Боротьба за залежне та незалежне правосуддя: що пропонує президент, «Слуга народу» і «Голос»

Активісти протестують проти суддів із заплямованою репутацією у Верховному суді. Боротьба за чесний і незалежний суд триває далі
Джерело
Ілюстраційне фото radiosvoboda.org, архів 2017 року

«Ми перезавантажуємо судову систему. На місце суддів прийдуть чесні, незаангажовані, неполітизовані, патріотичні та професійні люди» – це слова Петра Порошенка як президента у червні 2016 року в парламенті. Але не сталось. «Печерське правосуддя є символом відсутності верховенства права» – це слова Петра Порошенка у 2020 році в якості підозрюваного. На це звернули увагу журналісти «Радіо Свобода».

Ми ж з'ясовували що там із судовою реформою нині, вже за президента Володимира Зеленського.

Заблокований конкурс

У жовтні  2019-го року Верховна Рада проголосувала за чергове реформування системи суддівського врядування в Україні. Реформа (на цьому етапі) передбачала повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та створення етичної комісії.

Ця комісія мала б ініціювати звільнення недоброчесних членів Вищої ради правосуддя  (ВРП), ВККС та суддів Верховного Суду. Та на практиці реформа працює не зовсім так, як передбачалося спочатку.

Ми вже писали, що нардепи припинили повноваження попереднього складу ВККС, відповідального за провал кваліфікаційного оцінювання суддів та призначення недоброчесних суддів до Верховного Суду.

Дивіться також: Судова реформа Зеленського остаточно заблокована: хто у цьому винен і що робити

Закон визначив, що новий склад ВККС треба обрати на відкритому та прозорому конкурсі за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальну роль у визначенні переможців.

За законом, нову ВККС мали створити до лютого 2020 року. Однак цілий місяць ВРП саботувала виконання закону, а в грудні затвердила положення, яким заблокувала конкурс.

Це положення повністю нівелювало роль міжнародних експертів в конкурсній комісії, визначивши за ними формальну роль.

За задумом ВРП, замість того, аби аналізувати інформацію про кандидатів та оцінювати їх поведінку на доброчесність, конкурсна комісія має збирати довідки та підтверджувати кожну свою оцінку офіційними документами.

Члени ВРП змусили міжнародних експертів підтверджувати свою кваліфікацію та компетентність.

Тож міжнародні експерти відмовились легітимізувати своєю участю цей так званий конкурс та не номінували експертів до складу конкурсної комісії до 2-го січня 2020 року.

Але зараз на розгляді комітету Верховної ради три законопроєкти, зареєстровані Володимиром Зеленським, нардепом від «Голосу» Ярославом Юрчишиним та нардепами від «Слуги народу». Вони пропонують внести зміни у реформування системи судового врядування.

Що пропонує Володимир Зеленський

Як розповідає головний експерт групи «Судова реформа» Реанімаційного пакету реформ Роман Куйбіда, згідно з президентським законопроєктом 3711 нову Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) формуватиме Вища рада правосуддя (ВРП) за нею ж встановленими правилами.

Експерт Реанімаційного пакету реформ каже, що ми вже бачили, які це були правила: ВРП зможе забезпечити бажаний для себе результат, незважаючи на конкурсну комісію. Фото зі сторінки на фейсбук Романа Куйбіди

– Міжнародники у комісії (якщо будуть, бо може і не бути) виконуватимуть роль фігового листа, щоб «прикрити» результат. Всю нормативку для ВККС погоджуватиме ВРП – саме та, яку Україна має реформувати відповідно до меморандуму з МВФ. Але президент хоч меморандум підписав, але, здається, відразу поклав у смітник, – бо ВРП замість перевірки доброчесності її членів отримує нові потужні повноваження, – пише Роман Кубійда.

Експерт Реанімаційного пакету реформ переконаний, що Вища рада правосуддя була підключена до підготовки цього проєкту, а ось інші зацікавлені особи – ні.

Навіть Комісія з питань правової реформи, яку президент спеціально створив для напрацювання «пропозицій стосовно змін до Конституції України, законодавства про організацію судової влади, здійснення правосуддя та статус суддів», не причетна до підготовки цього проєкту, не кажучи вже про громадянське суспільство.

Як повідомляє Центр протидії корупції, якщо раніше до складу конкурсної комісії могли увійти лише ті міжнародні експерти, які допомагали відбирати суддів Вищого антикорупційного суду, то зараз фактично будь-яка міжнародна чи іноземна організація, яка працює в сфері правосуддя чи боротьби з корупцією, може запропонувати будь-яку особу, а ВРП отримає право обирати.

Зрозуміло, симпатії ВРП будуть на боці «ручних» експертів, вважають у Центрі протидії корупції.

Також законопроєкт містить норми, які стосуються Верховного Суду. Норма про кількість суддів Верховного Суду вилучається із закону, тепер таку кількість визначатиме своїм рішенням ВРП.

Судді Верховного Суду України (стара назва) мають бути зараховані до штату Верховного Суду (нова назва) і впродовж року мають пройти кваліфікаційне оцінювання, яке їхні колеги з Верховного Суду вже пройшли під час конкурсу.

Наразі законопроєкт, який ініціював Володимир Зеленський, опрацьовується в комітеті Верховної ради.

Що пропонує нардеп Юрчишин від «Голосу»

Проєктом 3711-1 пропонується, що конкурсна комісія буде незалежною і визначатиме правила проведення конкурсу на зайняття посад члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члена Вищої ради правосуддя.

Нардеп пропонує посилити роль міжнародних експертів у відборі членів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфкомісії суддів. Фото з фейсбук-сторінки Ярослава Юрчишина

У склад цієї комісії мають увійти 3 особи з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, та 3 міжнародні експерти, яких рекомендували організації, з якими Україна співпрацює на підставі угод про міжнародну технічну допомогу.

Саме міжнародні експерти повинні мати у комісії вирішальний голос.

Також пропонується відновити в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» положення щодо встановлення максимальної кількості суддів Верховного Суду в 200 осіб.

Цей законопроєкт направлений на розгляд відповідного комітету Верховної ради.

За інформацією Ярослава Юрчишина, 10 липня Підкомітет правосуддя, а потім вже і Комітет з питань правової політики рекомендував включити в порядок денний альтернативний законопроєкт №3711-1, який пропонує реальне оновлення органів суддівського врядування.

– Це не мої слова, а позиція експертного середовища. Наприклад, Центру політико-правових реформ, Центру протидії Корупції та Фундації DEJURE.

Попри значні старання екс-регіоналів нам вдалося переконати членів Комітету у правильності такого рішення та повній відповідності проєкту ст. 131 Конституції України. Законопроєкт №3711-1 реалізує рішення Конституційного суду стосовно виправлення окремих положень чинного законодавства, а також зобов'язання взяті Україною перед Міжнародним валютним фондом, зокрема щодо оновлення Вищої ради правосуддя, – пише нардеп.

За інформацією Центру політико-правових реформ, цей законопроєкт здебільшого враховує зауваження і пропозиції експертів організації, які вони надали до президентського проєкту № 3711:

  • забезпечено доброчесність у діяльності ВРП шляхом попередньої перевірки кандидатів до складу ВРП, а також чинних її членів незалежною конкурсною комісією з вирішальною роллю міжнародних експертів;
  • передбачено формування нового складу ВККС на конкурсних засадах поза будь-яким контролем ВРП незалежною конкурсною комісією з вирішальною роллю міжнародних експертів.
  • збережено незалежність майбутньої ВККС від «нереформованої» ВРП.

Що пропонують «Слуги народу»

Нардепи пропонують відмовитися від існування в системі судового врядування від ВККС. Її повноваження автори пропонують передати Кваліфікаційній палаті у складі Вищої ради правосуддя. До її складу ввійдуть члени ВРП, а переглядати рішення палати щодо кваліфікаційного оцінювання буде ВРП.

З програми партії «Слуга народу». Щось пішло не так, оскільки поданий законопроєкт відрізняється від обіцянок партії

Для забезпечення діяльності членів Кваліфікаційної палати у складі секретаріату ВРП буде створена служба інспекторів, які зможуть діяти виключно за дорученням члена палати.

Пропонується, що «Верховний Суд України» перейменують на «Верховний Суд», який буде найвищим судом. Також мають обрати нового Голову Верховного Суду та Голову сенатів.

Передбачаються зміни у структурі Верховного Суду. Пропонується перейменувати касаційні суди у відповідні сенати.

Судді Верховного Суду України будуть переведені до Верховного Суду з подальшим їх оцінюванням. Оцінювання проводитиме створена ВРП Тимчасова комісія із 5-ти суддів Верховного Суду України у відставці.

Як повідомляє Центр політико-правових реформ, законопроєкт № 3711-2, ініційований членами партії «Слуга народу» суперечить передвиборчій програмі цієї ж політичної партії («перезавантажимо Вищу раду правосуддя... посилимо можливості громадського контролю за судовою системою»), зобов'язанням України перед Міжнародним валютним фондом. Проєкт сприятиме політизації системи правосуддя.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте