«Заткнути глухі райони дешевими відрами»: тендер на 20 маршруток для Рівного оголосили під конкретного виробника

В той час як Європа позбувається дизельних автобусів і переходить на електротранспорт і транспорт на газу, у Рівному закуповують за кредитні кошти дизельні комунальні маршрутки. На фото в.о. міського голови Рівного Віктор Шакирзян на сесії, коли депутати проголосували за закупівлю комунальних маршруток
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі власного фото та фото з cars.ua

Комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс» оголосило першу закупівлю 20-ти малогабаритних дизельних автобусів на 65 мільйонів гривень. Умови описали під конкретного виробника. Поставити автобуси в Рівне мають до 20 грудня 2023 року включно.

Транспортний фахівець каже, що про поставку автобусів могли домовитись із окремим продавцем ще перед оголошенням тендеру.

Бежеві автобуси не більше 9 метрів

10-го жовтня на сайті публічних закупівель «Прозорро» комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс» оприлюднило тендер на закупівлю міських пасажирських автобусів з низьким рівнем підлоги категорії МЗ 1 класу.

У вимогах до технічних характеристик прописали, що це мають бути 20 нових низькопідлогових бежевих автобуси. Чому саме такий колір – обґрунтувань у тендерній документації немає.

Керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер»  Мирослава Примак вважає, що така вимога може відсіяти частину потенційних учасників.

– Якщо в когось немає саме бежевих автобусів – взяти участь у тендері вже складніше. Адже першу поставку 10-ти автобусів треба зробити вже до 30 листопада.

В автобусі повинно бути не менше 22-х сидячих місць, а загальна пасажиромісткість не менше 57.  Довжина транспорту – не більше 9 метрів.

Автобуси будуть на дизельному пальному. Також мають відповідати екологічним нормам класу Євро-5. Описали навіть який має бути розмір коліс і рік виготовлення не раніше 2023 року.

Перших 10 автобусів учасник має доставити не пізніше 30 листопада, ще 10 наступних – до 20 грудня включно.

Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима запевняв на сесії Рівнеради, що транспорт буде зручним для людей з інвалідністю, але у вимогах до технічних характеристик не вказали мінімальну кількість місць для людей, що пересуваються на візках.

До того ж Замовник, КП «Рівнеелектроавтотранс», у технічних вимогах нетолерантно вживає термін до людей з інвалідністю. Там написано «інваліди на візку».

На сесії Рівнеради Руслан Гудима представляв депутатам як взірець нових автобусів модель Атаман A092H6.

Згідно з тендерною документацією ці автобуси підходять під опис, вказаний у тендері, окрім загальної кількості місць. В Атаманах – 52 місця, у вимогах – 57.

Атаман А092Н6 єдиний з автобусів, що є в Україні, підходить під опис умов тендеру, за винятком загальної кількості місць. Скриншот із сайту виробника та дистриб'ютора продукції ISUZU та ATAMAN в Україні

Післяплата за кредитні гроші

Очікувана вартість закупівлі – 65 мільйонів гривень. За умовами договору розраховуватись із постачальником автобусів будуть після отримання товару.

Першу оплату зроблять протягом 30-ти днів з часу поставки перших 10-ти автобусів. Але оплатять лише 15% від загальної суми, тобто за 3 автобуси.

Ці 15% КП «Рівнеелектроавтотранс» оплачуватиме за гроші з місцевого бюджету. Решту – 85% від суми, переможець тендеру отримає після поставки решти 10-ти маршруток. Ці гроші комунальне підприємство братиме з кредиту.

Раніше Рівнерада дозволила комунальному підприємству «Рівнеелектроавтотранс» взяти кредит на 60 мільйонів.

Умови оплати договору. Скриншот із сайту публічних закупівель «Прозорро»

«Зніме головняк для перевізників»

Фахівець із транспортної галузі, що знайомий із ситуацією у Рівному, та який попросив не озвучувати його ім'я розповів нам, що з малогабаритних автобусів нині в Україні є лише «Еталони» та «Атамани».

– «Еталони» я навіть не розглядав би у теорії, з технічних причин. Там не японські комплектуючі, а китайсько-індійські. Навіть не треба бути фахівцем, а просто зайти в той автобус з минулого століття і він сам про себе все каже.

– «Атамани» – це нині краще, що є на українському ринку в такому ціновому діапазоні і в такому класі. Навіть не питання в тому наскільки вони хороші – альтернатив практично немає.

Також фахівець із транспорту припускає що про поставку автобусів могли домовитись із окремим виробником чи постачальником ще перед оголошенням тендеру:

– У виробників автобуси не стоять, як товар на полиці. Менше 90 днів ніхто не контрактує. В листопаді це можливо (поставка перших 10-ти автобусів – Авт.) лише, якщо вже зроблене замовлення на виробництво.

Про саму закупівлю чоловік відгукнувся так:

– Проблема, як на мене, не в ідеї купити автобуси, а в тому що купити і як цим розпорядитись. Заткнути глухі райони і вулиці дешевими відрами – не дасть ні фінансового, ні іміджевого ефекту, ні для влади, ні для КП «Рівнеелектроавтотранс». Лише зніме головняк для перевізників, яких по черзі змушують їздити на нерентабельних маршрутах.

Подати тендерні пропозиції учасники можуть до 00:00 19 жовтня 2023 року.

Початок аукціону – о 15:00 19 жовтня.

Нагадуємо, що рівненські депутати проголосували за те, щоб купити в кредит 100 дизельних комунальних мікроавтобусів, протягом 5 років. Екоактивісти виступили проти.

Про те, чому Рівнерада вирішила закуповувати малогабаритні автобуси для міста читайте в матеріалі: Чому у Рівному купують дизельні маршрутки? Для евакуації... – начальник департаменту


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте