Волинське СБУ і медичні халати з Рівненщини: що не так

Суд, на прохання СБУ арештував хірургічні халати, які не мають стосунку до захисту від коронавірусу
Джерело
Колаж з фото УСБУ у Волинській області

Підприємство з Гощі «Фапомед Україна» наприкінці березня хотіло експортувати до Німеччини 40 тисяч медичних халатів. СБУ затримало цей товар на кордоні, адже зараз вивезення медтоварів для боротьби із пандемією заборонене урядом.

Підприємці кажуть, що їхні халати не призначені захищати від коронавірусу, а адвокат – що держава ними все одно не скористається вчасно.

Служба безпеки й експорт халатів

Cлідчі Управління служби безпеки Волинської області на пункті пропуску «Ягодин» затримали вантажівку з медичними халатами. Повідомлення про це з'явилося на фейсбук-сторінці Управління 23 березня.

Хваляться: «СБУ попередила незаконне вивезення з України майже 40 тисяч медичних халатів вартістю 42 тисячі євро».

Цей вантаж належить фірмі «Фапомед Україна» й експортувати його збиралися до Німеччини.

Слідчий Управління служби безпеки звернувся до Луцького міськрайонного суду із клопотанням про арешт халатів із вантажівки.

Суд клопотання слідчого задовільнив та арештував автомобіль, 39 тисяч 786 медичних халатів та документи.

Арештована фура та халати. Фото з фейсбук-сторінки УСБУ у Волинській області

Кримінальне провадження у цій справі порушили за частиною 3 статті 358 Кримінального кодексу України (підроблення документів). 

В Управлінні СБУ ми дізналися, що фірма начебто припустилася помилки в митній декларації – вказала неправильний код продукції. Цей неправильний код виявився у списку заборонених відповідною Постановою.

Ймовірно, йдеться про код 6210 10 92 00 (одяг одноразового використання, призначений для пацiєнтiв (хворих) чи хiрургiв, що використовується пiд час хiрургiчних операцiй).

Цей код вказаний в ухвалі суду та у постанові Кабміну, яка забороняє експорт медтоварів для боротьби з пандемією. В постанові Кабміну під цим кодом зазначили: «халат ізоляційний медичний одноразовий».

За логікою того, хто порушив кримінальне провадження, виходить, що фірма підробила документи, щоб її товар затримали на кордоні? Тобто зробила собі гірше? Адже для такого злочину потрібен умисел.

Далі маємо свідчення фірми і підтвердження заступника голови Рівненської ОДА, що затримані медичні халати не захищають від коронавірусу.

Халати, які не захищають від коронавірусу

Форма «Фапомед Україна» має португальських засновників. Її філіал у Гощі збудований повністю за іноземні кошти. Про це розповідає журналістка колишнього телеканалу «РТБ», тепер «Суспільне Рівне» Оксана Жужельська. У сюжеті сказано, що 350 працівників виготовляють на день 20 тисяч халатів.

«Четверта влада» намагалася запитати про ситуацію із арештом представників «Фапомед Україна», але телефон фірми постійно зайнятий. Натомість журналісти Рівненської філії Суспільного отримали офіційну відповідь від підприємства.

У ній вказано, що «Фапомед Україна» виготовляє халати з імпортних тканини, підкладки, липучки, креп-паперу та інших складових.

Сировина для халатів замитнюється на території України в режимі «переробка на митній території України». Таким чином, халати медичні хірургічні, виготовлені з іноземної сировини, були відправлені за кордон їх власнику – португальській фірмі. Тобто, кажуть у «Фапомед Україна», це не експорт, а реекспорт продукції.

Окрім цього, замовлення на виготовлення арештованих халатів фірма отримала у 2019 році, до оголошення карантину. Це постійні замовлення, які  «Фапомед Україна» виконує протягом десяти останніх років, сказано у відповіді.

Також у відповіді підприємства йдеться, що через кордон португальській фірмі збиралися переправити хірургічні медичні халати, призначені для використання членами хірургічної команди в операційному залі як захист від бактеріальних агентів, а не вірусів.

– Розміри вірусів в сотні, а часом і в тисячу разів менші, ніж бактерій та інших мікробів. Тому не всі медичні халати є протиепідемічними і такими, що придатні до використання проти SARS-CoV-2, яке викликає коронавірусну хворобу Covid-2019. Медичні хірургічні халати не відповідають цим вимогам.

Як написано в офіційні відповіді, «Фапомед Україна» та фірма-отримувач Fapomed-Dispositivos Medicos обурені діями державних органів.

– На нашу думку, відкриваючи провадження і викладаючи на свої фейсбук-акаунти інформацію про начебто «..незаконне вивезення з країни масштабної партії товарів протиепідемічного призначення, заборонених урядом до експорту» державні органи діяли лише з метою «вислужитися» напередодні Дня працівників СБУ, – йдеться у заяві фірми.

Підприємство подаватиме апеляцію на арешт майна.

Повністю текст відповіді можна прочитати на сайті Суспільного. 

Рівненська обласна державна адміністрація не купувала засоби захисту для лікарів під час пандемії у «Фапомед Україна». Заступник голови РОДА Ігор Тимошенко розповів, що халати у підприємства можуть купувати самі ж лікарні, але ці халати не захищають від вірусу.

– У «Фапомед Україна» є халати, які не прямо призначені для антивірусного захисту. Такі халати називаються нестерильні. Вони використовуються в операційних. Вони мають певний рівень захисту, але для захисту від вірусу найкраще підходять саме захисні костюми, сертифіковані для цієї роботи. Їх вони не виробляють.

Тим часом Луцький міськрайонний суд, наклав арешт на затриману партію хірургічних халатів і вони невідомо скільки часу зберігатимуться як речові докази. А поки що «тривають слідчі дії і призначено ряд судових експертиз у кримінальному провадженні».

Чому така методика боротьби неефективна

Адвокат Олександр Бражніков, до якого ми звернулися за експертним коментарем, каже, що ціль слідчого СБУ, який хотів «не втратити товар» і попросив суд арештувати його, не досягнута.

Адже халати арештують і зберігатимуть у камері схову на час розслідування і доки матеріали не передадуть до суду. А вже потім суд вирішить, що з майном робити. Це може тривати до двох років. За цей час товар може зіпсуватися.

Адвокат Олександр Бражніков вважає, що така методика боротьби із вивезенням засобів для боротьби з пандемією неефективна. Фото з архіву

– Розслідування таких справ – непросте. Ці митні декларації заповнюють спеціальні люди. Хто тут правий, а хто ні – питання складне. Але оскільки боротьба з епідемією на порядку денному, то служби не дуже дбають про кінцевий результат. Вони повинні це все діло вилучити і прославитися. Це моє враження, – каже адвокат.

На думку експерта, мета постанови Кабміну, яка забороняє вивезення медзасобів за кордон, – не втратити товари, які потрібні для боротьби з коронавірусом в Україні. Але користуватись вилученими у такий спосіб товарами ще довго не можна. 

– Використати вилучені халати держава може не скоро (навіть якби вони були справді протикоронавірусні – ред.). Після досудового розслідування, після завершення судового процесу трьох стадій: першої інстанції, апеляційної, касаційної. Тому чи буде коли-небудь користь державі – сумнівно, – вважає Олександр Бражніков.

Адвокат каже, що неважливо, чи був це експорт, чи реекспорт. Це не впливає на користь цієї справи для держави, бо ж використати арештоване поки не можна.

– Люди думають, що якщо митниця медзасоби не пропустила, то їх завтра відправлять до лікарень. Але так не буде, бо є процедура.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте