рябошапкою прокурорів відвести. 

Клопотання про відведення четвертого прокурора, Сергія Куцого, суд не задовольнив, бо його не було на засіданні суду. 

Не прийшли і не долучилися відеозв’язком до засідання і самі ексберкутівці, Олег Янішевський, Сергій Зінченко, Павло Аброськін, Сергій Тамтура та Олександр Маринченко. Їхні захисники, зокрема Олександр Горошинський, заявили, що востаннє говорили з підзахисними ще до обміну.

За словами захисників, колишніх спецпризначенців передавали на окуповані території без паспортів.

– Процес навіть без них має продовжитися, – каже про ексберкутівців після засідання адвокат сімей Героїв Небесної Сотні Віталій Титич. – Це можливо і за тим законодавством, яке є, але воно дуже-дуже недолуге. Ми про це говорили років п’ять, розуміючи, що процеси стосовно основних організаторів злочину мають відбуватися за їхньої відсутності перед судом. Зеленський знає про необхідність покращити законодавство.

Адвокати потерпілих Євгенія Закревська і Віталій Титич перед судом. Фото Ольги Кириленко

– Те, що сьогодні відвели прокурорів – які де-факто прокурорами не є, а є статистами Генеральної прокуратури – це половина справи. Це добре, бо після того, що відбулося в апеляційному суді, судова влада потребує відновлення довіри. І сьогодні це в міру відбулося, – каже адвокатка Євгенія Закревська.

– Але питання довіри і реалізації функції державного обвинувачення Генпрокуратури ніяким чином не знімається. У Генпрокуратурі нині є три людини, які знають цю справу. І яких з цієї справи викинули. Це Донський, Сімонов й Іванов. Кого включать до групи прокурорвів зараз – невідомо. Відсутність державного обвинувачення у такій справі – це фактично відсутність справи.

Справа про розстріли на Майдані у 2014-му році охоплює вбивства 48 людей на Майдані та поранення 80-ти. З 2015 року її слухають щовівторка та четверга у Святошинському райсуді Києва.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте