Як реформують поліклініки та ФАПи: чого чекати рівнянам

На сайті Управління охорони здоров'я Рівного можна подивитись фотографії та короткі відомості про лікарів
Джерело
«Четверта влада»

В Україні відбувається активна фаза медичної реформи. Як показує практика, дуже багато громадян не надто глибоко розуміють її суть.

Хтось вважає, що пацієнтів, які не встигнуть підписати декларацію з сімейним лікарем, лікуватимуть тільки платно. Або і того більше – їх взагалі не лікуватимуть. 

Дехто переконаний, що вся медицина стане платною, а лікарні приватизують. Ще один поширений міф – сімейні лікарі будуть підписувати декларацію лише з тими громадянами, з якими їм захочеться.

Ці упередження не відповідають дійсності. У статті піде мова про суть медичної реформи та її особливості на Рівненщині. 

Першу частину статті ми присвятили реформі первинної ланки медицини. Саме вона зараз перебуває у активній фазі. Мова йде про медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу. У Рівному таких три:

1) Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» (далі – ЦПМСД).
2) ЦПМСД «Центральний».
3) ЦПМСД «Ювілейний».

Саме сімейні лікарі, терапевти і педіатри цих закладів «продають» свої послуги рівнянам, пропонуючи підписати декларацію.

Новий підхід до фінансування: більше коштів на первинну медицину

Нині фінансування поліклінік здійснюється за складними розрахунками. У тому числі, воно залежить від кількості працівників медичного закладу (ставок). Значні кошти йдуть на адміністративні витрати: оренда, бухгалтерія, обробка статистики та звітності. 

Новий підхід до фінансування – інший. Кількість коштів, отриманих медичним закладом, буде залежати від чисельності пацієнтів, яких він обслуговує. 

Нам обіцяють, що розмір фінансування закладів первинної медичної допомоги суттєво зросте. Це пов’язано з тим, що Україна переймає європейські стандарти лікування.

У державах ЄС найбільше уваги приділяють первинній медицині. Це не тільки лікування, але й профілактика. 

Наприклад, люди, які хворіють на гіпертонію (підвищення тиску) та серцево-судинні захворювання у державах ЄС, живуть довгим і повноцінним життям.

Сімейні лікарі виявляють ці хвороби на ранніх стадіях. А якісне лікування на ранніх етапах дозволяє успішно долати захворювання.

– Англія 93% лікування починає і завершує через первинну медичну допомогу. У ЄС – 80% лікування припадає на первинку. А у нас на цю сферу йде лише 40%. І це не дуже правильно, – каже регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я у Рівненській та Волинській областях Програми «U-LEAD з Європою» Василь Височанський.

Тому, одне з ключових нововведень реформи – більше грошей на первинну допомогу. Скільки ж грошей отримає та чи інша лікарня, буде залежати від кількості громадян, які укладуть із її лікарями декларації.

Всіх українців влада ділить на 5 вікових категорій. За представника кожної із цих категорій лікарня буде отримувати фіксовану суму. Її називають капітаційна ставка. 

Незалежно від того звертався громадянин по допомогу чи ні, лікарня отримає ці кошти.

Розмір фінансування на різні вікові категорії громадян:

1) Дитина до 5 років – 1 440 гривень на рік.
2) Дитина 6-17 років – 814 гривень на рік.
3) Дорослі віком 18-40 років – 370 гривень.
4) Дорослі 40-64 роки – 444 гривні.
5) Пенсіонери – 740 гривень.
6) Громадяни, які не підпишуть декларацію із сімейним лікарем – 240 гривень незалежно від віку (через державну субвенцію).

Як бачимо, розмір фінансування медичних закладів буде залежати від вікової структури населення в кожному регіоні та кількості декларацій, які їх лікарі підпишуть із пацієнтами.

Підкреслимо – мова йде про кошти, які лікарня отримає протягом року. Тут діє той же принцип, що і в страховому бізнесі. Більшість людей не хворітиме взагалі, або ж хворітиме мало.

Тому ці кошти підуть на лікування власне хворих. Здорові ж громадяни будуть проходити профілактичні огляди.

Не залишаться за бортом і громадяни, які не встигнуть підписати декларацію із сімейним лікарем. Держава продовжить виділяти на них кошти. Проте, їх розмір буде меншим – всього 240 гривень. 

Але ніхто не має права відмовити Вам надавати безкоштовні медичні послуги лише тому, що Ви не підписали декларацію!

Якщо ж Ви хочете підтримати свої медичні заклади, поспішайте укласти декларацію. Це дозволить поліклініці отримати більше фінансування і покращити свою матеріально-технічну базу.

Лікарів, з якими ми укладаємо декларації, ділять на 3 групи за спеціалізацією:

1) Терапевти – мають право укласти декларації із 2-ма тисячами дорослих пацієнтів (всі, кому 18 років і більше).

2) Педіатри – мають право укласти декларації на медичне обслуговування 800 дітей. Ця категорія лікарів надає медичні послуги лише особам до 18 років.

3) Сімейні лікарі – мають право укласти декларації на обслуговування 1 800 пацієнтів (як дорослих, так і дітей).

Інфографіку розробили експерти ГО «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос»

Що потрібно лікарю чи лікарні, щоб отримати фінансування

Ці кошти буде розподіляти Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Вона переводитиме їх на рахунки лікарень. 

Для того щоб мати право на ці кошти, комунальні медичні заклади повинні змінити свій юридичний статус.

Зараз вони мають статус «комунальний заклад». Після його зміни вони стануть комунальними некомерційними підприємства. 

Навіщо це? 

Їхні послуги і надалі будуть безкоштовні. За все платитиме держава. Проте некомерційним підприємствам дають право отримувати прибутки за різного роду додаткові медичні послуги.

Цей прибуток не повинен перевищувати 20% від розміру фінансування поліклініки з державного бюджету. Тому не варто хвилюватися, що такі лікарні несподівано зроблять всі свої послуги платними.

Експерт Василь Височанський вважає, що громадяни мають бути зацікавлені підписати декларацію з сімейним лікарем. Тоді вони дадуть лікарням можливості покращити умови обслуговування пацієнтів. Фото з особистої сторінки у мережі Facebook

Ми поспілкувалися із регіональним координатором з підтримки реформи охорони здоров’я у Рівненській та Волинській областях Програми «U-LEAD» з Європою Василем Височанським.

Він розповів, що після зміни статусу заклади отримуватимуть державне фінансування по капітаційній ставці. Вона різниться для різних вікових категорій. 

Оскільки на Рівненщині велика кількість дітей, то в нас середня капітаційна ставка у розрахунку на всіх громадян складатиме 616. Якийсь район отримає більше, якийсь менше. Це залежить від його вікової структури. Бо найбільше платять за дітей. 

На дітей припадає найбільше коштів, які держава платитиме лікарням за обслуговування. Теперішня субвенція ж дається у розмірі 240 гривень на всі вікові групи (детальніше про систему розрахунку).

– Якщо громадяни не підпишуть декларації – за них держава дасть закладу 240 гривень. Тому вони мають розуміти і вболівати за розвиток медичних закладів. А якщо підпише, то навіть мінімальна капітаційна ставка складатиме 370 гривень. Тобто громадяни, які підпишуть декларації, дадуть медичним закладам можливість мати більше фінансування, – говорить Василь Височанський.

Він наголошує на тому, що місцеві бюджети теж повинні сприяти медичній реформі.

– Фінансовими вливаннями із місцевого бюджету вони можуть покращити матеріально-технічну базу закладу. Можливо, будуть програми і мотиваційного характеру для лікарів. Наприклад, купівля квартир лікарям, виділення їм земельних ділянок під будівництво, доплати до заробітної плати. Це вже кожна місцева рада сама вирішуватиме.

Що робити коли Вам не подобається сімейний лікар або лікарня

Окремі лікарі захочуть надавати послуги сімейного лікаря на засадах приватної практики. Тоді вони мають зареєструватися як фізичні особи підприємці (ФОПи). 

Це жодною мірою не означає, що громадянам доведеться платити за їхні послуги.

Якщо Ви підпишете декларацію із лікарем-ФОПом, НСЗУ буде нараховувати передбачені на Вас кошти не поліклініці, а безпосередньо лікарю. Тому питання з ким підписувати декларацію є справою особистого вибору кожного громадянина.

Не треба боятися укладати декларацію із незнайомим Вам сімейним лікарем. Ви можете сміливо обирати його он-лайн.  

Якщо він Вам не сподобається – завжди можна піти до іншого. Навіть в іншу поліклініку або до приватного лікаря-ФОПа. Процедура дуже проста.

Виписуватися від попереднього лікаря не потрібно. Просто йдете до іншого із копією паспорта та ідентифікаційного коду і підписуєте другу декларацію. Система автоматично змінить Ваше місце «прописки».

Нарахування коштів на рахунки лікарень чи ФОПів здійснюється щоквартально. Отож, вже в наступному кварталі НСЗУ надішле виділені на Вас кошти за іншою адресою.

Ця система фінансування покликана створити конкуренцію на ринку медичних послуг. Якщо в поліклініці працюватимуть лікарі з «поганою» кваліфікацією або ж просто невиховані хами, пацієнти тікатимуть подалі в інші медичні заклади. 

Медичні заклади втрачатимуть фінансування і їм доведеться попрацювати над якістю своїх послуг щоб вижити.

«Хороші» ж лікарі, які залучать найбільше пацієнтів, зможуть вимагати у своєї адміністрації надбавки до зарплати. 

Або ж вони вільні піти з лікарні працювати на «вільних хлібах». Для цього їм доведеться лише потратити один день зі свого життя щоб зареєструватися як фізична особа підприємець. 

Тому зарплати лікарів мають суттєво зрости. А це перша передумова до подолання поборів у сфері української медицини.

Структура витрат на одну практику лікаря первинної медицини: як того, що працює в лікарні, так і приватного (ФОПа). Інфографіку розробили експерти ГО «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос».

Скільки рівненчан уклали декларації із сімейними лікарями

Який стан справ із медичною реформою на Рівненщині ми поцікавилися у начальника Управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації Юрія Осіпчука

Начальник Управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації Юрій Осіпчук обіцяє, що всі заклади первинної медичної допомоги на Рівненщині будуть успішно реформовані вже до кінця цього року. Фото з офіційного сайту РОДА.

– На минулому тижні у нас було подано до НСЗУ заявки від 14-ти ЦПМСД. Це зі Здолбунова, Гощі та інших населених пунктів, – каже Юрій Осіпчук.

– А як справи у Рівному, – журналіст.

– У Рівному ми всі ЦПМСД зареєстрували комунальними некомерційними підприємствами. Але з якихось причин Рівне не включили в першу хвилю укладання контрактів із НСЗУ.

– А з якими проблемами стикається область у процесі реформування медицини.

– Новостворені амбулаторії на первинному рівні в ОТГ поки що не всі повністю оснащені. Але ми плануємо це зробити з двох джерел фінансування – з державного бюджету та за кошти Світового банку.

Отже, всі три ЦПМСД Рівного вже зареєстрували комунальними некомерційними підприємствами. За словами Василя Височанського, сьогодні кожен четвертий житель області вже уклав декларацію зі своїм сімейним лікарем. Цей показник вищий за середній по Україні.

– Із тими темпами підписання декларацій, які ми маємо зараз – більше 20% по Україні та понад 25% по області – я вважаю, що до кінця року ми повністю справимося із тим завданням, яке сьогодні стоїть. Ми в Україні за 2 місяці зробили 8 млн. декларацій. Польща робила таку кількість цілий рік, – зазначає Василь Височанський.

Кошти за новою системою фінансування рівненські лікарі отримають лише з 1-го жовтня. На першу хвилю фінансування місто не встигло.

Як у сільській місцевості

Реформа має свої особливості на теренах сіл. Там створюють багато нових амбулаторій. Також реформатори планують ліквідувати чимало фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАПів). 

Ці пункти створені у селах ще в часи СРСР. За сьогоднішніми нормами, ФАПи можуть існувати лише в населених пунктах із чисельністю населення від 300 до 1 тисячі мешканців.

Проте, є села із меншою кількістю мешканців, але ФАПи в них також працюють. І це економічно невигідно. Стан таких ФАПів часто залишає бажати кращого. 

При цьому, на утримання цих закладів йдуть значні ресурси: комунальні платежі, зарплати працівникам тощо.

А це адміністративні витрати. Щодо них існують нові законодавчі обмеження – не більше 20% витрат на адміністрування лікарських закладів. Тому багато ФАПів у селах закриють. Замість них створюватимуть Пункти здоров’я. 

У такі пункти лікар зобов’язаний їздити двічі на тиждень.

У ФАПах же лікарі рідко з’являються. Їх обслуговують фельдшери. У цьому вимірі реформа, можливо, матиме й позитивні наслідки. Адже мешканці сіл зможуть отримати якісніші медичні послуги безпосередньо від лікарів.

Натомість в області більший акцент зроблять на амбулаторіях. Їх відкривають в новостворених ОТГ де чисельність населення сягає 3-х тисяч мешканців. 

За словами Василя Височанського, на Рівненщині до кінця року запрацюють 36 амбулаторій нового типу (500 в усій Україні). Амбулаторії мають забезпечити новою технікою і широкосмуговим Інтернетом (у тому числі і в селах). Це зроблять як за бюджетні кошти, так і з ресурсів Світового банку.

Чи все так добре, як кажуть реформатори

Отож, за результатами реформи нам обіцяють, що не дуже якісна і псевдобезкоштовна медицина перетвориться у дійсно безкоштовну та якісну.

Гроші виділятимуть не на кількість ставок лікарів та обслуговуючого персоналу. Навпаки – кількість ставок у лікарів буде залежати від чисельності пацієнтів. 

Таке, нібито, конкурентне середовище покликане підняти якість послуг на вищий рівень. А збільшення зарплати лікарів має дати шанси здолати корупцію у медичних закладах.

Проте не всі лікарі поділяють оптимізм реформаторів. Багато хто вважає, що реформа косметична. 

На думку лікаря-анестезіолога Рівненської обласної дитячої лікарні Павла Сільковського, самі реформатори не мають цілісного уявлення про те, чим вона має завершитися.

Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський вважає медичну реформу в Україні косметичною й половинчастою. Фото з особистої сторінки у Facebook.

– Станом на сьогодні я не знаю жодної приватної клініки, яка співпрацює з НСЗУ і підписує декларації на обслуговування пацієнтів. У результаті, пацієнти далі ходитимуть до поліклініки безкоштовно за мінімальним набором допомоги, і в приватні заклади платно – за сервісом і кращим рівнем допомоги, – вважає Павло Сільковський і додає: 

– Але це є і зараз, без реформи. Хіба що тепер ти не будеш прив’язаний до місця реєстрації. Але якщо такі мінімальні зміни називають реформою, то яка тоді має бути справжня реформа?

Тому особливих очікувань від реформи у Павла Сільковського немає. Є лише розчарування. 

Особливих побоювань він теж не озвучив. 

– Все виглядає так, що за гучними заявами і яскравою мішурою насправді плануються косметичні зміни, які нічого кардинально не змінять. Тому працюємо в звичному режимі і просто спостерігаємо, як захоплено розповідають про великі реформи в медицині усілякі громадські активісти і грантоїди, які навіть приблизно не уявляють про те, що говорять, – розчаровано підсумовує лікар-анестезіолог.

Що ж, лише майбутнє дасть справжню відповідь на питання про ефективність медичної реформи в Україні. Наразі, ще рано говорити про те, чи покращиться робота медичних закладів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте