«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Holub
Представниця ІМІ у Волинській області

Як волинські онлайн-медіа писали про послаблення карантину

Найбільше  тему  виходу з карантину на волинських сайтах  в новинах  коментували  представники МОЗ та Волинської ОДА. Тональність повідомлень  спікерів була здебільшого нейтральною - 95 %  повідомлень, негативно про вихід із карантину говорив 1 % спікерів, ще  4 % оцінили цей процес позитивно. 

Такими  є результати моніторингу Інституту масової інформації, що тривав 11-15 травня цього року. Під аналіз потрапили «Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24», «Район.in.ua» і «Конкурент». 

Мета моніторингу – показати кількість новин про карантин та вихід із нього, дослідити, хто був спікером в новинах про вихід із карантину та тональність їх повідомлень. Загалом промоніторено 1307 новин, із них про коронавірус – 27 % від загальної кількості новин, про вихід із карантину - 38%.

П’ять популярних волинських інтернет-сайтів брали інформацію про послаблення карантину із  українських та іноземних сайтів, офіційного телеграм-каналу МОЗ Коронавірус-інфо, сайту  Міністерства охорони здоров’я України, а також із Всесвітньої організації охорони здоров’я та прес-брифінгів Волинської ОДА.

Також використовували інформацію з сайту Луцької міської ради. Нагадаємо, Волинська облдержадміністрація проводить онлайн-трансляції зі своєї сторінки у Facebook і з 23 березня Волинська ОДА визначила коло осіб, які можуть коментувати тему коронавірусу журналістам.

Про послаблення карантину, а не «на повну»

За показниками Міністерства охорони здоров’я України, Волинська область не готова до другого етапу послаблення карантину. Такими є дані МОЗ станом на 27 травня.

Тож тема виходу з карантину на Волині активно відстежується волинськими журналістами. Всього за досліджуваний період було опубліковано 106 новин, пов'язаних із виходом із карантину.

Кожного дня волинські сайти подавали офіційну підтверджену статистику щодо нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію, а також повідомляли про кількість тих, хто одужав від COVID-2019 та про померлих.

Окрім цього, журналісти оперативно інформували про послаблення карантину. Таких новин було 80,30%  від загальної кількості новин про карантин.

Наприклад, на сайті ВолиньPost є новина про те, що з 11 травня  відкриваються магазини в ТРЦ, літні майданчики кафе та салони краси. Є інформація й про зафіксовані порушення карантину «Натовпи на ярмарках та люди у парках без масок: як у Луцьку порушують карантин». 

Волинь – прикордонний регіон, деякі волиняни їдуть заробляти гроші до Польщу. У одному із заголовків на сайті ВолиньPost  йдеться: «Якщо не приїдуть, це буде катастрофа», – польські фермери про сезонних робітників з України.

Сайт «Волинські новини» писав новини не лише про послаблення карантину в обласному центрі, а й про інші країни. Наприклад про те, що У Чехії з 25 травня скасують «масковий режим» на вулиці. Інформативною новиною на «Волинських новинах» є й про те, що Кабмін дозволив гуляти групами до 8 людей і сидіти за столиками вчотирьох.

На сайті «Конкурент» теж є не лише новини з Волині. Можна дізнатися  про те, що Європейський Союз запропонував нові правила для авіаподорожей або що з 12 травня У Луцьку запрацювали комунальні і приватні стоматполіклініки.

Важливу тему курсування громадського транспорту піднімає сайт Район.in.ua, адже станом на 26 травня й досі тролейбуси та маршрутки не їздять містом та за межі. На сайті є новина із заголовком  "У Луцьку водії тролейбусів готові вийти на роботу".

Сайт «Волинь24» теж опублікував новину про те, що водії тролейбусів КП «Луцьке підприємство електротранспорту» готові вийти на роботу та на маршрути міста після відновлення руху громадського транспорту. Однак  тут є питання до якості написання новини на сайті Волинь24, адже сайт посилається на неофіційну сторінку у фейсбуці ЛПЕ (Луцького підприємства електротранспорту), про яку ще у 2017 році колишній директор Луцького підприємства електротранспорту Ігор Грицюк  повідомляв, що її ведуть люди, які не працюють на підприємстві і там подається зовсім недостовірна інформація про підприємство.

Послаблення карантину ще не означає, що карантин закінчився. Є позитив у тому, що жоден із промоніторених сайтів не дезінформував, що карантину вже немає.  

Представники обласної та місцевої влади про вихід карантину коментували у майже 11% повідомлень від загальної кількості спікерів в новинах про вихід з карантину.

Медичні працівники коментували цю тему більше – 22, 6% від загальної кількості спікерів в новинах про вихід з карантину. Також були спікерами регіональні політики – 12 %, українські політики – 18,5%, бізнесмени – 3 %, іноземні спікери та інші категорії, що не були ядром дослідження – 33%.

При цьому, у промоніторених новинах  про вихід з карантину не було зафіксовано представників релігійних конфесій.

Новини можуть викликати різні емоції в читачів, бо бувають новини позитивні й негативні. Подана читачу інформація має бути перевіреною без додаткових «страшилок» і зайвих вихвалянь чи піару когось. У новинах читачу потрібна журналістика фактів й нейтральна подача новин. За результатами моніторингу, у більшості випадків тональність спікерів в новинах про вихід із карантину була саме нейтральною.


Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте