«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Nazaruk
Кандидатка філологічних наук, викладачка

Жінки переважно є героїнями у текстах про війну: результати гендерного моніторингу на Рівненщині у червні 2024 року

У червні експертна група Волинського прес-клубу провела третю хвилю гендерного моніторингу гіперлокальних медіа України. 

Нагадаємо, що на Рівненщині вивчали новинні матеріали чотирьох сайтів: «Район.Демидівка», «Район.Дубно», «Район.Острог», «CарниNews City» – та шести паперових газет: «Вісник Полісся», «Гомін і К», «Надслучанський вісник», «Новини Рокитнівщини», «Полісся».

Загалом було проаналізовано 236 публікацій у газетах, серед них 54 тексти висвітлювати тему війни (а це 23% від усіх матеріалів), а також 140  новин із сайтів, де 53 – присвячені війні (що становить 38 % від проаналізованого масиву).

Зауважимо, що у межах моніторингу експерт/к/и насамперед звертають увагу на присутність у публікаціях жіночих постатей, чи залучають редакції жінок як експерток та героїнь у своїх текстах, чи використовують фемінітиви, які сприяють видимості жінок у соціумі. 

Згідно отриманих даних кількість жінок як експерток (тих, хто коментує, кого цитують) становить 26%, а героїнь (кого згадують у тексті, але вони не коментують тем) – 31%. У газетах рівень залученості жінок як експерток лишився на аналогічному рівні порівняно з квітнем і становить 34%, а відсоток залученості жінок як героїнь трохи виріс і становить 39%.

Що та як писали гіперлокальні медіа Рівненщини про війну в червні

Порівняно із попередньою хвилею моніторингу, яка відбувалася у квітні, на сайтах новин про війну побільшало на 17%, а у газетах, навпаки, на 13 % поменшало. 

Серед сайтів найбільше повідомлень про війну публікували «Район.Острог» (43% від аналізованого) та «Район.Демидівка» (40%). 

У газетах найбільше матеріалів про війну було у «Полісся» (35%), «Новин Рокитнівщини» (30%) та «Віснику Полісся» (29%). 

Наприклад, газета «Полісся» під час моніторингового періоду виходить із передовицями про військових та перебіг війни.

Серед таких матеріали: «Зарічненець отримав відзнаку» про Олександра Ковтуновича, який нагороджений нагрудним знаком «Хрест сухопутних військ»; новина про благодійний захід на підтримку ЗСУ, який відбувся у Кухченському ліцеї; спортивний турнір з волейболу, присвячений пам’яті військових із громади – «Турнір пам’яті героїв-земляків»

Передовиця газети «Полісся» від 6 червня 2024 року «У Морочному вшанували пам’ять героя»  розповідає про загиблого неподалік Авдіївки військового Івана Барановського. Матеріал супроводжується спогадами Олександра Третяка та віршем, який присвятила військовому Зінаїда Корнійчук.

Є публікації про допомогу військовим. Серед них «Зарічненська селищна рада передала військовим два дрони» від 6 червня 2024 року.

На основі повідомлень із офіційний джерел редактор видання «Полісся» веде рубрику «Щоденник війни» про ключові події у зоні активних бойових дій. 
У газеті «Новини Рокитнівщини» щономера публікують на першій шпальті статистику війни та вшановують пам’ять загиблих військових.

Редакція газети «Гомін і К» першу шпальту теж відводить для публікації некрологів загиблим військовим. Рубрика називається «Дубенщина у скорботі».

Редакція публікує короткі спогади про загиблих військових, які супроводжуються прижиттєвими фото, а також світлинами із похоронів.

У газеті «Вісник Полісся» виділена окрема рубрика «Меморіал+», присвячена війні.

Тут публікуються некрологи загиблим, новини про волонтерські акції для ЗСУ, які організовують у Вараській та Зарічненській громадах.

Серію моніторингових матеріалів на сайті «Район.Острог» відкриває публікація «Острожчина попрощається з воїном Михайлом Яхваком». Це новина про прибуття траурного кортежу із тілом загиблого воїна підготована на основі повідомлення Острозької міської ради. 

Загалом на сайті чимало повідомлень про поховання військових, вшанування їхньої пам’яті, зустрічі траурних кортежів.

Також редакція публікує новини про роботу груп взаємопідтримки матерів та дружин загиблих військових.

На сайті «Район.Демидівка» можна дізнатися про вшанування загиблих військових, вручення державних нагород представникам/цям їхніх родин, благодійні акції на підтримку ЗСУ, ініціативи окремих жителів/льок громади для Збройних сил.

Наприклад, це новини про те, що трьох загиблих військових із Демидівської громади відзначили державними нагородами. Посмертні нагороди отримали Дмитро Яремчук, Михайло Шеремета, Олександр Петрук. Дружини та матері загиблих героїв отримали ці нагороди за своїх полеглих чоловіків.

Або новина «Минають другі роковини загибелі воїна з Вовковиїв Олександра Теленського» про вшанування пам’яті загиблого воїна.

На сайті «Сарни News City» військовий стає фігурантом кримінальної хроніки, що загалом фіксувалося у моніторингових хвилях рідко. Йдеться про автопригоду, що відбулася 15 червня поблизу села Сварині, коли військовий Олександр Жабчик повертався зі служби.

Жінки у текстах, які висвітлюють війну, переважно є героїнями. 

Про жінок-активісток йдеться у новинах, присвячених волонтерським ініціативам, жінки – представниці органів місцевого самоврядування відвідують заходи, під час яких вшановують пам'ять загиблих військових, відкривають меморіальні дошки, проводять пам’ятні спортивні турніри.

Значно рідше жінок залучають як експерток у новинах про війну. Лише у 8% випадків, де жінки-політикині коментують певні події, й у 14% випадків на сайтах, де вони діляться досвідом проведення волонтерських акцій. 

Відсоток жіночої експертизи у медіа дещо зменшується

Загалом в аналізованому масиві новин в онлайн-виданнях відсоток жінок як експерток склав усього 18%,  жінки як героїні фігурували лише у 23% випадків. У газетах рівень залученості жінок як експерток лишився на аналогічному рівні порівняно з квітнем і становить 34%, а відсоток залученості жінок як героїнь трохи виріс і становить 39%.

Традиційно «жіночими» на сайтах у червні були теми культури (40% експерток), освіти (29% експерток), соціальної політики (100% експерток); у 50% публікацій жінки ставали героїнями у темах екології та дозвілля, у 41% – у темі культури та релігії та у 40% – у питаннях освіти. 

Більше голосу давали жінкам видання «Район.Дубно» і «Район.Острог» (по 33%). Водночас в усіх медіа простежується високий відсоток вживання фемінітивів, у двох із них – 100%.

У газетах найвищий рівень експертного залучення жінок – у темах медицини (50%), освіти (55%), культури (58%). Як героїні жінки найчастіше у газетах фігурують у темах дозвілля (100%), медицини (67%), культури (58%), волонтерства (50%).

Переважну увагу жінкам приділило видання «Новини Рокитнівщини» - тут вони у більшості і як експертки, і як героїні, що створює дисбаланс у бік жінок. Більш збалансованими є публікації «Надслучанського вісника» та «Сурм Радзвилів», які також у 100% вживають фемінітиви.

На сайтах лише у двох публікаціях ключовими постатями стають жінки, детально висвітлюються їхні досягнення. Йдеться про текст із сайту «Район.Острог» – «Письменниця з Острога – одна з авторів електронної книги, яка встановила два рекорди України». У цій новині вжито чимало фемінітивів. 

Також варто виділити матеріал із сайту «CарниNews City» – «Школярка із Сарн обрізала волосся, щоб віддати гроші на ЗСУ». Йдеться про четвертокласницю Емілію-Олександру із гімназії №6 у Сарнах, яка обрізала й продала власне волосся, аби підтримати військових. Ініціатива дівчини надихнула провести у школі додатковий благодійний збір для воїнів.

Частіше, порівняно із сайтами, газети висвітлюють жіночі активності, публікують пояснювальні тексти про протидію домашньому насильству. Зокрема, йдеться про текст «Протидія домашньому насильству: Уряд надав субвенцію громадам на створення нових служб допомоги постраждалим» у газеті «Полісся».

Це пояснювальний матеріал про порядок надання державної субвенції на створення мережі спеціалізованих служб, які надають послуги та психосоціальну підтримку особам, постраждалим від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі.

Редакція видання «Вісник Полісся» публікує текст, присвячений творчому доробку жінки – «У Вараші відбулася творча зустріч з українською письменницею – Люко Дашвар». У матеріалі чимало фемінітивів. 

Однак у червневому моніторинзі зафіксували сексизм, чого у попередніх хвилях дослідження не було.

У матеріалі газети «Новини Рокитнівщини» «Вшанування пам’яті бійця» про спортивний чемпіонат, під час якого пригадували загиблого героя є цитата: «У почесну варту біля меморіальної дошки стали у вишиванках з квітами дві красиві дівчини Софія Кляпка із села Борове та Софія Воробей із Старого села». Очевидно, що епітет «красиві» цілковито не є доречним, адже він жодним чином не увиразнює написане, натомість акцентує на зовнішності героїнь.

За моніторинговий період найвищий індекс гендерної чутливості серед газет продемонстрували редакції «Надслучанського вісника» (62%) та «Сурм Радзивилів» (59%). «Надслучанський вісник» став одним із найбільш гендерночутливих в Україні серед видань, які підлягали моніторингу.

Серед сайтів найбільш гендерно чутливим став сайт «Район.Острог» (індекс гендерної чутливості становив 53%).

Загальний Індекс гендерної чутливості гіпелокальних медіа Рівненщини у червні 2024 року склав 50%. Ознайомитися з загальними даними моніторингу видань 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу і сторінці у Facebook.


Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа здійснюється у межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовує Волинський прес-клуб у партнерстві з Гендерним центром Волині, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Медійної програми в Україні, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізовується ГО Інтерньюз Нетворк

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте