«Вдячного читача» рівненського анонімного телеграм-каналу «Штірліц» суд взяв під варту

У липні 2023 року медійник Влад Ісаєв виявив під дверима вінок зі своїм прізвищем. На вінку був напис «від вдячних читачів»
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук, з фото із фейсбук-сторінки Влада Ісаєва

Чоловіку, якого органи правопорядку вважають причетним до погроз рівненському медійнику Владу Ісаєву, 19 грудня 2023 року обрали запобіжний захід. Він сам з'явився до слідчого після того, як його матері вручили повідомлення про підозру у злочині, – повідомили на сайті Головного управління Національної поліції в Рівненській області.

Ми поспілкувалися із представницею Інституту масової інформації на Рівненщині щодо злочинів проти журналістів.

3 липня 2023 року під двері квартири творця анонімного телеграм-каналу «Штірліц» Влада Ісаєва поклали ритуальний вінок із написом «від вдячних читачів». 

А ще раніше, у ніч з 14 на 15 червня у Рівному горіла автівка медійника. Поліція Рівненщини розслідувала підпал.

Вогонь пошкодив передню частину автівки. Фото наслідків підпалу авто – з сайту поліції Рівненської області

Влад Ісаєв тоді написав на своїй фейсбук-сторінці, що вважає, що авто підпалили через його журналістську діяльність.

«Четвертій владі» Влад Ісаєв сказав, що він – редактор ІА «Західний аргумент». Сайт цієї інформаційної агенції не працює. На фейсбук-сторінці агенції останній допис поширили у вересні 2021-го року.

Влад Ісаєв також підтвердив «Четвертій владі», що це він створив анонімний телеграм-канал «Штірліц», втім, каже, стосунку до роботи цього телеграм-каналу не має.

Що кажуть у поліції

14 грудня на сайті поліції повідомили про те, що встановили особу, причетну до скоєння злочину. Ним виявився 25-річний уродженець Волині, який уже декілька років проживає у Рівному. Підозру вручили його матері.

– Правоохоронці працюють, є зрушення по моїй справі. І це приємно. Сподіваюсь, що вийдуть і на замовника цього вінка та підпалу мого авто, – зазначав «Суспільному» Влад Ісаєв 15 грудня.

Засідання Рівненського міського суду відбулося 19 грудня. «25-річному жителю обласного центру, підозрюваному в скоєнні злочину, передбаченого частиною 1 статті 345-1 КК України (Погроза або насильство щодо журналіста), обрали запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на 60 діб із можливістю внесення застави в розмірі 414 тисяч гривень», – йдеться у повідомленні.

Максимальне покарання за погрозу журналістові через здійснення ним професійної діяльності, згідно із санкцією статті, передбачає до трьох років позбавлення волі.

Підозрюваний, за словами правоохоронців, від будь-яких пояснень відмовляється на підставі статті 63 Конституції України (Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом).

Справи про погрози журналістам на Рівненщині

«Четверта влада» розпитала представницю Інституту масової інформації у Рівненській області Ганну Калаур про стан розгляду справ про злочини проти журналістів на Рівненщині.

– Справді, певний відсоток кримінальних справ про перешкоджання журналістській діяльності закривають. Це стосується, наприклад, розслідувань випадків, коли журналістів не пускають на офіційні заходи, або їм безпідставно відмовляють у наданні інформації. Наразі в нас немає жодного випадку, коли хтось із посадовців був покараний через відмову надати інформацію чи перешкоджання журналістам у доступі до заходів в приміщеннях органів влади.

– Я думаю, що правоохоронці більш серйозно ставляться до розслідувань погроз життю журналіста, крадіжок майна журналістів, підпалів їхнього майна. Нині, наприклад, тривають судові засідання у справі про погрози життю журналістки Інни Білецької. Хоча, цю справу розслідували чотири роки, затягували і намагались закрити. Думаю, ми з колегами з ІМІ не дали це зробити, – розповідає Ганна Калаур.

Водночас, за словами представниці ІМІ, не всі злочини стосовно журналістів, які розслідували правоохоронці за останні роки, були пов'язані з журналістською діяльністю:

– В ході розслідування іноді з'ясовується, наприклад, що в медійників викрадали особисті речі і це були звичайні крадіжки, тобто у злочинців не було умислу перешкоджати.

Ганна Калаур каже, що загальна статистика розслідувань викривлена ще й через те, що окремі особи, які насправді не ведуть журналістську діяльність, але мають посвідчення журналіста, видані якимись інформаційними агентствами, у своїх заявах до правоохоронних органів пов’язували злочини, вчинені щодо них з журналістською роботою. Правоохоронці лише через наявність посвідчень розслідували ці справи як журналістські, надаючи їм додаткової ваги.

– Щодо справи про погрози Владиславу Ісаєву, наразі відомо небагато. Напис на вінку «від вдячних читачів» наштовхує на думку про те, що погрози пов’язані з його журналістською діяльністю. Я запитувала влітку з якими саме публікаціями він пов’язує підпал його авто, однак Владислав сказав, що не знає цього, – коментує Ганна Калаур.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте