Платні послуги у пологовому будинку та перинатальному центрі у Рівному: офіційні та неофіційні

Розповідаємо, як платять за вибір лікаря при пологах у Пологовому будинку та Перинатальному центрі
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Пологового будинку

У Рівненському пологовому будинку оновили список платних послуг, а в Обласному перинатальному центрі їх затвердили наприкінці літа. Але й досі у цих медзакладах офіційно немає платної послуги пологів з обраним лікарем». Хоча і там, і там її збиралися затвердити ще навесні.

Більшість послуг, пов’язаних із пологами, для пацієнток безкоштовні. За них пологовим платить Національна служба здоров’я із грошей платників податків. А послуги, які не входять в цей перелік, в тому числі і пологи з конкретним лікарем, мають бути офіційно затверджені.

Розповідаємо, чому із затвердженням тарифу на вибір лікаря при пологах зволікають і в пологовому будинку, і в перинатальному центрі та як і скільки пацієнтки платили за це у 2021-му.

Платні послуги у Рівненському пологовому будинку

У пологовому будинку затвердили платні послуги ще у вересні 2020 року, а влітку та восени 2021-го доповнили цей список. 

У цьому переліку є, наприклад:

  • цитологічне дослідження зішкрібу з шийки матки та цервікального каналу за 89 гривень;
  • пренатальне ультразвукове дослідження (УЗД) (I триместр вагітності) за 165 гривень;
  • УЗД органів малого тазу (до 10 тижнів вагітності) за 155 гривень;
  • перебування у палатах з покращеними умовами (200 гривень за добу у відділенні патології вагітних, від 200 до 450 гривень у гінекологічному відділенні та від 500 до 2500 гривень за весь час перебування у палатах пологових відділень);
  • операція з відновлення прохідності маткових труб за 12 тисяч 500 гривень;
  • гістероскопія за 6 тисяч 820 гривень;
  • кольпоскопія за 208 гривень;
  • аборт до 12 тижня вагітності за 4 тисячі 370 гривень.

Із повним переліком платних послуг у Пологовому будинку на момент публікації можна ознайомитись за цим посиланням. Вартість платних послуг періодично оновлюється і її виставляють за цим посиланням.

Проте у цьому списку й досі немає тарифу для пологів з обраним лікарем.

Головна лікарка пологового будинку Рівненської міської ради Світлана Муравська пояснює, що адміністрація активно намагається врегулювати це питання:

– Але основні труднощі в впровадженні цієї послуги виникають у зв'язку з відсутністю чіткого регулювання цього питання на законодавчому рівні, – каже керівниця пологового будинку.

Нагадаємо, що у березні 2021 року ми писали про те, що зі слів керівниці Світлани Муравської, у пологовому будинку тариф для послуги «пологи, які приймає обраний пацієнткою лікар» вже розрахували та мають затвердити на сесії міської ради. Тоді вона казала, що це коштуватиме від 12,5 до 14 тисяч гривень.

Керівниця Пологового будинку каже, що вартість послуги з вибору лікаря ще коригують. Фото UA:Рівне

Наразі ж керівниця пологового будинку каже, що економісти медзакладу коригують обраховані раніше суми, бо, за її поясненням, наразі вартість палат обраховується за новими формулами.

– Я ще не розбиралася із цими розрахунками, але бухгалтерія надала вже інші формули, тому за цими пакетами буде трохи інша сума, – каже Муравська.

Платні послуги у перинатальному центрі Рівненської облради

У перинатальному центрі платні послуги затвердили 31 серпня 2021 року.

Наприклад, у переліку є:

  • консультація лікаря-гінеколога і огляд (без направлення лікаря; діагноз безпліддя) за 251 гривню;
  • цистоскопія (із лікувальною маніпуляцією) за 338 гривень;
  • рентген тазу у прямій проекції (без направлення лікаря) за 293 гривні;
  • рентген ребер (без направлення лікаря) за 288 гривень;
  • виявлення флори, трихомонад і гонориків в препаратах із виділень сечостатевих органів, забарвлених метиленовим синім (без направлення лікаря) за 60 гривень;
  • дослідження всього спектру біохімічних (гематологічних) показників крові (дослідження одного показника; білірубін крові загальний; білірубін крові прямий; без направлення лікаря) за 90 гривень;
  • перебування у палаті покращеного сервісу пологових відділень коштує від 250 до 1000 гривень за добу.

Всього у переліку за посиланням 90 затверджених послуг.

Однак заплатити за вибір конкретного лікаря на пологи у перинатальному теж офіційно не можна.

У березні керівниця Обласного перинатального центру Рівненської облради Вікторія Єнікеєва казала, що ця послуга коштуватиме 11 тисяч 576 гривень. А у вересні у відповіді на запит вона повідомила, що наразі запровадження послуги з вибору лікаря в процесі – «вивчаються правові підстави та організаційні можливості» для цього.

Головна лікарка Перинатального центру пояснила, чому ще не затверджена послуга з вибору лікаря. Фото з архіву

– Для цього потрібен певний час, оскільки для такої послуги, крім тарифу, необхідно визначити порядок її надання окремим лікарем при наявності чергової бригади; встановити алгоритм дій інших медичних працівників, які, крім лікаря, будуть брати участь в платних пологах, – розповідає Вікторія Єнікеєва.

– Також треба передбачити час і умови відпочинку медичного персоналу; визначити, хто буде відповідальним за якісне і своєчасне надання медичної допомоги; встановити порядок оплати праці обраного лікаря та інших медичних працівників, які у той час чергують, вивчити інші правові та медичні аспекти, – пояснює керівниця перинатального центру.

За словами головної лікарки, після вирішення цих питань, погодження із Рівненською облрадою та Департаментом цивільного захисту та охорони здоров’я Рівненської ОДА буде остаточне рішення про цю послугу.

Наразі ж керівниця каже, що вартість послуги не визначили.

Зважаючи на отриману інформацію, ми вирішили дізнатися, чи платили породіллі за вибір лікаря при пологах у Рівненському пологовому будинку та Обласному перинатальному центрі протягом 2021 року.

У пологовому за вибір лікаря платять у касу, а в перинатальному просять грошову подяку

Анастасія народила дитину у квітні у Пологовому будинку. Вона платила за вибір лікаря 12 тисяч 500 гривень у касу.

Жінка розповіла, що у цю суму входив вибір лікаря, все медичне забезпечення, будь-які ліки, платна палата з можливістю перебування разом із чоловіком та епідуральна анестезія (за потреби).

Проте Національна служба здоров'я повністю оплачує пологовий пакет, окрім послуги з вибору лікаря, тому анестезія та медикаменти відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів мають бути безкоштовні для пацієнток.              

Рівнянка Дар’я народила дитину у Рівненському пологовому будинку у жовтні. Жінка заздалегідь домовилася з лікаркою, яка приймала у неї пологи.

– Я вирішила, що хочу вибрати лікаря, бо якщо приїжджаєш у лікарню, попадаєш на чергову бригаду. Мені пояснили, що я можу домовитись із лікарем, який мені подобається, та написати заяву. Це коштувало 12 тисяч 500 гривень. Лікарка має виїхати в будь-який час на пологи, – розповідає Дар’я.

Дівчина попередньо зустрілася з лікаркою, у якої хоче народжувати. Вона пояснила, що буде спостерігати за вагітністю, але заздалегідь платити нічого не треба, тільки після пологів.

Пояснила, що це оформлюється офіційно.

– Після пологів лікарка, яку я обрала, дала мені квитанцію. Там був вказаний рахунок, на який треба було перерахувати 12,5 тисяч гривень і написано, що це благодійний внесок, – каже Дар’я.

Жінка каже, що не пам'ятає всі послуги, які входили в цю оплату, але каже, що туди точно входить епідуральна анестезія, палата покращеного сервісу для партнерських пологів (рівнянка народжувала разом із чоловіком), і всі ліки та харчування для дитини.

Додатково вона нічого не доплачувала.

Головна лікарка Рівненського пологового будинку пояснила, що пацієнтки платять через касу законно.

– Платять або в касу, або на рахунок закладу, якщо безготівковим розрахунком легше оплатити. Вони платять благодійний внесок або як благодійну допомогу, враховуючи усі юридичні моменти, які є на сьогоднішній день у медицині з послугою оплати за вибір лікаря, – каже Світлана Муравська.

Муравська каже, що стосовно впровадження офіційної послуги з вибору лікаря при пологах Пологовий будинок пише листи у МОЗ та Кабмін, щоб були внесені зміни у постанову 1138 (Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я).

– Тому що НСЗУ позиціонує вибір лікаря як неоплачувану ними послугу. Але згідно з постановою Кабміну №1138, зробити це платною послугою юридично на сьогоднішній день неможливо. Тому ми, не порушуючи жодного закону, не беремо ніяких проплат напряму, тобто у кишеню. Жінка офіційно проплачує, ці гроші йдуть на заклад, – розповідає Світлана Муравська.

За інформацією НСЗУ, лікарні отримують від НСЗУ оплату за кожні пологи у розмірі 10 тисяч 382 гривень.

В цей тариф входить увесь перелік необхідних послуг як при фізіологічних пологах, так і ускладнених, а також проведення планового та ургентного кесаревого розтину.

НСЗУ оплачує пологи, які приймає чергова акушерська бригада. Домовленості пацієнтки з конкретним лікарем не входять у програму медгарантій і не оплачуються державою.

Адвокатка, членкиня Європейської асоціації медичного права Оксана Кашинцева пояснює, що постановою 1138 регулюються медичні послуги та супутні до них і що ця постанова не суперечить ухваленню тарифу на пологи з обраним лікарем.

Адвокатка пояснила як саме медзаклади можуть запровадити додаткову послугу з вибору лікаря при пологах. Фото із сайту Вищої школи адвокатури НААУ

– У цій постанові 1138, наприклад, передбачається перебування громадян за бажанням у лікарнях з поліпшеним обслуговуванням. До такого «поліпшеного сервісу можна віднести і можливість вибору лікаря, який прийматиме пологи, – роз'яснює Оксана Кашинцева.

Адвокатка каже, що пацієнтка має бути заздалегідь проінформована про те, що може додатково заплатити за такі речі. Але законодавство не висуває вимоги, щоб з її боку була письмова згода.

– Якщо жінка хоче бути у палаті сама, то вона за неї доплачує. У внутрішніх документах медзакладу має бути прописано, що за додаткову оплату надається можливість перебування у палатах, можливість вибору лікаря. Але це не є медична послуга, це додаткова послуга, яка надається закладом, – каже адвокатка.

Крім того, адвокатка каже, що породіллі не мають платити за те, що входить у пакет для пологів, який оплачує НСЗУ, а саме:

  • Надання медичної допомоги при пологах черговою бригадою, включаючи проведення партнерських пологів;
  • Ведення неускладнених та ускладнених вагінальних пологів;
  • Проведення планового та ургентного кесаревого розтину;
  • Моніторинг стану роділлі і плода (включаючи зовнішній моніторинг), породіллі та новонародженого;
  • Зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, в тому числі медикаментозне (епідуральної анестезії) та інших методів знеболення;
  • Анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та післяпологових акушерських процедур;
  • Забезпечення ліками відповідно до Нацпереліку основних лікарських засобів, медичними виробами та розхідними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
  • Проведення лабораторних та інструментальних досліджень (список досліджень можна переглянути тут);
  • Проведення інтенсивної терапії жінкам у випадку виникнення у них загрозливих для життя станів;
  • Проведення заходів з первинної реанімації та стабілізації стану новонароджених;
  • Постконтактна антиретровірусна профілактика дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів;
  • Забір зразка пуповинної крові та сухої краплини крові (СКК) у дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками;
  • Проведення щеплень новонародженим згідно з календарем профілактичних щеплень;
  • Проведення післяпологової специфічної профілактики резус-сенсибілізації;
  • Проведення неонатального скринінгу у новонароджених (фенілкетонурії (ФКУ), вродженого гіпотиреозу (ВГ), муковісцидозу (МВ), адреногенітального синдрому (АГС) та інших захворювань відповідно до чинного законодавства);
  • Проведення пульсоксиметричного скринінгу критичних вроджених вад серця у новонароджених;
  • Консультування жінок з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;
  • Проведення консультацій лікарями інших спеціальностей;
  • Харчування в умовах стаціонару.

Оксана Кашинцева каже, що за інші ліки або додаткові послуги, які не входять у цей перелік, пацієнтка може заплатити закладу або закупити їх самостійно, якщо є документи, які підтверджують, що це додаткові платні послуги.

Зокрема, пацієнтки не мають платити за епідуральну анестезію та ліки з Нацпереліку лікарських засобів, які НСЗУ включила у пакет медичних послуг для породіль.

– Інколи з боку лікаря складається недобросовісна ситуація: він може сказати, що в лікарні є неякісний препарат для епідуральної анестезії. І порадить сходити до аптеки медзакладу і купити препарат конкретної фірми. Якщо жінка пішла і купила інший препарат, то за це їй не повернуть гроші. Могла бути і така ситуація, бо часто лікарі неетично поводяться, – каже адвокатка.

Вікторія (ім’я змінено на прохання героїні, – авт.) народжувала у червні у Обласному перинатальному центрі Рівненської облради.

– Ми самі обирали лікаря, проте він не озвучував, скільки потрібно оплатити за пологи. Він казав: «Спочатку народимо, а потім самі вирішите, як віддячити».

Особисто ми заплатили 100 доларів (приблизно 2 тисячі 655 гривень). Чула від дівчат, що в загальному платять 100 доларів, якщо пологи пройшли без ускладнень, якщо з ускладненням – 200 доларів (приблизно 5 тисяч 310 гривень), – розповідає дівчина.

Вікторія каже, що благодійних внесків вона не сплачувала. Прізвища свого лікаря назвати не захотіла, гроші в якості подяки віддавала йому особисто у руки.

Світлана (ім’я змінено за проханням героїні, – авт.) народжувала у тому  ж перинатальному центрі у вересні. Вона каже, що про гроші їй ніхто не натякав і суми не називав. Вона віддячила лікарю, бо сама так захотіла.

– Попередньо прийшла до нього, просила, щоб саме він приймав в мене пологи, оскільки три роки тому він мене кесарив і не ясно було, як буде цього разу: чи природні пологи, чи кесарів розтин. Він погодився і призначив день, коли приїхати в пологовий, – розповідає рівнянка.

Ольга (ім’я змінено за проханням героїні, – авт.) розповідає, що у квітні вона не платила за вибір лікаря. Вона теж народжувала у Обласному перинатальному центрі.

Вона платила лише за палату, бо мали бути партнерські пологи.

– Я за всю вагітність начиталась, що хабарі беруть такими сумами, що просто космос, і все платно, і по толку не оглядають і так далі. Як на мене, такого зовсім не було, адже до кожного пацієнта ставляться з розумінням, підтримкою та порадою. У мене, наприклад, є нюанс по серцю і мої лікарі до останнього боролись, щоб я народила сама, адже після повноцінного дослідження народжувати самій можна було, – каже Ольга.

– Але малюк вирішив інакше, і я завдячую лікарям, що врятували мого малюка, який був без вод зранку до обіду. І жодним днем не пожалкувала про вибір лікаря і закладу, де народжувала.

Оксана (ім’я змінено за проханням героїні, – авт.) розповідає, що народила дитину у лютому в перинатальному центрі.

– Спочатку їздила до лікарки Вовк, платила за прийом кожного разу. Але це я сама, мені вона не казала. Мала в неї і народжувати, але коли приїхала в зазначений нею день, вона сказала, що їй терміново треба їхати і пологи прийматиме лікар Степан Лічнер та її дочка Софія Вовк, яка тоді була інтерном, – розповіла дівчина.

– Наступного дня після пологів вона до мене прийшла і спитала, чи я віддячила її дочці, акушеркам і, головне, Лічнеру. Приїхала через пару годин моя мама і заплатила йому 200 євро (приблизно 6 тисяч 160 гривень).

Лікарка, з якою домовлялась дівчина, після пологів сказала їй, що мінімально треба заплатити кожному лікарю по 100 доларів (по 2 тисячі 655 гривень).

Дочці Вовк породілля вирішила не платити, бо чула, що її постійно під час пологів виправляв Степан Лічнер, і казав, що вона щось робить неправильно.

На відповідь від Обласного перинатального центру чекали місяць

Спершу до головної лікарки перинатального центру нам додзвонитись не вдалося, її телефон був поза зоною досягнення.

Тому ми надіслали їй запит щодо того, чому лікарі медзакладу просять напряму гроші за вибір лікаря.

Згодом у телефонній розмові керівниця перинатального центру сказала, що відповідь на запит надішле, але «зараз говорити не може».

Ми чекали на відповідь протягом місяця, проте так її і не отримали. Знову подзвонили керівниці, але вона сказала, що «зараз в операційній, у пацієнтки кровотеча, тому вона говорити не може». Вона додала, щоб надсилали питання на електронну пошту.

18 листопада ми надіслали скаргу Уповноваженій з прав людини щодо ненадання відповіді на наш запит протягом місяця. А 1 грудня отримали офіційну відповідь від керівництва перинатального центру.

Виконувачка обов'язків головлікарки Обласного перинатального центру Анна Серветник повідомила, що чинним законодавством не встановлені терміни стосовно запровадження будь-якої платної послуги у сфері надання медичної допомоги, а тому немає точної дати затвердження платної послуги «Медична допомога при пологах з обраним лікарем».

Анна Серветник у відповіді на запит написала, що для покарання імовірних винних у здирництві поки що замало інформації. Фото з фейсбук-сторінки Анни Серветник

Анна Серветник також написала, що адміністрація перинатального ретельно перевірить інформацію про те, що лікарі брали з пацієнток гроші в кишеню, якщо ми надамо більше даних: імена та прізвища лікарів та пацієнток чи інші дані, які дозволять ідентифікувати випадки здирництва.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте