Як вигідно для міста і з повагою до людей прибирати сніг: приклад Швеції та реалії Рівного

Якщо проїжджу частину ще очищають, то з тротуарами взагалі складно, тому люди, місцями, йдуть зранку на роботу по дорозі
Джерело
Четверта влада

Днями ми подивилися відео про гендерне бюджетування – тобто розподіл видатків, який є економічно ефективним і водночас враховує потреби різних груп людей: жінок, чоловіків, дітей тощо.

У цьому відео розтлумачений термін «гендерне бюджетування» на прикладах, зокрема, на прикладі прибирання снігу в 27-тисячному шведському місті, яке за площею трохи менше половини Рівного.

Автори відео обґрунтовують, чому розчищання центральних доріг під час снігопадів не враховує потреби жінок, дітей та людей, які є маломобільними, а також у підсумку є невигідним для економіки.

Нижче ми дослівно подаємо частину цього відео, а також коментар начальника Управління житлово-комунального господарства Володимира Пилипчука про стратегію прибирання снігу в Рівному.

Уривок з відео:

«Після снігопадів у Швеції муніципалітет розчищає від снігу вулиці і площі, щоб люди могли пройти. Як це стосується гендерної рівності?

Жінки частіше ходять пішки, їздять на велосипеді та користуються громадським транспортом, а чоловіки частіше їздять на автомобілях. Це означає, що прибирання снігу муніципальними службами має різні наслідки для чоловіків та для жінок.

Це та форма гендерної нерівності, яку ми можемо виразити у цифрах. Пішоходи в три рази частіше, ніж автомобілісти, отримують травми у ДТП, спричинених ожеледицею. І більшість з них жінки.

Вартість стаціонарного лікування та втрати непрацездатності через аварії та слизькі дороги вчетверо більша, аніж зимове обслуговування доріг.

У місті Карлскуга працівники муніципалітету проаналізували прибирання снігу з гендерної точки зору і з’ясували, що пріоритет в прибиранні надається чоловічим територіям.

Спочатку прибирали кільцеві дороги пізно ввечері, коли їздить мало вантажівок. Потім головні дороги і вулиці, особливо ті, що ведуть до великих підприємств, де працюють переважно чоловіки. І в останню чергу розчищалися автобусні зупинки, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки.

Тобто муніципалітет надавав перевагу прибиранню снігу для зручності чоловіків над прибиранням снігу для зручності жінок. Звичайно, це не було навмисно. Вони просто робили все так, як робили завжди.

Для вирішення проблеми адміністрації міста довелося переглянути свій підхід.

Вісім сантиметрів снігу важче подолати пішки, аніж машиною.

Тому вирішили, що в першу чергу перед розчищенням вулиць будуть розчищати від снігу пішохідні та велосипедні доріжки.

Дитячим садкам надали головний пріоритет, оскільки саме сюди спочатку йдуть батьки по дорозі на роботу.

Великим об'єктам було надано другого за значенням пріоритету, але цього разу були також охоплені установи, де працювали переважно жінки, такі як лікарні та комунальні підприємства.

Тротуари, пішохідні і велодоріжки, що ведуть до шкіл, отримали пріоритет третьої черги.

Тільки після того, як від снігу очищена пріоритетна мережа проходів, розчищалася решта вулиць і доріг.

Робота в такому порядку не призвела до додаткових витрат для муніципалітету, але дійсно зробила розподіл ресурсів більш гендерно рівним. Це також зробило місто доступнішим для кожного, особливо для дітей, які не керують автомобілем».

Тим часом у Рівному, за інформацією «Суспільне Рівне», яке посилається на заступника міського голови, з п'ятниці 6-го по вівторок 9-го лютого, через снігову негоду, травмувалося понад сотню людей, які звернулися в травмпункт.

Ми запитали в начальника Управління житлово-комунального господарства Рівного Володимира Пилипчука чи є в місті стратегія прибирання від снігу

Начальник Управління житлово-комунального господарства Рівненського міськвиконкому Володимир Пилипчук на запитання, чи є в рівненських комунальних служб план дій із очищення міста від снігу, відповів, що «як управління ЖКГ, так і в кожній комунальній службі всі знають, що на випадок снігопаду чи іншої ситуації треба робити».

– Це і ШЕУ, і КТП-1728, і Трест зеленого господарства. Вони мають свої зони відповідальності і діють за ними.

Пилипчук також сказав, що ввечері 10 лютого «мали таку ситуацію, що було почищено до асфальту, до чорного кольору». 

На уточнення, що саме почистили до чорного кольору, Пилипчук відповів: 

–  В першу чергу це центральні дороги і далі другорядні. Вчора (10 лютого) майже все зробили. Якісь віддалені не встигаємо: просто нам потрібно 19 одиниць техніки, а ми маємо 11.

Зі слів Пилипчука, 11 лютого в Рівному працювало два грейдери.

– На ніч ми залучаємо чотири грейдери, які будуть працювати кожен по своєму мікрорайону в парі з мазами. Тобто ми готові, у нас розплановано. Ми робимо наряди по кожній вулиці і ми слідкуємо щоб вони були виконані.

Тож схоже, що такого плану прибирання, як у шведському місті Карлскуга, у Рівному немає. А про очистку тротуарів начальник і не згадав.

А тим часом у Рівному немає куди дівати сніг:

А ось відео «Суспільне Рівне», на якому видно, як міський голова Рівного вимагає залучити механізаторів на грейдери для очистки вулиць, а механізаторів немає, в тому числі через неконкурентні зарплати:


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте