«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Як громадскість змушує контролюючі органи перевіряти сумнівні закупівлі на Рівненщині

Останні декілька років доволі гострою є проблема пов’язана з моніторингом публічних закупівель зі сторони контролюючих органів на Рівненщині.

Вибірковість при проведенні моніторингу, довготривалі терміни розгляду звернень, загальна пасивність аудиторів при аналізі публічних закупівель тощо.

Контролюючі органи та громадський сектор

До Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України ми надсилали низку звернень ще у 2018-му році, в результаті отримували письмові відповіді з обіцянками дослідити виявленні факти про можливі правопорушення.

Наскільки довготривалим може бути процес перевірки на узгодженні антиконкурентні дії сказати важко, поки що позитивних висновків за результатами ми не отримали. 

Більш оперативним органом контролю є Управління західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області. Тільки за 2019-й рік ми надіслали аудиторам близько 30 звернень по фактам можливих правопорушень в сфері публічних закупівель. 

Майже на кожне звернення ми отримували відповідь з обґрунтуванням того чи буде проводитись моніторинг відповідних закупівель.

По більшості наших звернень виявленні правопорушення на тендерах.

Розгляд звернень та моніторинг закупівель може проводитись від декількох днів до декількох тижнів, в залежності від типу порушення, реакції замовника на вимогу надати відповідь, щодо поставленого запитання тощо.

Результати моніторингу в 2019-му році доволі оптимістичні, особливо якщо порівнювати з попередніми роками.

Так за першу половину 2019-го року за результатами наших звернень аудитори виявили порушення у 18 закупівлях, в результаті чого відмінено 5 тендерів, розірвано 3 договори між замовниками та постачальниками, а також внесено зміни до тендерної документації 4 закупівель.

Декілька закупівель перебуває на стадії моніторингу, ще у трьох тендерах виявленні порушення, але замовники не внесли зміни до тендерної документації, або не відмінили торги. Чому Замовники не виконують рішення ДАСУ, дивіться у нашій публікації.

Узгодженні антиконкурентні дії: ДАСУ чи АМКУ?

Держаудитслужба більш оперативний орган контролю на Рівненщині, проте більшість порушень пов’язаних з узгодженими антиконкурентими діями цей орган моніторити не буде.

Відповідно до переліку автоматичних індикаторів ризику затверджених Наказом Державної аудиторської служби України від 11 вересня 2018 року №196, є чітко визначенні критерії по яким ДАСУ забов’язанно проводити моніторинг.

Якщо причина звернення не відповідає жодному з ризиків, але вказує на порушення Закону України «Про публічні закупівлі», ДАСУ скоріше за все проведе моніторинг на виявлення невідповідностей, щодо Закону.

Проте якщо причина звернення виходить за рамки Закону «Про публічні закупівлі», орган контролю в праві відмовити громадським активістам. 

Найбільш значними порушеннями під час проведення закупівель є узгодженні антиконкурентні дії між декількома учасниками торгів, або між учасником і замовником, які обмежують конкуренцію під час проведення торгів та характеризуються змовою.

Такого типу звернення найчастіше розглядаються через спектр адміністративних правопорушень. 

Орган контролю, який займається розглядом антиконкурентних дій – Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, проте розгляд таких справ може займати декілька років, при цьому доволі часто справи передаються з регіонального відділення в Центральний орган.

Які порушення моніторять найчастіше

На жаль, значна частина порушень, які моніторяться на Рівненщині, пов’язана не з корупційними схемами та змовами, а скоріше з порушеннями, які виникають через низький рівень обізнаності в сфері публічних закупівель (переважно замовники із сільської місцевості).

Будь-яке порушення, навіть спричинене по незнанню, може призвести до обмеження антиконкурентного середовища, тому такі порушення також потребують чіткого контролю.

З початку 2019 року ДАСУ на Рівненщині виявили низку порушень пов’язаних вимогою надати дані, які містяться у відкритих реєстрах.

Як показала практика, замовники в  більшості таких випадків не мали на меті обмежити конкуренцію серед учасників закупівель, оскільки кількість внесених змін до тендерної документації була досить високою.

Як результат, вже через 5 місяців, кількість подібних порушень зменшилась в декілька разів. Це реальний приклад, коли виявлення порушень з боку контролюючих органів та громадськості дало позитивний результат, оскільки замовники перестали масово робити помилки при оформленні документації.

Які закупівлі не моніторять 

Найскладніша ситуація при аудиті закупівель на суми близькі до порогів в 200 тисяч (або 1 мільйон) для товарів і послуг та 1,5 мільйона (або 5 мільйонів) робіт.

Дуже часто замовники цілеспрямовано зазначають суми близькі до цього порогу, щоб уникнути відкритих торгів.

Насправді в ДАСУ  при таких закупівлях повинні спрацьовувати автоматичні індикатори ризику. Проте, на практиці моніторинг таких закупівель відбувається не завжди.

Порушення виявляють лише у тих випадках, коли не сходяться суми в річному плані і в оголошенні про проведення закупівлі. Якщо ж замовник в річному плані зазначив очікувану вартість в 199 999,99 – виходить, що це не буде порушенням і моніторинг не дасть позитивного результату.

У цьому контексті дуже часто можна простежити і поділ закупівлі товарів, послуг або робіт з однаковим кодом CPV на декілька дрібних закупівель з метою уникнення відкритих торгів.

Раніше ми вже публікували статтю по цій тематиці, де більш детально аналізували уникнення процедури відкритих торгів.

Реакція громадськості на роботу контролюючих органів

Ми запитали в Голови правління ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство» та Громадської ініціативи «За  чесний тендер», Святослава Клічука, наскільки якісно моніторять закупівлі за їхніми зверненнями та як можна охарактеризувати співпрацю активістів та контролюючих органів в сфері публічних закупівель.

– Ми невдоволені роботою ні контролюючих ні правоохоронних органів. Поліція роками безрезультатно розслідує справи. ДАСУ почали моніторити закупівлі, але їх робота не призводить до реальних покарань за справжні зловживання, – каже Святослав Клічук.

– Антимонопольний комітет за рік має 1-2 справи, при тому що ми постійно до них звертаємося. Інколи вони нас просто футболять, мовляв яке нам діло до закупівель. Інколи просять від нас доказів, які самі повинні шукати. На жаль, в частині відповідальності за порушення в публічних закупівлях реформа не закінчена.

Висновки

На жаль, співпраця між громадськістю та контролюючими органами поки що є далекою від ідеалу.

Хоча Управління західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області, останнім часом почало активно проводити моніторинг публічних закупівель, зокрема за зверненням громадських організацій. Проте, покарання за суттєві зловживання є недостатніми.

Якщо у співпраці з ДАСУ простежуються, хоч і не значні, але позитивні зміни, то звернення до Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України фактично не дають жодних результатів.

Багато звернень було відправлено як Центром «Сівітас» так активістами з інших організацій Рівненщини, зокрема нашими колегами з Громадської ініціативи «За чесний тендер».

Попри значну кількість обіцянок з проведення моніторингу, аудит закупівель може тривати по декілька років. При цьому, громадськість не може бути точно впевненою чи моніторинг здійснюється на належному рівні.

Експерти з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Петро Долганов, Олександр Конончук


Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте