Адмінресурс і власний «логотип»: як Рівненська міська рада просуває бренд Віктора Шакирзяна
«У Рівному взялися за очищення Басового Кута», «Ще одне перехрестя стало безпечнішим для пішоходів», «Чергова партія допомоги на передову від Рівненської громади». Це уривки з публікацій телеграм-каналу секретаря Рівненської міської ради, в.о. мера Віктора Шакирзяна.
Здавалося б, ці новини описують роботу комунальників і допомогу рівнян військовим. Але піар на цих подіях створили, в першу чергу, для Віктора Шакирзяна, чий особистий «логотип» фігурує на фото і відео новин.
Телеграм-канал Віктора Шакирзяна рівненська міськрада почала просувати наприкінці 2023 року, а віднедавна у соцмережах почали публікувати відео з позначкою «Віктор Шакирзян», де посадовець фігурує на різних зустрічах, нарадах, інспекціях тощо. Персональним лого політика маркують навіть відео з церемоній прощання з загиблими військовими.
У міській раді стверджують, що не знають хто, з якою метою і за чий кошт в такий спосіб піарить політика. Не знають, хоча самі докладаються до просування цього контенту. Тож, ми спробуємо розгадати цю загадку і зрозуміти, чи є все таки межа у піару.
Телеграм-канал Віктора Шакирзяна позиціонують як офіційне джерело інформації. Принаймні, в його описі так і сказано: «Офіційний Telegram-канал Секретаря Рівненської міської ради, виконуючого обов‘язки міського голови Рівненської територіальної громади».
Крім того, у назві каналу через скісну риску повідомляють, що це також канал Рівненської міської ради. Тож варто очікувати, що тут відображена офіційна позиція не лише посадовця, а й всього органу самоврядування. Хоча, спойлер, міська рада у спілкуванні з нами від цього ресурсу відреклася.
Цей канал почали наповнювати у жовтні 2023 року і зараз він має має понад шість тисяч підписників (станом на 9 грудня 2024 року вже 4 тисячі 211. – Авт). До слова, хто займається його наповненням – невідомо. Зворотного зв’язку тут немає, як і можливості щось запитати в коментарях.
На каналі можна побачити різні анонси, оголошення, новини міста і багато контенту про діяльність Віктора Шакирзяна, який має характер і звітів, і самореклами політика водночас.
Канал наповнюють активно, деякі дописи в ньому досить емоційні, з цитатами Віктора Шакирзяна. Мабуть, через таке активне наповнення, цей ресурс став одним з головних джерел інформації про події міста. Тож, тепер на нього часто посилаються рівненські медіа.
Такі канали є чи не в кожного політика достатньо високого рівня. У Рівному, наприклад, свій канал має голова ОВА Олександр Коваль. Щоправда очільник адміністрації не має свого власного лого, на відміну від в.о. мера.
Позначка «Віктор Шакирзян» почала з’являтися на фото і відео телеграм-каналу Віктора Шакирзяна у липні цього року. На лого схематично зобразили символ міста – рівненську браму і напис «Віктор Шакирзян». Доречі, подібне лого має партія Віктора Шакирзяна «Рівне разом».
Тепер це лого розміщують на фото і коротких відео для соцмереж, знятих на заходах, де буває чиновник. Вочевидь, у такий спосіб команда політика не лише прагне показати власника контенту, а й створити у аудиторії асоціацію, що все хороше, про що розповідають – завдяки Віктору Шакирзяну. Інакше навіщо досить великим шрифтом вказувати його ім’я?
У деяких випадках, персональне лого політика виглядає досить доречно, як от на заході вшанування Битви під Берестечком, куди Віктор Шакирзян поїхав на вихідних.
А в деяких поява лого дезорієнтує. Наприклад, коли на відео крупним планом знімають дрони, старлінки зарядні станції, а потім секретаря ради, який передає все це військовим. Якщо ці відео дивитися, не прочитавши текст публікації, то у вас неодмінно складається враження, що Віктор Шакирзян сам це все купує і передає військовим. Тільки з тексту публікації ви дізнаєтесь, що техніку придбали за кошт громади міста.
На цьому ж каналі, поруч з відео про передачу техніки, придбаної за міський кошт, є й такі самі відео, де Віктор Шакирзян надає військовим техніку, придбану вже за рахунок його благодійного фонду «Фонд Віктора Шакирзяна». Тут використання його позначки виглядає більш доречним.
Інший приклад недоречного використання позначки «Віктор Шакирзян» – комунальні новини міста.
Наприклад, до допису телеграм-каналу Віктора Шакирзяна про облаштування проїзду двома вулицями, прикріпили відео, де роботу комунальників промаркували «Віктор Шакирзян». На відео є й сам в.о. мера, однак воно, в першу чергу, демонструє роботу Рівненського ШЕУ, а не його власну. Це саме відео з позначкою також поширили на сторінках Рівненської міської ради в Інстаграмі і Фейсбуці (у фейсбуці відео потім видалили. – Ред.).
Інколи дописи про ремонти доріг, проведені комунальниками, супроводжують не відео, а фото з позначкою «Віктор Шакирзян».
На світлинах демонструють результати ремонтів, іноді порівнюють до і після. Присутність лого на фото мала би, напевно, переконати аудиторію, що політик проводив ці роботи особисто, чи принаймні, що він – великий господарник, який цьому дуже сприяє. А коли рівненські медіа поширюють такі фото і відео з лого Шакирзяна, вони свідомо чи ні публікують його піар. Про такі випадки Інститут масової інформації вже повідомляв у серпні.
Деякі медіа у своїх новинах про такі ремонти використовують ці самі фото, але обрізають позначку «Віктор Шакирзян». Медіа вдаються до таких заходів, бо не хочуть приховано піарити політика і, можливо, не знаходять інших фото для своїх публікацій.
Попри те, що у канала є приставка «Рівненська міська рада», його контент не можна вважати незаангажованим. На наш погляд, використання цієї приставки – це маніпуляція. А з точки зору стандартів журналістики, всі публікації з телеграм-каналу Віктора Шакирзяна потребують перевірки і додаткових коментарів.
Найбільш незрозумілою є поява позначки «Віктор Шакирзян» на відео з церемоній прощання з загиблими на війні військовими.
Ці відео поширюють численні пабліки у соцмережах, а також сторінка Рівненської міськради у Інстаграмі. На них часто крупним планом зняті обличчя родичів та портрети загиблих захисників. На такому фоні весь час фігурує напис «Віктор Шакирзян», який явно не вписується в цю картину. Якщо автори відео розміщують позначку з метою піару, то в цьому випадку він є не лише недоречним, а й неетичним.
Логічно, що власником позначки «Віктор Шакирзян» і всього контенту з нею мав би бути сам чиновник. Ми спробували з’ясувати, так це чи ні. Однак, в реєстрі торгових марок про такий логотип немає жодної інформації.
Також ми звернулися із запитом до Віктора Шакирзяна, в якому запитали, хто є власником логотипу з його іменем. Але у відповіді на запит за підписом начальниці відділу комунікації та зв’язків із громадськістю Яни Євтушок, нам повідомили, що міській раді про це нічого невідомо.
«Інформація щодо власника логотипу “Віктор Шакирзян”, а також фото і відео з логотипом “Віктор Шакирзян” у виконавчому комітеті Рівненської міської ради відсутня», – йдеться у відповіді на запит представниці ІМІ у Рівненській області.
Також ми запитували наступне:
- кому належить акаунт міської ради в Інстаграмі, який поширює відео з логотипами, а також телеграм-канал Віктора Шакирзяна, який позиціонують також як канал міської ради;
- чи є інформація з цих ресурсів офіційною;
- чи займаються працівники Рівненської міської ради наповненням цих ресурсів (також ми просили вказати їхні посади і надати контакти);
- хто фінансує наповнення цих ресурсів і скільки це коштує;
- кому належать фото і відео з логотипом «Віктор Шакирзян».
У відповіді міська рада вказала, що офіційним джерелом інформації Рівненської міської ради є її сайт. А наповненням сайту, інстаграму і фейсбуку міської ради займається відділ комунікації та зв’язків з громадськістю виконавчого комітету. Тобто, міська рада, по суті, визнала, що її працівники поширюють піар Віктора Шакирзяна на сторінці ради в інстаграмі.
Водночас, у відповіді на запит зазначили, що окремої статті щодо фінансування виготовлення контенту для акаунту у інстаграмі немає.
А ось про телеграм-канал Віктора Шакирзяна міській раді, як виявилось, нічого не відомо. «Інформація щодо Тelegram-каналу “Віктор Шакирзян / Рівненська міська рада” @victorshakirzyan, відповідальних за його наповнення, фінансування та виготовлення контенту для нього у виконавчому комітеті Рівненської міської ради відсутня», – зазначають у відповіді на наш запит.
Попри те, що міській раді нічого не відомо про цей телеграм-канал, вона з десяток разів пропонувала підписатися на нього своїм підписникам у фейсбуці.
«Підписуйтеся та дізнавайтеся усі оперативні новини нашої громади», – стверджують у дописах Рівненської міської ради із закликом підписатися на телеграм-канал Віктора Шакирзяна.
«Якщо міська рада просуває певні акаунти в соцмережах, що висвітлюють в.о. мера, але одночасно рада стверджує, що це не її акаунти і вона не знає, чиї, то це, дійсно, певна ознака адмінресурсу», – вважає медіаюрист Інституту масової інформації Роман Головенко.
Ми запитали у начальниці відділу комунікації та зв’язків із громадськістю Яни Євтушок, чому позначка Віктора Шакарзяна фігурує на відео і фото, які поширює міська рада, однак відповіді не отримали.
«Я зараз зайнята, не можу говорити. Якщо є ще якісь питання, надішліть, будь ласка, ще один інформаційний запит і ми вам надамо відповідь. Можливо, треба щось уточнити, ми вам в письмовому порядку надамо всі уточнення», – відповіла Яна Євтушок на пряме запитання представниці ІМІ.
Медіаекспертка Інституту масової інформації Яна Машкова вважає, що немає обґрунтованих причин, чому пресслужба використовує персональну позначку Віктора Шакирзяна на контенті, який стосується допомогти військовим, діяльності мерії чи на прощальній церемонії із захисниками.
«Якщо говорити про захист від “крадіжки” фото- та відеоконтенту, то більш етичнічшою практикою все-таки був би розміщений логотип мерії. Адже на діяльність висвітлення цих подій, ймовірно, йдуть кошти з міського бюджету, а не з власних витрат міського голови.
В даному випадку використання логотипу може свідчити, що міський голова чи пресслужба мерії намагаються просувати особистий бренд керівника міста за державні кошти», – розповідає Яна Машкова.
Ми намагалися поспілкуватися з Віктором Шакирзяном, зателефонувавши на його особистий номер. Однак, він не піднімав слухавку.
Також ми телефонували помічнику Віктора Шакирзяна Олесю Лопачуку. Він повідомив, що не може коментувати будь-які питання, пов’язані з піаром політика і також порадив звертатися із запитом в міськраду, або ж до начальниці відділу комунікації та зв’язків із громадськістю Рівнеради Яни Євтушок. До тієї чиновниці, яка повідомила у відповіді на запит, що раді невідомо нічого про телеграм-канал Шакирзяна.
До слова, у декларації Віктора Шакирзяна за 2023 рік немає інформації про оплату якоїсь власної пресслужби чи піарника, який міг би вести його телеграм-канал.
Ця інформація мала б бути у декларації, у випадку, якщо послуги піарника коштували понад 150 тисяч гривень. Тож, ми можемо лише припускати, що частину цих функцій виконують працівники міської ради. Принаймні, ми точно знаємо, що вони просувають його телеграм-акаунт і публікують контент з його логотипом на офіційних сторінках ради.
З подібними прецедентами, коли політик маркує своїм лого зафільмовану роботу комунальників, передачу техніки військовим і навіть похорони захисників, ми ще не зустрічались. Тож, рівненський в.о мера у цьому випадку унікальний.
Закон «Про рекламу» йому цього не забороняє, втім, етичність появи персонального лого явно під питанням. Все це нагадує довгу піар-стратегію з залученням адміністративного ресурсу. Стратегію, яка, вочевидь, розрахована на майбутні вибори.
Оригінал блогу тут.
Ганна Калаур, регіональна представниця Інституту масової інформації в Рівненській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти