Цензура, перешкоджання журналістам, дискримінація від команди Віктора Шакирзяна
«Ну, ваше видавництво я не вважаю об’єктивним, тому даю можливість надсилати суто інформаційні запити». Так відповіла керівниця пресслужби Рівненської міської ради Яна Євтушок на запитання, чому в.о. міського голови Віктор Шакирзян не погоджується дати інтерв’ю журналістці «Четвертої влади».
І така відповідь – ще м’яка, порівнюючи з тим, що писала посадовиця міської ради рівнянам, дискримінуючи їх. Після прочитаного ми вирішили розповісти детальніше про те, як комунікує Яна Євтушок, як вона перешкоджає журналістам в отриманні інформації та що про це думають експерти. А заодно надіслали звернення щодо дій Євтушок до профільного комітету Верховної Ради.
А ще доганяли Віктора Шакирзяна, щоб почути від нього хоч якісь відповіді.
Хто така Яна
Яна Євтушок стала начальницею відділу комунікації та зв'язків із громадськістю виконавчого комітету Рівненської міської ради у серпні цього року. Згідно з її біографією, яку ми отримали на запит, навчалася на журналістку у Міжнародному економіко-гуманітарному університеті імені академіка Степана Дем'янчука, більш відомому рівнянам як МЕГУ. Отримала диплом бакалавра з журналістики у 2022 році.
Яна під час нефорального спілкування у місцевому анонімному телеграм-каналі «Штірліц» написала, що була п’ять років «обличчям телеканалу» «Рівне 1».
На сайті телеканалу у статті до Дня журналіста у 2021 році про неї написали так: «Яна Євтушок у журналістиці – із 17 років. За ці довгі два роки встигла закохатися у двох рівненських високопосадовців. Втім так і не може визначитись хто ж був найкращим у проєкті “Попереднє читання”».
«Будемо ставити вас на місце. Ваш час минув»
Ввечері суботи, 26 жовтня, у чаті місцевого анонімного телеграм-каналу «Штірліц» Яна Євтушок сперечалася із коментаторами. Їй не сподобалось, що одна з жінок написала, що у кабінеті виконувача обов’язків міського голови Віктора Шакирзяна – дошка із шевронами.
Далі Яна Євтушок почала дискримінувати людей за віком.
І останнє:
Перешкоджання журналістам
В якийсь момент до дискусії у телеграм-чаті долучилася журналістка «Четвертої влади» Валерія Хомич. Одне з запитань, яке вона поставила Яні Євтушок, – чому Віктор Шакирзян не погоджується на інтерв’ю виданню.
На що керівниця пресслужби відповіла: «Ну, ваше видавництво я не вважаю об’єктивним, тому даю можливість надсилати суто інформаційні запити».
Журналістка «Четвертої влади» Ольга Підгородецька два місяці намагалась домовитися через пресслужбу Рівненської міської ради про інтерв’ю з Віктором Шакирзяном, але безрезультатно:
– Спочатку я домовлялась з Іриною (працівницею пресслужби. – Авт.), вона сказала, що побачить, що там по графіку, а на початку вересня пішла у відпустку, і я вже говорила з Яною. Яна не пояснювала причини відмови, а повторювала, що інтерв’ю неможливе. А 27 вересня сказала, що через насичений графік Віктора Шакирзяна інтерв’ю неможливе. Я попросила повідомити, коли буде вільний час, і цим все закінчилось.
«Я ж даю вам можливість писати інформаційні запити»
Ми надіслали перелік запитань Яні Євтушок у телеграмі, щоб почути її відповіді: щодо дискримінаційної комунікації з рівнянами, щодо відповіді журналістці «Четвертої влади» у телеграм-чаті та щодо інтерв’ю з Віктором Шакирзяном.
Прочитавши, керівниця пресслужби сказала писати офіційний запит. А після аргументів журналістки, що запит на інформацію і коментарі – різне, відповіла: «Ну, тоді не пишіть».
Відповіді на запитання ми так і не отримали.
Наступного дня журналістка «Четвертої влади» зустріла Яну Євтушок у міській раді. Передаємо частинки розмови дослівно:
– Чи не вважаєте ви, що ось ця ваша теза: «Ну, ваше видавництво я не вважаю об’єктивним, тому даю можливість надсилати суто інформаційні запити», – свідчить, що ви перешкоджаєте журналістам «Четвертої влади»? – журналістка.
– Ну, я ж даю вам можливість писати інформаційні запити?
– Даєте можливість? Тобто це ви вирішуєте? У вас у посадових обов’язках це прописано?
– Що ви чіпляєтесь до слів?
– Я запитую.
– Дивіться, я вам хочу сказати одне і я сподіваюсь, що ви це вставите у своєму матеріалі. Сьогодні, наприклад, на сесії міської ради, на якій ви також були, був дуже чудовий виступ Дмитра Котлярова, який мені дуже сподобався і припав мені дуже до душі, угу.
І знаєте, я так задумалась: невже деяким журналістам нашої громади більше немає чим зайнятися у період війни, окрім того, щоб вести розслідування щодо того, що було написано в анонімному телеграм-каналі.
– Так само хочу запитати про свободу слова у період війни...
– Дивіться, – Яна перебила, – у мене немає часу. Я вам все сказала.
– Ви знаєте, що в обов'язки керівниці пресслужби Рівненської міськради також входить спілкування з журналістами? Чому ви перешкоджаєте «Четвертій владі» отримувати коментарі від посадовців?
– Це ваша суб’єктивна думка.
Після цього Яна Євтушок попрощалася, але коли вже підіймалась сходинками, гукнула: «Скинете лінк на матеріал».
Рівень відкритості Віктора Шакирзяна
Віктору Шакирзяну ми також написали запитання у телеграмі. Він їх переглянув, але не відповів, тому ми спробували поспілкуватися з ним на сесії міської ради.
Спочатку перед початком засідання.
– Дивіться, прийдете в робочий час, коли закінчиться сесія, чи під час перерви. Добре? Ви мені такі запитання ставите... – відповів Віктор Шакирзян.
– У мене сьогодні має вийти матеріал і я вам пишу, – журналістка.
– Та хай виходить.
– Я хочу вашу думку почути. Чи має бути свобода слова і відкритість Рівненської міської ради до журналістів?
– Звісно, має. Однозначно, для всіх.
– Але чому, наприклад, пані Євтушок, керівниця пресслужби, пише мені, що вона вважає «Четверту владу» необ’єктивною, тому мої запитання вона не передає чиновникам?
– Дивіться, ми зараз з вами спілкуємося. Це свобода слова?
– Так.
– Ну, то й все тоді.
– Але ще є пресслужба, як придумана для того, щоб я могла з вами спілкуватись.
– Дивіться, кожен хай займається своїм. Коли закінчиться сесія, якщо в мене буде час, ми з вами поспілкуємося.
Після сесії в. о. міського голови підійшов до журналістів, які вже наготували мікрофони й камери, і відповідав на запитання щодо сесії.
Коли він закінчив, журналістка «Четвертої влади» хотіла поставити свої запитання теж, але Віктор Шакирзян запитав, чого вона не запитувала при всіх колегах, і пішов.
Журналістці довелося майже бігти за ним сходами, щоб таки поспілкуватися. Коли запитала, чи доцільне, на його думку, таке спілкування керівниці пресслужби Яни Євтушок з рівнянами, Віктор Шакирзян відповів, що «бачив тільки казки щодо цього» і що «вірить тільки офіційним даним».
Перегляньте відео, менше двох хвилин, про те як Віктор Шакирзян уникав спілкування. Звісно всіх запитань йому поставити не вдалося:
«Без погодження не надавати коментарів чи інформації»
Ще у серпні з власних джерел у Рівненській міській раді ми отримали копії листів внутрішньої кореспонденції, в яких йдеться, що всі підрозділи (департаменти, відділи, управління) повинні узгоджувати всі коментарі і запити на доступ до публічної інформації із відділом комунікацій і зв’язків із громадськістю. Схожий лист надіслали і комунальним підприємствам.
Керуюча справами виконкому Марія Корнійчук підписалась під цим листом, тому ми попросили її роз’яснити, що це за документ і чи не вважає вона, що це цензура.
Марія Корнійчук розповіла, що така внутрішня кореспонденція «носить суто роз’яснювальний характер».
– Ну, тобто інформаційний, не знаю, рекомендаційний, – відповіла посадовиця. – Не містить абсолютно ніяких правових норм. Тобто це звичайне погодження, узгодження між колегами інформації, яка надається, це не заборона, це не є розпорядчим документом.
Також пояснила, що це лист для колег, щоб всі працювали в одному напрямку.
В одному з таких листів, що адресувався комунальному підприємству, йшлось, що інформацію потрібно погоджувати, «оскільки відбувається підмінювання даних та надання неправдивої інформації в ЗМІ».
Ми запитали в керуючої справами виконкому, чи не могла б вона навести приклад, які підрозділи надали неправдиву інформацію і де це опублікували. Марія Корнійчук порадила запитати у відділі комунікації та зв’язків з громадськістю.
Керівниця цього відділу Яна Євтушок повідомила, що внутрішні документи департаментів та управлінь не є сферою її відповідальності.
Депутат від фракції «Рівне разом», голова постійної комісії з питань науки, освіти, зв’язків з засобами масової інформації Василь Харковець сказав, що ніколи не чув про такі рекомендаційні листи, хоч він – заступник начальника управління освіти. Щодо спілкування Яни Євтушок з рівнянами відповів, що не бачив нічого про це. Додав, що подивиться і висловить свою думку.
Коли переглянув, сказав, що це спілкування відбувалося у неробочий час і у приватній розмові. Додав, що як голова комісії, він відповідає за депутатів, тому «цим хай займається керівництво начальниці пресслужби і вирішує, правильна така комунікація чи ні».
Виконавчий комітет за підписом Віктора Шакирзяна на наші письмові запитання відповів, що листи – рекомендаційні і сформовані відповідно до Положення про відділ комунікації та зв’язків з громадськістю виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Керівниця юридичного напряму Інституту розвитку регіональної преси адвокатка Оксана Максименюк, до якої ми звернулися за правовим коментарем, каже, що вимога міської ради щодо погодження коментарів та інформації, яка запитується ЗМІ, – цензура, але це складно довести.
– Кожна юридична особа має давати відповідь без погодження зі своїм засновником. Всі юридичні особи є незалежними. Дійсно, це необовʼязковий лист, але керівники органів, підпорядкованих міській владі, не можуть не виконувати рекомендації «боса» ради.
– Крім того, у відповіді виконком посилається на положення про відділ комунікації, але там немає нічого про погодження відповіді на коментарі та запити ЗМІ. Це може бути перевищенням службових повноважень, кримінальним злочином, якщо буде доведено умисел та шкоду. На практиці це важко зробити, – додає медіаюристка.
Ми описали історію з рекомендаційними листами також народному депутату, голові Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярославу Юрчишину.
– Таке враження, що Рівненська міська рада не розуміє поняття свободи слова в демократичному розумінні. Бо якщо дивитися на практику Європейського Союзу, куди ми прагнемо, то функція публічної влади – налагоджувати комунікацію, а не контролювати інформацію. Тобто якщо журналісти медіа, зареєстрованого згідно з Законом «Про медіа», ставлять питання, то функція влади – надавати відповіді, а не уникати їх.
За інших умов у суспільства складеться враження, що інформація приховується, бо влада діє незаконно. Звісно, ми, як комітет, будемо звертатися до рівненської влади пояснити таку специфічну поведінку, яка не відповідає стандартам відкритості та підзвітності, які має демонструвати українська влада.
«Четверта влада» надіслала звернення до Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова щодо рекомендаційних листів Рівненської міської ради та відповіді керівниці пресслужби Яни Євтушок, адже вважаємо, що всі ці факти свідчать про перешкоджання журналістській діяльності.
Дивіться розслідування, які можуть пояснити причини перешкоджання журналістській діяльності з боку команди Віктора Шакирзяна:
Як рівненська громадська активістка отримала без конкурсу посаду від Віктора Шакирзяна
Бізнес під прикриттям: як родина в.о. мера Рівного заробляє на бюджеті громади
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 15-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти