Закон про коронавірус: пільги підприємцям, збільшення коштів для лікарень

Закон стосовно зменшення навантаження на платників податків, у зв'язку з карантином, може трохи допомогти підприємцям. Рівнянка Оксана Данилова, яка 30 років у малому бізнесі, каже що з наступного місяця не платитиме ні соцвнесок ,ні єдиний податок, оскільки позбавлена можливості вести свою підприємницьку діяльність.
Джерело
Фото з особистої фейсбук-сторінки Оксани Данилової

Верховна Рада 17-го березня прийняла два закони, пов'язані із пандемією COVID-19. Перший про запобігання поширення випадків вірусу. Другий про підтримку платників податків у період епідемії. 

«Четверта влада» поспілкувалася з експертами про те, що означають карантинні закони для медицини та бізнесу.

Гроші є – приладів штучної вентиляції легень не купити

Основне, що прийняли депутати у Законі про запобігання поширення вірусу:

 • спрощені процедури закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з коронавірусом;
 • звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів;
 • можливість працювати вдома та отримати відпустку;
 • медикам, які працюють із хворими на коронавірус, надбавки 200% від зарплати;
 • штрафи за порушення обсервації;
 • штрафи та позбавлення волі за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.

Голова правління Громадської організації «Платформа здоров'я», експерт групи медреформи Реанімаційного пакету реформ Тимофій Бадіков знаходить у таких змінах до законодавства як позитивні, так і негативні моменти.

Із позитивного, каже, нарешті на медичну сферу почали виділяти кошти. Але про закупівлs за ці кошти думку має неоднозначну:

– З одного боку? закон допоможе пришвидшити закупівлю обладнання. Але проблема в тому, що сам закон може призвести до того, що будуть купувати все що завгодно.

– Є потреба, наприклад, в якісному приладі штучної вентиляції легень, а його немає з квітня. Бо я розмовляв з офіційним дистрибюторами в Україні і вони кажуть, що черга до Різдва. Якщо дали таку можливість, дали кошти, то їх потрібно буде витратити. Тому, я думаю, може бути така ситуація, що в нас з'явиться велика кількість непотребу.

Тимофій Бадіков знає про випадки закупівель в минулі роки, коли через грип медзаклади купували велику кількість масок і ними не користувались. Тому, каже, потрібні заходи від уряду, які б попередили такі випадки.

Пропонує закупити в резерв державі невикористані засоби індивідуального захисту і повернути гроші закладам, які їх купували. Але це навантаження на бухгалтерію та персонал.

Також із недоліків змін до законів, експерт вважає, недофінансування на інформаційні системи. Тобто, на обладнання гроші є, а на обслуговування і навчання ним користуватися, немає. Фото із фейсбуку Тимофія Бадікова оприлюднене від Віталія Михайлова

Медики, слідкуйте за грошима

– У світі є системи, що швидко відслідковують інформацію епідемій, захворювань. Потрібно виділити кошти на такі комп'ютеризацію, в плані епіднагляду і контролю за інфекційними захворюваннями. І на навчання лікарів теж.

Медикам, що працюють в епіцентрі зараження, будуть виплачувати компенсації. Втім Тимофій Бадіков каже, що складно буде відслідкувати, на що дійсно витратять ці гроші.

Він застерігає працівників слідкувати за своїми грошима, щоб керівництво не витратило їх на оплату комунальних платежів чи чогось іншого. Експерт вважає, що задля цього повинні бути інформаційні системи з даними про роботу персоналу, аби розуміти, хто і що має отримати. Але таких систем немає. Реформа другої ланки ще не відбулась. 

Втім, експерт вважає, що теперішнє фінансування медзакладів дозволить зменшити смертельних випадків грипу та інших інфекційних хвороб у майбутньому. Це позитивно для країни. Бо раніше інфекційні відділення постійно недофінансовувалися.

Штрафи за порушення правил карантину

Зміни торкнулися не лише медичної сфери. Працівникам дозволяють брати відпустку за власний рахунок, яка не буде обмежена 15-денним терміном. Це додали у Кодекси законів «Про працю» та «Про відпустки».

У Законі України «Про запобігання корупції» продовжили термін подання декларації про майно та доходи до 1 липня 2020-го року.

Якщо чиновник чи депутат не подав декларацію до 1 липня або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, через карантин на його території, то такі особи звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період, йдеться у змінених прикінцевих положеннях.

У Кодексі України про адміністративні правопорушення за новим законом, з'явилася стаття 44³. Вона передбачає від 17 до 34 тисяч гривень штрафу, для посадових осіб від 34 тисяч до 170 тисяч за порушення правил щодо карантину людей.

Сюди входять правила і норми, передбачені Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями.

У статті 325 Кримінального кодексу України стали жорсткішими покарання за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, порушник заплатить від 17 до 51 тисячі гривень, або його арештують до 6 місяців, або позбавлять чи обмежать волю до 3 років.

Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

На період карантину керівникам дозволили відправляти працівників працювати з дому. Також не будуть штрафувати за прострочену комуналку, а ФОПів звільнять від ЄСВ на два місяці.

Підтримка платників податків

У цей же день, 17 березня, Верховна Рада прийняла ще пакет законів, щодо підтримки платників податків на період карантину. За новими змінами до податкового кодексу:

 • не буде штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинене в період із 1 березня до 30  квітня 2020 року;
 • Підприємці звільняються від сплати єдиного соціального внеску з 1 березня до 30 квітня;
 • встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок із 18  березня до 31 травня 2020 року;
 • подовжується термін подання річної декларації про майновий стан і доходи до 1 липня 2020 року;
 • не нараховується та не сплачується у період із 1 березня до 30 квітня 2020 року плата за землю;
 • нежитлова нерухомість, яка перебуває у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом обкладання податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 1 березня до 30 квітня 2020 року.

Нові зміни знімають відповідальність за порушення податкового законодавства, окрім:

 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування додаткової пенсії,
 • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу,
 • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах які застосовуються на загальних підставах,
 • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Юристка фірми «СЕНС Консалтинг» та проєкту «Свої.Люди» від Бігус.інфо Ірина Шрамко каже, що через такі податкові канікули держбюджет не добере коштів.

Юристку обурили канікули для податку на землю та комерційну нерухомість для всіх без розбору категорій. Фото із сайту проєкту «Свої.Люди» від Бігус.інфо

– Оскільки підприємці-спрощенці, які наприклад надають перукарські послуги, або здійснюють торгівлю в ТРЦ, чи мають магазинчик непродовольчих товарів, не матимуть доходів в цей період, то їм важко буде виконувати зобов'язання зі сплати зокрема ЄСВ. Тому це звільнення значно полегшить їм карантин, хоча єдиний податок вони сплачуватимуть, як і ЄСВ за найманих працівників. Канікули від сплати ЄСВ – погані для пенсійного фонду, який не добере велику кількість запланованих надходжень.

– А великий бізнес, який і так має велику кількість дотацій і, який навряд сильно постраждає від карантину (бо не буде зупиняти виробництво), також буде звільнений від цих податків на два місяці, що може, на мою думку, спричинити дійсно великий недобір бюджетних надходжень, – каже Ірина Шрамко.

Юристка каже, що з квітня РРО мали встановити підприємці, які реалізують медичне обладнання та надають медичні послуги (приватні лікарі, стоматологи). Але цей термін перенесли на серпень 2020 року. Процедура встановлення РРО тягне за собою певну кількість візитів в податкову, в компанію, яка апарат РРО встановлює та налаштовує тощо. Ірина Шрамко каже, що зараз це і справді недоцільно.

У нових змінах також йдеться про перенесення терміну встановлення реєстраторів розрахункових операцій.

«Мені треба вижити», – підприємиця

Рівнянка Оксана Данилова – валеолог-реабілітологиня, спеціалістка по фітотерапії, продає косметику та засоби догляду. У малому бізнесі – 30 років. Наразі – на другій групі єдиного податку. Каже, що пережила чимало криз і платила податки навіть у час, коли лежала на операційному столі.

Рівнянка Оксана Данилова податок та соцвнесок за березень заплатила. З квітня – не платитиме бо немає з чого, адже не може вести свою діяльність. Фото з особистої фейсбук-сторінки Оксани Данилової

Але якщо раніше її основним меседжем до влади було «Не заважайте!», то тепер вважає, що без допомоги держави подібному бізнесу не справитися. В п'ятницю жінка зачинила для відвідувачів орендований офіс. Пізніше обробила всю територію офісу та товар.

Якщо приходить в офіс, то вдягає маску, пакує товар і передає його на вулиці. Але передавати майже нема кому. Клієнтів нині – одиниці.

–  Я плачу єдиний податок, – каже Оксана Данилова. – Майже тисяча єдиного податку і близько тисячі – соцвнесок. Тобто кожен місяць треба взяти близько двох тисяч. Далі я платити не зможу. Бо в мене немає далі права вести підприємницьку діяльність (зважаючи на карантинні обмеження – авт.). 

Тож з квітня підприємиця не платитиме податку та соцвнеску. Не має коштів і на оренду приміщення. Не вірить, що карантин буде лише до 3-го квітня. Вважає, що як мінімум – до кінця весни.

– І тільки тоді ми зрозуміємо, де знаходимося, – каже рівнянка. – Якщо ми тоді відкриємося, то ближче до осені тільки ввідеймо в нормальний режим. А половину продукції доведеться викинути (через закінчення терміну зберігання).

– Не дай Боже, піде як в Італії, то мені треба вижити, – підсумовує підприємиця. – Кажуть тут – штрафні санкції можуть бути. Та дайте мені спочатку вижити, щоб було кому пред'являти ці санкції.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте