Як третій рік уникає Вищого антикорупційного суду підсудний суддя з Рівненщини
Відстороненого голову Володимирецького районного суду Леоніда Закревського підозрюють у тому, що він вимагав 20 тисяч гривень із місцевої підприємиці за вирішення її проблем.
Кримінальну справу почали розглядати у Вищому антикорупційному суді у 2020 році. Та з того часу вона з місця не зрушила, бо підозрюваний та адвокат не з’являлися на засідання.
А в липні 2022 року Вищий антикорупційний суд України взагалі призупинив розгляд справи. 56-ти чи то 57-ми річний старшина Закревський (1965 року народження) мобілізований на посаду сержанта роти резерву у Рівненському районі.
Справа, що тягнеться третій рік
Нагадаємо, що 12 лютого 2020 року Національне антикорупційне бюро та Служба безпеки України провели обшуки у судді Закревського. 20 лютого НАБУ оголосило підозру у злочині. А офіційно розслідувати справу почали ще 24 грудня 2019 року.
У детективів НАБУ була інформація, що підозрюваний неодноразово вимагав винагороду за те, щоб вплинути на вирішення справ у суді. Йшлося про різні справи – від ухвалення рішення про адміністративне стягнення за водіння в нетверезому стані, до повернення майна, арештованого в межах розслідування у кримінальному провадженні.
Спочатку Леоніда Закревського обвинувачували у зловживанні впливом та отриманні хабаря. На той момент він був головою Володимирецького районного суду. Закревський подав заяву про припинення повноважень голови районного суду через п’ять днів після обшуків.
Згодом додалася і стаття за недостовірне декларування, бо Закревський не вніс у декларацію земельну ділянку та будинок у селищі Рокитному. Це майно, а також автомобіль арештували. Але після того, як Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за такий злочин, ця стаття зникла із обвинувачення.
29 жовтня 2020 року Офіс Генерального прокурора подав до суду обвинувальний акт за частиною 2 статті 369-2 Кримінального кодексу (Зловживання впливом). Аргумент: суддя брав гроші не за свою роботу, а за те, що вплине на іншого суддю, щоб той прийняв потрібне рішення.
Цього іншого суддю звати Віталій Поровський. Він звільнився за власним бажанням наступного дня після обшуків у Володимирецькому районному суді – 13 лютого 2020 року. Хоча мав бути звільнений, як мінімум, на рік раніше, адже наприкінці 2018-го не склав кваліфікаційне оцінювання та не відповідав своїй посаді.
До скандалу втриматися на роботі допомагали неодноразові лікарняні, повідомляло джерело «Четвертої влади». Адже під час лікарняного працівника звільнити не мають права.
Ще один учасник справи – адвокат. Він був посередником між підприємицею, яка хотіла вирішити проблему, та суддями. Він визнав свою вину, уклав угоду зі слідчим, Вищий антикорупційний суд затвердив угоду та призначив йому покарання – 25 тисяч 500 гривень штрафу.
Наприкінці листопада 2021-го року Вищий антикорупційний суд вирішив, що Закревському слід призначити адвоката із Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в місті Києві. Це сталося після того, як у минулому році адвокат підозрюваного не з’явився, щонайменше, на п’ять судових засідань. Проте центр адвоката підозрюваному так і не призначив.
Ще два роки тому Вища рада правосуддя відсторонила Закревського від суддівства у Володимирецькому районному суді. Відсторонення триватиме доти, доки це кримінальне провадження не закриють, або доки суд не винесе вирок: обвинувальний чи виправдувальний.
У цей період суддя, хоча й не судить, але отримує щомісячно понад 60 тисяч гривень посадового окладу. Отримував до 1 липня 2022 року. Чому саме до цього числа читайте далі.
Старшина, сержант, інструктор
Перше судове засідання у 2022 році в справі Закревського мало відбутися 2-го травня.
Та за кілька днів до того адвокат Павло Шкода попросив його відкласти. Пояснив це тим, що Закревського мобілізували до армії і він не може ні приходити до суду, ні брати участь у режимі відеоконференції.
До клопотання додав копію довідки із військової частини.
Антикорупційний суд відклав засідання і надіслав запит у військову частину, аби з’ясувати, чи Закревський справді служить.
Наприкінці червня командир військової частини надіслав відповідь, додавши до неї копії витягів зі своїх наказів.
Згідно з цими витягами:
- 2 березня 2022 року Закревського призначили на посаду сержанта взводу резерву.
- З 15 березня він також став інструктором 2-го навчального взводу 2-ї навчальної роти навчального батальйону.
Військова частина, в якій станом на кінець червня 2022 року служив Леонід Закревський, розташована на Рівненщині. Чи він і зараз там, – невідомо.
22 липня Вищий антикорупційний суд призупинив розгляд кримінальної справи Леоніда Закревського, поки той не звільниться із військової служби.
Ми намагалися поспілкуватися із суддею-військовослужбовцем і зателефонували на номер, за яким спілкувалися з ним раніше, але чоловік відповів, що ми помилилися й кинув слухавку. Ми впізнали по голосу Закревського.
Суддя-спікерка Володимирецького районного суду Олена Іванків каже, колеги із суду спілкуються із Закревським, але ніхто не знає і не запитує, де він наразі перебуває.
– Не те, щоб нам байдуже. Просто коли ми спілкуємося, то запитуємо, чи все добре, чи потрібна допомога. Де конкретно він є, ми не запитуємо, – каже Іванків.
Якщо провину Закревського доведуть і винесуть вирок, який вступить у силу, йому загрожує:
- або штраф від 34 тисяч до 93 тисяч 500 гривень;
- або позбавлення волі від двох до п'яти років.
Для розуміння адекватності такого штрафу давайте поглянемо на офіційні доходи судді. У 2020 році в середньому він отримав по 84 тисячі в місяць. Це лише офіційні доходи.
В 2021-му скільки отримав доходу невідомо, але щомісячно понад 60 тисяч суддівського окладу.
Окрім суддівського окладу, від березня 2022-го до 1 липня 2022 року Закревському також виплачували заробітну плату в ЗСУ (це орієнтовно 30 тисяч + посадовий оклад інструктора).
Як пояснив нам адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, з 1 липня внесені зміни в законодавство.
– Слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінені на слова «зберігаються місце роботи і посада». Тобто середній заробіток, як соціальна гарантія для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків, перестав існувати в національному законодавстві. А отже суддя, який мобілізований, не може отримувати суддівську винагороду.
Для того щоб суддю притягнули до відповідальності за зловживання впливом, від часу скоєння злочину до винесення обвинувального вироку, який вступить у законну силу, має пройти не більше 5 років. Якщо злочин задокументували в лютому 2020-го, то до лютого 2025 року.
Інакше обвинувачений буде звільнений від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.
Половина цього строку вже минула.
Як показує практика топ-корупційних справ, кримінальні провадження і судовий розгляд можуть тривати разом 5-8 років і навіть більше.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти