Що не так зі звітом в.о. Рівненського міського голови Віктора Шакирзяна

28 лютого у Рівному відбулася подія про яку активні містяни дізналися переважно за добу. Вперше звітував виконувач обов’язків міського голови Рівненської громади Віктор Шакирзян. Публічного річного звіту очільника перед громадою вимагає законодавство. Але команда Віктора Шакирзяна продемонструвала, що його можна обійти, виконавши лише формально – «для галочки».
«Четверта влада» з'ясувала яким би мав бути справжній звіт, як би його мали організувати, а також ми записали на відео весь цей звіт, щоб ви могли самі скласти про нього враження.
Формальне інформування про звіт
Про те, що в останній день лютого має відбутися звіт виконуючого обов’язки міського голови Рівного, журналісти «Четвертої влади» дізналися з публікації на фейсбук сторінці депутата Романа Денисюка.

Подібне повідомлення з'явилося на 19 хвилин раніше в групі «Рівненщина політична» від його однопартійця Святослава Клічука. Під постом почалася дискусія, що мовляв, містяни та журналісти не бачили з офіційних джерел ради жодної інформації про подію.

«Я, як і більшість людей, новини отримую в соцмережах, в ФБ, телеграмі. Депатутатам також розсилають важливі анонси в окремій групі в WhatsApp. Але ні на сторінці секретаря, ні сторінках Рівнеради в соцмережах, ні у вотсапі цього анонсу не було», – пише депутат Клічук.
Помічник-консультант виконуючого обов'язки міського голови Рівного Віктора Шакирзяна Олесь Лопачук відповідає депутату, що рівняни були проінформовані на сайті Рівненської міської ради ще 21 лютого у розділі новин та анонсів і дописує для депутата, що йому ж особисто повідомили про подію 27 лютого.
«Ви просили, а вам нагадали й запросили! Мені здається, це добре, погодьтеся?», – пише помічник Шакирзяна Олесь Лопачук.

До діалогу вступила керівниця відділу комунікації та зв'язків із громадськістю виконавчого комітету Рівненської міської ради Яна Євтушок, яка стала відома через перешкоджання доступу до інформації журналістам «Четвертої влади» та через свої дискримінаційні висловлювання.
«Знову обманюєте людей, пане Святослав», написала посадовиця і скинула скриншот публікації анонсу з офіційної фейсбук-сторінки Рівненської міської ради, яке з'явилося лише після того, як депутати Роман Денисюк та Святослав Клічук у фейсбуці написали про запланований звіт.

За деякий час у групі «Рівненщина політична» з’явився другий допис депутата Святослава Клічука, де він запитує у містян де, коли і від кого вони дізналися про звітування Віктора Шакирзяна.
Ми також запитали у місцевих медіа: «Суспільне Рівне», «Рівне Онлайн» та «Рівне Вечірнє» про те, де вони дізналися про майбутній звіт.
Представники медіа кажуть, що інформацію побачили у дописах депутатів 27 лютого після обіду. Того ж дня о 20:00 годині вечора на телеграм-боті Рівнеради, за проханням депутата Святослава Клічука, з’явився анонс про звіт.
Як має бути згідно зі Статутом територіальної громади?
«Про місце, час і спосіб організації звітування перед територіальною громадою міський голова, староста або депутат Ради повідомляють не пізніше ніж за 7 днів до дня звітування через місцеві медіа (засоби масової інформації) та/або шляхом розміщення відповідної інформації та тексту звіту на офіційному вебсайті Ради. Відповідальні особи забезпечують невідкладне оприлюднення інформації про час та місце звітування зазначених у частині 2 цієї статті осіб на власних ресурсах Ради».

Керівник рівненського осередку громадської організації «Громадянська мережа «Опора», член робочої групи з розробки нового Статуту Рівненської територіальної громади Андрій Токарський каже, що на його думку інформування про звіт було формальне.
– Якщо прочитати пункт 4 статті 59, то там пише – та або. Тобто пріоритетно стоїть «та». Ми ж тоді розуміли, що сайт [Рівнеради] – це не інформативно. Пріоритетно, щоб інформацію поширили серед медіа, – каже Андрій Токарський.
– То ви собі далі поширюйте на сайті в себе. Але ми бачимо, що рада обрала формальний шлях, розмістивши інформацію просто на своєму сайті. Проте ми розуміємо, що сайт не є тим першочерговим джерелом, з якого люди черпають інформацію про те, що відбувається в їхній громаді.
Як каже Андрій Токарський, окрім анонсу звітування міська рада на офіційному сайті мала б розмістити письмовий звіт голови. Вона і розмістила. На сайті Рівненської міської ради є документ, який ймовірно є повним звітом Віктора Шакирзяна за 2024 рік, його обсяг 156 сторінок. Проте в анонсі події, як і після неї ми не знайшли згадки про нього чи посилання на нього. І неможливо відслідкувати час коли саме цей звіт поширили.
– Вони (Рівненська міська рада. – Авт.) формально все виконали. Вони це скажуть: дивіться, ви могли там знайти. Але тут мова йде про добрі наміри. Про те, чи вони були зацікавлені в тому, щоб звичайна людина, яка не розбирається в цьому сайті, відкрила і побачила: ага, тут анонс і одразу ж документ. Я говорив, що прийняття статуту нічого не вирішує, поки його не починають впроваджувати, – каже Токарський.
Формальне звітування перед «своїми»
Звіт виконуючого обов’язки міського голови Рівного запланували на 28 лютого о 8:00 ранку в п’ятницю у приміщенні міського Центру надання адміністративних послуг.
Час звітування викликав дискусії в соціальних мережах, адже 8 година ранку – це час, коли люди збираються на роботу, а хтось вже може бути на робочому місці.
У групі «Рівненщина політична» та у дописах про звіт голови, якi ширились мережею, більшість звертала увагу на незручний час, щоб прийти послухати звіт.
Про те що працівники міської ради вже працюють в цей час, написав і помічник-консультант виконуючого обов'язки міського голови Рівного Віктора Шакирзяна Олесь Лопачук.

– 8:00 ранку, це п'ятниця, хтось збирається на роботу, а хтось вже їде на роботу. Я завозив доньку до школи, ну, класно, – коментує керівник рівненського осередку «Громадянської мережі «Опора» Андрій Токарський.
– Я розумію, що ми не можемо підлаштуватися під усіх на 100%. Кінець робочого дня – це, як на мене, той час, на який треба планувати звіт, якщо ми хочемо дійсно бачити жителів громади, а не формально звітувати перед працівниками міської ради.
Звітували на першому поверсі центрального холу ЦНАПу. При вході встановили арочний металодетектор, який під час звітування періодично пищить через постійний рух людей.
Для тих, хто пройшов через металодетектор, працівниця Рівнеради просить вказати свої дані: ім'я, прізвище та посаду. Два охоронці перепитують, чи немає заборонених речей. Вздовж холу в три ряди стоять лавки, де збираються люди.
В залі ми, здебільшого, бачимо працівників апарату Рівнеради, департаментів, управлінь, ЦНАПу, кілька депутатів та представників комунальних закладів.

На звітування в.о. міського голови виділили одну годину. Перші тридцять хвилин він зачитує тезисно звіт з підготовленого аркуша. Звіт з купою цифр, які складно сприймати на слух і які не зрозумілі через відсутність розуміння багато це чи мало.
Серед іншого, Віктор Шакирзян згадує про безпеку у місті, а саме 408 відеокамер спостереження: «які допомогли в розслідуванні 443 кримінальних справ». І план придбати ще 221 камеру у першій половині 2025 року.
Що ця інформація дає рівнянам? Це багато чи мало? Який відсоток охоплення камерами вулиць і площ міста? Який відсоток злочинів та інших правопорушень викритий за допомогою цих камер? Не зрозуміло.
У 2023 році ми писали про те, що Департамент муніципальної варти Рівного приховує модель і виробника вуличних відеокамер. Адже китайські камери, які висять на рівненських стовпах, заборонені в США і Європарламенті. Виробника цього обладнання Національне агентство з питань запобігання корупції внесло до списку міжнародних спонсорів війни.

Також Віктор Шакирзян зачитує про закупівлю дронів.
«177 мільйона гривень спрямовано на закупівлю квадрокоптерів, супутникових моделей Starlink, зарядних станцій Екофло та іншого обладнання».
Напередодні звітування Рівненська міська рада на своїй фейсбук- сторінці опублікувала рейтинг міст від Dozorro, які витратили найбільше коштів на закупівлю дронів. У цьому рейтингу Рівне посідає 8 місце із сумою 176 мільйонів гривень.
Однак, як з’ясували експерти громадської ініціативи «За чесний тендер», поширена інформація про 8 місце Рівного в Україні за обсягом закупівлі дронів (176 мільйонів) – завищена.
Аналітики Dozorro враховували не лише витрачені на дрони кошти, а й суми договорів, які уклали наприкінці 2024 року, частину з яких не виконали або взагалі розірвали.
Реальна сума, яку витратило Рівне на дрони у 2024 році, становить близько 138 мільйонів гривень. На 2025-й рік теж запланували приблизно стільки ж. Детальніше в матеріалі: Скільки грошей планують отримати у 2025-му Рівне і Луцьк та скільки з них виділити на оборону
Після півгодинного звіту Віктора Шакирзяна з папірця виходить військовий і дякує за допомогу та вручає письмову подяку і стяг з підписами захисників.


Після звіту переходять до питань і відповідей. При цьому залишається близько 20 хвилин на діалог з містянами. Люди піднімають руки, і модераторка, директорка «Агенції розвитку Рівного» Марія Савчук, надає слово.
Люди із зали не мають можливості скористатися мікрофоном, тому їхні питання не чутно на весь зал. Все залежить від гучності голосу людини. Очевидно, що це створює нерівні умови для участі у діалозі.
Також тих, хто запитує, не представляють, і їм не пропонують представитися самостійно, через що складно зрозуміти хто саме звертається до міського голови.


– Коли все враховують – належне інформування та забезпечення комфортних умов для мешканців громади – це свідчить про наміри залучити більше людей і забезпечити взаємодію з ними, – коментує Андрій Токарський. – Це, в свою чергу, сприяє побудові довіри. Натомість, як на мене, хоча формальних вимог дотрималися, сутності і духу статуту громади не дотрималися.
Нагадаємо, що рішенням Рівненської міської ради №5878 від 24 грудня 2024 року затверджений новий Статут Рівненської міської територіальної громади.
Згідно з цим документом, міський голова зобов'язаний звітувати перед громадою не рідше двох разів на рік. Звітувати потрібно на відкритих зустрічах до 1 березня року, що слідує за звітним періодом, та до 1 вересня звітного року.
Міський голова звітує перед територіальною громадою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та положень Статуту. Ці звіти мають бути відкритими і забезпечувати можливість громадянам ставити запитання та отримувати відповіді.
Як відбувався звіт Віктора Шакирзяна зафільмував Дмитро Домащук:
Минулий досвід Рівного
Рівне мало досвід звітування колишніх голів громади Олександра Третяка та його попередника Володимира Хомка.
Наприклад, у 2023 році, як пишуть у стрічці «Район.Рівне», Олександр Третяк мав звітувати перед депутатами про роботу виконавчих органів за 2021-2022 роки, але посилання на сайт ради порожнє, а засідання та відеотрансляції немає.
Проте перед тим, 3 лютого, відбувся прямий етер річного звітування Олександра Третяка на каналі «Рівне1». Під час якого тодішній міський голова спілкувався з ведучою та відповідав на питання додзвонювачів.
Його попередник Володимир Хомко у 2012 році звітував публічно перед громадою в залі, де проходять сесійні засідання. Перші півгодини звітування були присвячені зачитуванню та роз'ясненню звіту, а друга частина – відповідям на питання містян. Ми зафільмували звіт Хомка за 2016 рік.
У 2018 році Володимир Хоко також звітував у сесійній залі та під запис відео.
Як бачимо, форми звітування можуть відрізнятися, але, як підкреслює експерт Андрій Токарський, ключовим є забезпечення відкритого і взаємного спілкування між владою та громадою, адже це про прозорість влади і здорову комунікацію з мешканцями.
Дивіться також: Невиконані обіцянки мера Рівного
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій.
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти