Телеканал ITV використав проти партії «Голос» чорний піар, захищаючи кіоски біля «Сільпо», – висновок експертизи

На якому етапі боротьба за сквер

Телеканал, який належить рівненському забудовнику, вдався до чорного піару проти депутатів, які вимагали відновлення скверу на захопленій під кіоски землі
Джерело
«Четверта влада», колаж Влада Мартинчука

Рівненський телеканал ITV порушив закон «Про телебачення та радіомовлення» та кодекс журналістської етики.

Такого висновку дійшли експерти ініціативи «МедіаЧек» громадських організацій «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації», куди будь-хто охочий може поскаржитися на публікації у ЗМІ.

Ідеться про сюжет ITV на тему будівництва кіосків біля «Сільпо» на вулиці Київській, в якому журналісти упереджено критикують міських депутатів від «Голосу». Розповідаємо, що саме порушили журналісти та на якому етапі наразі історія з кіосками.

Що не так із сюжетом ITV

У сюжеті «Ціна популізму: чому рівненські депутати опинились у "судових тенетах" (ВІДЕО)» телеканал ITV порушив пункти 6, 7, 9 і 10 Кодексу етики українського журналіста, а також пункт «в» частині 1 статті 59 закону «Про телебачення і радіомовлення» – «телерадіоорганізація зобов’язана поширювати об’єктивну інформацію».

У висновку ініціативи «МедіаЧек» щодо скарги на цей сюжет ідеться, що журналісти ITV у сюжеті не пояснили суть проблеми з будівництвом кіосків на Київській, а зосередилися лише на критиці депутатів «Голосу», які начебто піаряться, борючись проти встановлення цих кіосків.

Медіаюристи наголошують, що у журналістському матеріалі мають бути позиції усіх сторін конфлікту саме по суті питання.

Натомість у сюжеті ITV «немає ознак того, що канал звертався по коментарі [до депутатів «Голосу»], а згадані дві цитати депутатів не стосуються суті конфлікту – ні щодо того, в чому проблема з будівництвом кіосків, ні щодо того, що «Голос» на цій темі начебто піариться.

Це порушує стандарт про те, що точки зору опонентів мають бути представлені збалансовано.

Також авторка новинного сюжету використовує необґрунтовані оціночні судження на адресу «Голосу».

У матеріалі є такі оціночні вислови: «…політичний піар для своєї фракції…», «…фракція Голос продовжує займатись самопіаром…», «фракція "Голос" вже не вперше втягує Рівненську міську раду у судові перепитії…», «…представники "Голосу" настільки загрались у "справедливість", що не подумали про наслідки…», «…обранцям доведеться пояснювати їм, чому їх лишають заробітку. Така вона ціна поспішного рішення».

Використання журналістами необґрунтованих оціночних суджень в новинах «порушує професійний стандарт відокремлення фактів від коментарів».

Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення, – з пункту 9 Кодексу етики українського журналіста.

Лілія Налапка
Медіапрацівницю, яка робила цей сюжет, видно лише з такого ракурсу, а її озвучене прізвище та ім'я у поєднанні з назвою телеканалу гугляться лише щодо цього сюжету і його експертизи від «МедіаЧек». Як нам стало відомо, це колишня працівниця «Рівне 1» Лілія Налапка. Стоп-кадр із сюжету ITV

У сюжеті ITV «штучно й зумисне поєднали два окремі випадки»: історію про будівництво кіосків біля «Сільпо» та про боротьбу за найстаріший будинок Рівного на вулиці 16 Липня – «лише з метою розкритикувати “Голос”».

Крім того, ініціатива «МедіаЧек» раніше вже фіксувала, що телеканал ITV «просував [головного архітектора Рівного] Дмитра Котлярова, який у розглядуваному матеріалі фігурує в ролі чи не основного критика “Голосу”».

Більш розгорнуті пояснення щодо порушень у сюжеті ITV можна почитати у матеріалі на сайті видання «Детектор медіа».

Ми хотіли почути позицію головної редакторки ITV Валентини Ілліної щодо порушень, які виявила ініціатива «МедіаЧек» у сюжеті журналістів телеканалу.

Однак повідомлення у месенджері їй не надіслалось узагалі, один з її номерів виявився недійсним, а за іншим на дзвінок відповів чоловік і назвав журналістку «шпигункою». Ми також написали на електронну пошту телеканалу, але на момент публікації відповіді не отримали.

Ми й раніше намагалися почути пояснення Ілліної щодо сюжетів її редакції, де порушені професійні стандарти. Тоді вона отримувала, але ігнорувала наші повідомлення.

(Оновлення: після виходу матеріалу Валентина Ілліна написала, що їй на номер ніхто не телефонував, виявилося, що журналістці дали один номер з однією неправильною цифрою.

Валентина Ілліна пояснила, що вона на початку березня написала заяву на звільнення з телеканалу і наразі не має стосунку до журналістики. На уточнення, що вона була головною редакторкою в час виходу цього сюжету, ексредакторка відповіла: «Я не редагувала новини, я лише головний редактор тематичних програм. Редактор новин – Сергій Мініч, до нього й звертайтеся».

Журналістка зателефонувала Сергію Мінічу, але він не відповів на дзвінок. Також написали йому в телеграм-месенджер. Повідомлення позначене як прочитане, проте відповіді ми не отримали.

Нагадаємо, що телеканал ITV належить рівненському забудовнику родом із Дубна Роману Курису (про зв’язки Романа Куриса із нинішнім секретарем Рівнеради Віктором Шакирзяном можна почитати у розслідуванні – ред.).

На ITV і раніше виходили імовірно замовні матеріали про ситуацію з будівництвом кіосків біля «Сільпо». Тоді ми припускали, що цю схему захоплення землі покривають у політичній силі, на яку Роман Курис має вплив і яка є частиною провладної коаліції.

Що нині відбувається навколо теми кіосків

Нагадаємо, підприємець Олександр Сачевчич у вересні 2021 року почав зводити кіоски на місці скверу біля магазину «Сільпо» на вулиці Київська, 69.

Крім того, що кіоски встановили на місці скверу, є ще кілька суттєвих порушень: підприємцю дозволили зводити тимчасові споруди, а експерти кажуть, що по факту він будує капітальні. Також за паспортом прив'язки кіосків мало бути 10, а на практиці – 14.

Київський експерт із питань земельного законодавства Георгій Могильний, оглянувши фото, раніше казав «Четвертій владі»:

– Це 100% фундамент, тож це не тимчасові споруди, а самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці.

Фото з ґуґл-карти 2015 року. Зараз на цьому місці кіоски
Замість 10-ти кіосків, на які підприємець отримав дозвіл, звели 14

Наприкінці вересня 2021-го міська рада вирішила, що кіосків бути не повинно і скасувала дозвіл на будівництво, а пізніше підтримала рішення надати ділянці під кіосками статус скверу.

У грудні суд відновив дозвіл на будівництво, пославшись на те, що кіоски вже збудовані (хоча це було не так) і що їх демонтаж «порушить право власності підприємця на своє майно». Суддя Володимир Щербаков виніс рішення без запрошення сторін, «за правилами спрощеного позовного провадження».

Ми запитали у депутата Рівнеради від «Голосу» Святослава Клічука, який обґрунтовував незаконність зведення кіосків, на якому етапі зараз ця історія.

– Після перемоги над москалями повернемося до справи «Сільпо», а зараз усі разом, пліч-о-пліч маємо виграти війну, – сказав Клічук.

Потім додав, що «навіть сьогодні ніщо не заважає посадовцям виконкому прийти, порахувати кіоски, зафіксувати невідповідність виданим паспортам прив'язки (14 замість 10) і розпочати процедуру їх ліквідації».

– Крім того, керівник Тресту зеленого господарства не виконав рішення Рівнеради про те, що ця земля має отримати статус скверу – він нічого не зробив, хоча рада зобов'язувала, термін пройшов. Міський голова і його команда нічого не роблять ні по першому завданню, ні по другому, – каже Клічук.

Керівник Тресту зеленого господарства Ігор Романчук каже, що рішення Рівнеради «у процесі виконання».

Керівник Тресту зеленого господарства Рівного каже, що поки не може виконати рішення Рівнеради. Фото з архіву 2021 року

– У процесі виконання – це як саме? – журналістка.

– Ніхто з організацій, які займаються виготовленням технічної документації, не взялися [за це завдання], бо вони не бачать можливості, як його зробить. Тобто рішення Рівнеради прописане так... популістично. Тобто самі депутати не зрозуміли, як виконати те, за що вони проголосували.

– Що саме там не так в тому рішенні?

– Як мені пояснили, треба дозвіл на розроблення технічної документації, в першу чергу для комунального підприємства, щоб поділити той сквер. А ніхто не взявся його виконувати і якби не змогли приступити до виконання цього рішення. Тобто ми якраз вивчали юридичні моменти, але потім зима, війна і поки що на тому й зависло.

– Скільки часу може зайняти ось це юридичне вивчення?

– Бог його знає. Ви знаєте, я до цього часу ще документи по Оствиці..., що в мене на підприємстві, їх немає затверджених. Тобто це наскільки раніше якби і рішення було і все інше.

– А хто мав давати цей дозвіл на розробку цієї технічної документації?

– Зі слів юристів, які займаються виготовленням технічної документації, в самому рішенні [Рівнеради] треба, щоб так воно було прописано: надати дозвіл комунальному підприємству «Трест зеленого господарства» на розробку технічної документації з подальшим… там воно якось юридично правильно звучить, боюся помилитися.

Головний архітектор Рівного Дмитро Котляров раніше не хотів скасовувати дозвіл на будівництво кіосків – казав, що це має робити суд.

Головний архітектор Рівного Дмитро Котляров ухилився від конкретних відповідей. Фото з архіву січня 2022 року

Ми запитали його, як міська влада зараз оцінює законність встановлення цих магазинів.

– На мою думку, питання законності у нашій країні встановлює лише суд, навіть не правоохоронні органи. Тому думаю, що «міська влада» не буде оцінювати законність.

– Чи будете ви намагатися впорядкувати цю ситуацію? Як саме?

– Якщо ви питаєте про виконавчий комітет, то я наразі не володію інформацією, що він планує робити з цими кіосками. Якщо питання стосується мене як депутата, то я буду розглядати будь-які рішення, що будуть на голосуванні міської ради, та сприятиму вирішенню питання.

На уточнювальні запитання Котляров не відповів, зіславшись на брак часу.

Ми також звернулися в Рівнераду, щоб запитати в міського голови як він тепер оцінює свою публічну обіцянку «знести незаконні кіоски», а також щоб він відреагував на закид до нього, що мер нічого не робить, щоб вирішити проблему з кіосками і статусом скверу.

Начальниця відділу комунікації та зв'язків із громадськістю Оксана Власюк відповіла, що це питання – у сфері відповідальності заступника міського голови Рівного Євгенія Іванішина. Тож ми зв'язалися і з ним і попросили прояснити позицію керівництва міської ради з цих питань. Посадовець вчора пообіцяв відповісти протягом сьогоднішнього дня, однак до кінця робочого дня цього так і не зробив.

Щодо будівництва кіосків біля «Сільпо» відкрите кримінальне провадження за частиною 1 статті 197-1 Кримінального кодексу – самовільне зайняття земельної ділянки, самовільне будівництво.

Речниця поліції Рівненської області Марія Юстицька каже, що зараз триває будівельно-технічна експертиза і що їй невідомо, скільки ще на це потрібно часу.

– А потім, залежно від результатів експертизи, буде прийматися процесуальне рішення. Його ухвалить слідчий за процесуального керівництва прокуратури.

За розвитком цієї історії можна стежити за теґом «Кіоски біля “Сільпо”».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте