6 причин чому «Санком» розлучився з Рівним

Не допомогла свята вода сміттєперевізнику залишитись у місті
Джерело
Фото з архіву 2012 року

Приватна сміттєва компанія, яка вивозила сміття у більшій частині Рівного, пішла. Тепер все місто, як і в 90-х та на початку 2000-х має знову обслуговувати комунальне підприємство. Багато хто говорить, що Санком «вижила» міська влада.

Що відбулося насправді і чого очікувати рівнянам від нового порядку з'ясувала «Четверта влада».

Що змінилося з приходом Санкому

На рівненський ринок вивезення сміття Санком прийшов у 2009-му році. Починав роботу із 5-ма сміттєвозами. У 2012 році він докупив шостий.

Від початку місцева влада була задоволена роботою компанії. Санком придбав нові смітники, запровадив GPS-відстежування руху своїх вантажівок і ситуація з вивезенням сміття у місті покращилась.

У секторі відповідальності Санкому з'явилися нові пластикові та оцинковані контейнери на коліщатах, замість комунальних іржавих баків без кришок. Фото 2012 року

У 2013 році Санком створив програму лояльності для клієнтів – сумлінні та активні рівняни могли платити менше за вивіз сміття. Із 2014 року компанія спробувала запровадити в місті роздільний збір сміття. 

Також Санком під керівництвом Святослава Євтушенка добився перегляду основних підходів до нарахування тарифів за свої послуги.

Місцева влада затвердила новий, адекватніший ринковим умовам, спосіб розрахунку тарифу: не на квадратний метр житлової площі мешканця багатоквартирного будинку, а на кількість мешканців. Адже сміття накопичується не житловою площею, а людьми.

Компанії спочатку дали чверть міського ринку сміттєвивезення, але доволі швидко ця частка сягнула 75%.

Та фінансові показники компанії з роками погіршувалися. Зростали витрати на заробітну плату персоналу, техніка зношувалася і Санком збільшував видатки на її підтримку (амортизацію).

Росли борги, зокрема за захоронення відходів на сміттєвому полігоні. А тариф на вивезення залишався сталим. Аналітична система YouControl подає інформацію як про борги компанії, так і зростання її прибутку.

Причини кризи в Санкомі

Спробуємо з'ясувати основні причини кризи, яка поступово охопила ТОВ «Санком-Рівне».

Ті, хто намагається пояснити це одним фактором на кшталт «немилість» міського голови будуть розчаровані. Бо причина тут скоріше у надто полюбовних стосунках компанії з місцевою владою.

Причина 1. Борги перед сміттєзвалювальним полігоном

Тариф на вивезення сміття для населення формують із двох складових: власне послуги компанії за вивезення сміття та послуги з його захоронення.

Останні у Рівному виконує Комунальне автотранспортне підприємство, яке експлуатує сміттєзвалювальний полігон. Воно ж виставляло Санкому рахунки за свої послуги. 

– Згідно із рішенням міської ради, сміттєзвалювальний полігон переданий нам у користування на 49 років, – розповідає керівник комунального підприємства «КАТП-1728» Ростислав Кралюк.

– А організація, яка експлуатує полігон, сплачує екологічний податок. Санком вивозив ці побутові відходи на полігон. Починаючи десь із 2013 року Санком перестав періодично платити за захоронення цих відходів.

Керівник комунального підприємства «КАТП-1728» Ростислав Кралюк розповідає, що «Санком» перестав сплачувати екологічний податок. Фото UA:Рівне

– КАТП, згідно з податковим кодексом, зобов'язане платити екологічний податок, а Санком нам не платив. Не пускати їх на полігон ми не могли. Адже Санком був виконавцем послуг по вивезенню відходів. Я не знаю якою була причина на початку чому Санком не платив, але потім почала зростати ставка екологічного податку, – пояснює Ростислав Кралюк.

– У нас діє тариф 2012 року Там закладена ставка екологічного податку – 1,25 гривні за тону. Починаючи з 2014-го року ставка екологічного податку увесь час зростала. І станом на 1 січня вона становить 5 гривень за тону. А в тарифі в нас закладена – 1,25.

Щоб змінити тарифи потрібне затвердження від Кабміну. Кабінет Міністрів з 2012 року до 2016-го не визначив орган, який би затверджував тариф на захоронення відходів. Попри зростання екологічного податку новий тариф затвердити не було кому.

Кабінет Міністрів, Верховна Рада, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЄ), відповіли комунальникам, що це питання законодавчо не відрегульовано.

– Санком несплату пояснював тим, що в їхньому тарифі закладено 1,25 і більше вони платити не можуть. Тому цей борг постійно зростав, – каже керівник «КАТП-1728». – Також вони казали – скільки нам відсотків платить населення – стільки ми платимо і вам. Якщо населення нам не платить – ми вам також не платимо.

Процес захоронення відходів регулюється Постановою НКРЄ №467 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з захоронення побутових відходів» від 04.04.2017 р.

У пункті 9 Розділу 3 Постанови зазначено, що ліцензіат (той, хто експлуатує полігон) повинен дотримуватися такої вимоги: «надавати послугу з захоронення побутових відходів за тарифом, що встановлюється уповноваженим органом». Але там не вказано яким саме органом.

За словами Ростислава Кралюка, тепер вже точно відомо, що затверджує ці тарифи НКРЄ. Раніше була законодавча невизначеність – ніхто достеменно не знав про те, який орган влади за це відповідає.

Як зазначив директор «КАТП-1728», Санком не платив і те, що було закладено в його тарифі – 1,25. Причиною називав несвоєчасну сплату за послуги населенням. 

Із ситуації зрозуміло, що борги перед КАТП, можливо й погіршували фінансовий стан Санкому, але не були для нього смертельними. Компанія просто не сплачувала більше ніж могла.

Причина 2. Ціни росли, а тариф не змінювався

Проте вартість захоронення відходів – це лише одна складова тарифу. Інша – це плата за послуги Санкому. Проблем із тим, хто затверджує цей тариф немає – це функція міськвиконкому. 

Ініціювати збільшення тарифу на ці послуги може і повинна компанія, яка їх надає.

Якщо її керівництво правильно розраховує доцільність збільшення тарифів – міськвиконком не має права відмовити. Але він може не захотіти піднімати ціну із соціальних міркувань.

У такому випадку виконком зобов'язаний включити до міського бюджету обґрунтовану компенсацію для компанії, яка вивозить відходи.

Цю ставку формують з урахуванням ринкових чинників та норми накопичення відходів (спеціальний коефіцієнт, який визначає скільки в середньому мешканці міста викидають сміття).

У Рівному є тенденція до збільшення цієї норми. Якщо люди більше викидають сміття – потрібно піднімати тариф.

Старший експерт «Офісу підтримки та впровадження реформ Мінрегіону» Сергій Пінчук стверджує, що встановлювати тарифи на комунальні послуги нижче обґрунтованого рівня заборонено законом.

Сергій Пінчук пояснив, що формування тарифу на вивезення сміття залежить від керівництва компанії та міськвиконкому. Фото з особистої сторінки у Facebook.

– Пропозиції зміни тарифів подає компанія, яка обслуговує місто, – розповідає Сергій Пінчук.

– Вона розраховує новий тариф і подає ці розрахунки на затвердження органом самоврядування. Якщо ці обрахунки правильні – орган самоврядування має або затвердити його, або затвердити для компанії компенсацію з коштів міського бюджету.

Тариф може відрізнятися для різних виконавців. Якщо певна частина міста обслуговується одним підприємством, а інша – іншим, тариф розраховується для кожної компанії окремо.

Ми спробували з’ясувати наскільки адекватним був тариф на вивезення відходів у Рівному.

Для цього ми порівняли його із аналогічними тарифами в інших обласних центрах України.

Для аналізу ми взяли лише ті обласні центри, по яких знайшли розрахунки тарифу на одного мешканця багатоквартирного будинку. Як зазначалося вище, існують інші форми обрахунків тарифу.

Тарифи на вивезення твердих побутових відходів у розрахунку на одного мешканця багатоквартирного будинку
(станом на кінець 2017-го – початок 2018-го років)

За результатами порівняння ми встановили, що Рівне входить до чотирьох обласних центрів України, в яких діють найнижчі тарифи для населення на вивезення сміття.

Мабуть, Санком мав ініціювати підвищення тарифів. Із цим погоджується і останній директор компанії Микола Горбачук. 

Директор ТОВ «Санком-Рівне» Микола Горбачук. Фото із krapka.rv.ua

– Тариф на людину у нас був 8,53. В цьому тарифі на захоронення припадало десь 70-80 копійок. На сьогодні КАТП претендує на те, щоб збільшити цю вартість у чотири рази, – каже Микола Горбачук.

– У цей тариф також входило великогабаритне сміття. Так не в усіх містах. Наприклад, у Львові вивезенням великогабаритного сміття займаються ЖЕКи. А в Рівному ми вивозили і габарит. Його вивезення складало десь близько 2-х гривень. Тобто, на саме сміття припадає 5 гривень 80 копійок.

Але Микола Горбачук став директором у 2017 році, коли криза вже сильно вдарила по Санкому. Він ініціював зміну тарифу, але процедура затягнулася через тривалу експертизу яка має визначити нову норму накопичення відходів. Тому тариф досі так і не підняли.

Причина 3. Поганий менеджмент

У 2016-му році Санком очолив новий керівник – Андрій Мощанецький. На виборах міського голови Рівного він фінансово підтримав кандидатуру Володимира Хомка, а також якийсь час працював підлеглим Хомку директором «Рівненського міського об'єднання парків культури і відпочинку».

Тому закономірно вважався «людиною мера». Попередня «людина мера» – Святослав Євтушенко – пішов на вибори в команді основного суперника Хомка – Дмитра Якимця.

Він став депутатом Рівненської міської ради від Громадського контролю. Але, після цієї гри в опозицію, Святослав Євтушенко залишив посаду директора Санкому. І дуже вчасно: саме напередодні серйозної кризи.

Коли Санком очолив Андрій Мощанецький, стрімко зросли витрати компанії на заробітну плату. Проте, в кілька разів зменшилося фінансування на оновлення та ремонт техніки (за даними аналітичної системи YouControl). Не надто збалансована економічна політика.

Селфі Андрія Мощанецького 2015 року із соцмережі Однокласники

Не дивно, що вже в 2017 році ця техніка почала часто ламатися, а місто «захлинулося» у відходах.

Врахуємо, що сміттєвози у Санкому були з пробігом. Вони пропрацювали у Рівному вже кілька років. Отже, затрати на їх підтримання у належному стані варто було збільшувати.

Андрій Мощанецький каже, що не зменшував витрат на ремонт техніки. А також пробує пояснити особливості тарифної політики. Але робить це досить дивно.

Спочатку каже, що ініціював підвищення тарифів, потім зазначає, що ще треба довести необхідність їх підвищення, а потім каже, що може справа й не у тарифах.

– Звичайно, ми намагалися підняти тариф. Але для того, щоб це зробити є дуже багато різних факторів, які треба виконати, – каже екс-керівник Санкому Андрій Мощанецький.

– Тому для того мають бути причини оскільки будь-який тариф має певні складові. Залежно від цих складових є розуміння чи є зміст піднімати тариф чи немає. І це не процес одного дня. Новий тариф потрібно вирахувати й економічно обґрунтувати. Потрібне громадське обговорення тому що зараз в країні ситуація така, що будь-яке підняття цін для населення дуже болюче.

Більше схоже на слова політика, а не керівника підприємства. Але далі ще цікавіше:

– Можливо, питання стояло не в тарифі. Зараз, наскільки мені відомо, обрахували норми накопичення. Норми накопичення були застарілі. Зі зміною норм накопичення зростає та сума, яку мешканці мають платити. Можливо, тоді буде економічно доцільно.

– Для того щоб підприємство успішно працювало, потрібно купувати нову техніку, нове обладнання. У тариф це не може закладатися, – вважає екс-керівник Санкому.

Експерт вважає інакше.

– Тариф для Санкому мав би бути вищим, бо йому потрібно закладати у вартість вивезення відходів автомобілі, які він має купувати, – каже старший експерт «Офісу підтримки та впровадження реформ Мінрегіону» Сергій Пінчук. –  А КАТП автомобілі не закладає в тариф – бо їм це купують за бюджетні гроші.

– Проблеми почалися ще до того, як я очолив компанію, – розповідає директор ТОВ «Санком-Рівне» Микола Горбачук. – Мене поставили виконуючим обов’язки в квітні 2017 року перед Великоднем. Тоді були проблеми з вивезенням сміття. Попередній керівник – молодий хлопець, мав небагато досвіду.

– Він не зрозумів за що він взявся, – вважає Микола Горбачук. – Я добровільно теж не брався б за керівництво. Але мені сказали керуй. Я з власником пропрацював до того чотири з половиною роки. І якби я відмовився – то подальшої плідної співпраці у нас би не вийшло (Микола Горбачук керував сміттєсортувальним заводом у Рівному – ред.).

– Проблеми почалися тому, що була застаріла техніка. Вона була зношена. А ціни пішли вгору. У нас не вистачало коштів щоб її якісно підтримувати або ж купувати нову на заміну. Перед тим як я очолив компанію, вона прибирала 75% міста. Річний оборот був 20 мільйонів гривень. А новий сміттєвоз марки Мерседес коштує близько 6-ти мільйонів.

У 2012 році Санком-Рівне, яким керував Святослав Євтушенко, ще був перспективною компанією, яка розвивалася на новому ринку Рівного

Що ж, можливо тариф потрібно було підняти ще у 2015 році. Але ж Святослав Євтушенко тоді брав участь у місцевих виборах. Та ще й від опозиційної до мера партії. Навряд чи за таких умов він міг добитися від міськвиконкому збільшення плати за вивезення сміття.

Та й іміджу кандидата в депутати підняття тарифів не сприяє.

Причина 4. Погані дороги і швидке зношування сміттєвозів

Вже у 2017 році на Санком посипалися звинувачення. Це дуже чітко простежується у результатах невеличкого аналізу повідомлень у місцевих ЗМІ, який ми здійснили. 

Саме на 2017 рік припадає сплеск негативної інформації про Санком у рівненських медіа.

Більшість із звинувачень були однотипні – місто потонуло у смітті бо компанія не здатна вчасно його вивозити. У Санком цю ситуацію пояснювали старою технікою, яку вони не встигають ремонтувати.

Ззовні наново пофарбовані сміттєвози Санкому із середини виглядали доволі вживаними. Фото 2012 року

Зі слів Миколи Горбачука, одна з причин швидкого зношування техніки – це погана дорога до сміттєзвалювального полігону.

– Коли був Великдень 2016 року і Санкомом керувала людина Хомка, то все пройшло спокійно й без ажіотажу, – пригадує директор ТОВ «Санком-Рівне» Микола Горбачук. – Хоча сміття на свято не вивезли. А коли я почав керувати Санкомом перед Великоднем і було багато сміття, нас вже критикували.

– Із травня у нас почалися завали. Техніка була запущена. Були завали і раніше. Але з 2017 року почалися серйозні проблеми з технікою, – каже керівник Санкому.

– Раніше із приватного сектору Санком возив сміття на сміттєпереробний завод. І збитки терпів завод. Завод називається сміттєпереробний. Але він працював не на переробку, а на сортування. 80% того що заїжджало знову їхало на звалище. Але тоді страждала одна машина. Всі інші їздили по бетону.

Коли ж ми призупинили завод і всі машини поїхали на звалище – почалися проблеми. Минулого року було дощове літо. І всі машини почали ламатися, – пояснює Микола Горбачук. 

Проблема знову зводиться до тарифів. Якщо техніка у «Санкому» швидко зношувалася через погані дороги, потрібно було збільшити тариф на її ремонт та оновлення. Але цього не зробили вчасно.

Причина 5. Порочне коло комунальної кризи: неякісні послуги – несвоєчасна плата споживачів – неякісні послуги

В Україні не лише комунальні компанії працюють погано. Громадяни також часто халатно ставляться до сплати за комунальні послуги. Зокрема так чинити їм дозволяє законодавча заборона накладати пеню на прострочену оплату.

Часто ми не хочемо платити, бо послуги неякісні. Але якісні послуги коштують недешево.

Люди бідкаються на низьку якість цих послуг і обурюються самими розмовами про необхідність підвищення тарифів. У результаті маємо те, що маємо.

– У Рівному Святослав Євтушенко здійснив революційний крок, – вважає директор ТОВ «Санком-Рівне» Микола Горбачук. – Він добився щоб договір за послуги вивезення сміття мав кожен мешканець безпосередньо із фірмою, яка його обслуговує.

– Наприклад, у Львові ЖЕКи мають ці договори. І вони співпрацюють із приватними компаніями, які вивозять відходи. І там влада жорстко контролює щоб тим, хто надає ці послуги, вчасно платили за них. Іноді навіть доходить до того, що беруть кредити, але за послуги розраховуються вчасно.

– А в Рівному платять мешканці. І платять нерегулярно. Часто платили ті, хто оформлював субсидію. Була така постанова Кабінету Міністрів, що коли ти маєш борг за комунальні послуги – то субсидію не отримаєш. І ця постанова підштовхувала людей розраховуватися з боргами.

– Багатьом людям було технічно важко платити за сміття. Наприклад, бабця, яка йде в банк заплатити за цю послугу – їй треба заплатити 8,50 за сміття і ще 7 гривень комісії, – розповідає Микола Горбачук.

– Щоб вирішити ці проблеми – ми заключали договори з деякими банками, з поштою щоб люди не платили цієї комісії. Тоді ми платили її. І це лягало на наші затрати. У деяких селах у нас розмір прибутку співпадав із вартістю комісії, яку ми покривали.

Зі слів Миколи Горбачука, львівська влада надає приватним компаніям такі гарантії. Тому якщо влада, а не ринок, затверджує тарифи, є логіка в тому, щоб влада (як центральна, так і місцева) гарантувала і вчасну сплату. 

Причина 6. Занадто близькі стосунки з владою

Головною причиною того, чому Санком зазнав кризи на рівненському ринку могли бути не погані стосунки з владою, а навпаки – занадто хороші.

Як ми знаємо, цією компанією почергово керували люди, що мали непогані стосунки із міським головою. Лише у 2017 році на посаді директора опинився «технічний» керівник.

У 2009-2010 роках міський голова Рівного хвалив приватну фірму. На неї покладалися великі надії. Але вже тоді ці довірені стосунки могли закласти фундамент під майбутньою поразкою Санкому. Одна з ключових причин недавньої кризи компанії – це брак якісної техніки. 

Але в Санкому її було недостатньо ще у 2009 році. Чому місцева влада дозволила зайти на наш ринок компанії, яка від початку не мала необхідної кількості сміттєвозів?

Володимир Хомко каже, що КАТП-1728 справиться з вивозом сміття у місті

Ми запитали про це у міського голови Рівного Володимира Хомка і отримали письмові відповіді.

Чому міська влада не посприяла підвищенню тарифів на вивезення сміття до ринкової вартості для Санкому? За словами його керівників, тариф був занадто низьким аби компанія залишалася рентабельною.

«Тариф і для Санкому і для КАТП був однаковий. При цьому, зібраних коштів  КАТП вистачало для операційної діяльності, а Санкому, з не зрозумілих причин – ні.

Щодо тарифу, який був затверджений у 2012 році – він був задовільний для обох підприємств на вивіз сміття. Що стосується захоронення – тариф дійсно не піднімався 4 роки, тому що в Україні на державному рівні не було визначено органу, який міг його підняти.

Водночас тариф на вивезення сміття, як і на всі комунальні послуги, міська влада старається тримати на максимально можливому низькому рівні у зв’язку низькою платоспроможністю населення в Україні».

Чому дозволили зайти на міський ринок компанії Санком, яка від початку не мала необхідної кількості сміттєвозів?

«На початок діяльності Санкому у Рівному, фірма мала достатньо техніки. Більше того, вона мала нові сміттєві баки, про які КАТП і не мріяло, хороші сучасні сміттєвози, набагато кращі ніж тоді були у КАТП.

Але з того часу пройшло майже 10 років за цей час техніка і обладнання практично не обновлялося і суттєво зносилось, нового нічого практично не купувалось.

Найбільша проблема була із сміттєвозами, які дуже часто виходили із ладу, що у свою чергу призводило до накопичення сміття у місті і відповідно обурення мешканців».

А що думають інші з цього приводу?

– Якщо в умовах конкурсу по якому заходить компанія було чітко передбачено, що компанія вже повинна мати необхідну кількість автомашин, то пройти його може тільки компанія, яка виконує конкурсні умови, – вважає старший експерт «Офісу підтримки та впровадження реформ Мінрегіону» Сергій Пінчук.

– Але якщо компанія хоче зайти без необхідної кількості автомобілів із домовленістю про те, що, можливо, потім ми закладемо придбання цих автомобілів у тариф, то це не дуже правильно.

– Міська влада була зацікавлена в тому, щоб робив Санком, – додає директор ТОВ «Санком-Рівне» Микола Горбачук. – Щоб не вкладати гроші в КАТП. Щоб пустити ці гроші на інші цілі.

– Але ми не могли працювати на тих умовах, які вона поставила. А підняття тарифів гальмувалося. На словах мер погоджувався їх підняти, але питання чомусь затягувалося. 

Участі у новому конкурсі в 2018 році Санком вже не брав.

– Конкурс вчасно не провели. З ним були якісь ігри, – розповідає Микола Горбачук. – Там були жорсткі вимоги – мати 2 200 контейнерів, мати щонайменше 5 нових машин. Якби ми прийшли з тим, що в нас є – ми би просто обманули конкурсну комісію.

КАТП 1728 теж не відповідає цим вимогам.

– Але вони прийшли і пройшли, – зазначає керівник Санкому. – Мабуть, відчували, що зможуть потягнути все місто. У них є ресурси. Вони техніку і контейнери купують не лише з тарифу, а й з місцевого бюджету. А ми, як комерційна організація, могли купити лише з тарифу.

Ще в 2009 році, коли Санком і рівненська міська влада провадили переговори про співпрацю, логічно було передбачити низку умов і дотримуватися їх.

Серед них: адекватне і планомірне змінам на ринку підняття тарифів, наявність достатньої кількості сміттєвозів, гарантії своєчасного розрахунку за послуги компанії та хороша дорога до сміттєзвалювального полігону.

З іншого боку яка компанія може робити значні інвестиції в бізнес, який залежить не так від ринку, як від політичних рішень.

Що буде з якістю вивезення сміття? Як КАТП-1728, яке обслуговувало 25% міста тепер обслуговуватиме 100% Рівного? Коли комунальники укладуть договори з рівнянами? Куди тепер рівнянам платити за вивезення сміття?

Про це читайте у продовженні публікації: Чи справиться КАТП-1728 з вивезенням сміття у Рівному.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте