Які пологові на Рівненщині можуть втратити фінансування Національної служби здоров’я

Млинівська лікарня – одна з тих, де можуть закрити пологове віділення. Однак на підписання угоди про фінансування меддопомоги під час пологів з НСЗУ лікарня все ж подалася
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Млинівської селищної ради

У 2022 році Національна служба здоров'я висунула нову вимогу для пологових відділень – щоб отримувати гроші від НСЗУ, лікарня мала прийняти у 2021 році принаймні 150 пологів.

Якщо ж цього показника не досягли, НСЗУ не укладе угоду з лікарнею і пологове відділення опиниться під загрозою закриття.

«Четверта влада» дізналася, які пологові відділення на Рівненщині у зоні ризику.

За медичну допомогу при пологах на кожну породіллю у 2022 році Національна служба здоров’я платитиме лікарням 15 тисяч гривень (у 2021 було 10 тисяч 382 гривні). А для пологових, які відповідатимуть додатковим вимогам, до 20 тисяч гривень.

Зі збільшенням тарифів Національна служба здоров’я підвищує і вимоги до лікарень, які хочуть укласти з нею договори на фінансування.

Зокрема, пологові відділення, які претендують на гроші НСЗУ, мають приймати не менше, ніж 150 пологів на рік. 

Протягом 2021 року приблизно 70 лікарень в Україні не досягли цього показника, тому НСЗУ не планує підписувати з ними договір. 

Наприклад: 

  • Кролевецька лікарня на Сумщині прийняла лише 4 пологів з квітня 2021 року;
  • Мелітопольська ЦРЛ – 15 пологів (для порівняння, у Мелітопольському міському пологовому будинку прийняли з квітня 2021 року 832 пологів);
  • Монастирська міська лікарня на Тернопільщині – 16 пологів;
  • Вінницька клінічна багатопрофільна лікарня – 27 пологів;
  • Тарутинська центральна лікарня на Одещині – 45 пологів.

Якщо пологові приймають менше, ніж 150 пологів на рік, це не значить, що їх автоматично закриють.

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик каже, що рішення про реорганізацію чи закриття пологових відділень приймає власник, тобто місцева влада. 

Христина Петрик пояснила, що НСЗУ не вповноважена закривати пологові відділення. Фото з архіву з травня 2020 року

– Ми лише закуповуємо медпослуги у лікарень, які відповідають нашим вимогам. У лікарень є власники, які мають право вирішувати, що робити із тими, які не відповідають вимогам і не підпишуть договір із НСЗУ, – розповідає Христина Петрик.

НСЗУ планує припинити фінансування відділень, де прийняли менше 150 пологів, зокрема тому, що медперсонал там втрачає необхідну практику, а спроможність лікарні надавати якісне лікування за таким профілем викликає сумнів.

Які лікарні Рівненщини не відповідають вимогам НСЗУ

Заступниця начальника Рівненського обласного управління охорони здоров'я Олена Гандзюк повідомила, що на Рівненщині пологи приймають у 19 лікарнях.

– У 2021 році у Демидівській лікарні прийняли менше 150 пологів. Тому стоятиме питання щодо укладення договору з НСЗУ на 2022 рік, – розповіла Олена Гандзюк

За її словами, є ще три лікарні, де кількість прийнятих пологів гранично мала. Це Млинівська, Костопільська та Корецька лікарні.

Олена Гандзюк каже, що НСЗУ буде вирішувати, чи продовжувати фінансувати пологи для цих лікарень у 2022 році.

Як повідомив у відповіді на запит начальник Обласного департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я Олег Вівсяник, найменша кількість пологів у 2021 року була у Корецькій лікарні – 89 пологів і у Млинівській лікарні – 63 пологи.

Проте ми дізналися, що менше, ніж 150 пологів прийняли і у Млинівській лікарні, а у Демидівській та Корецькій лікарні вже закрили пологові відділення.

Ми запитали керівників цих лікарень, чи відомо їм про нову вимогу НСЗУ.

Демидівська лікарня

З керівником Демидівської лікарні Анатолієм Домбровським нам вдалося поспілкуватися у месенджері.

Він повідомив, що у лікарні вже два роки немає пологового відділення через те, що до них звертається мало породіль.

–  Останні роки у нас було 70-80 пологів на рік. Це вкрай мало для існування відділення, – каже Анатолій Домбровський.

В обласному департаменті охорони здоров'я підтвердили, що пологове відділення у Демидівській лікарні закрили з 1 квітня 2020 року.

Корецька лікарня

Заступниця головлікаря Корецької лікарні Зінаїда Швед розповіла, що у них пологове відділення закрили ще з 1 листопада 2021 року. У 2022 році воно теж не працюватиме.

Причини закриття – немає належних фахівців та мало приймають пологів.

Млинівська лікарня

Керівник Млинівської лікарні Володимир Лепеха каже, що у лікарні за 2021 рік прийняли близько 70 пологів із запланованих 120-140. 

Він пов’язує це з тим, що пацієнтки надають перевагу пологовим у містах, де є більший досвід. 

– Пологове відділення у лікарні розраховане на 15 місць. Заплановану кількість пологів повинні були витримати. Але люди їдуть у Луцьк та Рівне. Наша лікарня була ковідна, тому план ми не виконали, – розповів Володимир Лепеха.

З його слів, така проблема не тільки у Млинівській лікарні, у Гощі та Корці теж мало пологів.

– У нас прекрасне відділення, чудовий ремонт, усім забезпечені. Але люди йдуть туди, де більш розвинена інфраструктура. У Луцьку та Рівному є дитяча реанімація, у нас такого немає. У нас є в штаті дитячий реаніматолог, але має бути спеціалізоване відділення про всяк випадок. У нас є неонатолог, але, напевно, цього мало, – каже керівник Млинівської лікарні.

Володимир Лепеха каже, що втрачати пологове відділення не хочуть. Щоб забезпечити роботу персоналу, потрібно близько 1,5 мільйони гривень на рік. Але в лікарні не розраховують, що місцева влада дасть такі гроші.

Млинівська лікарня все ж подала заявку на фінансування від НСЗУ на 2022 рік і зауважень поки не отримала. 

Договори за програмою медгарантій на цей рік НСЗУ має укласти з лікарнями у січні, наразі процедура укладання угод триває.

Костопільська лікарня 

Заступниця керівника Костопільської лікарні Тетяна Пастернак повідомила, що у них відділення прийняло 210 пологів станом на 30 грудня, тому проблем з НСЗУ не має бути.

– Мабуть, Рівненське обласне управління охорони здоров'я дало інформацію за 2020 рік. У 2020 році, оскільки ми були ковідною лікарнею, то пологовий узагалі був закритий, – розповіла Тетяна Пастернак.

Статистика народжуваності на Рівненщині 

Також ми дізналися статистику за 2021 рік по кількості пологів, ускладнених випадках, смертності немовлят та породіль в усіх пологових відділеннях Рівненщини. 

Цю інформацію надаємо нижче у таблиці.

Назва пологових відділень Народилося за 2021 рік Померло немовлят за 2021 рік Померло матерів за 2021 рік Кількість ускладнених пологів за 2021 рік
Обласний перинатальний центр 2720 46 1 1088
Пологовий будинок Дубенської міськради 784 0 2 284
Рокитнівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування 779 0 2 112
Клеванська лікарня імени Михайла Вервеги 186 0 0 23
Сарненська ЦРЛ 1052 0 2 212
Березнівська міська лікарня 755 1 0 240
Острозька багатопрофільна лікарня 179 1 0 43
Дубровицька міська лікарня 313 0 0 67
Зарічненська багатопрофільна лікарня 213 1 0 43
Корецька міська лікарня 89   1 11
Здолбунівська ЦМЛ 257 1 0 48
Володимирецька багатопрофільна лікарня 757 1 0 236
Костопільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування 210 0 0 31
Гощанська багатопрофільна лікарня 222 0 0 54
Млинівська ЦРЛ 63 0 0  
Вараська багатопрофільна лікарня 305 0 0 56
Радивилівська ЦМЛ 254 0 0 34
Пологовий будинок Рівненської міської ради 2540 6 2 690
Демидівська лікарня 0 0 0 0

Ми звернули увагу, що у Перинатальному центрі вищий показник смертності немовлят та ускладнених пологів, ніж в інших пологових відділеннях області.

Акушер-гінеколог «Академії здоров'я людини» у Києві Роман Ворона розповідає, що для перинатальних центрів це нормальна ситуація, бо вони частіше приймають пологи у породіль з недоношеними дітьми.

Роман Ворона пояснив, що в перинатальних центрах завжди вищі показники дитячої смертності. Фото Романа Ворони з його інстаграм-сторінки

– У перинатальні центри везуть породіль на 28-36 тижнях вагітності. А шанс дитини вижити з 22 по 26 тиждень вагітності – приблизно 5%, – пояснює Роман Ворона. 

Акушер-гінеколог розповідає, що ця тенденція притаманна всім перинатальним центрам, а не тільки у конкретному регіоні.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте