Фалко, мільйонні зловживання і відсутність відповідальності: як війна (не)змінила закупівлі на Рівненщині

Незмінними лідерами публічних закупівель залишаються фірми з орбіти Юрія Фалка (ПВКФ «Фіалка», ТОВ «Кортакоз», ТОВ «БК “Случ”», ПП «Вестінвестбуд», ПП «Західпроменерго» та інші)
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук з власного архівного фото та фото із kovel.city та futsal.rv.ua

З початком повномасштабного вторгнення відкритої інформації суттєво поменшало, в тому числі й у сфері закупівель. Але навіть ті дані, які є, дозволяють робити висновки, що зловживання на тендерах нікуди не зникли.

Про нинішні тенденції щодо закупівель, «фаворитів» рівненських замовників та відсутність відповідальності ми поговорили з керівницею громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирославою Примак.

Юристка і аналітикиня Мирослава Примак каже, що війна не зупинили зловживання в сфері публічних закупівель. Фото з архіву 2017 року

– Останніми тижнями на Рівненщині викрили кілька великих закупівель з ознаками порушень, а то й зловживань посадовців: макарони по 109 гривень, цукерки на мільйон, частина з яких пропала, генератори на 25 мільйонів із суттєвою переплатою. У перші пів року повномасштабного вторгнення ти бачила подібні порушення?

– Якщо такі зловживання і були, то ми їх могли не бачити, адже 28 лютого 2022 року Кабмін виніс постанову, згідно з якою «воєнні закупівлі» відбувалися поза системою електронних торгів. Підписували прямі договори з можливістю публікувати звіти аж після завершення воєнного стану.

Водночас ми тоді помітили, наприклад, що Департамент будівництва та архітектури Рівненської ОДА на майданчику Прозорро оголошував та укладав договори на будівництво багатомільйонних об’єктів у Рівному.

Реконструкцію басейну на вулиці Коновальця, будівництво нового хірургічного корпусу міської лікарні, уклали на другий день повномасштабної війни договір на будівництво дитсадка на Північному, трохи пізніше – черговий договір на будівництво спорткомплексу на колишній вулиці Макарова.

Частину тих багатомільйонних підрядних договорів розірвали.

Згідно з інформацією на Прозорро, договір щодо реконструкції басейну розірвали після моніторингу аудиторів – через виявлені порушення під час закупівлі.

Тендер на хірургічний корпус проводили двічі: перший скасували через встановлені аудиторами порушення, другий – через відсутність потреби (уже після оголошення переможця і наміру підписати договір). Пояснили, що проєктна документація розроблялась до воєнного стану і не могла враховувати інфляційні процеси.

Порушення аудитори знайшли й у тендерах на будівництво спорткомплексу та дитячого садка – переможці торгів не подали усі потрібні документи. Але департамент будівництва та архітектури звернувся  до Рівненського окружного адмінсуду, щоб скасувати висновки Державної аудиторської служби України.

Щодо дитячого садка департамент виграв суд першої інстанції і скасував висновок Держаудитслужби, але рішення ще не набрало законної сили. А от оскарження щодо спорткомплексу затягнулось: суд першої інстанції повернув департаменту позовну заяву, наразі посадовці оскаржують це в апеляції.

– А які найбільш резонансні порушення у закупівлях ти пам'ятаєш за останні п’ять років у Рівному?

– Найбільш резонансні, звісно, змови фірм Фалка на тендерах, які вже неодноразово встановлював Антимонопольний комітет. Відповідно до останнього рішення АМКУ, фірми «Фіалка» та «Стиль-Декор» оштрафували на загальну суму понад 92 мільйони гривень.

У 2021 році, пам’ятаю, київські фірми «нахабно» прийшли парою на тендери щодо виготовлення проєктів на реконструкцію басейну та будівництво хірургічного корпусу міській лікарні у Рівному.

А сміттєвози громадам Рівненщини за кошти субвенції на соцекономрозвиток продала одна і та ж фірма, яка прийшла на тендери з технічними учасниками. Пропіарився на цьому нардеп від Рівненщини Роман Іванісов, між іншим.

АМКУ у цих двох справах відмахнувся від наших звернень, бо ми не довели, що наші права порушені.

Були у нашої ініціативи «За чесний тендер» запитання і до закупівель ігрових майданчиків від фірми дружини екснардепа Юрія Вознюка.

– Хто на Рівненщині отримав найбільше бюджетних коштів за останній рік? Чи ця тенденція раніше була іншою?

– Якщо говорити про 2022 рік, то картинка може бути неповною. Я вище згадувала, що закупівлі були частково поза системою.

Але якщо брати до уваги ту інформацію, що є на Прозорро, і не рахувати закупівлі «комуналки», то незмінними лідерами залишаються фірми з орбіти Юрія Фалка (ПВКФ «Фіалка», ТОВ «Кортакоз», ТОВ «БК “Случ”», ПП «Вестінвестбуд», ПП «Західпроменерго» та інші). Вони непогано заробляють під час війни, адже диверсифікували свій бізнес і займаються не лише будівництвом зараз.

Є чотири лідери по сумі укладених договорів з Департаментом будівництва та архітектури Рівненської ОВА:

1) ТОВ «АБ “Янкор”» (яке пов’язане із фірмами рівненського бізнесмена Юрія Фалка), яке будує спорткомплекс на колишній вулиці Макарова (сума договору – 413 мільйонів гривень);

2) ПП «Модена». Воно виграло тендери на ремонт укриття на майдані Просвіти,1 (10 мільйонів гривень), на будівництво у Рівному хірургічного комплексу (283 мільйонів гривень) та басейну (190,5 мільйонів гривень). Останні два договори з «Моденою» розірвали, але за сумою виграних тендерів підприємство залишається серед лідерів.

3) ТОВ «Компанія Барбакан», яке реконструює веслувальну базу у Дубні (86 мільйонів гривень), будує приміщення дошкільного підрозділу у Великому Олексині Рівненського району (84,5 мільйонів гривень);

4) «БВК “Форвард Плюс”», що будує дитсадок у Колоденці Рівненського району та  реконструює спортшколу у Березному (загальна сума договорів  – близько 150 мільйонів гривень).

Підряди Служби автомобільних доріг на ремонти та експлуатаційне утримання доріг державного значення в межах Рівненської області частково отримали «місцеві» ТОВ «Рівнеавтошляхбуд» та ТОВ «БК “Будальянс Груп”».

Але більшість підрядів – у вінницького ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство “Автострада”», у столичного ТОВ «Спец Комплект Постач» та тернопільського ТОВ «Техно-буд центр».

У сфері харчування дітей-чорнобильців та учнів шкіл лідерство ділять КП «Володимирецький комбінат» та ТОВ «Радемас-Україна».

Лідерами за сумами договорів, укладених із замовниками Рівненської міської ради, є ТОВ «Арт-брук» (ремонт тротуарів у місті), ТОВ «Аксель Медікал» (продали медичне обладнання для медзакладів міста) та ПП «Західпроменерго» (постачали генератори для закладів освіти та комунального підприємства  «Спецкомбінат-ритуальна служба»).

– Пригадую, ініціатива «За чесний тендер» навчала посадовців та бізнесменів, як правильно проводити тендери та брати у них участь. Ви працювали над тим, щоб збільшити конкуренцію на цьому ринку, залучивши більше учасників до конкурсів. Вдалося це зробити?

– Якщо говорити про бізнес, то, швидше, не вдалось збільшити конкуренцію. Але це через те, що тенденція «тендер оголошують під когось» нікуди не зникла. Вважаю, той бізнес, який приходив до нас на навчання, не хотів бути частиною схем. Замовники ж і зараз звертаються за консультаціями, адже законодавство та практика в закупівлях часто змінюються.

– Що треба, щоб порушень на закупівлях ставало менше?

– Щоб винні були покарані. І я не про такі порушення, як помилка в тендерній документації чи невчасно опублікований звіт про договір. Я – про корупціонерів.

Та цей процес сьогодні гальмують органи правопорядку і суди. Так, аудитори переважно програють справи по складених ними висновках, протоколах чи постановах про адмінправопорушення.

Правоохоронці за останні три роки якщо і передали якісь справи до суду, що стосуються кримінальних правопорушень у сфері закупівель, то ми чули лише про вирок по ексдиректору КАТП-1728 за службову недбалість, хоча слідчі справу розпочинали за статтею про розтрату майна. Суд затвердив угоду між обвинуваченим та прокурором, тож експосадовець отримав «умовне».

У справі щодо прокладання інтернету до сільських шкіл Корецького району суди винесли рішення лише по директорах шкіл. Їх звинуватили у недбалості при укладенні договорів, бо вони начебто не перевірили ціни на обладнання. Директорів звільнили від відповідальності, бо закінчились строки притягнення.

А от посадовців районного управління освіти до відповідальності ніхто не притягував, хоча директори вказували, що саме районне управління змушувало їх підписати ті договори.

Також дивіться: Як крадуть у рівнян: добірка корупційних схем дерибану майна громади


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте