Пресслужба Віктора Шакирзяна: жінки, що мовчать
Хто у Рівнераді отримує гроші платників податків за «зв’язки з громадськістю»
Рівненська міська рада має відділ комунікації та зв’язків із громадськістю, який умовно складається з двох частин: безпосередньо пресслужби та сектору звернень громадян. Фактично, перша повинна забезпечувати зв’язки між радою, міським головою та громадою, зокрема через медіа, а друга вчасно відповідати на звернення та запити громадян.
Після того як керівниця відділу Яна Євтушок оскандалилась, ми вирішили детальніше розповісти про всіх працівниць відділу. Спойлер – хоч у їхні прямі обов’язки входить спілкування з медіа, кожна з них уникла відповідей на наші питання.
Що це за відділ та які в нього завдання
Відділ комунікації та зв’язків із громадськістю до квітня 2022 року називався відділом інформаційно-аналітичного забезпечення. Змінили назву, оскільки 21 жовтня 2021 року Рівненська міська рада ухвалила рішення про оптимізацію та створила відділ комунікації та зв’язків із громадськістю, об’єднавши між собою пресслужбу та сектор звернень громадян.
За положенням, відділ є підзвітним і підконтрольним Рівненській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітетові і міському голові. Керівника призначає та звільняє міський голова, а всі інші працівники структури призначаються на конкурсній основі.
На відділ покладено вісім завдань. Серед них виділимо ті, які стосуються саме пресслужби:
- сприяння у встановленні та підтриманні зв’язків між виконавчими органами ради та засобами масової інформації;
- вивчення громадської думки шляхом соцопитувань чи експертних думок;
- сприяння виконавчим органам у оприлюдненні суспільно важливої інформації на сайті Рівненської міської ради і виконкому, контроль за інформаційним наповненням сайту;
- подання виконавчим органам пропозицій щодо наповнення інтернет-сторінки ради для проведення більш ефективної інформаційної роботи з громадою міста;
- забезпечення постійної інтерактивної комунікації міського голови з громадськістю та жителями громади через персональну інтернет-сторінку міського голови на сайті Рівненська міської ради.
Повну відповідальність за виконання завдань та функцій відділу несе його начальниця, тобто Яна Євтушок.
Як ми вже сказали, окремо у відділі є сектор звернень громадян, яким керує Людмила Котович, а головними спеціалістками там працюють Наталія Слободюк та Юлія Рибак.
Щодо зв’язків з громадськістю, то, окрім Яни Євтушок, у цьому напрямку працює її заступниця Ірина Ничипорук та три головні спеціалістки: Анастасія Кутра, Тетяна Бенедюк, Юлія Максименко.
Попри ці задекларовані завдання, пресслужба Рівненської міської ради не те, що не сприяє налагодженню комунікації, а відверто уникає своїх обов'язків, коли це стосується коментарів та відповідей для читачів «Четвертої влади».
Навіть більше – структурні підрозділи виконавчого апарату та комунальних підприємства громади отримали вказівки про те, що всі коментарі та відповіді на запити про публічну інформацію повинні бути попередньо узгоджені з пресслужбою ради.
Ми запитали у медіаексперта Отара Довженка, як в ідеалі має працювати пресслужба та як оцінити таку позицію рівненських речників:
– Пресслужба – це допоміжна структура, яка дає органу місцевого самоврядування можливість ефективно і гармонійно комунікувати з громадянами і медіа. Це складова демократичного концепту «прозорості влади», який означає, що люди повинні розуміти, що робить влада на їхні податки, бачити результати, знати плани і мати змогу поставити запитання і почути пояснення.
– Я особисто не бачив, щоб десь були прописані глобальні стандарти роботи пресслужби, і в різних громадах їхні функції насправді різняться: десь це фактично медіа, яке працює на оповіщення мешканців громади, десь – служба захисту влади від уваги медіа, десь – як команда іміджмейкерів і промоутерів до наступних виборів. Іноді ці функції поєднуються.
– В ідеалі, звісно, пресслужба має бути відкрита для будь-яких запитів, має поширювати всю важливу інформацію у зручному для медіа і аудиторії форматі, оперативно давати коментарі і забезпечувати зв’язок із посадовцями, а також бачити в медіа не ворогів, а партнерів і співрозмовників, які, втім, мають законне право ставити владі питання й вимагати відповіді.
– На практиці це не так, адже пресслужби служать не громаді і навіть не владі, а конкретним людям у владі (я так розумію, у вашому випадку це пан Шакирзян, про якого я вже багато чув).
– Якщо послухати їх, то вони вважають, що ви до них упереджені, завалюєте їх запитами і намагаєтесь їх знеславити, тому вони просто захищаються. Це досить непроста ситуація, в якій я б не сподівався на перевиховання ані посадовців, ані – особливо – пресслужбістів, які взагалі не дуже суб’єктні і роблять переважно те, що їм кажуть.
Речниці з телеканалу «Рівне 1»
Після виборів 2020 року деякий час залишався керувати відділом інформаційно-аналітичного забезпечення Микола Прокопчук, якого призначив міський голова Володимир Хомко ще у 2017 році.
На початку 2021-го Олександр Третяк призначив нову керівницю – Оксану Власюк, яка до цього була виконавчою директоркою телекомпанії «Рівне 1».
«Рівне вечірнє» писало, що Оксана Власюк звільнилася з телеканалу після того, як «Рівне 1» у серпні 2020 року викупила компанія нардепа Ігоря Палиці.
Особистою речницею Олександра Третяка деякий час була Інеса Пославська, до того – журналістка «Рівне 1». Пропрацювала Пославська недовго, з березня 2022 року вона вже була на Суспільному.
Влітку 2023-го Оксана Власюк пішла у відпустку по догляду за дитиною до трьох років. Обов’язки керівниці тимчасово виконувала заступниця начальника відділу Ірина Ничипорук. Вона перед службою в місцевому самоврядуванні працювала журналісткою на ТРК «Ритм» (перейменований, після продажу Роману Курису у липні 2020-го, на ITV. – Ред.), а перед цим – на «Рівне 1».
5-го серпня 2024-го року в.о. міського голови Рівненської громади Віктор Шакирзян призначив нову начальницю відділу – Яну Євтушок. Як вказано в наказі, на період відсутності Оксани Власюк.
Ми зателефонували до Оксани Власюк та поцікавились, чи планує вона повертатися на посаду керівниці відділу комунікації, на що вона відповіла:
– Ну, я зараз навіть про це ще не думаю, чесно. Зараз дитинці моїй тільки рік і чотири місяці, то важко прогнозувати. Зрозуміло, я ще просто не думала навіть, куди буду повертатися. Кудись буду повертатися, але куди – не знаю.
Принагідно в Оксани Власюк ми запитали, чи надавала вона якісь рекомендації щодо того, хто повинен виконувати обов’язки керівника, поки вона у декретній відпустці.
– Можливо, ви рекомендували Яну Євтушок на цю посаду? Чи чому її призначили?
– Я не знаю. Я рекомендувала б і, коли йшла у декретну відпустку, покладалася на Ірину (Ничипорук. – Авт.). Вона – досвідчений фахівець, давно у журналістиці, має, я знаю, гарну репутацію, тому Ірина лишилася виконувачкою обов’язків. Як на мене, вона була б потрібною кандидатурою на цю посаду. Але чому призначили іншого керівника? Певно, керівник взяв свою людину, яку вважав за потрібне. Я не буду аналізувати, це його рішення було.
Чому чекали цілий рік з призначенням Євтушок
Як ми вже сказали, після того, як Оксана Власюк пішла у декрет, відділом керувала її заступниця – Ірина Ничипорук.
Яну Євтушок призначили тільки через рік.
Для зайняття посади начальника відділу комунікації та зв’язків із громадськістю потрібна вища освіта не нижче ступеня спеціаліста, вільне володіння державною мовою. А також потрібно мати стаж роботи на службі в органах місцевого самоврядування або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років. Про це нам повідомили в міській раді на наш запит.
Яна Євтушок, згідно з її біографією, яку нам надіслала Рівненська міська рада, у 2022 році отримала диплом бакалавра журналістики приватного Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем'янчука, відомого рівнянам як МЕГУ.
До цього вона навчалась у Рівненському коледжі економіки та бізнесу, де отримала спочатку атестат про повну середню освіту, а у 2020 році – диплом молодшого спеціаліста з відзнакою за напрямом «Туризм».
У 2024 році Яна Євтушок здобула ступінь магістра за спеціальністю «середня освіта» в МЕГУ. Тобто освіту «вище ступеня спеціаліста» Євтушок здобула перед тим, як її призначили керівницею відділу.
У своїй офіційній біографії Євтушок не вказала жодного місця роботи. Про досвід Яни ми намагалися з’ясувати у неї самої, але вона відповідати відмовилась.
Додатковим запитом ми дізналися, що Яна Євтушок почала працювати в Рівненській міській раді 1 серпня 2022 року на посаді старшої інспекторки відділу забезпечення роботи керівництва апарату Рівненської міської ради та виконавчого комітету. Приймав її на роботу тоді ще міський голова Олександр Третяк.
Робота на цій посаді переважно стосується забезпечення діяльності секретаря ради: робота з документами та кореспонденцією, які надходять на ім’я секретаря ради, прийом дзвінків та електронної пошти секретаря, виконання доручень секретаря та керуючого справами, підготовка заходів, які проводять за ініціативою та за участю секретаря.
Також ми знайшли сюжет «Суспільне.Рівне» за жовтень 2023 року, де Яну Євтушок називали речницею секретаря Рівненської міської ради, тобто Віктора Шакирзяна.
На посаді старшої інспекторки Євтушок пробула два роки – якраз стільки, скільки потрібно для виконання умов про призначення на посаду начальниці відділу комунікації та зв’язків із громадськістю.
До роботи у Рівненській міській раді – приблизно з 2020 року – Яна Євтушок працювала на телеканалі «Рівне 1». Принаймні відтоді на телеканалі з’являються її сюжети. Проте на сайті телеканалу вказано, що вона «в журналістиці з 17 років», тобто з 2018-го.
З’ясувати, де саме працювала Євтушок з 2018 по 2020 роки (якраз в цей час вона мала навчатися у Рівненському коледжі економіки та бізнесу), не вдалося, бо Євтушок відмовилась відповісти на запитання нашій журналістці.
Керівниця відділу задекларувала не всі дані
Перед призначенням на посаду начальниці відділу Яна Євтушок подала декларацію.
Її нарахований дохід від виконавчого комітету Рівненської міської ради за 2023 рік, коли вона була головною інспекторкою відділу забезпечення роботи керівництва, становив 205 тисяч 641 гривню або в середньому 17 тисяч гривень на місяць.
У декларації зазначила також, що на банківському рахунку у неї – 16 тисяч 52 гривні.
Посадовий оклад Євтушок на посаді старшої інспекторки становив від трьох тисяч до чотирьох тисяч 400 гривень. Половину від окладу їй щомісяця нараховували як доплату за високі досягнення у праці, а також щомісяця Євтушок отримувала премію від 5 до 11 тисяч гривень. Двічі на рік бували і разові премії.
Посадовий оклад начальниці відділу комунікації – 11 тисяч 260 гривень. Яні ще нараховують надбавку за ранг, доплату за високі досягнення у праці та премії. Загальна сума нарахованої зарплати за жовтень становила майже 22 тисячі гривень.
Посадовиця не вказала у декларації дані про нерухомість, в якій проживає.
За даними реєстрів, у її власності немає ні житла, ні земельної ділянки. Але вона повинна була вказати інформацію про житло, яким користувалася у 2023 році. Чому керівниця приховала цю інформацію, запитати не вдалось, адже Євтушок уникає відповідей на запитання.
У своїй біографії Євтушок вказала, що вона неодружена. З найближчих родичів вписала батьків та брата. Ми знайшли, що мама Яни – Людмила Євтушок – директорка садочку №32 у Рівному. За даними аналітичної системи «YouControl», керує ним з 2013 року.
Віктор Євтушок близько року був зареєстрований підприємцем, основна діяльність – рекламна. З 1997-го по 2002 рік він був керівником релігійної громади УПЦ Київського патріархату у селі Старожукові Рівненського району (після нього керувати став Михайло Олійник, голова Зорянської громади), а у 1998-2008 роках ще й керівником релігійної громади Свято-Різдво-Богородичної парафії Рівненської єпархії УПЦ КП у Мізочі.
Пресслужба без коментарів
Ірина Ничипорук – єдина, хто залишився у відділі комунікації з команди Оксани Власюк. Про це пані Власюк сказала нам у розмові. Додала, що Тетяна Бенедюк у них стажувалась, але, ймовірно, її прийняли вже після того, як вона пішла на лікарняний, а потім одразу у декретну відпустку. Власюк додала, що Юлія Максименко працювала в команді на початках, тобто з 2021 року, та потім звільнилась. Анастасію Кутру екскерівниця відділу не знає.
Запитати безпосередньо про те, що конкретно роблять головні спеціалістки в пресслужбі, нам не вдалося. Ірина Ничипорук повідомила, що на лікарняному і що краще надіслати їй офіційно запитання, а Анастасія Кутра сказала писати запит на публічну інформацію. Інші не відповіли ні на дзвінки, ні на повідомлення у месенджерах.
Заступниця Євтушок Ірина Ничипорук починала свою службу в органах місцевого самоврядування з посади головної спеціалістки відділу комунікації.
Як бачимо з її декларації, у 2021 році вона отримувала дохід від ТРК «Ритм» (фактично «ITV Media Group»). Крім того, в доходах вказані пенсійні виплати.
Дохід Ірини за 2023 рік в міській раді становив 302 тисячі 957 гривень або в середньому 25 тисяч 246 гривень на місяць.
Прийшла на посаду Ірина вже з ділянкою в садовому товаристві у Городищі (10 соток), часткою у квартирі, тисячею доларів готівки та двома кредитами. У 2023 році вони погашені ще не були.
З грудня 2020 року на Ірину зареєстроване авто «Volkswagen Golf» 2002 року випуску. У декларації вказана вартість транспортного засобу – 10 тисяч гривень. На auto.ria ціна на «гольфи» – від двох до семи з половиною тисяч доларів США.
Ірина вказує в декларації, що її прописка не співпадає з фактичним місцем проживання. Ми хотіли запитали за це, а також уточнити, як вдалося придбати настільки недорого легковик. Взяти коментар, як ми писали вище, не вдалося.
Зі сторінки наступної працівниці пресслужби Анастасії Кутри у фейсбуці, у 2019 році вона закінчила Національний університет «Острозька академія».
Судячи з поданих нею декларацій, з 2022 року працювала у Рівненській міській раді на посаді головної спеціалістки відділу міжнародних зв’язків. У фейсбук-групі «Журналісти Рівного» згадується, що Кутра з 2018 року була пресофіцеркою поліції охорони. Оскільки у її декларації за 2021 рік відсутні джерела доходів, припускаємо, Кутра ніде не працювала перед роботою в міській раді.
У 2023 році заробітна плата Анастасії становила в середньому 17 з половиною тисяч гривень на місяць. Річний нарахований дохід – 210 тисяч 989 гривень.
Як бачимо із Єдиного державного реєстру декларацій, Анастасія Кутра має свою однокімнатну квартиру, яку оформила на себе у 2018 році на підставі договору купівлі-продажу від 2015 року. Вартість житла на момент набуття – 107 тисяч 250 гривень або близько п’яти тисяч доларів США за середньорічним курсом на 2015 рік. Однокімнатні квартири у її будинку з ремонтом та частково з меблями зараз коштують від 50 тисяч доларів США.
Анастасія має чотири тисячі доларів готівкових заощаджень. Попри те, що її дохід в міській раді за 2022 рік склав всього 81 тисячу 565 гривень, а у травні 2022 року вона придбала «Audi A6» 1999 року випуску, заощадження не зменшилися.
Анастасія вказала, що придбала «Ауді» за 19 тисяч 114 гривень. Зараз ціни на auto.ria за таку модель 1999 року варіюються від трьох до шести тисяч доларів США.
Ми хотіли запитати в Анастасії, які безпосередні обов’язки на неї покладені у пресслужбі та чи проходила вона конкурс, щоб потрапити у міську раду. Також хотіли поцікавитись, де вона знайшла «Audi A6» за 550 доларів та чи не живе посадовиця також на кошти, які заробляє, продаючи в інтернеті косметички, резинки для волосся під ніком «Тендітна».
Але Анастасія відмовилась говорити. Сказала, що має запитати в когось про це та пообіцяла зателефонувати пізніше. Оскільки її дзвінка за кілька днів ми так і не дочекались, написали у месенджері, але вона відповіла, щоб ми писали офіційний запит на «розпорядника інформації».
Ще однією спеціалісткою у пресслужбі є Тетяна Бенедюк. Як вдалося знайти в соцмережах, вона – випускниця неформальної освіти «Юридична журналістика» інституту права Національного університету водного господарства та природокористування.
Як повідомляла нам Оксана Власюк, дівчина певний час стажувалася у пресслужбі. За декларацією бачимо, що вона стала головною спеціалісткою у відділі комунікації та зв'язків з громадськістю у 2023 році.
До роботи в міській раді працювала в комунальному закладі «Рівненський обласний центр народної творчості» та ТОВ «Гарт 2».
Серед доходів за 2023 рік зазначає 11 тисяч гривень заробітної плати у ТзОВ «Новий фешн рітейл», 24 тисячі гривень стипендії від Управління культури і туризму Рівненської ОДА, заробітну плату у виконкомі – 103 тисячі 114 гривень, благодійні допомоги від громадської організації та благодійного фонду.
Останні виплати, ймовірно, пов’язані з тим, що в Тетяни Бенедюк минулого року на війні загинув батько Василь Бенедюк.
Оскільки номер телефону Тетяни не вдалося знайти, ми звернулися до неї з проханням про коментар через сторінку у фейсбуці. Ймовірно, дівчині ніхто не підказав, що в декларації треба обов’язково вказувати інформацію про користування нерухомістю, навіть якщо вона не є її власністю. А тому ми вирішили про це запити її безпосередньо. Наше повідомлення Тетяна Бенедюк проігнорувала.
Також у пресслужбі працює Юлія Максименко. За даними її декларацій, в міській раді на посаді спеціалістки вона з’явилась ще в 2017 році. В якому саме відділі, у декларації не вказано. Однак, за інформацією з фейсбук-сторінки Юлії, вона працювала у відділі інформаційно-аналітичного забезпечення.
Нагадаємо, так до 2021 року називався відділ комунікації та зв’язків з громадськістю.
Бачимо, що в лютому 2022 року жінка подавала декларацію перед звільненням зі згаданого відділу. Але в грудні 2023 року повернулась працювати у пресслужбу.
Як пише сама Юлія у себе на сторінці у фейсбуці вона вивчала історію та практичну психологію у Рівненському державному гуманітарному університеті.
Перед працевлаштуванням в міську раду, у 2016 році, отримувала виплати, пов’язані з народженням дитини, тому, ймовірно, перебувала у «декретній відпустці».
Ми з'ясували, що Юлія Максименко – дружина брата Тараса Максименка. Тарас Максименко керував Управлінням культури і туризму виконавчого комітету Рівненської міської ради з 2016-го по 2021 рік. Після звільнення став директором розважального центру «Хеппі.Молл» Романа та Олени Курисів, що розташований у мікрорайоні «На Щасливому». Наразі вказаний як помічник-консультант в.о. міського голови Віктора Шакирзяна.
Запитати Юлію, чи допомагав із працевлаштуванням на роботу в міську раду у 2017 році Тарас Максименко, ми не змогли – жінка проігнорувала наші дзвінки та повідомлення у фейсбуці.
Подружжя Максименків, за декларацією Юлії, з двома дітьми проживає у невеликій квартирі чоловіка – на 35 метрів квадратних. Чоловік володіє нею частково. Як видно з реєстру речових прав, квартира за цією ж адресою належить Тарасові Максименку.
Подружжя має автівку «Renault Grand Scenic» 2008 року. Юлія за минулий рік вказала свій дохід від виконавчого комітету Рівнеради – лише 8 тисяч 591 гривню. Чоловік на ПАТ «Чумак» заробив майже 344 тисячі гривень за рік.
Дивіться також: Як секретар Рівнеради Віктор Шакирзян відреагував на запитання про цензуру та дискримінацію
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 50-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти