Суд відновив дозвіл на кіоски біля «Сільпо» у Рівному: чому так сталося і що далі
Рівненський окружний адмінсуд визнав протиправним та скасував наказ Управління містобудування та архітектури Рівнеради, яким раніше анулювали дозволи на «тимчасові» споруди біля «Сільпо». Серед причин такого рішення суд називає те, що наказ оформили неправильно.
Управління містобудування та архітектури Рівнеради має можливість видати новий наказ, оформивши його правильно. Адже підприємець встановив кіоски, які суперечать дозвільній документації. Але керівник управління не хоче видавати новий наказ. Як не хотів видавати і перший.
«Четверта влада» вже розповідала, що ще недавно біля магазину «Сільпо» неподалік автовокзалу був невеличкий сквер-пішохідна доріжка із травою та кущами всередині. Площа території – близько чотирьох соток.
Рівняни були вражені, коли одного дня побачили, що зелену зону зруйнували, і на її місці розпочали копати траншеї, прокладати труби та заливати бетон. Минуло ще кілька днів – і ось уже тут стоять 14 металевих каркасів.
Раніше було так:
Станом на 10 грудня ця ж територія виглядає так:
Що не так із їхнім будівництвом, ми раніше пояснювали у сюжеті «Ларьки замість скверу у Рівному: як захищають і як перешкоджають швидкому відновленню зеленої зони»
Довгий шлях до скасування дозволів: біг із багатьма перешкодами
Те, що навпроти «Сільпо» готується якесь будівництво, рівняни помітили ще наприкінці серпня цього року. За деякий час з'ясували, що, за документами, тут дали дозвіл зводити тимчасові споруди.
Хоча тимчасові споруди не передбачають влаштування фундаменту – тут він є. І це – ознака того, що споруди – ніякі не тимчасові, а постійні. І це перше порушення заявленого формату. Але одна із судових експерток, Алла Сапунова, не побачила фундаменту.
Дозвіл на конструкції підприємець Олександр Сачевчич отримав 14 січня. Цією датою на той час заступник начальника управління містобудування та архітектури Андрій Юрков підписав так звані паспорти прив'язки. Цього посадовця змусили звільнитися ще в березні, але його справа живе.
За цим дозволом підприємець отримав право безоплатно скористатися землею рівнян, поставивши 10 кіосків і почавши на них заробляти. А місто, його громада отримує з цього нуль гривень у бюджет.
Але підприємець вирішив піти далі і встановив 14 кіосків замість дозволених 10-ти. Це друге порушення.
Крім цього, підприємець тягнув зі встановленням так званих тимчасових споруд.
Якщо за 6 місяців після видачі паспортів прив'язки тимчасові споруди не встановлюють – це підстава анулювати паспорти. І це – третій шанс для скасування дозволу.
Анулювати паспорти має право структура, яка їх і видає. Тобто управління містобудування та архітектури Рівнеради. Кілька депутатів Рівнеради, які звернули увагу на це, по факту, узаконене захоплення землі рівнян, пробували домогтися, щоб управління видало потрібний наказ.
– Звернулися до міського голови про те, що ведеться незаконне будівництво на землі міста без права на цю землю, а потім про порушення будівельних норм стосовно доступності, відступу від дороги і так далі, – пригадує депутат Рівнеради Святослав Клічук.
– Час ішов, будівництво продовжувалося, міська влада зайняла позицію: ми чекаємо результатів закінчення кримінального провадження. А це може тривати роками, ми ж знаємо. Ми знайшли норму про 6 місяців, яка давала право уже в липні скасувати ті паспорти, адже за 6 місяців тимчасові споруди не встановили. Але цього ніхто робити не збирався.
Тому депутати вирішили використати ті інструменти, які їм, як депутатам, були доступні. Спочатку подали рішення виконкому про скасування тих паспортів.
– На що отримали відповідь, що такий проект може внести управління архітектури, – розповідає Святослав Клічук. – Воно цього, як ми знаємо, не робило. Тому ми зареєстрували проект рішення Рівнеради.
Спочатку 24 вересня депутати, на позачерговому засіданні, його провалили.
Депутатам вдалося повернутися до цього питання на черговому засіданні 30 вересня. Цього дня Рівнерада нарешті вирішила, що кіосків біля «Сільпо» бути не повинно. Депутати проголосували за те, щоб управління містобудування і архітектури скасувало підприємцю дозвіл на будівництво цих кіосків.
І начальник управління – головний архітектор Дмитро Котляров зрештою підписав наказ про скасування паспортів прив'язки. Як підставу для наказу зазначив не положення наказу Мінрегіонбуду, які дають йому такі повноваження, а рішення Рівнеради. Це, зокрема, і стало приводом для скасування наказу.
Чому суд вирішив, що дозвіл на кіоски треба відновити
Підприємець Сачевчич оскаржив цей наказ у суді. І 2-го грудня суд визнав, що документ склали неправильно.
«У спірному наказі відповідача від 08.10.2021 № 71-О не зазначено жодної підстави, яка була застосована відповідачем для анулювання паспортів прив'язки ТС та яка передбачена у п.2.26 Порядку № 244.
Зі змісту спірного наказу випливає, що наказ прийнятий відповідачем на виконання рішення Рівненської міської ради... Однак, така підставка для анулювання паспортів прив'язки стаціонарних тимчасових споруд як рішення міської ради не передбачена у п.2.26 Порядку № 244», – йдеться у рішенні суду.
Суддя Володимир Щербаков також зазначив у своєму рішенні, що
- внаслідок прийняття наказу та анулювання паспортів прив'язки кіоски треба було би демонтувати, а це порушить право власності підприємця на своє майно.
- ...відповідач не навів належних та допустимих доказів, які підтверджують правомірність та обґрунтованість відповідного наказу.
Також суддя вказує, що 29 вересня, тобто напередодні рішення Ради, підприємець Сачевчич повідомив Управління містобудування та архітектури, що тимчасові споруди вже встановив. Але це неправда.
– Суддя сперся на неправдиву інформацію від Сачевчича про те, що кіоски ніби то були вже встановлені, саме таку заяву він спочатку подав в Архітектуру, а потім і в суд. Це явна брехня. На відео Третяка, яке він знімав 8 жовтня, видно, що там ще й на половину ті кіоски не були встановлені, – каже Святослав Клічук.
Суддя виніс рішення по-тихому, без запрошення сторін, «за правилами спрощеного позовного провадження».
Як розповів «Четвертій владі» начальник управління містобудування та архітектури Дмитро Котляров, управління подало апеляцію на рішення суду.
Позиція головного архітектора
Святослав Клічук звертає увагу, що управління має й інші важелі відновити право громади на ділянку:
– Начальник управління архітектури одним розчерком пера може сам скасувати ті паспорти хоч сьогодні, – каже депутат. – Є дві підстави: строк і невідповідність того, що встановлюється, тому, що мало бути (має на увазі, що встановили 14 кіосків замість дозволених 10-ти – авт.). Це можна було зробити вже давно. І зараз все ще можна.
Начальник управління містобудування та архітектури Рівнеради Дмитро Котляров, якому закидають НЕвиконання своїх повноважень, каже, що все не так.
– Є певна група осіб, яка виставляє себе як люди, які боряться з тими кіосками. Насправді всі їхні дії тільки ускладнюють ситуацію (не пояснив, яким чином ускладнюють – авт.). Вони приходять, розповідають, як потрібно діяти.
– Наприклад, беруть і кажуть, що потрібно прийняти таке рішення і що як тільки ми на сесії Рівнеради приймемо ось це рішення, одразу в нас все буде добре і ми переможемо.
– Після цього приймається неправильне, на мою думку, рішення. А тепер ці розумні люди придумують нову теорію, про те, що треба було робити не ось так, а треба зробити ось так. Тому об'єктивно я б робив це все зовсім по-іншому.
– Як? – журналістка.
– Ну, я не буду вам розповідати як. Яка різниця, в принципі, що я собі думаю.
– В рішенні суду пише, що в наказі про анулювання паспортів нема посилання на законодавчі норми для цього скасування, а є посилання лише на рішення Рівнеради. То чому в наказі ви не вказали конкретну норму законодавства, яка є підставою для анулювання паспортів?
– Тому що наказ видавався на рішення сесії.
– Чи хтось тисне на вас, щоб ви не видавали наказу? Ви мали змогу це зробити без рішення ради. І нині можете, коли є підстава через порушення, що 14 кіосків поставили замість 10-ти.
– На мене? Ні. Я не знаю кінцевого бенефіціара. Мені здається, що Сачевчич дуже відома людина і він точно не перший раз в такому питанні будівельному. З цього я роблю висновок, що він досить відомий в Рівному підприємець, навряд чи що він підставна особа. Хоча все може буть. Я не можу це стверджувати, бо дане питання не досліджував.
Неюридична частина протистояння
Молодики, які ховають обличчя в сюжеті «ITV», підписані як представники молодіжного руху «Гонор». Тож ми зв'язалися із цим молодіжним рухом у столиці, через їхню інстаграм-сторінку, щоб підтвердити або спростувати, чи справді це їхні представники.
Нам відповіли, що ці люди не мають стосунку до руху «Гонор».
Участь телеканалу забудовника Романа Куриса у неодноразовому продукуванні «джинси» на користь підприємця, який звів кіоски біля «Сільпо», наштовхує на думку, що цю схему захоплення землі покривають у політичній силі, на яку Роман Курис має вплив і яка є частиною провладної коаліції. І саме тому посадовці управління архітектури не прагнуть виграти в суді.
Ми запитали у власника «ITV» Романа Куриса, чому його телеканал зробив низку сюжетів із порушеннями професійних стандартів на користь підприємця Сачевчича і для дискредитації депутатів, які виступають проти захоплення скверу.
– На каналі «ITV» я на редакційну політику не впливаю. Тому варто це питання задати журналістам та керівнику, – відписав Роман Курис, але перед тим закинув, що «Четверту владу» фінансує Джордж Сорос і його Фонд «Відродження», та запитав, чи сюжети нам замовляє пан Сорос.
Від редакції: Очевидно, пану Курису приємніше порівнювати себе з філантропом Джорджем Соросом, ніж із бізнесменами, які володіють телеканалами як інструментами впливу на політиків та інструментами для маніпулювання громадською думкою. От лише на гранти фондів Сороса ЗМІ та громадські організації зазвичай діють із дотриманням етичних та професійних стандартів. А телеканал «ITV» натомість систематично «джинсує».
А для кращого розуміння, звідки кошти у «Четвертої влади», радимо пану Курису перейти у розділ «Звіти редакції».
Запитуємо про сюжети з порушенням професійних та етичних стандартів журналістики на тему кіосків у головної редакторки телеканалу «ITV» Валентини Ілліної. Повідомлення позначене прочитаним, однак на момент публікації матеріалу редакторка не відповіла.
Підприємець Сачевчич раніше казав, що його споруди тимчасові, і порушень ніяких немає, а нижче на фото – це, на його думку, не фундамент.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти