Більше мільйона збитку за півтора року: у Дубні судитимуть колишнього директора місцевої лікарні

А він судиться за повернення на посаду

Колишній директор Дубенської міської лікарні Володимир Крохмаль нині судиться з лікарнею, яку очолював
Джерело
Колаж «Четвертої влади» з фото з сайтів Тараканівської сільської громади та ua.polomap.com

«Я довіряв своїй бухгалтерії, бо вони – фахівці, знали, що робити», – так каже колишній директор Дубенської міської лікарні Володимир Крохмаль, якого тепер обвинувачують у неправомірних виплатах «ковідних» доплат сторожам, водіям та інженерам лікарні.

Для Крохмаля це вже другий суд, пов’язаний з імовірним порушенням при нарахуванні таких доплат.

«Четверта влада» дізналася більше про обидва обвинувачення і чому Володимир Крохмаль вчергове судиться із лікарнею, яку донедавна очолював.

Порушення із «ковідними» доплатами на більш ніж мільйон гривень

18 січня 2024 року пресслужба Рівненської обласної прокуратури написала, що колишньому директорові однієї з міських лікарень Рівненщини «повідомлено про підозру у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (частина 2 статті 364 Кримінального кодексу України)».

За версією слідства, посадовець «зловживав своїм службовим становищем під час розподілу коштів, призначених для оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії» COVID-19, у запобіганні поширення хвороби та лікуванні таких пацієнтів. 

Зловживання полягає у тому, що тодішній директор лікарні з липня 2020-го по січень 2022 року підписував накази про «ковідні» доплати певному переліку людей, до якого також вписали «технічних та непрофільних працівників, які безпосередньо не були задіяні у лікуванні пацієнтів з коронавірусною хворобою». 

Розмір доплат варіювався від п’ятдесяти до трьохсот відсотків. Відсотків чого саме – пресслужба не написала. Ймовірно окладу. Але вказала, що загальний збиток державі становить понад 1 мільйон 200 тисяч гривень.

Колишньому директорові Дубенської міської лікарні загрожує позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від 8 тисяч 500 гривень до 17 тисяч гривень.

25 січня 2024 року пресслужба прокуратури повідомила, що обвинувальний акт уже в Дубенському міськрайонному суді, а обвинувачений вини не визнає.

«Я нічого не заперечую» 

За допомогою аналітичної системи YouControl ми з’ясували, що з лютого 2020 року по березень 2023-го директором Дубенської міської лікарні був Володимир Крохмаль. Заяву на звільнення він написав 13 березня 2023 року за власним бажанням, хоча контракт був іще чинним.

Начальник відділу охорони здоров’я Дубенської міської ради Василь Круцик каже, що Володимира Крохмаля ніхто не примушував це робити.

– Кримінальна справа чому відкрита?.. Корупційне (зловживання. – Авт.). Він написав заяву на розрив контракту. Це одна з причин розірвання контракту, – каже Василь Круцик.

Володимир Крохмаль (на фото) продовжує працювати у Дубенській міській лікарні. Він – хірург. Фото із сайту Тараканівської сільської громади

Ми запитали у Володимира Крохмаля, що він думає про обвинувачення.

– Що ж моя думка? Фахівці працюють. Я нічого не заперечую, що, дійсно, це була «ковідна» лікарня, працівники отримували «ковідні» доплати. Всі, хто задіяний, – розмито відповів Володимир Крохмаль.

Колишній директор каже, що «довіряв своїй бухгалтерії, бо вони – фахівці, …вони знали, що робити». Додає, що при нарахуваннях «діяли в межах постанови» № 246 Кабінету Міністрів України, «де передбачена оплата праці медичних та інших працівників, задіяних до робіт з ліквідації наслідків» коронавірусної хвороби. Каже, що рішення про перелік працівників на доплати ухвалювали колегіально.

– Вони (правоохоронці. – Авт.) кажуть, що є в нас деякі неправильні ухвалені рішення щодо визначення кола працівників (яким призначали доплати. – Авт.). Ну, що ж я скажу?.. Буду в суді розповідати, як ми працювали, – каже Володимир Крохмаль. – Я написав заяву, звільнився, відкрив усе – беріть працюйте. Правоохоронні органи усіх допитували, ні з ким я… нікого не намовляв – хай усі розказують все, як є.

– Поки що звинувачення одне, але мені говорять, що будуть ще додаткові, – додає Володимир Крохмаль.

З його слів, він уже має «дуже фахового» адвоката, прізвище якого не називає. Ми припустили, що це – Віктор Шевчук, який уже представляв інтереси Володимира Крохмаля у різних справах. Віктор Шевчук це підтвердив.

Рівненський адвокат Віктор Шевчук. Фото із сайту «Адвокати України»

Водії, «інженери», сторожі

Ми запитали Володимира Крохмаля, кого саме прокуратура має на увазі, коли пише про технічних і непрофільних працівників, яким неправомірно, на думку правоохоронців, виплатили «ковідні» доплати.

Зі слів Володимира Крохмаля, мова про водіїв та «інженерів», що працювали з кисневим постачанням лікарні. 

– Водії возили всі аналізи, транспортували хворих і кисень – вони були задіяні повністю. Друга категорія – це були в нас два працівники, які забезпечували подачу кисню до корпусів, – пояснює колишній директор Дубенської міської лікарні. – Працювали цілодобово. Балони підносили, підкручували. Медсестри не могли підняти ті балони й закрутити ті вентилі.

Окрім того, Володимир Крохмаль згадує і про «ковідні» доплати сторожам. Каже, що усі ці працівники: водії, «інженери» й сторожі – також «виконували роль санітарів».

– Буває, що людина надходить ще з високою сатурацією (кисневим насиченням крові. – Авт.) – ми кладемо її в терапію на третій поверх. А тут за добу-пів доби вже може бути і 50, і 80, і 70 – треба бігом переводити. І люди вдягали костюми, тобто ці ж працівники: і сторожі, і водії – і носили (пацієнтів. – Авт.), – пояснює колишній директор лікарні.

Відпустили під особисте зобов’язання

У день нашої з Володимиром Крохмалем розмови, 19 січня 2024 року, у Рівненському міському суді йому обрали запобіжний захід – особисте зобов’язання.

Це найм’якший запобіжний захід, при якому людину не позбавляють волі. Однак він включає у себе перелік різних процесуальних обмежень і вимог.

Зокрема «прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого органу державної влади, визначеного слідчим суддею, судом», здати свій закордонний паспорт, не відлучатися з населеного пункту, де проживає, без дозволу правоохоронців чи суду, повідомляти їх про зміни місця проживання, не спілкуватися з певними людьми.

Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська пояснила: обрали особисте зобов’язання, тому що Володимир Крохмаль – «лікар, він працює, у нього є графік чергувань (денні і нічні зміни). Щоб не позбавляти лікарню фахівця».

Перша справа Крохмаля про «ковідні» доплати

Попередня «ковідна» судова справа стосувалася доплат, накази про які Володимир Крохмаль підписував у січні-вересні 2021 року. Серед працівників лікарні, які їх отримували, був він сам. Цю та наступну інформацію ми взяли з судової постанови в цій справі від 20 лютого 2023 року.

Правоохоронці з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області класифікували виплати самому собі як порушення частини 1 і 2 статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: «неповідомлення особою …про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів».

Відносно Володимира Крохмаля склали протоколи. Йому загрожував штраф від 1 тисячі 700 гривень до 6 тисяч 800 гривень.

Розглядав справу суддя Дубенського міськрайонного суду Микола Панчук. Захисником Володимира Крохмаля був рівненський адвокат Віктор Шевчук. Свідками виступали головний бухгалтер лікарні й чинний начальник відділу охорони здоров’я Дубенської міської ради Василь Круцик.

Суддя Дубенського міськрайонного суду Микола Панчук. Фото з колажу на сайті «Закон і бізнес»

Обіцяв «подібного не вчиняти», просив «суворо не карати»

Адвокат Віктор Шевчук тоді сказав на засіданні, що рішення, кому саме виплачувати «ковідні» доплати, ухвалював не Володимир Крохмаль, а «створена у лікарні комісія». Це перегукується із теперішнім аргументом Крохмаля щодо чинного обвинувачення.

Головний бухгалтер Дубенської міської лікарні розповів, що до згаданої комісії входили «керівник (тобто сам Володимир Крохмаль. – Авт.), головний бухгалтер, медичний директор, економіст, головна медсестра, завідувач кадрами і юрист», тобто підлеглі Володимира Крохмаля.

«Коли на обговоренні доходило до прізвища керівника, він казав, що нехай буде так, як вирішить комісія», – розповів тоді бухгалтер. І комісія вирішувала призначити «ковідні» доплати Крохмалю, але в якому саме розмірі, у судовій ухвалі не написано.

Також адвокат сказав, що безпосередній керівник Володимира Крохмаля, начальник відділу охорони здоров’я Дубенської міської ради Василь Круцик, не повідомляв Крохмалю про порядок інформування щодо конфлікту інтересів. Бо, як засвідчив на суді Василь Круцик, такий порядок не розробили.

Сам Володимир Крохмаль, як виходить з постанови, про такий конфлікт інтересів повідомляв Василю Круцику. Але «в усній формі». Бо йому ніхто не говорив, що це треба робити письмово.

Також Володимир Крохмаль казав судді, що «Закону України «Про запобігання корупції» досконало не знає». Що «тоді, не розуміючи, яким чином йому діяти, в екстреній ситуації по боротьбі з вірусною хворобою COVID-19 зробив таким чином, однак точних дат повідомлення назвати не може. У вчиненому щиро розкаюється, обіцяє подібного не вчиняти, просить суворо не карати».

Суд визнав, що Крохмаль вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, проте звільнив його від адміністративної відповідальності й обмежився «усним зауваженням». Бо зважив на описані вище «обставини», на позитивну службову характеристику, грамоти, медалі й відзнаки, включно від митрополита ПЦУ Епіфанія. Також суддя Микола Панчук визначив таке корупційне правопорушення як малозначне.

І вдруге судиться за поновлення на посаді

У 2019 році Володимир Крохмаль через суд стягнув із лікарні 25 тисяч гривень морального відшкодування і три тисячі 300 гривень різниці у зарплаті за майже два місяці.

Тодішнє керівництво лікарні перевело його з посади завідувача хірургічного відділення на нижчу посаду – хірурга – через нібито скаргу мами хворої дитини, «порушення професійної етики» та «на підставі претензії Фонду соціального страхування у Рівненській області від 03.09.2019 року».

У претензії йшлося про виявлених фактів необґрунтованої видачі та продовження листків непрацездатності лікарями-хірургами хірургічного відділення, яке Володимир Крохмаль очолював.

Чи оскаржувала лікарня це судове рішення – не відомо: у відкритому доступі таких документів немає.

У квітні 2023 року, приблизно за місяць після звільнення, Володимир Крохмаль знову подав на Дубенську міську лікарню та відділ охорони здоров’я Дубенської міської ради позов «про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу».

Володимир Крохмаль не хоче пояснювати, як співвідносяться власноруч ним написана заява на розрив контракту та цей позов. Каже, що не хоче нашкодити судовому розгляду і своєму захисту. Але додає, що «там не все так однозначно»:

– Я три роки керував лікарнею. Могли ж бачити мої порушення? Я ж не хотів їх здійснювати. Чому за три роки ніхто мені не вказав, що ти тут не так робиш? Я ж не економіст, не бухгалтер. Чому доводити до такої ситуації, як зараз? – каже Володимир Крохмаль.

Справу про поновлення розглядає суддя Олександра Жуковська. Адвокат той же – Віктор Шевчук. Найближче судове засідання призначене на 31 січня 2024 року у Дубенському міськрайонному суді.

Суддя Дубенського міськрайонного суду Олександра Жуковська. Фото з її фейсбук-сторінки

Цікаво, що у той же день суддя Жуковська розглядатиме порушення законодавства про закупівлі, де особа, яку притягують до відповідальності, – все той же Володимир Крохмаль. Чоловік це підтвердив, але не уточнив, про які саме порушення йдеться.

Трохи більше про Володимира Крохмаля

Володимир Крохмаль народився 10 липня 1970 року у місті Сарни Рівненської області. Зареєстрований у селі Рачин Тараканівської сільської громади Дубенського району. Закінчив Тернопільський державний медичний інститут ім. І.Я.Горбачевського.

З липня 1997 року працював хірургом у Дубенській лікарні. З 2012 року керував місцевою профспілкою, з літа 2016-го – очолював тамтешнє хірургічне відділення.

З відкритих джерел та аналітичної системи YouControl відомо, що Володимир Крохмаль у 2002-2007 роках був приватним підприємцем з реєстрацією в Рачині – займався роздрібною торгівлею з лотків та на ринках.

Володимир Крохмаль був серед засновників Дубенського районного благодійного фонду «Медичні перспективи Дубенщини», який існував з 2004-го по 2010 рік і був зареєстрований за адресою реєстрації самого Володимира Крохмаля.

Також Володимир Крохмаль колись очолював міську організацію партії «Реформи та порядок» Віктора Пинзеника, потім – Дубенську районну організацію ВО «Свобода» Олега Тягнибока, а в 2017-2020 роках був депутатом Тараканівської сільської громади від БПП «Солідарність» Петра Порошенка. На той час він уже завідував хірургічним відділенням дубенської лікарні, яка тоді була районного значення.

Улітку 2020 року Володимир Крохмаль, вже очолюючи медзаклад, потрапив у скандал. Між ним та рівненським травматологом Романом Ковалем сталася сварка зі штурханиною, під час якої останній вдарив Крохмаля в обличчя.

Про сутичку писав сайт «Суспільного», посилаючись на фейсбук-сторінку дубенської спільноти. Причиною конфлікту пізніше назвали звільнення з лікарні лікаря-травматолога, за якого Роман Коваль таким чином заступився. Поліція відкрила проти Коваля провадження за статтею Кримінального кодексу «Побої та мордування». Історія не мала судового продовження.

Нагадаємо, із осені 2022 року у Рівненському міському суді розглядають справу чинного директора рівненського Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрія Бортніка. Його обвинувачують у такому ж зловживанні службовим становищем і нецільових «ковідних» доплатах із завданим збитком у розмірі більше 400 тисяч гривень.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте