Зміни на краще для лікарів та пацієнтів. П’ять досягнень НСЗУ у 2019 році 

Реформа допомогла підвищити зарплати лікарям і керівникам Центрів первинної медико-санітарної допомоги. Зокрема заробіток головного лікаря поліклініки «Центральна» у 2019-му зріс майже вдвічі, порівняно із 2017-м, до, в середньому, 25 тисяч 600 гривень в місяць
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

Зростання ринку медпослуг, вищі зарплати для лікарів, запровадження електронного рецепта та Програми медичних гарантій – про досягнення Національної служби здоров'я України у 2019 році розповідає директор департаменту комунікацій Тетяна Бойко.

Ключову інформацію надав проект VoxConnector.

Зростання ринку медпослуг – більше можливостей для вибору

У 2019 році до співпраці з НСЗУ долучились не тільки комунальні заклади – частка приватних медичних закладів та лікарів-ФОПів, у яких пацієнти отримують гарантовану безоплатну допомогу лікаря первинної ланки, зросла в 1,7 рази (з 17% до 28%).

На кінець року 167 приватних медичних закладів та 248 лікарів-ФОП підписали договір з НСЗУ. У середньому, щомісяця договір з НСЗУ укладали 14 приватних медичних закладів.

Таке зростання конкуренції на ринку медичних послуг впливає на їх якість – заклади починають орієнтуватися на потреби пацієнта, адже лише за пацієнтом у заклад можуть прийти кошти. У 2019 році декларації з сімейними лікарями підписали 5 мільйонів пацієнтів.

Які у Рівному приватні клініки отримують кошти від НСЗУ можна побачити в публікації: Безкоштовні аналізи і тести для пацієнта: у яких рівненських клініках їх можна зробити.

Гідна оплата праці для професіоналів  

Зміна фінансування – з субвенції на модель «гроші йдуть за пацієнтом» – дозволила професіоналам отримувати гідні заробітні плати. У закладах первинної ланки, які перейшли на нову модель фінансування, зарплати лікарів та медичних сестер зросли вдвічі-втричі.

Нагадуємо, «Четверта влада» почала аналізувати як саме зросли доходи медпрацівників. Наразі можна ознайомитися з тим скільки заробляють головні лікарі поліклінік Рівного. Невдовзі на сайті вийде продовження – скільки заробляють лікарі цих закладів.

Водночас, 2019 рік дав поштовх до того, щоб лікарі працювали як підприємці – кількість лікарів-ФОПів в 2019 році, порівняно з груднем 2018 року, зросла в 2,5 рази.

Перезавантаження програми «Доступні ліки»

Реімбурсація (англ. reimbursement – виплата компенсацій) – загальноприйнята в міжнародній практиці охорони здоров'я назва процесу, за допомогою якого система охорони здоров'я впливає на доступність лікарських препаратів та медичних послуг для населення.

Середній вік споживача програми «Доступні ліки» – 67,5 років. Найбільше серед них тих, хто потребує ліків від серцево-судинних хвороб. Введення з 1-го квітня 2019 року електронного рецепта дозволило НСЗУ перезавантажити програму реімбурсації «Доступні ліки», зробити ії більш мобільною за зручною: 

  • е-рецепт можна погасити у будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі, а не лише за місцем проживання;
  • години достатньо, щоб відвідати лікаря, отримати рецепт та одержати ліки в аптеці;
  • середня відстань від місця видачі рецепту до аптеки, де можна його погасити лише 2,9 км, а в містах – 1,4 км.

Станом на 24 грудня програмою «Доступні ліки» скористалися 1 мільйон 760 тисяч пацієнтів, а 314 тисяч з них отримали ліки в аптеках сіл та селищ міського типу.  

Наразі договори з НСЗУ мають 1161 заклад, а це – понад 7 тисяч 878 аптек та аптечних пунктів по всій країні.

Доступність масивів даних НСЗУ для всіх охочих

У 2019 році НСЗУ розмістили на сайті 12 аналітичних панелей (дешбордів). Це масиви даних, якими можуть користуватися усі охочі – пацієнти, лікарі, керівники медичних закладів, місцева влада тощо.

Наприклад, пацієнт за допомогою дашборда може обрати заклад надання первинної допомоги та лікаря – у системі є контакти закладів та інформація про лікарів.

Лікарі, у свою чергу, можуть подивитися, скільки грошей «привели» до лікарні його пацієнти, наскільки його рівень оплати праці відповідає загальній кількості декларацій тощо.

Є дашборди щодо подання заяв про укладення договору з НСЗУ від медичних та аптечних закладів України – це може бути цікавим для власників аптечних бізнесів.

Запуск Програми медичних гарантій

На наступний рік заплановано реалізацію Програми медичних гарантій 2020, яку вперше в Україні розробила НСЗУ. На це в бюджеті виділено 72 мільярди гривень.

Програма медичних гарантій – це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно.

Нагадуємо, «Четверта влада» вже перевіряла, як медична реформа первинної ланки вплинула на пацієнтів. Зокрема, які тести та аналізи вони зараз можуть здати безоплатно.

Пріоритетними послугами Програми будуть медичні послуги, пов’язані з лікуванням гострого мозкового інсульту, гострого інфаркту міокарда, допомога в пологах і неонатальна допомога, ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань.

Дивіться також на цю тему: Новий етап медреформи: що зміниться для пацієнтів у 2020-му році

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте