Аукціон «для сміху». За руйновище біля Лебединки знову не заплатили: що далі

Будівлю на Драгоманова 21в досі не продали. Найдужче хоче купити її орендар руйновища – В'ячеслав Городецький, але не за 10 мільйонів, а максимум за два
Джерело
Колаж – на основі фото «Четвертої влади» та фейсбук-сторінки В'ячеслава Городецького

Регіональне відділення Фонду державного майна вже вдруге не змогло продати напівзруйновану нежитлову будівлю у центрі Рівного – на вулиці Драгоманова, 21в. Переможець останніх торгів, як і переможець попередніх, відмовився платити гроші. За цю будівлю активно змагаються через можливість на земельній ділянці в центрі міста звести багатоповерхівку.

Переможцем першого аукціону, який проводило Регіональне відділення Фонду держмайна по Рівненській та Житомирській областях, було ТОВ «Буд-центр 2016». Товариство мало віддати за руйновище у центрі міста 9 мільйонів 364 тисяч гривень, але кошти так і не сплатило.

Керівник «Буд-центру 2016» Роман Завалипіч журналістам «Четвертої влади» про відмову сказав коротко: «Передумали і все. Змінились пріоритети».

Вдруге на аукціон будівлю виставили за пів ціни – за 80 тисяч 546 гривень замість 161 тисячі 92 гривень, які були стартовою ціною на першому аукціоні.

Хоча лот подешевшав, переможець других торгів – ФОП Тильчик Микола Вікторович – запропонував на аукціоні більше, аніж попередник – 10 мільйонів 800 тисяч гривень з ПДВ.

Проте і пан Тильчик відмовився від купівлі. На сайті prozorro.sale розміщений акт про відмову від підписання протоколу, датований 28 червням 2023 року.

Ми зателефонували Миколі Тильчику, щоб запитати, чому він передумав купувати будівлю, але він не відповів. Запитання ми також написали йому у телеграмі. Він їх прочитав, але відповідей ми не отримали.

Орендар хотів викупити будівлю по схемі «невід'ємних поліпшень»

Якщо переможець відмовляється від купівлі, то право придбати майно отримує учасник, що запропонував другу за величиною суму.

У випадку з будівлею на Драгоманова таким учасником був Городецький Вячеслав Віталійович із села Зоря, який має підприємницьку діяльність у сфері пасажирського та вантажного транспорту.

Він запропонував 10 мільйонів 260 тисяч гривень з ПДВ. Проте не став чекати своєї черги купити будівлю та натиснув кнопку про відмову від очікування в електронному кабінеті ще до того, як дискваліфікували переможця.

Але В'ячеслав Городецький не лише брав участь в аукціоні з продажу будівлі на вулиці Драгоманова, 21в. Він ще й з 2021 року є офіційним орендарем цієї будівлі.

На аукціоні з оренди цієї будівлі пан Городецький, зокрема, змагався і з підприємцем Тильчиком, який того разу запропонував меншу суму.

Представниця громадської ініціативи «За чесний тендер», юристка Мирослава Примак, розповідає, що договір з В'ячеславом Городецьким уклали 6 липня 2021 року на 5 років. Орендна плата – 21 тисяча 50 гривень на місяць.

«В умовах оголошення на приватизацію зазначено, що орендар може використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням, а договір оренди зберігає чинність для нового власника приватизованого майна», – додає Мирослава Примак.

У Єдиному державному реєстрі судових рішень є сім ухвал, які свідчать, що ФОП Вячеслав Городецький  у Господарському суді Рівненської області судився з балансоутримувачем будівлі на Драгоманова – Регіональним офісом водних ресурсів у Рівненській області, а також з Державним агентством водних ресурсів України. Він просив через суд згоду на здійснення невід'ємних поліпшень нерухомого майна, яке він орендує.

«Балансоутримувач майна спочатку відмовив йому у здійсненні невід’ємних поліпшень – через подання неповного пакету документів. А потім так і не повернувся до повторного розгляду цього питання», – розповідає Мирослава Примак.

«Якби дозвіл на здійснення невід’ємних поліпшень надали і він провів поліпшення, які неможливо відокремити від відповідного об’єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25% ринкової вартості майна, то Городецький без аукціону міг би викупити об’єкт нерухомості. За яку суму – залежить від ціни, визначеної за результатами незалежної оцінки такого майна. А відповідна оцінка може робитися на замовлення орендаря».

Аукціон: «то хто там тільки не був: і юристи, і перукарі...»

В'ячеслав Городецький про невід’ємні поліпшення, які хотів робити у будівлі, та участь в аукціоні розповів журналістці «Четвертої влади» телефоном:

– Ми планували, що нам дадуть дозвіл на поліпшення. Ви розумієте, що таке поліпшення? Є будівля, яку ти ремонтуєш і приводиш до ладу. А потім за якісь там кошти її купуєш, коли вносиш ці невід’ємні поліпшення. То якщо є будівля, яка є (твоєю. – Авт.), то ніхто ж не має права її знести і щось побудувати. Просто той, хто її з аукціону купить, зможе там робити що захоче.

Орендар В'ячеслав Городецький хоче купити нежитлову будівлю за 2 мільйони, бо каже, що більше вона не коштує. Фото з його особистої фейсбук-сторінки

– Скажіть, будь ласка, ви на минулому аукціоні могли купити цю будівлю, оскільки були другим учасником, але не дочекалися своєї черги. Чому? – журналістка.

– Вони (учасники. – Авт.) там побачили, що їм надіслали розсилку в інтернеті (про аукціон. – Авт). А там ні землі, ні комунікацій – нічого. Потім, коли побачили, що там, почали зістрибувати. Підіть туди подивіться: там ні газу, ні води, ні світла. Будівля руйнується. Коротше, сміття і цегла. Там ціна реальна, що йде першопочатково в аукціоні.

– Але ж ви теж поставили таку високу ціну – більше 10 мільйонів.

– Я вже поставив після того, як поставили велику. Так, знаєте, для сміху.

– Ви займаєтесь перевезеннями. А тут ніби про будівництво. Чому так?

– Ну, а до чого там будівництво до перевезення? Я взагалі брав участь в аукціоні як приватна особа, а не як юридична особа-підприємець. Якщо подивитися, хто там взагалі в аукціоні брав участь, то хто там тільки не був: і юристи, і перукарі. Ну, всі, хто у Верховній Раді.

– Ви ще досі є орендарем цієї будівлі?

– Зараз хочу розірвати договір, бо він мені навіть не дає ніяких пільг для участі в аукціоні. Ніякого там першого права викупу. Взагалі нічого.

– А за яку суму ви готові купити будівлю на Драгоманова, 21в?

– Я не знаю. Максимум – мільйонів два. Це реальна її ціна, погодьтесь.

– Ви з ФОПом Миколою Тильчиком узгоджували дії на аукціоні?

– Я його особисто не знаю.

– Але ви вітали пана Миколу з днем народження на його сторінці в фейсбуці.

– У нас у фейсбуці багато хто кого вітає.

Третій аукціон теж відмінили

Ще один аукціон мали би провести 7 липня, але на Prozorro.Sale пише, що його відмінили.

У регіональному відділенні Фонду держмайна пояснили, що скасували цей аукціон, бо він мав бути голландським, під час якого кожні три хвилини ціна опускається на 1%. Наступний же ж буде звичайним, англійським. На ньому ціна під час кроків учасників ростиме вгору, і за будівлю на Драгоманова вдасться вторгувати більшу суму.

Начальник Регіонального відділення Кирило Бережний. Фото з особистої фейсбук-сторінки

Начальник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях Кирило Бережний розповідає, що зазвичай аукціони зриваються через недобросовісних учасників торгів або зміну фінансового становища переможця.

– Якщо учасник відмовляється від лота, йому не повертається гарантійний внесок. У подальшому такий учасник та його кінцевий бенефіціар не матимуть право на участь у подальших аукціонах з продажу цього об’єкта, – розповідає Кирило Бережний.

– Щодо цього об’єкта, то вже вдалося залучити до держбюджету два гарантійні внески: 32 тисяч 218 гривень та 16 тисяч 109 гривень. Всі кошти, які ФДМУ залучає від приватизації, йдуть на підтримку сил оборони.

За словами Кирила Бережного, аукціони проводять прозоро, адже кожен може спостерігати за їх перебігом, вся інформація у вільному доступі, жодних обмежень для перегляду немає. Авторизація та прозорість процесів, наполягає Бережний, унеможливлює різноманітні махінації та шахрайські спроби купити будівлю дешевше.

– Регіональне відділення продовжуватиме виставляти на торги нежитлову будівлю на вулиці Драгоманова, 21в, щоб знайти ефективного інвестора, – додає Кирило Бережний. – Наступний аукціон відбудеться за процедурою англійського аукціону без умов продажу. 

Відповідно до закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», якщо два перші аукціони не відбулися, бо переможці відмовилися купувати, розмір гарантійного внеску на третій аукціон становитиме уже не 20% від стартової ціни, а буде більшим 30-ти розмірів мінімальних заробітних плат.

Тобто щоб взяти участь у наступному аукціоні з продажу будівлі на Драгоманова, учасникам доведеться внести понад 200 тисяч гривень гарантійного внеску, каже Кирило Бережний. Переможцю, який відмовиться купувати майно, цю суму не повернуть.

Продовження: З десяти мільйонів збили до двох: ексначальник рівненської ДАІ купує руйновище у центрі Рівного


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте