Який документ треба чоловікам для перетину кордону: прикордонники вимагають, а ТЦК не можуть визначитися

Помічник голови Державної прикордонної служби України Андрій Демченко говорить про відмітки у військових облікових документах, які не передбачені законодавством
Джерело
Фото: hromadske

На початку року до «Четвертої влади» звернувся читач зі скаргою, що прикордонники не випускають за кордон чоловіків, які мають право на відстрочку. Мовляв, треба «довідку від ТЦК на дозвіл перетину кордону», якої ті не видають.

Ми вирішили розібратися у ситуації і з’ясували, що прикордонники просять надати документ, який підтверджує право на відстрочку від мобілізації. Проте що саме це за документ, точної відповіді ні у кого немає.

Щоб розібратися, ми звернулися до адвоката, у Рівненський обласний та Печерський у місті Києві ТЦК та СП, Державну прикордонну службу та в Оперативне командування «Захід».

Читач отримав повідомлення за підписом військового комісара

Поки ми розбиралися у ситуації, читач, який до нас звернувся, наприкінці січня повідомив, що його проблема вирішилась.

За його словами, Держприкордонслужба видала «якісь розпорядження про додаткові документи від колишнього військкомату – Територіального центру комплектації та соціальної підтримки (ТЦК та СП), а ТЦК не повідомила». Пізніше, додав він, у ТЦК сказали, що мають роз’яснення, і надали йому повідомлення про відстрочку – за підписом військового комісара.

Ось таке повідомлення, наприклад, видає Саксаганський районе ТЦК та СП.

Повідомлення, яке видає Саксаганське районне ТЦК та СП. Фото читача

За словами нашого читача, Рівненський обласний ТЦК та СП також надає таке повідомлення чоловікам, які до них звертаються.

 – Єдине, що наші не зазначають, що відстрочка діє шість місяців, а пишуть: «До зміни норм законодавства або у зв'язку з втратою підстав для відстрочки через повноліття дітей», – розповів чоловік.

Злочинне перевищення повноважень

Рівненський адвокат Юрій Клекотка розповідає, що перетин кордону відбувається тільки за «Правилами перетинання державного кордону громадянами України».

– Та інформація, що поширюється мережею про нібито додаткові вимоги та потребу подачі додаткових документів, є сукупністю двох факторів: чутки, які не відповідають дійсності, і злочинне перевищення своїх повноважень деякими працівниками та керівництвом Державної прикордонної служби.

– Такого документу, як «дозвіл ТЦК на перетин державного кордону», не існує, не існувало та існувати не може, – додав адвокат.

Рівненський адвокат Юрій Клекотка каже про перевищення повноважень прикордонниками. Фото з його особистої фейсбук-сторінки

На запитання, що ж робити людям, які мають право виїжджати за кордон у зв'язку з відстрочкою, але стикаються з такою проблемою, відповів, що можна скаржитись керівнику того підрозділу Держприкордонної служби, в якому відбулось порушення прав відповідної людини, і потім йти в адміністративний суд.

– З практики знаю, як люди виходять із ситуації, коли прикордонники вимагають ці довідки, яких ТЦК апріорі не може видати. Люди звертаються в порядку звернення громадян до ТЦК з проханням надати інформацію, чи має така людина право на відстрочку. Вони відповідають письмово, що має. Цієї відповіді на кордоні вистачає, – додав адвокат Клекотка.

Засвідчення, що людина має відстрочку

Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на наш перший запит повідомив, що Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачає видачі органами ТЦК та СП  жодних дозвільних документів для перетину кордону України.

«Під час перетину кордону однією з умов, необхідних для перетину кордону, є перебування військовозобов’язаних на військовому обліку, незалежно від наявності документів, які надають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації», – зазначають в обласному ТЦК.

Тоді ми звернулись до Державної прикордонної служби України, щоб з’ясувати, що ж саме вони просять у чоловіків. Але на наш запит надавати відповідь відмовилися. На лист до пресслужби не відповіли нічого.

Проте нам вдалося зателефонувати до помічника голови Державної прикордонної служби України – прессекретаря Андрія Демченка.

Помічник голови Державної прикордонної служби України – прессекретар Андрій Демченко, каже, що має бути відмітка у військовому квитку, хоча законодавство такого не вимагає. Фото з його фейсбук-сторінки

Він розповів, що прикордонники діють відповідно до норм законодавства, які регламентують перетин кордону, а це «Правила перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 57:

– Пункт 2.6 цієї постанови визначає, що кордон можуть перетнути і військовозобов’язані особи, які не підпадають під мобілізацію, з посиланням на статтю 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Загалом мова про чоловіків, оскільки під час воєнного стану їм заборонено чи обмежено покидати межі України.

– Досить часто – особливо за останній період – прикордонники виявляють підроблені документи, в тому числі і щодо багатодітності. Єдиний документ, який можуть перевірити наші інспектори пункту пропуску, – це військовий обліковий документ з відміткою про відстрочку від призову або витяг з рішення ТЦК про те, що такій особі надано відстрочку.

Андрій Демченко каже, що прикордонники постійно на зв’язку із ТЦК і можуть перевірити, чи дійсно така людина перебуває на обліку.

Відповідь на звернення громадянина

Після відповіді Державної прикордонної служби в нас з’явилося ще більше запитань, тому ми знову звернулися до ТЦК:

1) Чи у військовому обліковому документі взагалі можуть робити такий запис про відстрочку?

2) Чи видають вони витяг з рішення ТЦК про те, що такій особі надано відстрочку?

3) Як людині отримати відповідь від ТЦК чи якийсь документ про те, що вона має відстрочку? І як називатиметься цей документ.

В ТЦК надали відповідь:

1)  У військовому обліковому документі не передбачений запис про наявність чи відсутність відстрочки.

2) Рішення про надання/ненадання відстрочок для військовозобов’язаних чинним законодавством не передбачено.

3) ТЦК, де військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, можуть надати  повідомлення про перебування чи неперебування на обліку та наявність чи відсутність підстав для відстрочки від призову на військову службу в порядку дотримання вимог Закону України «Про звернення громадян».

Речниця Рівненського обласного ТЦК та СП Тетяна Камерістова розповіла, що для того, щоб отримати таку відповідь, людині потрібно з’явитись в ТЦК та надати всі потрібні документи.

Після цього ми знову звернулися до прессекретаря Державної прикордонної служби Андрія Демченка, на що він сказав, що не відмовляється від своїх слів. Мовляв, як мінімум одне з ТЦК міста Києва робило відмітку про відстрочку у військовому обліковому документі. Також він порадив нам звернутися до сухопутних військ, адже саме їм і підпорядковуються ТЦК.

Ми зателефонували у Печерський районний у місті Києві ТЦК та СП і запитали, чи роблять таку відмітку про відстрочку у військово обліковому документі. Черговий передав слухавку начальнику відділу військового обліку та бронювання сержантів та солдатів запасу Владиславу Шевчуку.

Владислав Шевчук розповів, що їхній ТЦК видає довідки про відстрочку, а записів про відстрочку у військово облікових документах не робить.

За словами пана Владислава, щоб отримати таку довідку у Печерському районному в місті Києві ТЦК та СП, потрібно туди прийти з повним пакетом документів і пройденим ВЛК, не пізніше ніж річної давності, і написати заяву.

Після цього ТЦК видає довідку про відстрочку, в якій прописано закінчення дії відстрочки і абзац зі статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», за яким людина має право на відстрочку.

Недосконалість законодавства

Ми вирішили звернутися також до Оперативного командування «Захід», адже їм підпорядковуються всі ТЦК в західних областях.

Речник Оперативного командування «Захід» Валерій Басалига розповів, що немає чітко визначеного зразка документу, за яким ТЦК могли б видавати засвідчення про те, що людина має відстрочку:

– Прикордонники посилаються на пункт 2.6 постанови Кабінету Міністрів №57, де не вказано, який це має бути документ.  Якби там було вказано, що людина, яка має право на відстрочку, повинна представити довідку або ще якісь документи, які підтвердять, що вона має це право на відстрочку, то питань не було б.

Речник Оперативного командування «Захід» Валерій Басалига, каже, що законодавство не передбачає визначених довідок від військкоматів. Фото з фейсбуку Луганської обласної державної адміністрації за 2018-й рік

Валерій Басалига каже, що така проблема виникла «через недосконалість законодавства», тому й кожен ТЦК оформляє засвідчення, що людина має відстрочку по-різному.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте