Високоприбутковий кримінальний бізнес «чорних археологів»: на Рівненщині за 10 років жодного вироку
За останні десять років Нацполіція у Рівненській області відкрила 9 проваджень після звернень громадян про руйнування чи розграбування пам’яток історії або культури. Однак ніхто з порушників не отримав покарання: прокуратура не направила до суду жодних матеріалів.
Про це свідчать дані, надані Нацполіцією на запит журналістів Миколаївського центру журналістських розслідувань.
Всього в Україні за останні десять років Нацполіція відкрила 652 провадження за статтею 298 Кримінального кодексу. Найбільше – у Запорізькій (86 проваджень), Одеській (68) та Львівській (64) областях.
Покарання отримали лише п’ять правопорушників – їм присудили рік умовно або штраф у розмірі 1700 гривень.
Значну частину археологічних знахідок чорні копачі продають на загальнодоступних сайтах. За пів години журналістам вдалося знайти більше десяти англомовних сайтів, на яких розміщені лоти з України.
Наприклад, на відомому американському маркетплейсі продають скіфський меч за понад 100 тисяч гривень. Як вказано на сайті, доставка здійснюється з Києва в будь-який куточок світу, крім України та ще дев'яти країн.
На іншому американському сайті продаються близько сотні скіфських прикрас та предметів побуту. Ціна варіюється від п'ятисот гривень до 10 тисяч.
Правознавець та член правління Всеукраїнської громадської організації «Спілка археологів України» Олександр Малишев зазначає, що близько 95 відсотків світового ринку культурних цінностей мають нелегальне походження.
– Такі страшні цифри наведені в останній резолюції Європарламенту. По рентабельності цей бізнес наближається до наркоторгівлі, незаконної торгівлі зброєю, – зазначає Малишев.
За його словами, теперішнє законодавство у сфері охорони культурних цінностей не може вберегти пам’ятки через те, що покарання передбачене лише безпосередньо за незаконні розкопки. Як приклад можливих змін Олександр Малишев наводить Нікосійську конвенцію, яку Україна підписала у 2017 році.
– Необхідне введення відповідальності як для продавців, так і покупців артефактів, що передбачається сучасними європейськими нормами. Тому що розкопки – це лише певний етап. А після цього йде внутрішній ринок, інтернет торгівля, контрабанда, вивезення, міжнародні аукціони.
Згідно з Нікосійською конвенцією, якщо людина, яка продає культурну цінність чи купує культурну цінність, має хоч найменші сумніви, що культурна цінність є викраденою чи походить з нелегальних розкопок, то річ взагалі не може бути виставлена на ринок, – говорить експерт.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти