Вступні іспити або ЗНО: що змінилося для абітурієнтів рівненських коледжів

Тепер для вступу в коледж складати ЗНО не обов'язково
Джерело
«Четверта влада», архів 2018-го року

З 2020 навчального року українські коледжі та технікуми надаватимуть фахову передвищу освіту: вони готуватимуть фахових молодших бакалаврів і більше не набиратимуть вступників на «молодшого спеціаліста».

Закон «Про фахову передвищу освіту», який регулює ці зміни, депутати підтримали ще торік, у 2019-му. Цьогоріч умови вступу до коледжів нові.

Тепер абітурієнти можуть складати вступні іспити або ЗНО. Розповідаємо, як вступити до Рівненського медколеджу, економіко-правового та технічного коледжу НУВГП випускникам 9 та 11 класів і чи стануть вступні іспити корупційною шпариною.

Вступати до коледжів можна після 9-го та 11-го класів. Дев’ятикласники мають складати вступні іспити, як і раніше, а одинадцятикласники –вступні іспити або ЗНО.

У 2019 році вони вступали тільки за сертифікатами зовнішнього незалежного оцінювання. Зараз випускники 11-х класів можуть принести з одного предмету сертифікат ЗНО, а з іншого – скласти іспит у коледжі. Але бали зі ЗНО важать більше.

Цьогоріч одинадцятикласники можуть подати до коледжів та училищ сертифікати ЗНО 2017, 2018, 2019 та 2020 років.

– Рівненський медичний коледж був внесений у передфахову вищу освіту, фактично низведений до рівня професійно-технічних училищ. Тому ми створили академію, де вчаться бакалаври. Це вищий навчальний заклад, але в складі академії залишився медколедж. Його залишили, щоб мати змогу приймати дев’ятикласників, бо в академію не маємо права їх приймати, – каже ректор Рівненської медичної академії Ростислав Сабадишин.

– Після 11-го класу абітурієнти можуть скласти ЗНО або екзамени у коледжі. Але результати ЗНО вище оцінюються, ніж результати екзаменів.

Цьогоріч вступні іспити до Рівненського медколеджу – це тести. Із повним списком іспитів можна ознайомитись на сайті медакадемії.

Абітурієнти Рівненського медколеджу можуть вступати на такі спеціальності:

 • медична сестра;
 • фельдшер;
 • фармацевт;
 • зубний гігієніст і технік (стоматологія).

Медичний коледж розпочинає прийом документів 30 червня.

Ректор Рівненської медичної академії Ростислав Сабадишин розповідає, що ці зміни діють для всіх коледжів України. Фото з архіву 2018-го року

Як повідомляє УП.Життя, Міністерство освіти і науки надає перевагу ЗНО, бо до нього вища довіра у суспільстві.

– Ми встановили, що різниця між ЗНО і вступним іспитом повинна бути 25%, – зазначає очільник директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олег Шаров.

За його словами, навіть якщо заклади коледжі і ПТУ будуть завищувати оцінку зі вступного іспиту, оцінка ЗНО, помножена на 1.25, це перекриє.

У Рівненському кооперативному економіко-правовому фаховому коледжі у 2020 році також є вибір між вступними іспитами і ЗНО.

За інформацією на сайті коледжу, випускники 9-х класів здають вступні іспити, а випускники 11 класів – іспити або ЗНО.

На думку директора економіко-правового коледжу, ЗНО потрібне лише для популярних вишів. Фото зі сайту Рівненського економіко-правового коледжу

– Однозначно, що ЗНО на сьогоднішній день нікому не потрібне. Зараз зробили так, що діти, які не склали ЗНО, можуть скласти вступні випробування. Це добре. Нам бракує вступників, у державі складна демографічна ситуація, – розповідає керівник коледжу Степан Добридник.

Він вважає, що вступні іспити не призведуть до корупції. Каже, що сенс проводити ЗНО є для рейтингових університетів, куди хоче вступати багато абітурієнтів. Наприклад, для Київського національного університету Тараса Шевченка. А для інших навчальних закладів, на думку Степана Добридника, воно не потрібне.

Абітурієнти економіко-правового коледжу можуть вступити на такі спеціальності:

 • право;
 • підприємництво, торгівля та біржова діяльність;
 • облік і оподаткування;
 • фінанси, банківська справа та страхування;
 • харчові технології;
 • готельно-ресторанна справа.

Прийом документів у економіко-правовий коледж почнеться з 30 червня для випускників 9 класів, а з  13 серпня – для випускників 11 класів.

У Рівненському технічному коледжі НУВГП такі ж правила вступу для випускників 9-х та 11-х класів. Одинадцятикласники можуть скласти вступні іспити або ЗНО. Дев’ятикласники будуть складати іспити у коледжі.

З повним переліком іспитів можна ознайомитись на сайті коледжу.

Особисто поспілкуватися з директором технічного коледжу НУВГП нам не вдалося. У приймальні керівника закладу не брали слухавку.

Абітурієнти технічного коледжу НУВГП можуть вступити на такі спеціальності:

 • облік і оподаткування;
 • фінанси, банківська справа та страхування;
 • екологія;
 • прикладна математика;
 • галузеве машинобудування;
 • автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
 • хімічні технології та інженерія;
 • будівництво та цивільна інженерія.

Документи випускників 9 класів у технічному коледжі НУВГП починають приймати з 30 червня. Випускники 11 класів можуть подавати документи з 13 серпня.

– Умови вступу до коледжу залежать від спеціальності. Можна частину предметів скласти як ЗНО, а решту у формі іспитів у коледжі. Або можна скласти всі іспити у коледжі, – пояснює експерт групи «Реформа освіти та науки» «Реанімаційного пакету реформ» Володимир Бахрушин.

Володимир Бахрушин розповідає, що на деякі спеціальності у коледжі вступають за результатами вступних іспитів, а на деяких треба результати ЗНО. Це прописано в законі про фахову передвищу освіту, умовах вступу до закладу та правилах прийому конкретного коледжу. Стоп-кадр із відео «Освітнього порталу Педагогічна преса»

За словами Ростислава Сабадишина, останні 4 роки у медколеджі недобір. Причини різні: скорочення штату, негативне ставлення до медицини тощо.

Читайте також: Дорога білоХАЛАТНА освіта. Як у Рівненському медколеджі торгують оцінками та можливістю навчатися

Директор економіко-правового коледжу Степан Добридник каже, що у закладі щороку недобір студентів. На його думку, це пов'язано з тим, що в країні знижується народжуваність.

Володимир Бахрушин підтверджує, що вже багато років бувають недобори в окремі коледжі, де є непопулярні спеціальності.

– Всі хочуть бути юристами, економістами, міжнародними журналістами, а інженерами – не дуже, – каже експерт «Реанімаційного пакету реформ».


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте