Хто з депутатів погодився віддати десятки мільйонів на комунальні неекологічні маршрутки

«Батьківщина», «Рівне разом», «Слуги народу», «Свобода», «За майбутнє» і троє з «Європейської солідарності» проголосували за кредит на дизельні комунальні маршрутки
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

Рівнерада дозволила комунальному підприємству «Рівнеелектроавтотранс» взяти кредит на 60 мільйонів, щоб купити 20 маршруток. І прийняла програму розвитку автомобільного транспорту, щоб найближчі 5 років витратити загалом 325 мільйонів з подібним призначенням. Ці маршрутки мають, зокрема, забезпечити мікрорайони забудовників.

В цьому матеріалі дивіться як голосували рівненські обранці за неекологічний транспорт для міста, яке не може знайти водіїв на ті маршрутки, що є.

«Прийшли назад у майбутнє»

Цього року Верховна Рада ухвалила законопроєкт 8172, який обов’язує міста заміняти дизельний транспорт електробусами.

Після 1 січня 2028 року містам не можна закуповувати більш як 50% дизельних автобусів. Натомість, потрібно буде закуповувати електробуси чи автобуси на газу або водні. Від 2030 року міста взагалі не зможуть купувати дизельний транспорт.

З 2036-2038 років на міських маршрутах, за цим законопроєктом, взагалі не має бути дизельних автобусів.

У грудні 2022 року у Мадриді зняли з маршрутів останні 12 дизельних автобусів, тепер місто послуговується лише транспортом на зрідженому газі та електробусами, які вважають більш екологічними.

Тим часом у Рівному 26 вересня 2023 року на сесії міської ради голосували за «Програму розвитку автомобільного транспорту загального користування Рівненської міської територіальної громади на 2023-2027 роки».

Проєкт програми розробив Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, яким керує Руслан Гудима – кандидатура від політичної сили «Рівне разом».

У ньому йдеться, що загалом до 2027 року на купівлю малогабаритних автобусів (маршруток. – Ред.) та автобусів великої пасажиромісткості, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, планують витратити 325 мільйонів гривень.

Як йдеться у проєкті рішення, залучення цих автобусів «дасть змогу вирішити питання оптимізації маршрутної мережі та охоплення пасажирським транспортом новозбудованих житлових комплексів, зокрема “На Щасливому”, “Басів схил”, “Спектрум” та інших».

Подробиці тут: Десятки мільйонів на комунальні маршрутки до «Щасливого» та інших: що не так із пропонованою закупівлею транспорту у Рівному

Перед голосуванням виступив депутат від партії «Голос» Святослав Клічук. Нагадав, що у Рівному – гостра нехватка водіїв маршруток, зокрема, через мобілізацію чоловіків. І в програмі немає інформації, як це мають вирішувати.

Депутат від партії «Голос» Святослав Клічук вважає, що прийняття цієї програми – крок у минуле

Додав ще кілька питань:

– Де їздитимуть маршрутки: на рентабельних маршрутах чи нерентабельних? Якщо на нерентабельних, то скільки маємо заплатити з бюджету? В програмі цього немає. Немає і електронного квитка, хоч говорили, шо працюють над цим. Напрацювали те, що купуємо сто маршруток, нуль тролейбусів за останні три роки, і нуль зараз говоримо. Прийшли назад у майбутнє.

Зрештою Святослав Клічук запропонував цю програму не підтримувати. Натомість запропонував підтримати розробку програми сталої міської мобільності, яку ініціює депутатка з «Європейської солідарності» Оксана Майборода. Ця програма, за словами Святослава Клічука, має опиратися на наукові дослідження і вирішувати проблеми мобільності у місті комплексно.

– Це те що роблять всі міста, які хочуть називатися європейськими і бути сучасними. Такі документи включають комплексні рішення до питань мобільності громадян у місті. В тому числі і питання громадського транспорту: електро-, автобуси; приватні та комунальні тощо.

Жодної відповіді на зауваги депутата із залу не прозвучало. 27 депутатів проголосували за те, щоб місто за 5 років витратило 325 мільйонів на «малогабаритні і великогабаритні автобуси».

Результати поіменного голосування:

Депутати і фракції Як проголосували
Європейська солідарність  
Алексєвич Павло Миколайович Відсутня картка
Жильчук Андрій Вікторович ЗА
Котляров Дмитро Анатолійович Відсутня картка
Майборода Оксана Валеріївна Відсутня картка
Майорова Наталія Олександрівна Відсутня картка
Мисюра Федір Миколайович Відсутня картка
Обоїста Тарас В’ячеславович Відсутня картка
Радчук Людмила Петрівна Відсутня картка
Тимощук Тамара Ульянівна ЗА
Туровська Людмила Валентинівна ЗА
Рівне разом  
Жаровський Михайло Богданович ЗА
Марчук Катерина Анатоліївна ЗА
Марчук Світлана Василівна ЗА
Рибачок Сергій Леонідович Відсутня картка
Стельмащук Святослав Володимирович ЗА
Харковець Василь Степанович ЗА
Слуга народу  
Коваль Віталій Станіславович ЗА
Іванов Олександр Едуардович ЗА
Коваленко Олександра Євгенівна ЗА
Романюк Любов Володимирівна ЗА
Хотенко Олена Анатоліївна ЗА
Чаборай Юрій Миколайович ЗА
Яворський Роман Степанович ЗА
Голос  
Денисюк Роман Віталійович Відсутня картка
Бляшин Микола Степанович Відсутня картка
Клічук Святослав Володимирович Проти
Кулакевич Анастасія Федорівна Проти
Кантарія Зураб Леванович Відсутня картка
Свобода  
Осуховський Олег Іванович Відсутня картка
Валявка Володимир Ярославович ЗА
Петролюк Роман Васильович ЗА
Осіпчук Юрій Юрійович ЗА
Батьківщина  
Кульчинська Галина Григорівна ЗА
Васильчук Сергій Миколайович ЗА
Курсик Олександр Васильович Відсутня картка
Нездюр Олена Ярославівна ЗА
Нестерук Олександр Петрович ЗА
За майбутнє  
Хомко Володимир Євгенович ЗА
Года Маріян Адамович ЗА
Хлістунова-Шарпар Анна Сергіївна ЗА
Чугуєвець Анатолій Олександрович ЗА
В.о. міського голови  
Шакирзян Віктор Володимирович ЗА

Дизельні маршрутки для «соціально-напружених» маршрутів

Також депутати голосували за питання про надання дозволу «Рівнеелектроавтотрансу» на отримання кредиту та на укладання договорів на придбання до 20 малогабаритних автобусів.

Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима розповів, перед початком голосування, що планують оголосити тендер і придбати маршрутки з характеристиками, схожими за характеристиками на такий транспорт, як на зображенні, яке продемонстрували депутатам:

На фото міський автобус японської компанії ISUZU моделі A092H6. Низькопідлоговий. Місць для сидіння 19-22, загальна пасажиромісткість – 52. Дизельний двигун 4HK1. Заявлений екологічний клас EURO-5

– Це низькопідлогові автобуси, які розраховані і на перевезення маломобільних груп населення. Це автобуси середньої місткості, довжина – 7,5 метрів. Поміщають 52 пасажирів, з них 22 – сидячі місця.

Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима каже, що ціну для рівнян на проїзд не збільшуватимуть

Нині для міста хочуть купити 20 таких маршруток, щоб закрити ними, за словами Гудими, «соціально-напружені» маршрути (зокрема, напрямки Тинного і Басів Кута). Обслуговувати їх планують на території «Рівнеелектроавтотрансу».

Руслан Гудима каже, що в Україні є три виробники, які виробляють автобуси такого класу.

Депутат Святослав Клічук каже, що кілька тижнів тому фракція «Голос» ходила на територію «Рівнеелектроавтотрансу» і розмовляли з керівником.

– Там немає місця де обслуговувати [маршрутки]. Очевидно, це треба шукати інше місце. Очевидно, це треба робити перед тим, як брати кредит. І, очевидно, треба порахувати, скільки коштуватиме обслуговування нового місця.

Святослав Клічук додає, що мала би бути інформація, скільки місту обходитиметься обслуговування додаткових маршрутів.

– Може, приватні перевізники вирішили би цю проблему дешевше, додає депутат.

Це обговорення завершилося, як і попереднє: 27 тих самих, що і в попередньому питанні, депутатів проголосували «ЗА», тож рішення підтримали.

Автор двох проєктів рішень – директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівнеради Руслан Гудима.

Переглянути дискусії на сесії можна у відео:


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте